دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی گل و گیاهان مناسب برای انواع بالکن
13
زمان مطالعه: 11 دقیقه
تزیین بالکن با گیاهان کاری بسیار جذاب و فرح بخش است. اکثر ما عادت داریم بالکن و تراس های خانه را به انباری تبدیل کنیم غافل از اینکه این فضا می تواند به یک باغچه تمام عیار تبدیل شود. با دلگرم همراه باشید تا با تمامی گل و گیاهان و درختچه های مناسب...

چه گیاهانی برای تزیین بالکن مناسب هستند ؟

برای انتخاب گل مناسب تراس باید فاکتورهای لازم را در نظر بگیرید. تراس نسبت به محیط بسته آپارتمان شرایط رشد را برای گل های زینتی و گیاهان آپارتمانی فراهم می کند. نور کافی، آبیاری، رد و بدل شدن هوا از ویژگی های فضای بالکن است اما فصل زمستان اندکی برای گیاهان حساس به سرما درد سر آفرین می باشد. بنابراین بهتر است این گیاهان را در فصول سرد به داخل بیاورید و یا در صورت امکان تراس را با خصوصی سازی و وسایل گرمایشی تا حد زیادی مناسب برای رشد گیاه سازید.

به طور کلی گیاهانی که در تراس استفاده می شوند تحت شرایط خاصی قرار می گیرند بنابر این باید در انتخاب آن ها دقت کرد.

فاکتورهای موثر در انتخاب گل مناسب تراس

 1. در محیط تراس احتمالاً میزان آلاینده ها، گرد و غبار و تغییرات شرایط جوی به وفور دیده می شود. بنابراین گیاه انتخابی باید به این گونه مسائل واکنش نداشته باشد.
 2. نور خورشید مستقیم و به شدت به محیط داخلی تراس می تابد و ممکن است این گیاهان بیش از اندازه در معرض گرمای بیرون و یا خروجی از محوطه ساختمان قرار بگیرند.
 3. در تراس های جنوبی میزان تابش نور خورشید بیشتر است و این ویژگی گزینه ای عالی برای گیاهان آفتاب پسند است.
 4. در این محوطه برای تعدیل دمای گیاه در سرما و گرما از گلدان های سفالی و لعابی استفاده می شود.

گل و گیاه مناسب برای بالکن های شمالی و جنوبی

برای انتخاب گیاه مناسب باید اول بدانید که تراس شما از لحاظ نور آفتاب در چه وضعیتی قرار دارد. تراس ها بر اساس موقعیت به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. تراس شمالی:
  نهایتا دو ساعت در طول روز، نور مستقیم خورشید را دریافت می کند و باقی ساعات در سایه بوده و نور پراکنده اطراف را می گیرد.
 2. تراس جنوبی:
  در بالکن جنوبی از نور خوبی برخورداریم و این بالکن ها در طول روز در معرض نور بیشتری قرار می گیرند.

در ادامه مطلب گل و گیاهان مناسب برای تراس شمالی و تراس جنوبی را به صورت تفکیک شده بیان کرده ایم.

گل و گیاه بالکن

1- گل و گیاهان مناسب برای تراس شمالی

بالکن های شمالی کمتر در معرض نور آفتاب قرار دارند و بیشتر سایه هستند. بنابراین وقتی صحبت از بالکن شمالی می شود، انتخاب گل و گیاه نسبت به بالکن های جنوبی محدودتر است، در نتیجه برای اینکه چنین فضایی را زیبا نشان دهید باید از گل ها و گیاهان سایه دوست استفاده کنید. بالکن شمالی نهایتا دو ساعت در طول روز، نور مستقیم خورشید را دریافت می کند و باقی ساعات در سایه بوده و نور پراکنده اطراف را می گیرد، به همین خاطر نیازمند گیاهانی هستید که بتوانند در محیط اغلب سایه دوام بیاورند.

► گل‌های مناسب تراس شمالی

گل های کمی هستند که در بخش بالکن شمالی قابل استفاده اند. از بین گل هایی با عمر سالانه می توانید موارد زیر را برای بالکن شمالی انتخاب کنید:

 1. تمام گونه های بگونیا
 2. حنا (امپاتیانس)
 3. گل گوشواره ای
 4. زبان در قفا
 5. گل تورنیا
 6. فلوکس
 7. زنبق رشتی (همیرو کالیس)
 8. پروانش(پریوش)

بین گل های چند ساله و همیشه سبز هم برای گل های مناسب تراس های شمالی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 1. پیچ تلگرافی
 2. زنبق یا سوسن سفید
 3. بنفشه
 4. نردبان بعقوب

► گیاهان مناسب بالکن شمالی

بعداز گل ها نوبت به گیاهان زینتی می رسد. تزیین بالکن با گیاهان زینتی نتیجه ای بسیار زیبا در پی خواهد داشت. در این مورد هم باید از گیاهانی استفاده کنید که سایه دوست هستند که می توان به سه دسته گیاه زیر اشاره کرد.

1- گیاهان زینتی مناسب بالکن شمالی

 1. پیچک
 2. هوستا
 3. فیل گوش یا کالادیوم
 4. نعنا

گیاهانی مانند فیل گوش و نعنا که هر دو معروف و بسیار زیبا هستند خصوصا نعنا که رنگ و بوی آن طراوت خاصی به بالکن منزلتان می دهد. فیل گوش یا کالادیوم برگ های بزرگی دارد که عمدتا به رنگ سفید یا قرمز هستند. این گیاه به نور متوسطی نیاز دارد و رطوبت هوای 70 درصد برای آن مناسب است.

برخی از گیاهان آپارتمانی که در داخل خانه قرار می گیرند برای کاشت در بالکن های سایه دار شمالی نیز مناسب هستند. چنین گیاهانی در کنار فیل گوش و نعنا خیلی خوب می تواند فضای خصوصی مورد نیاز در بالکن منزل را ایجاد کنند. گونه هایی مانند پیچک و هوستا (گل زنگوله ای شکل) برای تزیین بالکن با گیاهان زینتی و نیاز به مراقبت کم بسیار مناسب هستند. خصوصا گیاه هوستا که بخاطر رشد زیاد و شاخ و برگ های الگودار و با شکوه بسیار پر طرفدار است. هوستا هنگام نگهداری باید در سایه باشد و به خاک مرطوب با آبیاری کم نیاز دارد.

2- گیاهان دارویی برای کاشت در بالکن شمالی

شاید باورش برایتان سخت باشد اما گیاهان دارویی نیز گزینه مناسب دیگر برای کاشت در بالکن های شمالی هستند. البته بیشتر گیاهان دارویی عاشق نور خورشید هستند و مشکلات بخصوص خود را دارند بنابراین کاشت آنها در بالکن شمالی با نور کم منطقی نخواهد بود. اما می توانید گیاهانی از خانواده نعنا را در بالکن شمالی خود بکارید. همچنین جعفری و پونه کوهی نیز به راحتی در چنین محیطی رشد می کنند. برخی گیاهان دارویی رنگارنگ مانند شنبلیله و کاروم یا زیره در چنین محیطی زنده خواهند ماند.

3- سبزیجات مناسب برای کاشت در بالکن شمالی

گزینه آخر برای تزیین بالکن با گیاهان، سبزیجات هستند. اگر موقعیت قرار گیری بالکن منزلتان طوری است که حداقل دو یا سه ساعت نور مستقیم آفتاب در طول روز دریافت می کند، آنوقت می توان از کاشت سبزیجات سر سبز و معطری مانند سبزیجات زیر استفاده کرد:

 1. نخود فرنگی
 2. اسفناج
 3. کاهو
 4. ترخون
 5. ریحان
 6. مرزه
 7. تربچه

طبیعتا برخی از سبزیجات دوره رشد خیلی سریعی دارند مثلا یک ماه بعداز کاشت باید چیده شوند در حالی که بعضی دیگر دیرتر می رسند.

2- گل و گیاه های مناسب برای تراس جنوبی

در آپارتمان هایی که دارای تراس جنوبی هستند و از میزان بیشتر گرمای خورشید برخوردارند نیز می توان از دیگر گونه های مناسب گیاهان و گل های تزیینی استفاده کرد. گیاهان نرگس، گل یخ، خرزهره و شب بو از گیاهان مناسب و گل های اقاقیا، شمعدانی، عشقه و پیچ امین الدوله از گل های پرکاربرد در بالکن های جنوبی هستند.

► گل های مناسب بالکن جنوبی

از گل های مناسب برای تراس جنوبی که نور زیاد دریافت می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گل کاغذی
 2. نیلوفر
 3. گل انارک
 4. انواع گل رز
 5. ساناز (از خانواده رز مینیاتوری)
 6. نسترن
 7. گل محمدی
 8. تاج خروس
 9. داوودی
 10. خورشیدی
 11. همیشه بهار
 12. آهار
 13. انواع شاه پسند

► گیاهان مناسب بالکن جنوبی

از گیاهان مناسب برای بالکن جنوبی که نور زیادی در طول روز دریافت می کند می توان به گیاهان زیر اشاره کرد :

 1. عشقه
 2. اقاقیا
 3. پیچ امین الدوله
 4. شمعدانی
 5. کامیس پاریس (سرو لاوسون)
 6. یاس هلندی

گیاهان بالکنی مقاوم به سرما

همچنین دسته ای از گیاهان هستند که به سرما مقاومت نشان میدهند که برای بالکن هایی که در مناطق سرد قرار دارند مناسب هستند.

 1. گل یخ
 2. شب بو معمولی
 3. نرگس
 4. خرزهره

گیاه رونده بالکن و تراس

درختچه‌های همیشه سبز مناسب برای بالکن

برای تزیین بالکن می توانید از درختچه ها هم استفاده کنید که در ادامه به معرفی درختچه های مناسب برای کاشت در بالکن پرداخته ایم.

1- نارنج

در زمستان، بالکن شما می‌تواند باغچه خوبی برای نارنج باشد. نارنج سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می‌کند اما در مناطقی مانند تهران و کرج در زمستان باید شاخه‌ها و برگ‌های نارنج‌های جوان را به وسیله نایلون پوشاند. اما انواع چندساله این گیاه نیاز به پوشش زمستانه ندارند. نارنج درختی است همیشه سبز، خزان نمی‌کند و فضای بالکن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه می‌دارد.

2- درختچه زیتون

درختچه‌های زیتون هم دائمی هستند و هم در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا بدون مراقبت خاصی خانه شما را سبز می‌کنند. زیتون و نارنج هر دو به گلدان نسبتا بزرگی احتیاج دارند. زیتون یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که نیاز به رسیدگی و آبیاری زیادی نخواهد داشت. چون مقاوم است. فقط این گیاه به آب زیاد و غرقابی شدن ریشه حساس است و نباید زیاد به آن آب داد.‏

3- درختچه پیراکانتا

یکی دیگر از درختچه‌های بالکنی، پیراکانتا است که همیشه سبز با شاخه‌های تیز و تیغ دار است و با هرس می‌توان به آن فرم داد. این درختچه در کل به خشکی مقاوم است ولی آبیاری منظم به رشد و باردهی بهتر آن کمک می کند. این درختچه با آب و هوای سرد و مرطوب سازگاری دارد ولی در کل میتوان در همه نقاط کشت کرد به شرطی که هوا خیلی سرد نباشد.

4- فونیکس یا نخل زینتی

یک گزینه خوب دیگر برای داشتن بالکن همیشه سبز فونیکس یا نخل زینتی است. نخل‌های زینتی را به دلیل مقاومتی که در مقابل شرایط سخت محیط دارند، براحتی می‌توان پرورش داد. تنها نیاز این گیاه این است که تابستان در مکان آفتابی و گرم با تهویه خوب قرار بگیرد و زمستان نیز در محیطی خشک با دمای ۱۰ ـ ۵ درجه سانتی گراد‎.‎‏

5- یوکا

یوکا هم درختچه‌ای است که یک نوع آن آپارتمانی و دیگری باغچه‌ای است. یوکا به آب کم احتیاج داشته و باید زمانی به آن آب بدهیم که خاک، خشک باشد. این گیاه فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و در قسمت پایین ساقه به صورت غده دارای مواد غذایی است که باعث می‌شود در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد و برای استفاده در بالکن، گیاه مناسبی است‎.‎‏

6- تِروِر

درختچه ای است با برگ های سبز یا کِرِم. نوع کرم یا ابلق، زیباتر از برگ سبز است. این گیاه همیشه سبز اگر در گلدان یا باکس گل کاشته شود می تواند زینت بخش بالکن باشد. شاخه هایش پر از برگ هایی است که به صورت متقابل سبز شده و همه شاخه ها را در بر می گیرند. در مورد مراقبت از این گیاه مشکل خاصی نخواهید داشت فقط به آن آب کافی بدهید و او را به حال خود رها سازید.

گیاهان رونده مناسب بالکن

شاید بتوان به جرات گفت بهترین گزینه‌ برای از بین بردن دید همسایه‌ها به فضای تراس خانه شما استفاده از گیاهان رونده مانند پوتوس و پیچک است. پوتوس و پیچک به عنوان گیاهان آپارتمانی یا خانگی از جمله گلهای رونده برای تراس می باشند؛ البته این را فراموش نکنید که فضاهای زیاد روشن برگ‌های آن را می‌سوزاند و در نهایت گیاه را از بین می‌برد.

این گیاهان با حالت آبشاری‌ خود می‌تواند از اطراف سقف بالکن خانه شما آویزان شوند یا با تهیه داربستی برای آنها به شکل دهی آنها کمک ویژه‌ای کنید.

گلدان مناسب در بالکن

گلدان باید مناسب با درخت یا درختچه انتخاب شود. برای انواع بلند و کشیده ناگزیریم از گلدان های عمیق استفاده کنیم اما برای گیاهان کوچک تر یک یا چند جعبه گل (باکس Box) مشکل را حل می کند. گلدان و باکس های گل باید منفذی برای خروج آب های اضافه داشته باشد. زیرگلدانی را فراموش نکنید زیرا آبی که از گلدان خارج می شود در بالکن جاری شده و برای شما و همسایه ها مشکل ساز خواهد شد.

محل قرار گرفتن گلدان در بالکن

اگر بالکن فضای کافی دارد و قرار دادن گلدان در هر جایی امکان پذیر است اما برای بالکن های کوچک گوشه ای از آن را انتخاب می کنیم. درختان و درختچه هایی که به سرما حساس هستند باید نزدیک به دیوار قرار بگیرند تا از سرمای زمستان محافظت شوند.

گل و گیاه بالکنی

بیشتر بخوانید:

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

آیا به نگهداری و پرورش گل یاس علاقه دارید؟

روش کاشت و پرورش گل میخک

پرورش و نگهداری گل آزالیا ( گل زینتی آپارتمانی )

آموزش پرورش گونه های جدید گل رزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (13 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits