دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
درد پستان بعد از قاعدگی ؛ علل ایجاد این درد و روش های درمان آن

علت درد پستان بعد از قاعدگی چیست؟

درد پستان بعد از قاعدگی ؛ علل ایجاد این درد و روش های درمان آن
1
زمان مطالعه: 13 دقیقه
بسیاری از زنان نگران هستند که یکی از دلایل درد سینه سرطان سینه باشد. با این حال، درد سینه به ندرت نشانه ای از سرطان سینه است. اغلب اوقات، توده در سینه، نشانه ای از بیماری فیبروکیستیک سینه است

آیا درد پستان بعد از قاعدگی خطرناک است؟

با وجود این که معمولا قبل از دوره قاعدگی یا در طول دوره، درد خفیف در پستان ها وجود دارد، اما بعضی از زنان پس از پایان دوره خونریزی نیز درد پستان دارند.

درد پستان بعد از قاعدگی اغلب ناشی از تغییرات هورمونی در چرخه قاعدگی است. با این وجود، حساسیت پستان پس از دوره قاعدگی می تواند منجر به التهاب و یا حتی درد قفسه سینه شود. در این شرایط احساس سوزش شدید در سینه وجود دارد.

بسیاری از زنانی که درد پستان بعد از قاعدگی را تجربه می کنند، علائم دیگری نیز دارند. بسیاری از آنها نوک سینه هایشان دردناک است، سینه هایشان بزرگتر شده یا حتی بثورات در سینه دارند.

درد خفیف پستان ۲ هفته پس از گذشت دوره قاعدگی می تواند نشان دهنده تخمک گذاری باشد. همچنین یکی از علائم بارداری پس از دوره قاعدگی حساسیت پستان است.

درد سیکلی پستان

دکتر ماری هاردینگ در Patient.info می گوید که درد پستان سیکلی می تواند برخی از علائم زیر را ایجاد کند:

 • حساسیت به لمس پستان که قبل از دوره شروع می شود و ممکن است بعد از دوره پایان یابد
 • احساس سنگینی در پستان ها
 • احساس ناهمواری در سینه قبل از شروع دوره
 • درد در هر دو سینه که معمولا حدود ۲ هفته پس از دوره شروع می شود و به تدریج بدتر می شود

درد غیر سیکلی پستان

هنگامی که سینه ها بعد از دوره درد دارند، ممکن است دلیل آن ربطی به چرخه قاعدگی نداشته باشد. بعضی از علائم درد غیر سیکلی پستان عبارتند از:

 • دردی که معمولا فقط یک پستان را تحت تاثیر قرار می دهد و احساس سوزش یا تنگی ایجاد می کند
 • درد سینه که به صورت دوره ای می آید و می رود یا ثابت است
 • حساسیت به لمس پستان که در طول دوره قاعدگی تغییر نمی کند.

علل درد پستان بعد از قاعدگی

اگر بعد از دوره قاعدگی نیز درد پستان دارید می توانید علت آن را در ادامه بیابید.

عدم تعادل هورمونی

عدم تعادل هورمونی معمولا باعث می شود که یک یا دو هفته پس از دوره نیز پستان ها درد داشته باشند.

به گفته دکتر مهرا گلشن از دانشکده پزشکی هاروارد، یکی از دلایل درد سینه ها، نوسانات هورمونی است. برای اکثر زنان، این عارضه باعث درد ملایم در هر دو سینه می شود و به ربع بیرونی و بالایی سینه سرایت می کند.

برخی نشانه های دیگر اختلالات هورمونی عبارتند از:

 1. اختلال خواب
 2. شیوع آکنه
 3. مشکل در کاهش وزن
 4. افزایش اضطراب و افسردگی
 5. ناراحتی گوارشی و گرفتگی شکمی

چرخه قاعدگی با تعادل ظریفی که بین هورمون های پروژسترون و استروژن وجود دارد تنظیم می شود. وجود مقدار بیش از حد و کمبود هر یک از این هورمون ها می تواند چرخه قاعدگی را مختل کند.

درد پستان ناشی از تخمک گذاری

بسته به چرخه قاعدگی ممکن است در طول یک الی دو هفته پس از اتمام قاعدگی، یعنی در زمان تخمک گذاری، درد سینه داشته باشد. درد پستان پس از تخمک گذاری در میان بسیاری از زنان رایج است و اغلب در هر دو سینه باعث درد خفیف می شود. این درد ممکن است تا بعد از تخمک گذاری ادامه یابد.

محققان Johns Hopkins Medicine گزارش دادند که درد سینه مرتبط با هورمون ممکن است در دوران تخمک گذاری شروع شود. برای برخی از زنان، این به این معنی است که درد سینه ممکن است یک هفته پس از اتمام قاعدگی شروع شود.

با این حال، برای اغلب زنان، تخمک گذاری حدود ۱۴ روز پس از آخرین دوره اتفاق می افتد و ممکن است همراه با سوزش خفیف و شدید سینه باشد.

نشانه های دیگر تخمک گذاری شامل موارد زیر هستند:

 • ترشح رحم که شبیه به سفیده تخم مرغ است
 • درد شکم در حدود یک یا دو هفته قبل از شروع دوره بعدی
 • یادداشت برداری و نگهداری سابقه تاریخی نشانه های چرخه قاعدگی می تواند به تعیین اینکه آیا درد سینه به چرخه قاعدگی و تخمک گذاری مربوط است یا خیر، کمک کند.

مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

انواع خاصی از قرص های ضد بارداری هورمونی می تواند بعد از دوره قاعدگی سبب افزایش حساسیت به پستان شوند.

طبق گزارش American Family Physician، زنانی که از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می کنند، در معرض خطر ابتلا به دردهای شدید قاعدگی قرار دارند. البته در بعضی موارد، استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی به مرور زمان می تواند به درمان درد سینه ها کمک کند.

تغییرات فیبروکیستیک پستان

دلیل دیگر درد پستان بعد از قاعدگی شرایطی به نام تغییرات فیبروکیستیک پستان است. شایعترین علائم شایع سندرم فیبروزیسیتیک عبارتند از:

ناهموار شدن سینه ها

افزایش حساسیت و درد پستان

دکتر ملیسا کنراد استپپلر می گوید که تغییرات فیبروزیستیک پستان ممکن است سبب درد مبهم و سوزش در سینه ها شود. سینه ها ممکن است حساسیت به لمس داشته باشند و نوک آن ها نیز درد و خارش داشته باشد.

بسته به طول دوره چرخه، حدود یک هفته پس از پایان دوره قاعدگی این درد ایجاد می شود. با این حال، طبیعی است که درد فیبروکیستیک به محض پایان دوره ناپدید شود.

عدم تعادل در اسید های چرب

یکی دیگر از دلایل درد پستان بعد از قاعدگی که به طور غیر مستقیم با دوره قاعدگی مرتبط نیست، عدم تعادل اسید های چرب در بدن است.

اسید های چرب که در سلول های بدن تولید می شوند، می توانند میزان حساسیت بافت پستان را تحت تاثیر قرار دهند. این عدم تعادل باعث می شود که سینه حساسیت بیشتری نسبت به هورمون هایی که در طول چرخه نوسان دارند، پیدا کنند.

دکتر تاد توصیه می کند که برای جلوگیری از این عدم تعادل تعداد کربوهیدرات های پیچیده و فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. همچنین باید مصرف غذاهای چرب را کاهش دهید. این غذاها می توانند به عدم تعادل اسیدهای چرب در بدن کمک کنند.

ورم پستان

عفونت بافت پستان می تواند باعث درد شدید و همچنین تورم پستان و تب شود. ورم پستان معمولا در زنان شیرده ایجاد می شود.

پزشکان کلینیک مایو می گویند که این نوع درد غیر سیکلی سینه معمولا در ۱۲ هفته اول شیردهی مادران را تحت تاثیر قرار می دهد.

یک یا هر دو سینه ممکن است قرمز شوند و حساسیت به لمس داشته باشند. مادران شیرده ممکن است درد نوک پستان داشته باشند و این قسمت پستانشان کمی ترک خورده باشد.برای درمان ورم پستان معمولا پزشکان آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

یائسگی

برای زنانی که در سن یائسگی هستند، درد پستان بعد از قاعدگی طبیعی است. در ماه های قبل از یائسگی، دوره های قاعدگی درد نامنظم ایجاد کرده و حساسیت به لمس پستان ها را بیشتر می کند.

به گفته محققان Centre for Menstrual Cycle and Ovulation Research، زنان در مرحله قبل از یائسگی می توانند درد سینه و حساسیت شدیدی را تجربه کنند. سایر علائم مربوط به این دوره عبارتند از:

 • افزایش تعریق شبانه و سردرد
 • لکه بینی های نامنظم بین دوره ای
 • شدیدتر شدن خونریزی قاعدگی
 • گرگرفتگی
 • اختلالات خواب

مکمل های طبیعی زیادی برای کنترل علائم یائسگی وجود دارد که می توانند به کاهش ناراحتی هایی که ممکن است در بدن احساس شوند کمک کنند.

وارد آمدن آسیب به سینه

آسیب ها نیز می توانند موجب درد سینه شوند، اما این درد ربطی به دوره قاعدگی ندارد.

پزشکان National Health Service گزارش می دهند که آسیب های عضلانی یا رباطی وارده به شانه، گردن یا پشت می تواند درد را به سمت راست یا چپ بکشاند. این نوع درد معمولا با استراحت زیاد و استفاده از داروهای طبیعی که برای کاهش درد عضلانی طراحی شده اند، کم می شود.

زونا

یکی دیگر از دلایل درد پستان بعد از قاعدگی زونا است. زونا ناشی از ویروس هرپس زوستر است و در نتیجه آن بثورات دردناکی در یک طرف نیم تنه فوقانی یا زیر سینه ایجاد می شود.

پزشکان دانشکده پزشکی هاروارد گزارش می دهند که درد سینه غیر سیکلی ممکن است به وسیله زونا ایجاد شود. در این حالت قبل از ظهور بثورات، خارش و سوزش ایجاد می شود.

با استفاده از عسل مانوکا می توانید از درد ناشی از زونا خلاص شوید. روغن اسطوخودوس یا روغن گل میخک را به عنوان برخی از اسانس های موثر برای درمان زونا امتحان کنید.

عفونت غضروفی و دنده

التهاب جناغ سینه یک بیماری به نام عفونت غضروفی و دنده است که می تواند در قفسه سینه درد ایجاد کند.

پزشکان دانشکده پزشکی هاروارد می گویند که عفونت غضروفی و دنده می تواند حس سوزش در پستان ایجاد کند. این درد اغلب با درد ناشی از حمله قلبی اشتباه گرفته می شود.

در حالی که هرگز نباید درد قفسه سینه یا فشار شدید در سینه را نادیده بگیرید، اما عفونت غضروفی و دنده معمولا بدون عوارض جدی به وجود می آید.

اثر جانبی داروها

درد پستان بعد از قاعدگی می تواند عارضه جانبی بعضی از داروها باشد. به گفته دکتر Colin Tidy در Patient.info، برخی از داروها می توانند علائم درد سینه سیکلی را تشدید کنند. بعضی از این داروها عبارتند از:

داروهای درمان فشار خون بالا

داروهای جایگزینی هورمون

داروهای ضد افسردگی

اگر فکر می کنید که دارو دلیل ایجاد درد پستان بعد از قاعدگی در شما است، باید با پزشک خود صحبت کنید.

آیا درد پستان بعد از قاعدگی علائم سرطان پستان است؟

بسیاری از زنان نگران این موضوع هستند که آیا این درد ممکن است به سرطان سینه مربوط باشد؟ بعید است که این درد سینه نشانه سرطان باشد. پزشکان دانشکده پزشکی هاروارد می گویند که اغلب دردهای خفیف سینه به سرطان سینه ارتباطی ندارند.

اغلب اوقات، وجود توده در پستان، نشانه ای از بیماری فیبروکیستیک پستان است. محققان انجمن سرطان آمریکا می گویند که برخی از نشانه های سرطان پستان شامل موارد زیر هستند:

 • قرمزی و درد در سینه
 • فرو رفتن نوک پستان
 • ترشح غیر معمولی از نوک پستان

درد پستان بعد از یک هفته پس از اتمام دوره قاعدگی

دلیل درد پستان بعد از یک هفته پس از پریود اغلب ناشی از تخمک گذاری است. طبق گفته متخصصان American Pregnancy Association، بعضی از زنان که دوره های کوتاه قاعدگی دارند (حدود ۲۱ روز)، ممکن است یک هفته بعد از دوره قاعدگی تخمک گذاری کنند.

این اتفاق می تواند همراه با حساسیت پستان، افزایش ترشحات رحم، گرفتگی شکم و لکه بینی خفیف باشد.

درد پستان بعد از دو هفته پس از اتمام دوره قاعدگی

دلایل زیادی برای درد پستان بعد از ۲ هفته پس از اتمام قاعدگی وجود دارد. برای بسیاری از زنان، تخمک گذاری در این زمان اتفاق می افتد و سینه ها شروع به بزرگ شدن کرده و حساسیت و درد دارند.

برای بعضی از زنان، درد سینه مربوط به تخمک گذاری تا دوره ی بعدی ادامه می یابد.یکی دیگر از دلایل درد پستان پس از حدود ۱۴ روز بعد از قاعدگی، حاملگی است.

آیا درد پستان بعد از قاعدگی می تواند نشانه بارداری باشد؟

گاهی درد پستان بعد از قاعدگی می تواند نشانه بارداری باشد. زیرا در زمان حاملگی هورمون های بدن شروع به نوسان می کنند.

طبق گزارش محققان American Pregnancy Association، یکی از رایج ترین نشانه های اولیه بارداری، تورم یا درد ملایم پستان ها است. تغییر در سینه ها ممکن است بلافاصله پس از لانه گزینی اتفاق بیافتد و گاهی اوقات ممکن است با علائم پیش از قاعدگی اشتباه گرفته شود.

نشانه های دیگر که می توانند باردار را تایید کنند عبارتند از:


روش های درمان درد پستان بعد از قاعدگی

کمپرس گرم و سرد

یک راه ساده برای از بین بردن درد پستان بعد از قاعدگی استفاده از کمپرس گرم و سرد است. پزشکان کلینیک مایو می گویند که استفاده از کمپرس سرد و یا پد گرم روی سینه ها می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

چگونگی استفاده از کمپرس سرد برای درمان درد پستان بعد از قاعدگی
 • یک کیسه ی یخ را درون حوله نازکی قرار دهید و ۱۵ دقیقه روی پستان بگذارید.
 • ۳ یا ۴ بار در روز برای کمک به درمان درد پستان بعد از قاعدگی این کار را انجام دهید.
 • اگر پس از دوره قاعدگی نوک سینه هایتان خارش یا درد داشت، آن ها را ۱۰ دقیقه درون یک فنجان چای بابونه سرد بگذارید.
چگونگی استفاده از کمپرس گرم برای درمان درد پستان بعد از قاعدگی
 • یک بطری را با آب گرم پر کنید.
 • این بطری را ۱۵ دقیقه روی سینه بگذارید.
 • ۲ تا ۳ بار در روز برای تسکین درد پستان بعد از قاعدگی این کار را تکرار کنید.

روغن گل پامچال

مصرف روغن گل پامچال یک درمان طبیعی برای کاهش درد پستان قبل یا پس از دوره قاعدگی است.

بر اساس نتایج یک مطالعه منتشر شده در مجله Medical Alternative Review، روغن این گیاه ویتامین E دارد و می تواند به کاهش درد پستان بعد از قاعدگی کمک کند. محققان دریافتند که پس از ۶ ماه استفاده از این روغن علائم درد منظم سینه در زنان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

دکتر کالین تیدی می گوید که دوز معمول استفاده از این روغن برای درد سینه سیکلی ۱۲۰ الی ۱۶۰ میلی گرم دو بار در روز است. معمولا ۴ ماه طول می کشد تا روغن گل پامچال تاثیرات خود را نشان دهد.

تغییر در رژیم غذایی

گاهی اوقات تغییر در رژیم غذایی می تواند به کاهش نشانه های درد پستان بعد از قاعدگی کمک کند. پزشکان کلینیک مایو تغییر در رژیم غذایی و استفاده از غذاهای کم چرب و دارای اسید های چرب را پیشنهاد می کنند. همچنین قطع مصرف کافئین نیز می تواند به کاهش این درد کمک کند.

استفاده از سوتین مناسب

اگر ۱ یا ۲ هفته بعد از دوره قاعدگی دچار درد شدید پستان می شوید، ممکن است علتش نوع سوتینتان باشد. بعضی از پزشکان توصیه می کنند که شب ها از سوتین استفاده نکنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

گرچه قاعدگی می تواند موجب درد بسیار شدید پستان در سنین مختلف شود، اما این درد به ندرت نشانه ای از یک بیماری جدی است. پزشکان کلینیک کلیولند می گویند که درد در هر دو سینه به صورت همزمان به ندرت نشانه ای از سرطان پستان است.

با این حال، در بعضی موارد، باید برای یافتن علت به پزشک مراجعه کنید. برخی از نشانه های درد پستان که باید در مورد آن ها با پزشک خود صحبت کنید عبارتند از:

 • درد در یک سینه که به یک نقطه خاص متصل است.
 • مشاهده توده جدید در پستان که با درد یا بدون درد است.
 • تغییرات قابل مشاهده در یک یا هر دو نوک پستان
 • تغییر در پوست روی سینه

همچنین بخوانید:

۱۰ علت درد سینه (ماستالژیا) در زنان و درمان این عارضه

علت درد زیر پستان و سمت راست قفسه سینه چیست؟

کاهش درد سینه مادر بعد از شیر دهی

علت ورم سینه خانم ها چیست؟

درد نوک سینه در زنان نشانه چیست؟

علت ایجاد کوستوکندریت یا درد قفسه سینه چیست؟

علت درد نوک پستان و درمان این عارضهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits