راهکار های طلایی برای درمان عفونت ناشی از سوختگی

۱,۴۴۰
۲
۰
دوشنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۴۰
زﺧﻢ ﻫﺎی ﺳﻮﺧﺘﮕی اﮔﺮ در ﻣﻌﺮض ﻋﻔﻮﻧـﺖ ﻗﺮار ﻧﮕﻴﺮﻧﺪ ، ﭘﻴﺶ آگهی ﺑﻬﺘﺮی دارﻧﺪ وﻟی ﺑﻴﺸﺘﺮ اﻳﻦ زﺧﻢ ﻫﺎ ﺑـﻪ ﮔﻮﻧﻪ ای ﻫﺴﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻫﻤﺮاه ﻋﻮاﻣﻞ دﻳﮕﺮ اﺳﺘﻌﺪاد ﺑﺎﻻیی ﺑﺮای اﺑﺘﻼ ﺑﻪ ﻋﻔﻮﻧﺖ دارﻧﺪ و ﺿﻌـﻒ ﺳﻴﺴـﺘﻢ اﻳﻤﻨی ، اﻗﺎﻣﺖ ﻃﻮﻻﻧﻲیﻣـﺪت در ﺑﻴﻤﺎرﺳﺘﺎن ، روش ﻫﺎی درﻣﺎﻧی ﻧﺎﻣﻨﺎﺳﺐ و ﺗﺸﺨﻴﺺ دﻳﺮ ﻫﻨﮕﺎم ﻋﻔﻮﻧﺖ ، از مهمترین موارد ایجاد کننده آن هستند.
راهکار های طلایی برای درمان عفونت ناشی از سوختگی

عفونت ناشی از سوختگی

عفونت در سوختگی یکی از معضلات بزرگ پزشکی است و مهمترین عامل مرگ و میر در این بیماران به شمار میرود.

مهمترین روش جلوگیری از عوارض مرگ و میر در این بیماران پیشگیری ، شناسایی سریع و درمان عفونت سوختگی با آنتی بیوتیک مناسب است.

ﺑﺮرﺳﻲ میکرواوارﮔﺎﻧﻴﺴـﻢ های ﻣﻮلد ﻋﻔﻮﻧـﺖ در ﺑﻴﻤﺎران ﺳﻮﺧﺘﻪ ، ﺑﺴﻴﺎر ﺣﺎﺋﺰ اﻫﻤﻴﺖ اﺳـﺖ زﻳـﺮا ﻫـﻢ ﻣﻘﺎوﻣـﺖ ﻣﻴﺰﺑﺎن ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ و ﻫﻢ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ اﻧﺠﺎم اﻋﻤﺎل ﺗﺸﺨﻴﺼﻲ درﻣﺎﻧﻲ ﺳﺪﻫﺎی دﻓﺎﻋی بدن آﻧﻬﺎ ﺷﻜﺴـﺘﻪ ﺷﺪه اﺳـﺖ.

ﻋﻔوﻧﺖ در سوختگی و به دنبال آن ﺳﭙﺘﻲ ﺳﻤﻲ ﻳﻜﻲ از اصلی ﺗـﺮﻳﻦ ﻋﻠـﻞ ﻣﺮگ در ﺑﻴﻤﺎران دﭼﺎر ﺳﻮختگی اﺳـﺖ.

پیشگیری و درمان عفونت سوختگی

زخم های سوختگی می توانند به آسانی عفونی شوند. پس از سوختگی با وجود لایه های زیادی از بافت های بیرونی که بدون هیچ گونه محافظتی رها شده اند، باکتری ها و ویروس ها می توانند به راحتی در منطقه نفوذ کنند.

با این حال، علاوه بر پوشش سوختگی با پانسمان و پوشش های مناسب زخم ، بیماران می توانند مراقبت از زخم های سوختگی خود را با روش های دیگری کامل کنند.

هیدراتاسیون بدن درموقع سوختگی

بسیاری از افراد نمی دانند که هنگام سوختگی شدید، مقدار زیادی مایع از طریق پوست از دست می رود، که می تواند منجر به دهیدراته شدن بدن ( خشکی شدید) شود.

دهیدراته شدن بدن می تواند عملکرد تمام سیستم های بدنی را تحت تاثیر قرار دهد

سیستم قلب و عروق نمی تواند به سرعت خون را به سراسر بدن منتقل کند و اندام ها مواد سمی و مواد مغذی را با سرعت کندتر پردازش خواهند کرد.

افرادی که از سوختگی رنج می برند، کمبود آب بدن را به عنوان یک عارضه جانبی تجربه می کنند. اگر کمبود آب بدن به اندازه کافی شدید باشد، می تواند منجر به شوک شود.

در حالی که برخی از پزشکان ممکن است مایعات داخل وریدی را پس از سوختگی برای بیمار تجویز کنند، بیماران نیز می توانند از طریق روش های مختلف بدن خود را هیدراته کنند :

ماساژ در موقع سوختگی

در حالی که به نظر می رسد که بعد از سوختگی آخرین چیزی که به آن نیاز دارید لمس پوست شما توسط یک ماساژور باشد، ماساژ درمانی می تواند به کاهش ناراحتی های ایجاد شده توسط زخم کمک کند.

سوختگی های در حال درمان ، به خصوص اگر قسمت اعظم بدن و یا مناطق متعدد تحت تاثیر سوختگی قرار داشته باشند، می توانند موجب درد و خارش زیادی شوند که می تواند در نهایت منجر به اضطراب یا افسردگی عاطفی شود.

بسیاری از افراد با ماساژ گرفتن احساس آرامش بیشتری می کنند و بعضی از افراد حتی بعد از ماساژ احساس خارش یا درد کمتری دارند.

ماساژ به افزایش گردش خون در سراسر بدن و همچنین گردش خون قسمت سوختگی کمک می کند، به همین دلیل ممکن است ماساژ باعث افزایش سرعت بهبود زخم سوختگی شود.

هر چند برای این نوع درمان بهتر است قبل از مراجعه به ماساژ درمانگر با پزشک خود صحبت کنید، زیرا سوختگی های خاصی در معرض خطر قرار می گیرند.

درمان عفونت سوختگی / سوختگی / عفونت در سوختگی / درمان گیاهی عفونت سوختگی / درمان خانگی عفونت سوختگی

آب رسانی بدن در موقع سوختگی

بسیاری از افراد متوجه نمی شوند که هنگام سوختگی شدید، مایعات زیادی از طریق پوست از دست می رود، که این کاهش میزان آب می تواند منجر به حالت خشکی بیشتر شود.

در حالی که پس از سوختگی برای جبران کاهش آب بدن پزشک ممکن است سرم وریدی تجویز نماید، بیماران هم می توانند از طریق روش های زیر به آبرسانی به بدن خود کمک کنند:

آب بیشتری بخورید. نوشیدن آب ، ساده ترین راه برای افزایش میزان مایعات در سیستم بدن است.

اگر طعم آب ساده را دوست ندارید، سعی کنید کمی آب لیمو یا آب گازدار به آب اضافه کنید تا طعم بهتری داشته باشد.

پس از یک سوختگی بزرگ ، اضافه کردن مقدار کمی آب میوه به آب نیز می تواند نوشیدن مقدار زیاد آب را ساده تر کند.

میوه و سبزیجات آبدار مصرف کنید. بعضی میوه ها و سبزیجات علاوه بر ارائه ویتامین ها و مواد مغذی که به سیستم بدن شما کمک می کنند، حاوی مقادیر زیاد آب هستند که می تواند به شما در حفظ مایعات کمک کند.

مصرف میوه ها و سبزیجات می تواند به شما کمک کند نیاز به نوشیدن حجم زیاد آب نداشته باشید. چند انتخاب عالی بین میوه ها و سبزیجات وجود دارد:

 • هندوانه
  به گفته دانشگاه کنتاکی، این میوه صورتی دارای حدود ۹۲ درصد آب است.
 • گریپ فروت
  این میوه که سرشار از ویتامین C می باشد می تواند تا حدود ۹۱% حاوی آب باشد.
 • کرفس
  کرفس را به راحتی می توان به عنوان میان وعده مصرف کرد و حدود ۹۵ درصد کرفس را آب تشکیل می دهد.
 • خیار
  این میوه ترد با آب پر شده است و حدود ۹۶ درصد خیار را آب تشکیل می دهد. خیار میوه ایست که به راحتی می توانید مصرف کنید.

با وجودی که کارشناسان همچنان اختلاف نظر دارند که آیا اثرات دیورتیک ( ادرارزا ) چای و قهوه بیشتر از خواص آب رسانی آنها است ، تقریبا همه متخصصان معتقدند که الکل می تواند کمبود آب بدن شما را افزایش دهد.

اگر دچار سوختگی شده اید حتما از نوشیدن الکل اجتناب کنید.

بهترین درمان های خانگی برای جلوگیری از عفونت سوختگی

درمان عفونت سوختگی / سوختگی / عفونت در سوختگی / درمان گیاهی عفونت سوختگی / درمان خانگی عفونت سوختگی

درمان گیاهی عفونت سوختگی

معمولا سوختگی های ملایم به یکی دو هفته زمان نیاز دارند تا کاملاً درمان شوند و معمولاً زخمی ایجاد نمی کنند. هدف درمان سوختگی این است که درد را کاهش داده، از عفونت پیشگیری کند و پوست را سریع تر درمان کند.

 1. آب خنک و التهاب پوست
  وقتی دچار سوختگی خفیف می شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که دمای ناحیه سوخته را کاهش دهید که بهترین وسیله برای این کار که کمترین ضرر و مشکلات را ایجاد می کند آب پاکیزه است.
  آب خنک (نه آب سرد) را به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیۀ سوختگی بریزید.
  سپس آن قسمت را در صورت نیاز و در صورتی که سوختگی شدید نیست با یک صابون ملایم و آب بشویید. کاهش سریع دما به این وسیله از بلند شدن پوست و ایجاد تاول جلوگیری میکند.
 2. کمپرس خنک
  یک کمپرس خنک یا یک پارچۀ مرطوب تمیز روی ناحیۀ سوختگی ، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.
  می توانید کمپرس را با فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه روی محل نگه دارید. سعی کنید از کمپرس خیلی سرد استفاده نکنید زیرا سوختگی را بدتر می کند.
 3. پمادهای آنتی بیوتیک
  پمادهای آنتی بیوتیک و کِرِم ها به پیشگیری از عفونت کمک می کنند.
  پماد های سوختگی معروف هستند و شما حتی با یک سرچ ساده می توانید آن ها را خریداری و در خانه آماده داشته باشید، پماد را به محل بمالید و آن را با یک پارچۀ استریل یا یک تکه پارچۀ تمیز و بدون پرز ببندید.
 4. آلوورا و درمان سوختگی
  این گیاه اغلب با عنوان ( گیاه سوختگی ) مشتریان را جذب می کند.
  مطالعات شواهدی را نشان می دهند که آلوورا در درمان سوختگی های درجۀ ۱ و ۲ مؤثر است. آلوورا ضد التهاب است ، گردش خون را تقویت می کند، و از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.
  در صورتی که به این گیاه دسترسی دارید مقداری از ژل خالص آلوورا که مستقیماً از برگ این گیاه گرفته شده است را به ناحیۀ سوختگی بمالید.
  اگر محصولات حاوی آلوورا را از مغازه می خرید، مطمئن شوید که حاوی درصد بالایی از آلوورا باشند، و از محصولاتی که حاوی مواد افزودنی به ویژه رنگ ها و عطر ها هستند اجتناب کنید.
 5. عسل و درمان سوختگی
  عسل قضیه را شیرین تر می کند. عسل جدا از طعم خوشمزه ای که دارد، در صورتی که به صورت موضعی اعمال شود می تواند به درمان سوختگی های خفیف کمک کند.
  عسل یک مادۀ طبیعی ضد التهاب، ضد باکتری و ضد قارچ است. البته کمتر می توانیم عسل طبیعی را در دسترس داشته باشیم. با این حال شما با مطالعه مقاله زیر از هاو کن یو می تواند روش های تشخیص عسل طبیعی را فرا بگیرید.
 6. کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب
  پوست با سوختگی ، بیشتر در معرض آسیب است پس باید نهایت دقت و توجه را در مراقبت از ان تا بهبود کامل داشته باشیم.
  پس بیشترین تلاشتان را بکنید تا کمترین تماس را با نور مستقیم خورشید داشته باشید. پوست سوخته نسبت به آفتاب بسیار حساس می شود. پوستتان را با پارچه یا لباس بپوشانید.
 7. تاول هایتان را نترکانید
  هر قدر هم که برای این کار وسوسه شدید باز هم از آن خودداری کنید و تاول هایتان را به حال خودشان رها کنید.
  ترکاندن تاول می تواند به عفونت منجر شود. اگر در مورد تاول هایی که ممکن است به خاطر سوختگی ایجاد شوند نگران هستید به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.
 8. کَره استفاده نکنید
  برعکس چیزی که قبلا احتمالا به گوشتان رسیده باشد، از کره روی ناحیۀ سوختگی استفاده نکنید.
  تقریباً هیچ نوع شواهدی برای پشتیانی علمی از خاصیت درمانگری کره برای سوختگی وجود ندارد. مهمتر از همه اینکه کره ممکن است سوختگی تان را بدتر هم بکند.
  کره حرارت را حفظ می کند، همچنین ممکن است بستر مناسبی برای رشد باکتری های مضرّی باشد که می توانند باعث عفونت پوست سوخته شود.
  کرۀ تان را برای نان صبحانۀ تان نگه دارید.
 9. از روغن ها استفاده نکنید
  علی رغم باور عموم، روغن نارگیل هر چیزی را درمان نمی کند.
  به همان دلیلی که نباید از کره برای سوختگی استفاده کنید، از روغن هایی مانند روغن بادام ، روغن زیتون و روغن های پخت و پز هم باید اجتناب کنید. تمامی اینها گرما را حفظ می کنند و ممکن است باعث شوند سوختن پوست ادامه پیدا کند.
  گزارش شده است که روغن اسطو خودوس می تواند به درمان سوختگی کمک کند، اما شواهد مکتوب اندکی برای حمایت علمی از این ادعا وجود دارد.
  به عنوان مثال مطالعات انجام شده روی موش ها هیچ تأثیر مثبتی از روغن اسطو خودوس روی سوختگی را نشان نداده است.
 10. از سفیدۀ تخم مرغ استفاده نکنید
  یک داستان قدیمی دیگر این درمان را پیشنهاد می کند، اما سفیدۀ تخم مرغ نپخته خطر ابتلا به عفونت باکتریایی را بالا می برد و نباید روی سوختگی قرار بگیرد.
  تخم مرغ می تواند باعث واکنش آلرژیک هم شود.

  بیشتر بخوانید :

  درمان‌ لازم هنگام سوختگی ​کودکان

  بهترین و سریع ترین راه درمان سوختگی بدن با آب جوش در منزل

  درمان سوختگی : ۱۰ روش خانگی برای درمان سوختگی پوست


  این مطلب چقدر مفید بود ؟
  (2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید
  hits

  آخرین مطالب دلگرم