دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
معرفی ۲۰ گل و گیاه سایه دوست برای فضای کم نور آپارتمان
66
زمان مطالعه: 14 دقیقه
اگر در خانه یا محل کارتان مکانی دارید که نور مستقیم آفتاب به آن نمیرسد و دوست دارید در آن مکان گل و گیاه پرورش دهید باید گیاهان آپارتمانی که می توانند در سایه رشد و نمو داشته باشند را بشناسید. ما در این مطلب تمامی گل و گیاهان سایه دوست را برایتان...

گل و گیاه مناسب خانه های کم نور

احتمالا هرگز نمیتوانید حدس بزنید که گیاهان سرسبز بتوانند در سایه رشد کنند. اما واقعیت این است که گونه های مختلفی از گیاهان سایه دوست در دنیا وجود دارند که میتوانند در محیط های کم نور به بقای خود ادامه بدهند.

اما نکته ای که هرگز نباید فراموش کنید این است که همه گیاهان برای ادامه حیات خود به نور احتیاج دارند. از لحاظ علمی دریافت نور در گیاهان به عمل فتوسنتز و تولید فولیکول منجر می شود. یعنی همان فرایندی که سبز بودن گیاه را به همراه می آورد. پس منظور ما از گیاهان سایه پسند آن دسته از گیاهانی است که در نور کم ، نور غیر مستقیم و نور منصوعی میتوانند رشد کنند.

نکته ی پایانی هم این است که گیاهان سایه دوست را خیلی آب ندهید. چون تبخیر سطحی و رشد آنها به دلیل نور کم مورد نیاز ، کم میباشد. به همین دلیل آب به مدت طولانی‌تری در گلدان آنها باقی میماند. آبیاری زیاد فقط به ریشه آنها آسیب میزند.

معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست

حالا به معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست می پردازیم:

1- شامادورا

این گیاه که به نام نخل شامادورا نیز معروف است، انعطاف زیادی دارد. این گیاه از جمله محبوب ترین گیاهان آپارتمانی سایه نشین است که در هر فضایی از خانه زنده می ماند. این گیاه نباید زیاد آبیاری شود زیرا از رطوبت بیش از حد و طولانی مدت خاکش بیزار است. زیر گلدانی این نخل باید خالی از آب باشد و در زیر گلدانی پر از آب باقی نماند.

گیاه آپارتمانی که نور کم لازم دارد
شامادورا

2- سیکاس

اگر همیشه آرزو داشته اید که یک نخل را در دکوراسیون منزل خود نگهداری کنید، باید گفت دیگر این انتظار به پایان رسیده است. گیاه سیکاس می تواند این آرزو را به حقیقت تبدیل کند. البته ارتفاع این گیاه زیاد نیست ولی ظاهر زیبایی دارد و به علاوه نگهداری اش هم ساده است.

این گیاه به کم آبی مقاوم است زیرا ساقه آن آب را در خود ذخیره می‌کند و در زمان کمبود آب از آن استفاده می‌کند. آن را زمانی آب دهید که سطح خاک تا عمق ۵-۲ سانتیمتری خشک شده باشد.

گیاهان مناسب جای کم نور
سیکاس

3- آگلونما صورتی

از خانواده گل شیپوریان می باشد و جز گیاهان سایه دوست و مقاوم است. اگر شما هم نگران خراب شدن گیاهان طبیعی هستید می توانید این آگلونما صورتی را تهیه و به راحتی نگهداری کنید. آگلونما یکی از گیاهان تصفیه‌کننده هوای داخل منزل می‌باشد و موجب پاکسازی سمومی همچون فرمالیدها و بنزن می‌شود.

آگلونما در تابستان به هفته‌ای دو بار و در زمستان به هفته‌ای یک بار آبیاری نیازمند است. توجه داشته باشید آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه‌ی گیاه خواهد شد.

گیاهانی که نیاز به نور ندارند
آگلونما صورتی

4- فیکوس بنجامین

این گیاه رشد زیادی دارد و در هر فضایی که قرار داده شود، زندگی را در آن بخش به جریان می اندازد. فیکوس بنجامین به هرس کم و آبیاری منظم نیاز دارد.

گیاه سایه نشین
فیکوس بنجامین

5- پوتوس ابلق

رشد این گیاه به صورت پیچکی است و می تواند در بدترین شرایط هم رشد کند. کاشت پوتوس ابلق در باغچه ممکن است باعث خفگی و از بین رفتن گیاهان هم جوار خود شود ولی برای فضای داخلی خانه ایده آل به شمار می رود.

گیاهان مناسب آپارتمان تاریک
پوتوس ابلق

6- دیفن باخیا

در فارسی به آن سمبرگ می‌گویند چراکه برگ‌هایش سمی هستند و شیره‌ای ترشح می‌کنند که ممکن است باعث تحریک شدید اعضای حساس بدن شود. نور غیر مستقیم زمینه رشد و نموی آن را فراهم می‌کند اما در سایه هم ماندگاری بالایی دارد. با این تفاوت که در سایه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود.

هر ماه باید برگ‌هایش با اسفنج تمیز شوند و هفته‌ای چند بار غبارپاشی شود. مهم‌ترین نیازش هر سال تعویض گلدان به اندازه دو برابر بزرگ‌تر است. نور فیلتر شده برای دیفن باخیا بهتر است. بهتر است در فصل بهار و تابستان که گیاه در حال رشد و تولید برگ های لطیف و نو است، از یک پرده نازک به عنوان حائلی بین دیفن باخیا و نور خورشید استفاده کنید و از یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی سایه نشین در منزل خود لذت ببرید.

گیاهان سایه دوست
دیفن باخیا

7- دراسنا

برگ های نیزه ای این گیاه به سمت بالا رشد می کنند و در کناره های آنها می توانید خطوط باریک قرمز رنگی را روی برگها مشاهده کنید که زیبایی بی نظیری به گیاه می بخشد. نور مستقیم آفتاب ممکن است باعث آسیب به برگ های دراسنا شود، پس بهتر است شرایط نور و سایه را برای آن تامین کنید.

گل آپارتمانی سایه دوست
دراسنا پرچمی

8- گندمی

گیاه پر برگ آفریقایی مدت‌هاست که با ظاهر ابلقش مهمان آپارتمان‌های کم‌نور است چراکه این گیاه عجیب می‌تواند میزان متفاوتی از نور محیط را تحمل کند. تابش مستقیم نور خورشید را دوست ندارد.

با تابش خورشید نوک برگ‌هایش می‌سوزند. در تابستان هفته‌ای دو تا سه بار آب می‌خواهد و زمستان‌ها یک‌بار آبیاری کفایت می‌کند. در صورت گرم بودن محیط غبارپاشی هم لازم می‌شود. فقط نباید زیاد سرما ببیند که خیلی زود برگ‌هایش سفید و بی‌حال می‌شود. نهایت سرمایی که تحمل می‌کند ۲ درجه سانتی‌گراد است و بعد از آن دیگر گلی در کار نیست!

این گیاه را می توانید به راحتی تکثیر کنید و به دیگران هدیه بدهید. این گیاه در برابر بی توجهی مقاومت می کند و در نور غیر مستقیم خورشید دوام می آورد.

گیاهان مناسب تاریکی
گندمی

9- فیلودندرون برگ قلبی

فیلودندرون‌ها خانواده بزرگی هستند با شکل و شمایلی شبیه به هم و با کمی تفاوت در قد و قامت. همه آنها به نور بسیار کمی برای رشد و نمو نیاز دارند. فیلودندرون برگ‌قلبی‌ها که بیشتر در آپارتمان‌های ما نفوذ کرده‌اند. حتی باید از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بمانند. لبه پنجره یا لبه میز معمولا بهترین مکان برای نگهداری این گل رایج امروزی است.

با هر شاخه‌اش هم می‌توان گلدان‌های زیادی از آن در خانه تکثیر کرد. فقط کافی است ساقه‌ای را جدا کنید و چند وقتی در آب قرار دهید؛ بعد از مدتی سر و کله ریشه‌ها پیدا می‌شود. این گل زمستان‌ها هفته‌ای یک‌بار آب می‌خواهد و تابستان‌ها دو تا سه‌بار در هفته. حواس‌تان باشد نگذارید شاخه‌های گل زیاد بلند شود. هرازگاهی آنها را کوتاه کنید و قلمه بزنید تا گل‌تان پربرگ‌تر شود.

گیاهی که در نور کم رشد کند
فیلودندرون برگ قلبی

10- بروملیاد

تصور نمی کردید گیاهان استوایی در لیست گیاهان کم نور قرار داشته باشند؟ گیاه بروملیاد می تواند در نور فلوسنت زندگی کند و حتی فضای مرطوبی مانند سرویس بهداشتی و حمام را هم تحمل می کند.

گل های سایه دوست
بروملیاد

11- آگلونما

این گیاه یکی از بادوام ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می شود آن‌قدر شرایط نگهداری راحتی دارد که باغبان‌ها به آن گل مبتدی‌ها می‌گویند. درواقع هر کسی که بخواهد برای اولین‌بار دست به نگهداری گل‌ها بزند بهتر است از یک گلدان آگلونما شروع کند. این گل احتیاج چندانى به نور و روشنایى ندارد. در بهار و تابستان هر دو هفته یک‌بار نیاز به کود محلول دارد.

سطح خاک هم باید همیشه نسبتا مرطوب نگه داشته شود و فقط آب فراوانی نباید نثارش کرد. آب زیاد نقطه ضعف این گل است و اینکه از خشکی هوا بیزار است. برگ هاى آگلونما نسبت به خشکى هوا حساس هستند و بهتر است در آپارتمان‌هاى گرم و خشک هر روز سطح برگ‌ها با آب اسپرى شود.

گل های آپارتمانی کم نور
آگلونما

12- سانسوریا (گل مار)

گل سانسوریا بسیار با دوام است و به راحتی نگهداری می شود. هر چه نور بیشتر باشد، رشد آن بیشتر می شود ولی شرایط تاریک را هم تحمل می کند. آبیاری بیش از حد سانسوریا باعث از بین رفتن ریشه آن می شود. دوره‌ای خاص برای آبیاری ندارد فقط باید بین فاصله دو آبیاری حتما خاک گل خشک شده باشد. نقطه ضعف گل مار سرماست. این گل به‌شدت به سرما حساس است و با اولین سوز زمستانی از بین می‌رود؛ پس بی‌خیال نگهداری آن در تراس و بالکن شوید.

گل های سایه پسند
سانسوریا

13- اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم از کلمبیا آمده پس با این اوصاف گرما دوست است و از سرما بیزار؛ طوری که دمای زیر ۱۳ درجه دیگر برایش قابل تحمل نیست. به رطوبت هوای بالا نیاز دارد و باید حداقل روزی یک‌بار غبارپاشی شود. زیر گلدانش هم باید همیشه پر از آب باشد ولی به آبیاری دستی نیازی ندارد. پس اگر از آن دسته آدم‌ها هستید که همیشه آب دادن به گل‌ها را فراموش می‌کنید اسپاتی فیلوم می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

اسپاتی فیلوم گیاهی سایه دوست است. محیط باید از نوری میانه و معتدل برخوردار باشد و باید آن را از اشعه مستقیم آفتاب دور نگهداشت.

گل برای خانه کم نور
اسپاتی فیلوم

14- کالاتیا

کالاتیا اسم‌های مختلفی دارد؛ راه‌ راه صورتی، گیاه عابد و …، بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و یک‌جورهایی گل زینتی به شمار می‌رود. این گیاه به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری معمولی، رطوبت هوای ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد. بهتر است هر چند روز یک‌ بار سطح برگ‌ها را با اسپری آب مرطوب کنید.

این گیاه به سرما حساس است و حداقل دمای قابل تحمل آن در زمستان ۱۶ درجه سانتی‌گراد است ولی سایه‌دوست است و فراری از نور مستقیم آفتاب؛ طوری که با تابش مستقیم برگ‌هایش دیگر راه‌راه‌های زیبا را از دست می‌دهند.

گل سایه دوست
کالاتیا

15- بن سای دراگون

از ماداسگار می‌آید با تنه‌ای بلند و برگ‌هایی باریک که بدون دمبرگ به ساقه وصل شده‌اند. برگ‌ها در لبه بیرونی دارای راه‌راه‌های سبز و قرمز هستند برای همین به آن گل اژدها هم می‌گویند. از خانواده بن‌سای است و می‌تواند در داخل و خارج خانه هم نگهداری شود.

مهم‌ترین ماندگاری آن در نور پایین است به همین دلیل از آن در اداره‌ها زیاد استفاده می‌کنند. بین دو آبیاری هم باید حتما خاک گل خشک باشد. این گل عاشق رطوبت است و غبارپاشی و هر ماه هم به کود گیاهی نیاز دارد.

16- ستاره سرخ

برخلاف اینکه اصلا به آفتاب نیازی ندارد اما در زمینه‌های دیگر حساسیت زیادی دارد. ستاره سرخ که از خانواده بروملیاسه (خانواده آناناس) است به‌شدت نسبت به کلر و فلوراید موجود در آب شیر حساس است؛ بنابراین باید اول اجازه دهید آب به دمای اتاق برسد. آبی که از شب قبل کنار گذاشته‌اید برای آبیاری این گل مناسب است؛ ضمن اینکه از معدود گل‌هایی است که باید از وسط برگ‌ها آبیاری شود.

اما از نظر مسائل دیگر خیال‌تان راحت باشد. ستاره سرخ آن‌قدر به نور کمی احتیاج دارد که خیلی از طراحان داخلی از آن برای زیبایی فضای سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند.

گل و گیاه آپارتمانی
ستاره سرخ

17- برگ عبایی

این گل با برگ‌های پهن و بزرگش نه فقط در سایه ماندگاری خوبی دارد که در برابر سرما و گرما هم حسابی مقاوم است و تقریبا هیچ‌وقت نمی‌توانید خراب شدنش را ببینید برای همین به آن گل فولادی هم می‌گویند. فقط یک ایرادی دارد که رشد چندانی ندارد و باید هفته‌ها خیره به برگ‌هایش بمانید تا اندک تغییری را احساس کنید.

زمستان‌ها هفته‌ای یک‌بار آب می‌خواهد و تابستان‌ها هم هفته‌ای دوبار. این گل به غبارپاشی هم نیازی ندارد و هر سه تا چهار سال یک‌بار باید گلدانش عوض شود؛ پس با خیال راحت برایش جایی در آپارتمان بی‌نورتان باز کنید.

گل های مناسب سایه
برگ عبایی

18- بامبو

بامبو از جمله گیاهان سایه دوست است که میتواند هم در آب هم در خاک به رشد خود ادامه بدهد. همچنین این گیاه دوست داشتنی را میتوانید به حالت های مختلف فرم بدهید. در فنگ شویی این گیاه به عنوان گیاه اتحاد آب و خاک شناخته میشود. بامبو برای فضاهای اداری ، مسکونی ، تجاری مناسب است و معمولا در گلدان های حاوی آب و سنگ ریزه فروخته میشوند. این گیاه میتواند در آب تا زمانی که آب شیرین و شامل مواد معدنی باشد ، به رشد خود ادامه دهد.

گل مناسب سایه
بامبو

19- لیندا یا پافیلی

لیندا تجمعی از برگ های ریز و بلند است که همگی به یک مرکز که ساقه میباشد متصل میشوند. برگ های این گیاه در نور زیاد دچار سوختگی میشود. از طرفی لیندا به نور کم نیز مقاوم است به همین جهت جز گیاهان سایه دوست قرار میگیرد.

نکته ای که باید درباره لیندا بدانید این است که این گیاه میتواند تا هفته ها بدون آب زنده بماند. لیندا آب و رطوبت را در ساقه ی پا شکل خود حفظ میکند. به همین دلیل نباید به او آب زیادی بدهید چون در خاک باتلاقی و بسیار مرطوب برگ هایش زرد خواهند شد. ضمنا این گیاه زیبا در زمره ی گیاهان تصفیه کننده هوا میباشد و در جهت بهبود کیفیت هوا مفید واقع میشود.

گل های سایه دوست
لیندا یا پافیلی

20- زامیفولیا

اگر چه زامیفولیا ازحدود ۱۰۰ سال پیش در جهان شناخته شده است ولی در سال‌های اخیر است که دوست‌ داران گل و گیاه علاقه خود را برای داشتن این گیاه در محل کار یا منزل نشان داده اند.

زامیفولیا از جمله گیاهان سایه پسندی است که به دلیل رشد کند برای فضاهای اداری بسیار مناسب است. رشد آرام این گیاه سبب می‌شود که مدت طولانی ظاهر خود را حفظ کند و خیلی زود نیاز به تقسیم آن در چند گلدان جدا نداشته باشد. میتوانید به راحتی یک نمونه ی کوچک از این گیاه را بخرید و برای مدت طولانی از دیدنش لذت ببرید.

نکته ی قابل توجه دیگر این گیاه مقاوم ، این است که نباید در معرض نور بسیار زیاد قرار بگیرد.زیرا نور زیاد به برگ های آن آسیب هایی از قبیل سوختگی ، زرد شدن و شل شدن میزند. نکته ی پایانی ما درباره زامیفولیا قابلیت رشد این گیاه با دوام ، زیر نور های فلور سنت است.پس اگر نور طبیعی در منزل یا محل کار ندارید یک پیشنهاد ایده آل برای شما زامیفولیا است.

گل برای خانه تاریک
زامیفولیا

در پایان این مقاله میخواهم بگویم که بر خلاف عقیده ی خیلی از آدم ها که میگویند نگهداری گل و گیاه در منزل سخت است، نگه داشتن یک گلدان یا باغچه بسیار شیرین و لذت بخش است. این که شما صبح چشمان خود را باز کنید و در خانه یک موجود زنده را ببینید و یا وقتی به محل کار خود میرسید با دیدن یک گل زیبا انرژی بگیرید ، تجربه ای است که همه دوست داران گل و گیاه از آن لذت میبرند.پس خود را از این لذت محروم نکنید.

گل آپارتمانی سایه دوست /گل برای خانه کم نور و تاریک

بیشتر بخوانید:

معرفی گل و گیاهان مناسب برای انواع بالکن

نگهداری صحیح گل حسن یوسف در آپارتمان

رسیدگی به گیاه آپارتمانی،برای طراوت بخشیدن به گیاه خود چه کنیم؟

دکوراسیون منزل با گیاهان زینتی

گل حنای پر گلبرگاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (66 رای)  

  ۲ دیدگاه

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

  کژال رضایی | ۲ سال پیش
  سلام ببخشید من میهوام بدونم گل برگ بیدی روز بلند یا روز کوتاه یاسایه افتاب دوست
  2
  3
  پاسخ ها:
  مرجان | ۲ سال پیش
  گل برگ بیدی باید رو به قبله یا همون جنوب بزارید آفتاب مستقیم هم بهش بخوره ولی تو سایه ساقه ها باریک میشن برگها از هم فاصله میگیرن
  2
  3
  
  hits