دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
بهترین راهکار برای از بین بردن جای لکه های پیگمانته از روی پوست
2
زمان مطالعه: 11 دقیقه
ضایعات پیگمانته لکه ‏هایی هستند که رنگ آن‏ ها با رنگ پایه‏ ی پوست متفاوت است. این ضایعات رنگ‏ های مختلفی داشته و ممکن است اپیدرمال (سطحی) یا درمال (عمیق) باشند و می توانند در انواع خال، کک و مک و یا لکه ظاهر شوند و در نتیجه آن، پوست تیره تر می شود.

ضایعات پیگمانته چیست؟ + نحوه پیشگیری، درمان و لایه برداری

به گزارش دلگرم : اگر صورت تان خال داشته باشد به راحتی می توان با آن کنار آمد. اما ضایعات پیگمانته خوشایند نیست و معمولا نمی توان آن را تحمل کرد. اگر تا به حال تغییر رنگ پوست و لک های تیره رنگ را تجربه کرده باشید می دانید که کنار آمدن با آن ها می تواند واقعا سخت باشد. ضایعات پیگمانته اختلال رایج و بی خطری است که در آن قسمت هایی از پوست از نظر رنگ، نسبت به پوست اطراف تیره تر می شوند.

دلایل بروز ضایعات پیگمانته

این تیره شدن هنگامی اتفاق می افتد که ملانین اضافی (رنگدانه قهوه ای که رنگ عادی پوست را تولید می کند) سبب ایجاد رسوبات در پوست می شود. ضایعات پیگمانته می تواند روی هر رنگ پوستی تاثیر بگذارد. اما بعضی از افراد بیش از دیگران در معرض آن قرار دارند.ضایعات پیگمانته در نحوه شروع هم متفاوت است. این اختلال می تواند از قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض نور آفتاب نتیجه بگیرد و با گذر زمان به آرامی پدیدار شود.

دلیل بروز ضایعات پیگمانته شامل تغییرات هورمونی، عوامل محیطی و گزینه های مربوط به سبک زندگی است. حتی بیماری های پوستی همچون آکنه هم بعد از بهبود، لک های تیره رنگی از خود بر جای می گذارند. سایر دلایل وجود لک های تیره رنگ، شامل آسیب به پوست از جمله آسیب در اثر جراحی هستند. خال ها دانه های کوچک قهوه ای رنگ هستند که می توانند در هر جای بدن ظاهر شوند اما بیشتر روی صورت و بازوها دیده می شوند.وجود خال می تواند ارثی باشد. یکی از انواع رایج ضایعات پیگمانته لک های حاصل از سن و سال و لک های کبدی هستند. گاهی این لک ها به علت آسیب ناشی از آفتاب اتفاق می افتند و پزشکان آن ها را لنتیگو می نامند. این نقاط تیره و کوچک معمولا روی صورت، دست ها و سایر قسمت هایی که در معرض آفتاب هستند دیده می شوند.

ضایعات پیگمانته ای که به علت تغییرات هورمونی اتفاق بیفتد را ملاسما و کلوآسما می گویند. این لک ها از نظر ظاهری شبیه به لک های ناشی از سن هستند اما قسمت بیشتری از پوست را تحت تاثیر قرار می دهند و به علت تغییرات هورمونی رخ می دهند. برای مثال بارداری می تواند سبب تولید بیش از حد ملانین شود که این سبب ایجاد لک های بارداری روی صورت می شود.زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند هم معمولا دچار ضایعات پیگمانته می شوند چون بدن شان تحت تاثیر نوع مشابهی از تغییرات هورمونی قرار می گیرد. اگر کسی به علت مصرف قرص ضد بارداری دچار لک شده، بهتر است که مصرف این قرص ها را قطع کند. اگر فرد در معرض ملاسما قرار دارد، استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب اهمیت زیادی دارد.

ضایعات پیگمانته چیست؟

چگونه از ضایعات پیگمانته پیشگیری کنیم؟

وقتی که پوست در معرض نور آفتاب قرار می گیرد، خال، لکه های ناشی از سن و سایر قسمت های تیره پوست می توانند تیره تر شوند یا برجسته تر شوند. ملانین انرژی اشعه ماوراء بنفش نور خورشید را جذب می کند تا از پوست در برابر قرار گرفتن زیاد از حد در برابر نور آفتاب پیشگیری کند. نتیجه این پروسه قهوه ای و تیره شدن پوست است.وقتی صحبت از محصولات مراقبت از پوست می شود به یاد داشته باشید که کرم ضد آفتاب یکی از مهم ترین محصولاتی است که نباید مصرف آن را فراموش کرد. استفاده از کرم ضد آفتاب یک ضرورت است. کرم ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می کند.

برخی از کرم های تجویز شده توسط پزشک علاوه بر پیشگیری از آسیب توسط نور خورشید، برای انواع دیگری از درمان هم استفاده می شوند. بسیاری از کرم های این چنینی حاوی هیدروکینون هستند که با کاهش سرعت تولید ملانین برای صاف و محو کردن لکه های پوستی به کار می روند و به لکه های پوستی این امکان را می دهند که با گذر زمان محو شوند و با رنگ پوست فرد هماهنگ شوند.کرم های سفید کننده تجویزی حاوی دو برابر هیدروکینون (ماده فعال) هستند. در مواقعی که این میزان پاسخگو نیست، درصد هیدروکینون را می توان افزایش داد و یا می توان به داروی تجویزی ترتینوئین یا کوژیک اسید افزود. به یاد داشته باشید که این ترکیب می تواند سبب سوزش پوست حساس شود و برای مشاهده نتیجه نهایی گاهی باید ۳ تا ۶ ماه زمان صرف شود.

درمان ضایعات پیگمانته

گزینه دیگر برای از بین لک ها و ضایعات پیگمانته استفاده از لایه برداری شیمیایی است که برای انجام این کار می توانید قرار ملاقاتی با متخصص پوست تعیین کنید. اگر قبلا از لایه برداری پوست استفاده نکردید باید بدانید که استفاده از مواد شیمیایی روی پوست سبب از بین رفتن همه یا قسمتی از اپیدرم، و گاهی میان پوست می شود و باعث از بین رفتن جراحت های سطحی می شود.این کار سبب تولید دوباره پوست جدید و بافت عمیق تر می شود. استفاده از لایه بردار مشهورترین درمان برای ملاسما است. دلیل عملکرد خوب لایه بردارهای شیمیایی این است که با سوزش کنترل شده پوست، ملانین اضافی را از بین می برند.

اگر استفاده از لایه بردارهای شیمیایی گزینه مناسبی برای شما نباشد یا دنبال روش های درمانی دیگری باشید می توانید از درمان توسط لیزر استفاده کنید. از آن جایی که در برخی شرایط ضایعات پیگمانته نزدیک سطح پوست است و در برخی موارد دیگر عمیق تر است، باید لیزر درست را انتخاب کرد. برای مثال لیزر جدید PiQo4 توانایی هدف قرار دادن رنگدانه ها در لایه های مختلف پوست را دارد.در نتیجه اختلالات زیادی را درمان می کند. این نوع لیزر به جای استفاده از گرما برای از بین لکه ها از انرژی استفاده می کند. گرمای زیاد می تواند سبب بدتر شدن ضایعات پیگمانته ، به خصوص برای پوست های تیره تر شود. گزینه های لیزر دیگر شامل لیزر Clear+Brilliant و لیزر IPL هستند. لیزر IPL منبع عظیمی از نور است و برای فوتوروژنیشن استفاده می شود.

لیزر Clear+Brilliant یکی از انواع لیزر است که برای رسیدن به پوست درخشان گزینه مناسبی است. این لیزر برای زخم های کم عمق استفاده می شود، بازسازی پوست را تحریک می کند و آسیب سطحی, نقایص پوست و رنگدانه های اضافی پوست را برطرف می کند.وقتی که صحبت از استفاده از محصولات بدون تجویز برای مراقبت روزانه از پوست می شود، پیشنهاد می شود که دنبال موادی همچون کوژیک اسید، آسکوربیک اسید‌ (ویتامین C)، عصاره شیرین بیان و ترانگزامیک اسید بگردید که تمام آن ها در کاهش ضایعات پیگمانته موثرند. بسته به علت بروز ضایعات پیگمانته ، درمان شامل حل دلیل مشکل یا قطع مصرف یک داروی خاص است.اگر درمان خانگی جوابگو نبود، انواع مختلفی از گزینه های درمانی در دسترس هستند تا به شما کمک کنند که به نتیجه ای که می خواهید برسید.

این درمان ها شامل این مواردند:

  • لایه برداری شیمیایی
  • میکرودرمابراسیون
  • لیزر IPL
  • لیزر بازسازی کننده سطح پوست
  • کرایوتراپی
  • ضایعات پیگمانته
  • لایه برداری شیمیایی

درمان ضایعات پیگمانته در خانه

راه زیادی برای درمان ضایعات پیگمانته در خانه وجود دارند. اگر چه برخی از این روش ها در گذشته استفاده می شدند اما برخی از تحقیقات نشان داده اند که ترکیبات اصلی آن ها روی درمان ضایعات پیگمانته موثرند.

حتماً بخوانید:
علت ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست چیست؟

علت ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست چیست؟

با لکه‌های قهوه‌ای روی پوست چه کنیم؟ لکه‌ها و نقطه‌های تیره‌ای که روی پوست ایجاد می‌شود، معمولاً برای افراد مختلف احساس ناخوشایندی ایجاد می‌کند. برخی…

سرکه سیب مفید برای درمان ضایعات پیگمانته

سرکه سیب حاوی استیک اسید است که برای درمان ضایعات پیگمانته موثر است. برای استفاده از این درمان:

۱_ در یک محفظه به میزان مساوی آب و سرکه سیب بریزید.
۲_ آن را بر روی نقاط تیره رنگ پوست بزنید و دو الی سه دقیقه صبر کنید.
۳_ با استفاده از آب گرم محل مورد نظر را بشویید.
۴_ دوبار در روز این کار را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا حاوی آلوئین است. آلوئین یک ترکیب طبیعی دپیگمانتاسیون یا رنگیزه زدا است که برای صاف کردن پوست استفاده می شود. آلوئه ورا به عنوان درمانی غیر سمی برای ضایعات پیگمانته استفاده می شود. برای استفاده از آلوئه ورا:

۱_ قبل از خواب، ژل آلوئه ورا را به قسمت مربوطه بزنید.
۲_ صبح روز بعد با آب گرم آن را بشویید.
۳_ روزانه این کار را انجام دهید تا زمانی که رنگ پوست بهتر شود.پ

درمان ضایعات پیگمانته

درمان ضایعات پیگمانته با پیاز قرمز

عصاره پیاز قرمز (آلیوم کپا) ماده ای است که در برخی محصولات و کرم های مراقبت از پوست و برطرف کننده زخم وجود دارد. تحقیقات نشان داده اند که پیاز قرمز به طور موثر سبب صاف شدن پوست می شود. برای درمان ضایعات پیگمانته دنبال کرم هایی بگردید که حاوی آلیوم کپا باشند.

عصاره چای سبز و فواید بی نظیرش برای درمان ضایعات پیگمانته

خیلی ها بر این باورند که عصاره چای سبز هنگامی که روی پوست استفاده شود، خاصیت دپیگمانتاسیون یا رنگیزه زدایی دارد. برخی از منابع استفاده از چای سبز کیسه ای را برای روشن شدن لک های تیره پیشنهاد می دهند، اما شواهدی برای تایید کارآمدی این روش وجود ندارد. اگر می خواهید آن را امتحان کنید، این مراحل را دنبال کنید:

۱_ یک چای سبز کیسه ای را برای ۳ الی ۴ دقیقه در آب داغ بجوشانید.
۲_ چای سبز را در بیاورید و اجازه دهید که سرد شود، نباید پوست تان بسوزد.
۳_ چای سبز را روی نقاط تیره پوست بگذارید.
۴_ دو بار در روز این کار را تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

ضایعات پیگمانته را با چای سیاه درمان کنید

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ روی یک گونه خوک انجام شد نشان داد که چای سیاه برای درمان لک های تیره پوستی موثر است. در این مطالعه، دو بار در روز از چای سیاه روی پوست استفاده کردند، این کار را ۶ روز در هفته تا ۴ هفته متوالی انجام دادند. برای این که این روش درمانی ضایعات پیگمانته را در خانه امتحان کنید باید:

۱_ یک قاشق سوپخوری چای سیاه را به یک فنجان آب در حال جوشیدن اضافه کنید.
۲_ اجازه دهید که چای ۲ ساعت در آب باشد و سپس تفاله ها را جدا کنید.
۳_ یک پارچه نخی را در آب چای بزنید و آن را دو بار در روز روی قسمت هایی که ضایعات پیگمانته قرار دارد بزنید.
۴_ تا ۴ هفته متوالی، این کار را برای ۶ روز در هفته انجام دهید.

عصاره شیرین بیان

عصاره شیرین بیان حاوی مواد فعالی است که برای از بین بردن ضایعات پیگمانته ای موثر است که در اثر ملاسما و قرار گرفتن در برابر نور خورشید ایجاد شده است. می توانید از کرم های موضعی که حاوی عصاره شیرین بیان هستند روی محل مورد نظر استفاده کنید. به همان میزانی که روی بسته بندی تایید کرده از آن ها استفاده کنید.

شیر برای درمان ضایعات پیگمانته

نشان داده شده که شیر برای برطرف کردن تغییر رنگ پوست موثر است. لاکتیک اسید موجود در شیر ماده ای است که سبب این تاثیر می شود. برای استفاده از شیر روی پوست:

۱_ یک پارچه نخی را در شیر قرار دهید.
۲_ روزی دو بار آن را روی قسمت های تیره پوست قرار دهید.
۳_ روزانه این کار را تکرار کنید تا نتیجه را ببینید.

درمان ضایعات پیگمانته پوستی با رب گوجه فرنگی

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد نشان داد که رب گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است که از پوست در برابر آسیب بلند مدت و کوتاه مدت محافظت می کند. شرکت کنندگان در این تحقیق، روزانه ۵۵ گرم رب گوجه فرنگی را به همراه روغن زیتون روی پوست استفاده کردند و این کار را تا ۱۲ هفته انجام دادند.

عصاره ارکیده برای درمان ضایعات پیگمانته پوستی

عصاره ارکیده به اندازه ویتامین C در درمان ضایعات پیگمانته موثر است. استفاده از عصاره غنی از ارکیده روی پوست برای ۸ هفته، روی اندازه و ظاهر لک های قهوه ای تاثیر می گذارد. می توانید از محصولات مراقبت از پوست همچون ماسک، کرم و اسکراب که حاوی عصاره ارکیده هستند، استفاده کنید. به همان میزان توصیه شده استفاده کنید تا به بهترین نتیجه برسید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
هستی | ۲ هفته پیش
عالی بود واقعا ممنون از مجله خوبنتون
0
0