دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
شایع ترین دلایل زرد شدن برگ نخل مرداب
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زرد شدن برگ های نخل مرداب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در اینجا برخی از شایع ترین علل و راه حل های آنها آورده شده است.

زرد شدن برگ های گیاه نخل مرداب به چه علت است؟

علت زرد شدن برگ‌ نخل مرداب می‌تونه این باشه که گیاه به مدت طولانی دور از نور خورشید و در سایه قرار گرفته و فرایند فتوسنتز و کلروفیل سازی کاهش پیدا کرده است. نخل مرداب گیاهی آب‌ دوست و نیمه‌ آبزی است. این گیاه در صورت وجود شرایط زیستی مساعد به‌سرعت رشد می‌کند. برای داشتن گیاه نخل مرداب سرسبز و شاداب لازم است به نکاتی در نگهداری و پرورش آن توجه کنید:

آبیاری بیش از حد: نخل مرداب گیاهی است که به آبیاری زیاد نیاز دارد، اما آبیاری بیش از حد می تواند منجر به پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ ها شود. برای جلوگیری از این امر، اجازه دهید خاک بین دو آبیاری کاملاً خشک شود.

نور کم: نخل مرداب به نور روشن و غیرمستقیم خورشید نیاز دارد. اگر گیاه شما در نور کم قرار دارد، برگ های آن ممکن است زرد یا قهوه ای شود. گیاه را به مکانی با نور روشن تر منتقل کنید.

زرد شدن برگ گیاه نخل مرداب

کود دهی بیش از حد: کود دهی بیش از حد می تواند به نخل مرداب آسیب برساند و باعث زرد شدن برگ ها شود. فقط در طول فصل رشد (بهار و تابستان) با کود مخصوص نخل مرداب به گیاه خود کود دهید و طبق دستورالعمل روی بسته بندی کود عمل کنید.

آفات و بیماری ها: نخل مرداب می تواند به آفات و بیماری های مختلفی مانند شپشک آردی، کنه تار عنکبوتی و قارچ پوسیدگی ریشه مبتلا شود. اگر علائمی از آفات یا بیماری ها را مشاهده کردید، گیاه خود را با یک آفت کش یا قارچ کش مناسب درمان کنید.

تغییرات ناگهانی دما: نخل مرداب به تغییرات ناگهانی دما حساس است. اگر گیاه شما به طور ناگهانی در معرض هوای سرد یا گرم قرار گرفته باشد، برگ های آن ممکن است زرد شود. گیاه را در مکانی با دمای ثابت نگه دارید.

کیفیت آب: نخل مرداب به آبی با کیفیت خوب نیاز دارد. اگر از آب شیر برای آبیاری گیاه خود استفاده می کنید، ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشد که به گیاه آسیب برساند و باعث زرد شدن برگ ها شود. از آب تصفیه شده یا آب باران برای آبیاری گیاه خود استفاده کنید.

خاک نامناسب: نخل مرداب به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. اگر خاک گیاه شما زهکشی خوبی نداشته باشد، ممکن است آب در آن جمع شود و منجر به پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ ها شود. از خاکی با زهکشی خوب مانند مخلوط خاک گلدان و پرلیت استفاده کنید.

علت زرد شدن برگ‌ نخل مرداب

شوک جابجایی: اگر به تازگی نخل مرداب خود را جابجا کرده اید، ممکن است به دلیل شوک جابجایی برگ های آن زرد شود. به گیاه زمان بدهید تا با محیط جدید خود سازگار شود و از آبیاری و کوددهی منظم آن مطمئن شوید.

اگر تمام این عوامل را بررسی کرده اید و هنوز نمی دانید چرا برگ های نخل مرداب شما زرد می شود، می توانید برای راهنمایی بیشتر با یک متخصص گیاهان تماس بگیرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits