دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
درمان سوختگی با آب جوش با روش های فوری در منزل

بهترین و سریع ترین راه درمان سوختگی بدن با آب جوش در منزل

درمان سوختگی با آب جوش با روش های فوری در منزل
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سوختگی با آب جوش ممکن است برای زنان یا سایر اعضای خانواده و یا در محیط هایی غیر از منزل اتفاق بیفتد. دانستن اقدامات درمانی برای کاهش درد، التهاب یا سایر موارد ضروری است. در ادامه به تمام موارد درمان سوختگی با آب جوش در منزل و با روشهای آسان می...

درمان معجزه آمیز سوختگی

درمان سوختگی با آب جوش با توجه به میزان سوختگی، ناحیه سوختگی و شدت آن متفاوت است. سوختگی معمولا با درد همراه است که از اولین اقدام ها کاهش درد نواحی سوختگی است. از دیگر اقدامات کاهش ریسک عفونت است. در صورتی که اقدامات بهداشتی و درمانی لازم صورت نگیرد ممکن است نواحی سوختگی دچار عفونت شوند. از تماس ناحیه سوختگی با زمین خودداری کنید زیرا در این حالت سوزش بیشتر شده و احتمال عفونت نیز بیشتر می شود.

مراحل درمان سوختگی عبارتند از:

مرحله اول خنک کردن محل سوختگی

محل سوختگی را بمدت حداقل 10 دقیقه خنک کنید تا زمانی که درد و سوزش کاهش یابد. برای اینکارمی توانید ازیک لیوان آب سرد یخچال یا شیرآب استفاده کنید. اگربه آب دسترسی ندارید می توانید ازسایرمایعاتی که برای سوختگی ضررندارند استفاده کنید.

مرحله دوم تعیین مرحله سوختگی

نوع سوختگی با توجه به شدت آن تعیین می شود. سوختگی های سطحی شامل قرمزی، تورم و حساسیت است و نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارد.

مرحله سوم مراجعه به مراکزاورژانس

اگرفرد دچارسوختگی شوک شده و یا آسیب شدید دیده به اورژانس پزشکی اطلاع دهید. اگرسوختگی به بافت رسیده وتاول زده و یا اگراندازه قسمت سوخته شده بیش ازیک درصد بدن یا تقریباً اندازه یک دست است باید فوری به مرکزاورژانس سوختگی مراجعه کنید.

 درمان معجزه آمیز سوختگی

مرحله چهارم

قبل ازاین که قسمت آسیب دیده متورم شود لباس یا زیورآلات را ازبدن مصدوم خارج کنید. اگرانگشت دست دچارسوختگی شده باشد بلافاصله انگشتررا ازدست مصدوم خارج کنید.
اگر طلا و جواهر یا لباس به پوست مصدوم چسبیده به آن دست نزنید و آمبولانس خبرکنید.

مرحله پنجم

برای جلوگیری از آسیب بافت محل سوختگی را به آرامی مالش دهید. از مصرف هر گونه پماد، کرم و یا آنتی بیوتیک روی سوختگی بدون تجویز پزشک تجویز خودداری کنید. زیرا موجب می شود گرما به لایه های عمیق تر پوست برسد و باعث آسیب بیشتر بشود.

 درمان معجزه آمیز سوختگی

مرحله ششم پانسمان محل سوختگی

بمنظورپیشگیری از آسیب بیشتر و عفونت بافت محل سوختگی آن را با گاز ببندید. بطوریکه گازبراحتی حرکت کند و شل باشد. قراردادن یک کمپرس سرد برروی گاز درد را تسکین داده و تورم را کاهش می دهد. دردوره بهبودی پانسمان را باید حداقل یک بار در روز تعویض کنید.

مرحله هفتم

از یک بالش برای بالا بردن محل سوخته شده استفاده کنید. محل سوختگی ترجیحاً بالاترازقلب باشد. این وضعیت باعث می شود که فشاردر بافت آسیب دیده کمترشده و درنتیجه درد تسکین یابد.

مرحله هشتم

تاول زدن روشی است که بدن برای حفاظت ازبافت دچارسوختگی و بمنظور التیام یافتن انجام می دهد. تاول را نترکانید و پوست آن را برندارید. سوختگی پوشش محافظ بدن یعنی پوست را ازبین می برد و چیدن تاول ممکن است باعث عفونت شود.

 درمان معجزه آمیز سوختگی

به نکات زیرتوجه کنید:

  1. فقط آب سرد باید درسوختگی استفاده شود.
  2. دمای آب را کنترل کنید تا گرم نباشد.
  3. اگر گازبرای پانسمان در دسترس نبود ازپارچه تمیز یا کیسه پلاستی استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits