سفت شدن شکم خطرناک است؟

۶۳,۱۸۸
۷
۵
یکشنبه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸

دلیل سفت شدن شکم

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت سفت شدن شکم و راه های مناسب برای درمان سفتی شکم آشنا شوید.

 دلیل سفت شدن شکم

سفتی شکم چیست؟

سفتی شکم به سفت شدن عضلات شکم در هنگام لمس گفته می شود. این یک واکنش غیر ارادی برای پیشگیری از دردی است که به واسطه فشار ایجاد شده بر شکم اعمال می شود. واژه دیگر این مکانیسم، حالت موضع گیری شکم (Guarding) است.این وضعیت با سفت کردن ارادی عضلات شکم یا سفتی مربوط به گاز و نفخ متفاوت است. سفتی شکم پاسخ کاملا غیر ارادی عضلات شکم است، به عبارت دیگر هیچ کنترلی بر آن ندارید. سفتی شکم نشانگر این است که بدن سعی میکند از خود در مقابل درد محافظت کند و میتواند نشانه مشکل بسیار جدی و حتی تهدید کننده زندگی باشد. اگر سفتی شکم دارید باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

سفت شدن شکم در بارداری

بارداری تغییراتی زیادی در بدن ایجاد می کند که به دلیل تغییرات هورمونی است. با تغییر مرکز ثقل، درد در مفاصل و تاندوم ها و مشکلات گوارشی و جریان خون اتفاق می افتد. سفت شدن شکم گاهی با گرفتگی عضلات اشتباه گرفته می شود. با پیشروی بارداری، رحم احساسی دارد که به پوست فشار وارد می کند. اگر شما چاق باشید این سفت شدن را کمتر از زن های لاغر حس می کنید. شما در این حالت حس می کنید معده در فاصله های زمانی غیر منظمی سفت می شود و فکر می کنید انقباضات است.

این سفت شدن شکم خیلی طول نمی کشد اما برخی خانم ها ادعا می کنند این سفت شدن شکم حدود پنج دقیقه طول می کشد. سفت شدن شکم اغلب همراه با افزایش وزن است. افزایش وزن باعث کشیدگی پوست و انقباضات براکستون هیکس و درد اشتباهی زایمان می شود. انقباضات براکستون هیکس به آماده شدن بدن برای درد درست زایمان کمک می کند.

سفت شدن شکم در ابتدای بارداری

در ابتدای بارداری، کشیدگی رباط ها باعث سفت شدن شکم می شود. با رشد جنین، رحم کشیده می شود و به اندام ها فشار وارد می کند. در این صورت شکم سفت می شود و احساس ناراحتی در شکم خواهید داشت. درد رباط گرد در ابتدای بارداری امری رایج است. ممکن است این مسئله خیلی منظم نباشد. علاوه بر این یبوست در بارداری، غذای زیاد یا نفخ شکم در دوران بارداری نیز باعث سفت شدن شکم می شود.

سفت شدن شکم خطرناک است؟

این اتفاق‌ها آنقدر سریع می‌افتد كه توان مهار بزرگ شدن شكم‌تان را از دست می‌دهید و حتی وقت نمی‌كنید برای كنار آمدن با این ظاهر تازه خود را آماده كنید. اگر خواندن این چند خط، شبیه به شرح حال شماست یا اگر نمی‌خواهید به فردی كه این روزها را می‌گذراند تبدیل شوید در ادامه این مطلب با ما باشید. ما به شما می‌گوییم شكم بزرگ‌تان از كجا آمده و با سلامت شما چه می‌كند.

مثل اسفند روی آتشید؟ مدام استرس دارید؟

نگاهی به خودتان در آینه بیندازید! حتما در كنار روزهای سختی كه برای خودتان و دیگران به ارمغان می‌آورید، صاحب شكمی بزرگ هم هستید. تعجب نكنید. هورمون‌هایی كه در لحظه‌های پراسترس و آشفته زندگی شما بالا و پایین می‌شوند، ظاهر شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند و به كوچك یا بزرگ شدن شكم‌تان منجر می‌شوند. محققان می‌گویند زندگی پراسترس و البته تحمل پایین شما در برابر فشارهای روانی روزمره به بیشتر شدن اندازه دور كمرتان می‌انجامد. از نظر آنها اگر شما فرد ناآرامی هستید كه تنش‌ها را به سختی پشت سر می‌گذارید و یك فشار كوچك آرامش‌تان را مختل می‌كند، باید انتظار این را داشته باشید كه شكم‌تان هر روز بزرگ‌تر شود.

محققان در این مورد سطح هورمون كورتیزل كه به هورمون استرس مشهور است را مقصر می‌دانند و می‌گویند با بیشتر شدن فشارهای روانی شما و ضعف‌تان برای مواجهه با آنها، این هورمون در خون‌تان بیشتر می‌شود و نظم توزیع چربی در بدن‌تان هم به هم می‌خورد.در چنین شرایطی سوخت‌وساز بدن‌تان دچار مشكل می‌شود و دست به دست دادن همه این عوامل، باعث می‌شود دور كمر لباس‌های‌تان هر روز برای شما تنگ‌تر شود. پس نه‌تنها به‌خاطر كوچك شدن شكم‌تان، بلكه برای داشتن زندگی بهتر و طولانی‌تر اعصاب‌تان را كنترل كنید و اگر از عهده این كار دشوار برنمی‌آیید، از یك روانشناس كمك بگیرید.

زیادی كم‌چرب غذا می‌خورید؟

حتما شما هم شنیده‌اید كه مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب، یكی از دلایل چاقی به‌ویژه چاقی شكمی است اما احتمالا نشنیده‌اید كه بیش از اندازه چربی نخوردن هم می‌تواند به چاق شدن شكم شما منجر شود. محققان می‌گویند كسانی كه بیش از اندازه بر نخوردن چربی تاكید می‌كنند، صاحب شكم‌هایی چاق و نازیبا می‌شوند. از نظر آنها مصرف چربی‌های مفید هم برای سلامت لازم است و هم برای زیبایی افراد و كسانی كه می‌خواهند تناسب اندام‌شان را حفظ كنند باید در رژیم‌شان چربی‌های غیراشباع مثل آووكادو، روغن زیتون، دانه‌های روغنی، مغزها و. . . را جا دهند.

از طرف دیگر محققان می‌گویند چربی‌ها به جذب بسیاری از مواد غذایی مفید كمك می‌كنند. برای مثال آنها می‌گویند اگر سالادتان را بدون روغن زیتون یا روغن هسته انگور بخورید، فایده زیادی نصیب بدن‌تان نمی‌شود پس صفر و یكی نباشید و برای دور كردن خطرات غذاهای چرب از خودتان برای همیشه با چربی‌ها قهر نكنید.

كم می‌خوابید؟

كم‌خوابی و خسته كردن خود را با فعال بودن و سحرخیزی اشتباه نگیرید. محققان می‌گویند آدم‌هایی كه به اندازه كافی نمی‌خوابند به احتمال زیاد دچار چاقی و به ویژه چاقی شكمی می‌شوند. یافته‌های آنها حاكی از این است كه در بدن افرادی كه شب‌ها به اندازه كافی نمی‌خوابند، سطح هورمون استرس یعنی كورتیزول بالاتر است. بالا بودن میزان این هورمون باعث می‌شود فرد به مصرف شكر میل بیشتری داشته باشد و سراغ ریزه‌خواری و گرفتن كالری‌های بیشتر هم برود.

محققان می‌گویند كمتر از پنج ساعت خوابیدن در شب، شكم را بزرگ می‌كند اما اگر بین هفت تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابید میزان این هورمون در بدن‌تان به تعادل می‌رسد و تناسب اندام‌تان حفظ می‌شود. گذشته از این محققان می‌گویند تنها خواب به اندازه نیست كه تناسب اندام شما را حفظ می‌كند بلكه سحرخیز بودن هم در این مورد نقش دارد. پس شب زنده‌دار نباشید و به قیمت خوابیدن در میانه‌روز، میزان خواب‌تان را به کمتر از 7 ساعت نرسانید.

كم پروتئین می‌خورید؟

مصرف به اندازه پروتئین، بدنی زیبا و عضلانی را به شما هدیه می‌كند اما وقتی كمتر از نیاز بدن‌تان پروتئین می‌خورید، به احتمال بیشتری اشتهای كاذب پیدا می‌كنید. پروتئین به شما كمك می‌كند اشتهای‌تان را كنترل كنید و به وضعیت هورمون‌های‌تان سروسامان دهید. محققان می‌گویند خوردن غذاهای پروتئینی باعث می‌شود زمان طولانی‌تری احساس سیری كنید و كمتر به خوردن میان‌وعده و هله‌هوله تمایل پیدا كنید. پس سعی كنید در هر وعده غذایی‌تان 20 تا 25 گرم پروتئین بگنجانید تا شكم‌تان هر روز بزرگ‌تر نشود.

سودا می‌خورید؟

شاید سودا یا آب گازدار نوشیدنی پرطرفداری باشد و از آنجا كه شكر ندارد، خیلی‌ها را به این خیال بیندازد كه مصرفش مثل نوشابه پرضرر نیست اما محققان می‌گویند نوشیدن مایعات گازدار نه‌تنها به دندان‌های شما آسیب می‌زند بلكه شكمی بزرگ را هم به شما هدیه می‌كند. محققان می‌گویند كسانی كه در هر روز تنها یك لیوان سودا می‌خورند، پنج برابر بیشتر از كسانی كه یك بار در هفته سراغ این نوشیدنی می‌روند استعداد چاق شدن را پیدا می‌كنند. از نظر آنها فرقی نمی‌كند سراغ سوداهای رژیمی بروید یا آنهایی كه شیرین و طعم‌دار شده‌اند چراكه مصرف این نوشیدنی در هر حال شما را صاحب بدنی چاق و شكمی بزرگ می‌كند.

دیر غذا می‌خورید؟

وقتی كه می‌خوابید، بسیاری از فعالیت‌های بدن‌تان به حالت تعلیق درمی‌آید که هضم غذا یكی از آن فعالیت‌هاست. اگر شما عادت دارید شام‌تان را تنها یكی، دو ساعت قبل از خواب میل كنید، احتمالا از چاقی شكمی هم رنج می‌برید چراكه هم به‌خاطر درست هضم نشدن غذای‌تان چاق و شكم‌گنده شده‌اید و هم به‌خاطر نزدیك بودن زمان خواب و خوراك‌تان به هم به مشكلات مربوط به معده دچار شده‌اید و به همین دلیل ظاهر شكم‌تان برجسته به نظر می‌رسد.

فیبر نمی‌خورید

مصرف به اندازه فیبر می‌تواند سلامت دستگاه گوارش‌تان را تضمین و از این طریق شكم‌تان را هم كوچك كند. پژوهشگران معتقدند كسانی كه هر روز 10 گرم فیبر می‌خورند (معادل دو سیب كوچك، یك فنجان نخود سبز و نصف فنجان لوبیا چیتی) چربی‌های احشایی بدن‌شان 7.3 درصد كمتر شده و صاحب شكمی تخت می‌شوند. نیازی به گفتن ندارد بسیاری از سبزی‌های برگ سبز مثل كاهو سرشار از فیبر هستند و مصرف هر روزه‌شان می‌تواند فعالیت دستگاه گوارش شما را تنظیم كند.

افسرده‌اید؟

اگر بی‌دلیل شكم‌گنده شده‌اید و حتی رعایت كردن نكات گفته شده هم گره‌ای از مشكل شما باز نكرده، بهتر است مشكل‌تان را به جای متخصص گوارش با یك روانپزشك در میان بگذارید.محققان می‌گویند اگر در دوره پیری به سر ببرید و به افسردگی دچار شوید، صاحب شكمی بزرگ هم می‌شوید. بررسی‌های آنها نشان می‌دهد احتمال شكم‌گنده شدن در یك دوره زمانی پنج ساله، در مسن‌هایی كه علائم افسردگی را نشان می‌دهند بیشتر است. همان‌طور كه در مورد بی‌خوابی گفتیم در این مورد هم پای هورمون كورتیزول در میان است. كنترل نشدن سطح این هورمون كه بالا رفتنش چربی‌های دور شكم و كمر را انباشته می‌كند، باعث می‌شود فرد بدون چاق شدن شكم‌گنده شود.

میانسال شده‌اید؟

از نظر متخصصان پیرتر شدن به‌ویژه برای زنان چاقی شكمی را همراه می‌آورد. گرچه بالاتر رفتن سن به بالاتر رفتن BMI هم می‌انجامد اما محققان می‌گویند نه‌تنها میزان چربی‌ها بلكه شیوه توزیع آنها هم در سنین بالاتر با زمان جوانی تفاوت خواهد داشت. اگر شما در چنین دوره‌ای به سر می‌برید و برای آب كردن شكم‌تان مصمم هستید، گذشته از رعایت رژیم غذایی مناسب، باید پیاده‌روی و یوگا را هم به برنامه زندگی‌تان اضافه كنید.

اگر شكم‌گنده شوید زودتر می‌میرید

مرگ زودرس به دلیل مشكلات قلبی، یكی از نگرانی‌هایی است كه باید همیشه با آدم‌های شكم‌گنده همراه باشد.

اگر شكم‌گنده شوید:

شكم‌گنده تنها شما را در آینه نازیبا نشان نمی‌دهد. بررسی‌های پژوهشگران حاكی از این است كه چاقی شكمی شما را به بیماری‌های مختلفی دچار می‌كند كه درمان كردن‌شان به اندازه آب كردن شكم‌تان آسان نیست.

استخوان‌های‌تان پوك می‌شود:

محققان دانشگاه هاروارد دریافتند مردانی كه دچار چربی شكم هستند، بیشتر در معرض ابتلا به پوكی استخوان قرار دارند. درحالی كه این بیماری به‌طور معمول در زنان سالمند دیده می‌شود، پژوهشگران ادعا می‌كنند مردان شكم‌گنده هم از مبتلایان اصلی آن هستند. به گفته پژوهشگران چاقی شكمی خطر شكستن استخوان‌ها را بیشتر می‌كند. گروه دیگری از پژوهشگران معتقدند بیماری‌های ریوی و مشكلات تنفسی هم همیشه با شكم‌گنده‌ها همراه است.

كلیه‌های‌تان از كار می‌افتد:

بیماری‌های كلیوی یكی از مشكلات رایج در میان شكم‌گنده‌هاست. از منظر محققان هلندی كسانی كه شكمی چاق دارند، فشار خون‌شان هم بالاتر است و بیشتر به مشكلات كلیوی دچار می‌شوند. محققان در بررسی دیگری ثابت كرده‌اند بیماری‌های كلیوی تنها مشكل آنها نیست.اين سندرم درمان ندارد اما مي‌توان علائم آن را كنترل كرد. به اين ترتيب كاهش مصرف فيبرغلات مي‌تواند 30 تا 40 درصد علائم اين سندرم را در مبتلايان كاهش دهد.

مصرف فرآورده‌هاي پروبيوتيك نيز به كاهش علائم سندرم روده تحريك‌پذير كمك مي‌كند. در برخي موارد شديدتر مي‌توانيد با مراجعه به پزشك عمومي و دريافت داروهاي خاص علائم بيماري را كاهش دهيد.

  • نفخ شكمي؛ در برخي موارد تجمع باد در روده‌ها باعث تورم و بزرگي شكم مي‌شود كه در اين وضعيت معمولا علائم ديگري ديده نمي‌شود.
  • اكثر ما گاهي اوقات دچار نفخ و تجمع باد در روده‌ها مي‌شويم كه 15 بار در روز بروز اين حالت كاملا طبيعي است اما در برخي افراد اين وضعيت ادامه پيدا مي‌كند و به دليل طولاني شدن، آزاردهنده مي‌شود و احساس ناراحتي زياد ايجاد مي‌كند.
  • در اين شرايط مي‌توانيد با چند تكنيك ساده تا حد زيادي از اين مشكل خلاصي يابيد. براي مثال توصيه مي‌شود مصرف غذاهايي را كه حاوي مقادير زيادي از كربوهيدرات‌هاي هضم‌نشدني هستند، كاهش دهيد.
  • حبوبات، كلم بروكلي، كلم پيچ و سيب از اين گروه هستند. اين مواد غذايي خيلي به كندي هضم مي‌شوند و مي‌توانند مقادير اندكي گاز سولفور در حين عبور از روده آزاد كنند.
  • همچنين تاكيد مي‌شود كه براي كاهش نفخ شكم غذا را به آرامي بخوريد و خوب بجويد. اگر غذا خوب جويده نشود بخش اعظمي از تجزيه آن در روده‌ها صورت مي‌گيرد و گاز زياد توليد مي‌كند.

بيماري سلياك

اين بيماري مي‌تواند باعث احساس خستگي دائمي، كاهش وزن بي‌دليل و ابتلا به دردهاي شكمي شود. بيماري سلياك ناشي از واكنش شديد به گلوتن است.

گلوتن در گندم، چاودار و جو و تمام مواد غذايي حاوي اين غلات موجود است. در مبتلايان به اين بيماري بدن در مقابل ورود گلوتن يك واكنش خودكار ايمني از خود نشان مي‌دهد و با اين ماده به عنوان بيگانه‌اي برخورد مي‌كند كه بايد به آن حمله كند. اين امر باعث آسيب ديدن سطح روده كوچك مي‌شود و روي فرآيند جذب ريزمغذي‌ها از غذا تاثير سوء مي‌گذارد. در صورت مشاهده اين علائم بايد به پزشك مراجعه كرد.

تغييرات هورموني

در روزهاي پيش از قاعدگي و در ماه‌هاي نخست بارداري، تغييرات هورموني قابل توجهي در بدن بروز مي‌كند كه اين تغييرات نيز به نوبه خود در ايجاد تورم و نفخ شكمي موثر هستند. در اين مواقع ميزان ترشح هورمون پروژسترون افزايش مي‌يابد و اين امر موجب كاهش حركات دودي روده مي‌شود. اين وضعيت منجر به نفخ و احتمالا يبوست مي‌شود.

در اين شرايط مي‌توان با ورزش كردن و 30 دقيقه پياده‌روي در روز تا حد زيادي تورم شكمي را كاهش داد. همچنين نوشيدن مايعات زياد و مصرف مقادير زياد ميوه‌ها، سبزي‌ها و دانه‌هاي سبوس‌دار در پيشگيري از يبوست موثر است.

سرطان تخمدان

اين بيماري نيز مي‌تواند موجب تورم دائمي شكم و بروز مشكلات ديگر نظير احساس سيري دائمي و درد شكمي شود. علائم سرطان تخمدان بسيار گيج‌ كننده است و به همين دليل معمولا در مراحل پيشرفته تشخيص داده مي‌شود كه درمان آن سخت‌تر است.بنابراين آگاهي از علائم بالقوه آن ضروري است. به گفته پزشكان مهم‌ترين نشانه اين بيماري تورم دائم شكم است كه پيوسته وجود دارد و كم و زياد نمي‌شود و اندازه شكم نيز بزرگ مي‌شود.ساير علائم درد دائم شكم، دشواري در خوردن و علائم دستگاه ادراري هستند. در اين شرايط بايد بلافاصله به متخصص مراجعه كرد.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


سفت شدن شکم خطرناک است؟
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
7
3

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
Niloofar | ۱ هفته پیش
سلام دکتر جان شکمم نصبت ب پاهام لاغرتره و مادرم همینطوره و مشکل کبد چرب و چربی خون دارن ممکنه علت شکم منم اون باشه منم بعد زایمان اینطور شدم و بعد ده سال هنوز فرقی نکرده با ورزش فقط یه کوچلو کم میشه
۰
۰
 
 
ro
حسن | ۸ ماه پیش
سلام مفید بود ممنون.اقای دکتر شکم من سفت شده و صدای غرغر می دهد و روده هام قابل لمس هستن علت چیست!؟مدفوع ندارم چند روز.
۰
۱
پاسخ کارشناس:
سلام عللت های مختلفی وجود دارد برای این مشکل شما , ولی رایج ترین آنها اختلال در فعالیت روده بزرگ است که توسط باکتری هایی مانند هلیکوباکتر یا خوراکی هایی که ایجاد انسداد و گرفتگی در روده میکنند. مصرف شیر را برای مدتی کنار بگذارید و در عوض ماست محلی یا ماست پروبیوتیک مصرف کنید. عسل برای جلوگیری از فعالیت باکتری های مضرر مفید است.
 
 
ro
solmaz | ۸ ماه پیش
شکمم سفت شده درد هم دارم چکار کنم
۰
۰
 
 
ir
رویا | ۱ سال پیش
ممنون از مطالب مفیدتون
۰
۰
 
 
ir
پیام | ۱ سال پیش
سلام خیییییلی مطلب فوق‌العاده ای بود!!!از مطلب مفیدتون ممنون
۰
۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter