دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
کاهش درد قسمتهای مختلف بدن در اثر آسیب دیدگی با کمپرس گرم و سرد
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کاهش درد قسمتهای مختلف بدن در اثر آسیب دیدگی با کمپرس گرم و سرد:کاهش درد با کیسه یخ یا گرما؟با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با فواید بی نظیر و معجزه آسا کمپرس یخ و گرم برای قسمت های آسیب دیده ی بدن آشنا شوید.

کاهش درد با کیسه یخ یا گرما؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با فواید بی نظیر و معجزه آسا کمپرس یخ و گرم برای قسمت های آسیب دیده ی بدن آشنا شوید.

Ice packs for pain

کیسه آب گرم و کیسه یخ

با یک بالشتک گرم یا یک کیسه یخ نمی توان مچ پای رگ به رگ شده یا تاندون پاره شده را درمان کرد، اما گرم کردن و سرد کردن به موقع باعث می شود که این نوع از آسیب های جزئی سریع تر بهبود پیدا کرده و درد موضعی شما کمتر شود.برای تسکین درد، گاهی سرما و گاهی هم گرما موثر است.

مثلا وقتی مچ پای تان پیچ می خورد، ممکن است بلافاصله سراغ فریزر بروید و یک قالب یخ را بردارید و روی مچ پای تان بگذارید تا درد آن کم شود، یا به توصیه پزشک با گذاشتن یک بالشتک گرم روی شانه خود، درد ناشی از گرفتگی عضله آن را کم کنید.

برای تسکین درد، گاهی سرما و گاهی هم گرما موثر است؛ مثلا وقتی مچ پای تان پیچ می خورد، ممکن است بلافاصله سراغ فریزر بروید و یک قالب یخ را بردارید و روی مچ پای تان بگذارید تا درد آن کم شود، یا به توصیه پزشک با گذاشتن یک بالشتک گرم روی شانه خود، درد ناشی از گرفتگی عضله آن را کم کنید.

اما وقتی ساق پای شما بعد از یک پیاده روی طولانی درد گرفت چه باید کرد؟

یا وقتی با برداشتن چیزی سنگین از روی زمین عضلات تان کش می آید و درد می گیرد، چه روشی بهتر است؟

به شیوه روانشناسی دردتان را کم کنید

با یک بالشتک (پد) گرم یا یک کیسه یخ نمی توان مچ پای رگ به رگ شده یا تاندون پاره شده را درمان کرد، اما گرم کردن و سرد کردن به موقع باعث می شود که این نوع از آسیب های جزئی سریع تر بهبود پیدا کرده و درد موضعی شما کمتر شود.

این کار بسیار اهمیت دارد چون وقتی درد شما کم شود و حال تان بهتر باشد، بهبود عضو آسیب دیده هم سریع تر اتفاق می افتد. این مسئله ممکن است دلیل روانشناسی داشته باشد که البته بدون شک عوامل فیزیولوژیکی هم در آن دخالت دارند، چراکه وقتی درد کمتر شود می توانید حرکت کنید و خون بیشتری به سمت محل آسیب دیده جریان پیدا می کند.پس باید بدانید چه موقع کیسه یخ را روی محل آسیب دیده بگذارید و چه موقع از بالشتک گرم استفاده کنید.

کمپرس سرد

بهترین درمان فوری برای آسیب دیدگیهای حاد،استفاده از سرما با استفاده از کمپرس سرد یا یخ است. این کار تورم و درد را کاهش می دهد.سرما موجب انقباض عروق می شود و خونریزی داخل بافتی از محل آسیب دیدگی را کاهش می دهد. برای اینکه سرد کردن محل آسیب دیدگی ، از کیسه یخی که در حوله پیچیده شده استفاده کنید و آن را در محل آسیب دیدگی به مدت 20-15 دقیقه قرار دهید.قبل از اینکه بخواهید برای دومین بار از کمپرس سرد استفاده کنید صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

در آسیب دیدگی حاد می توانید چند بار در روز به مدت سه روز از کمپرس سرد استفاده کنید.همچنین کمپرس سرد در درمان آسیب دیدگی در اثر استفاده بیش از حد از عضلات و مفاصل و در برخی از آسیبهای مزمن نیز موثر است.ورزشکاری که درد مزمن زانو دارد که در اثر دویدن تشدید می شود می تواند پس از دویدن از کمپرس سرد در ناحیه دردناک استفاده کند تا االتهاب را کاهش دهد و از التهاب بیشتر پیشگیری کند اما این کار در مورد آسیب دیدگیهای مزمن قبل از ورزش کردن کمک کننده نیست.

بهترین روش برای به کار بردن کمپرس سرد،استفاده از کیسه مناسب و با کیفیتی است که شکل آن با نقطه ای از بدن که آسیب دیده است تطابق پیدا کند.می توانید از شن نرم که در فریزر نگهداری شده، ماساژ با آب سردی که از یخ آب شده به دست آمده یا از کیسه حاوی یخ خرد شده استفاده کنید.برای اینکه به بافتهای بدن در اثر سرما آسیب وارد نشود بیش از چند دقیقه از آن استفاده نکنید و قبل از استفاده مجدد صبر کنید تا دمای پوست به حالت طبیعی برگردد.

وقتی باید یخ از فریزر بیرون بیاورید

یخ به سرعت رگ های خونی موجود در پوست و بافت های زیرین آن را تنگ کرده و جریان خون را آهسته می کند که باعث کم شدن سرعت عکس العمل هایی مثل ایجاد ورم و التهاب در آن قسمت می شود.برای اینکه کیسه یخ آسیبی به پوست نرساند، آن را هر یک تا دو ساعت به مدت 20 دقیقه روی قسمت آسیب دیده بگذارید و بردارید.همچنین بهتر است برای جلوگیری از سرمازدگی، یک دستمال پارچه ای را بین یخ و پوست خود قرار دهید.
گرم کردن محل آسیب دیده با تغییر پیام هایی که گیرنده های عصبی به مغز می فرستند، باعث کاهش درد می شود

در این شرایط از سرما استفاده کنید

1- بلافاصله بعد از یک ورزش سنگین : استفاده از کیسه یخ بلافاصله بعد از یک ورزش سنگین که احساس می کنید فشار زیادی به عضلات شما وارد کرده است، می تواند مانع گرفتگی و درد عضلات شود.

2- زمانی که محل آسیب دیده بسیار گرم است : گرمای شدید ناحیه آسیب دیده به دلیل ایجاد عفونت یا التهاب است که با سرد کردن آن می توانید جلوی گسترش عفونت یا ورم را تا حدود زیادی بگیرید.

3- گرم بودن بیش از حد شکم در زمان حاملگی : بهتر است بدانید که گرمای زیاد ناحیه شکم در دوران حاملگی می تواند به جنین آسیب برساند و حتی ممکن است باعث نقص جنین شود. پس بهتر است بعد از مشورت با پزشک، شکم خود را خنک کنید.

4- ساعات اولیه بعد از آسیب دیدگی: چه قوزک پای شما رگ به رگ شده باشد و چه عضلات تان کش آمده باشد، استفاده از یخ در 24 تا 48 ساعت اول بعد از آسیب دیدگی، از التهاب و ورم موضعی جلوگیری می کند. اگر در ساعات اولیه توسط کیسه یخ جلوی التهاب را نگیرید، درد و ورم شدید باعث ضعیف شدن شما شده و حرکت را برایتان مشکل خواهد کرد.

چه موقع سراغ گرما برویم؟

کیسه آب گرم و کیسه یخ

گرما دقیقا برعکس سرما عمل می کند، یعنی با باز کردن رگ های خونی جریان خون را افزایش داده و باعث انتقال سریع تر مواد ترمیم کننده و مغذی به ناحیه آسیب دیده می شود که می توانند یک ماهیچه منقبض و دردناک را به حالت عادی دربیاورند.

همچنین گرم کردن محل آسیب دیده با تغییر پیام هایی که گیرنده های عصبی به مغز می فرستند، باعث کاهش درد می شود.شما می توانید از یک بالشتک گرم نمدار که مدتی در آب گرم قرار داده اید یا یک بالشتک برقی یا کیسه آب گرم استفاده کنید.یادتان باشد که برای جلوگیری از سوختگی، در ابتدا پوست خود را با یک حوله یا پارچه بپوشانید.گرم کردن موضعی را بیش از 20 دقیقه ادامه ندهید و بگذارید پوست شما بعد از این زمان کاملا خنک شود.هیچ وقت زمانی که در خواب هستید، از بالشتک گرم استفاده نکنید.

در این شرایط از گرما استفاده کنید

کیسه آب گرم و کیسه یخ

1- یک تا دو روز بعد از یک ورزش سنگین: البته در این زمان می توانید به جای گرم کردن، پیاده روی کنید تا تمام عضلات شما به طور طبیعی گرم شوند.

2- برای دردهای مزمن مثل کمردرد : وان یا دوش آب گرم به خصوص برای رفع گرفتگی عضلاتی که به مدت طولانی منقبض بوده اند، بسیار مفید است.

3- چند روز بعد از آسیب دیدگی : بعد از گذشت چند روز ورم موضعی کم می شود و گرم کردن جریان خون را افزایش داده و باعث رساندن مواد ترمیم کننده و مغذی به ناحیه آسیب دیده می شود که نتیجه آن بهبود سریع تر آسیب دیدگی است.

البته زمان مشخصی برای شروع گرم کردن وجود ندارد. اگر همچنان سرد کردن درد شما را کم می کند به این کار ادامه دهید، اما اگر سرد کردن دیگر اثری روی موضع دردناک ندارد، گرم کردن را شروع کنید.

کیسه آب گرم و کیسه یخ

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


۴ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

کیان | ۴ سال پیش
با سلام ممنون از مطالبخوب شما
0
0
المیرا | ۶ سال پیش
عالی و مفیدبود ممنون از دلگرم
0
0
عباس | ۶ سال پیش
من یخ رو مستقیم مچ پام گذاشتم الا ن ورم و درد ش بیشتر شده دیگه پام و نمی تونم خم و راست کنم رگم درد می گیره چگار کنم؟؟
0
0
ابراهیم | ۶ سال پیش
سلام من مشکل صدا فک دارم یه طرف فکم درست چرخش نداره و گاهی اوقات احساس میکنم استخوان فکم از هم شل میشه صداشو میفهمم به دکتر جراح فک مراجعه کردم فقط تشخیص دادن رشت فک پاین دارم اما من از صدا فک هنگام باز کردن دهانم احساس میکنم یه استخوان از مسیر خودش خارج میشه دارم رنج میبرم لطفا راهنمای کنید
0
0
hits