دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
راهنمای کاشت و تکثیر بگونیا
24
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بگونیا از گروه گیاهان آپارتمانی است که برخی انواع آن همیشه سبز و برخی خزان کننده هستند و به دلیل برگ و گلهای زیبا بسیاری به آنها علاقمندند


روش نگهداری از گل بگونیا


بگونیا از گروه گیاهان آپارتمانی است که برخی انواع آن همیشه سبز و برخی خزان کننده هستند و به دلیل برگ و گلهای زیبایی که دارد، بسیاری از افراد در ایران و در سراسر جهان، به نگهداری و پرورش آن علاقه‌مند هستند.


بگونیا دارای بیش از ۲۰۰۰ گونه است نام علمی Begonia از گیاهان چند ساله است همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است که برای برگها و گلهای زیبایشان پرورش داده می شود . گونه های مختلف بگونیا از گیاهانی به طول چند سانتی متر تا گونه هایی به طول ۳متر تشکیل یافته است. بعضی از گونه های این جنس به صورت بالارونده است بگونیا گیاهی است تک پایه گلهای نر و ماده بر روی یک گیاه قرار دارد گلهای نر معمولا زیباتر هستند و گلهای ماده را با تخمدان بالشدار میتوان از جنس نر به اسانی تشخیص داد .

گیاهشناسان بگونیا ها را به سه گروه عمده غده دار ، ریزوم دار ، ریشه افشان تقسیم می کنند. بگونیا های ریزوم دار که ساقه های گوشتی زیر زمینی به وجود می اورند و با همین ساقه ها تکثیر می شوند مثل بگونیا رکس بگونیا های غده دار ریشه های ضخیم دارند که برای تکثیر به کار میرود بگونیاهایی که برگهای درشت دارند در این گروه قرار می گیرند .

بسیاری از علاقه‌مندان به گل و گیاه، گل بگونیا را در گلخانه و آپارتمان به عنوان گیاه گلدانی یا آویزی پرورش می‌دهند. کاشت بگونیا اغلب از طریق قلمه است و به نور غیر مستقیم خورشید، دمای ۱۸ تا ۲۲ درجه و هفته‌ای یک تا دو بار آبیاری نیاز دارد.

بگونیا

گیاه شناسی بگونیا


بگونیا، گیاهی چند ساله و اکثر گونه‌های آن، همیشه سبز است (بگونیای غده ای خزان کننده است). این گل، گیاهی تک پایه می باشد، یعنی گلهای نر و ماده آن بر روی یک گیاه قرار دارند. گیاه بگونیا را به ۳ دسته غده دار، ریزوم دار و ریشه فیبری تقسیم می کنند. ولی گلهای این گیاه در همه انواع، همانند هم است. گلهای نر معمولا زیباست و گلهای ماده را با تخمدان بالدارش میتوان به آسانی از گلهای نر تشخیص داد. گلهای نر دارای ۴ گلبرگ است که دوگلبرگ کوچکتر از گلبرگهای دیگر است و گل ماده ۵ تا ۴ گلبرگ هم اندازه دارد.

شرایط محیطی مورد نیاز بگونیا


خاک: خاک مناسب برای کاشت بگونیا، خاک کمی اسیدی با زهکشی مناسب است. مخلوطی از تورب، خاکبرگ نرم و ماسه برای کاشت این گیاه توصیه میشود.

نور: بگونیا گیاهی سایه پسند است و به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد.

دما: درجه حرارت مناسب برای گیاه بگونیا، در تابستان حداکثر 21 درجه و در زمستان حداقل 16 درجه سانتیگراد است. همچنین لازم است در زمستان غده ها را در محل سرد و خشک با دمای 13 درجه نگه دارید.

آبیاری: این گیاه به آبیاری متوسط تا زیاد نیاز دارد. در تابستان هفته‌ای 2 بار و در زمستان هفته ای 1 بار ابیاری مناسب است. همچنین لازم به توضیح است، در زمستان سطح خاک قبل از آبیاری باید خشک شده باشد وگرنه باعث پوسیدگی غده ها می شود.

دما: دمای مناسب برای نگهداری بگونیا 18 تا 21 درجه سانتی گراد است.

مه پاشی: این گیاه به رطوبت هوا نیازمند است و در جایی که رطوبت به اندازه کافی در هوا باشد (50 ـ 80 درصد) بخوبی رشد می کنند .

کوددهی: میزان نیاز کودی این گیاه، یک گرم در لیتر هفته ای یکبار از فروردین تا آبان است.

تکثیر بگونیا

نحوه کاشت و تکثیر بگونیا

تکثیر بگونیا از طریق قلمه برگ و تقسیم بوته‌های این گل صورت می گیرد. برای کاشت بگونیا مراحل زیر را انجام دهید:
1. برای قلمه زدن بگونیا ابتدا برگهایی از گیاه که دارای اندازه متوسط هستند و سالم شاداب می باشند را انتخاب و همراه با 2/5 تا 5 سانتیمتر ساقه آن به صورت اریب از گیاه اصلی جدا کنید.

2. برای این کار حتماً از چاقو یا قیچی تیز استفاده کنید. برش را درست از زیر گره برگ (محل اتصال برگ به ساقه) که یک برآمدگی دیده میشود، بزنید.
3. قلمه بگونیا را با زاویه 45 درجه در بستر کاشت مناسب حاوی پیت ماس، ورمی کولایت و پرلایت با نسبت مساوی در عمق 3 تا 5 سانتیمتری بکارید و با ملایمت با خاک گلدان، اطراف آن را پر کنید تا در جای خود بایستد.
4. توجه داشته باشید که تمام ساقه در بستر کاشت فرو رود. همچنین میت وانید، انتهای ساقه قلمه را در پودر یا محلول هورمون ریشه زایی فرو ببرید. البته لازم به ذکر است، استفاده از هورمون ریشه‌زایی در مورد این گیاه، به هیچ عنوان ضرورتی نداشته، بلکه احتمال ریشه زایی موفق قلمه را افزایش میدهد.جالب است بدانید، برخی از پرورش دهندگان گل و گیاه، برگهای بگونیا را از پشت روی بستر مرطوب قرار میدهند و برای آنکه سطح تماس با بستر بیشتر شود مقداری شن بر روی آن میریزند .
5. پس از کاشت قلمه روی گلدان را نایلون شفافی بپوشانید تا دما و رطوبت هوای محیط بهتر تامین شود و شرایط گلخانه‌ای برای گیاه فراهم شود تا ریشه زایی بهتر و سریعتر انجام شود.
6. گلدان را به محلی مرطوب، با نور غیر مستقیم خورشید و دمای ۲۷-۲۴ درجه انتقال دهید.
7. قلمه برگ بگونیا، در طی ۴- ۳ هفته ریشه می دهد و ۴هفته دیگر طول میکشد که جوانه زده و گیاه جدید شروع به رشد کند .
8. لازم است، هر سال در بهار خاک و سایز گلدان گیاه را تعویض کنید. گلدان کوچک و فضای کم برای ریشه باعث تغییر رنگ بگونیا برگی میشود.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که برای نگهداری و کاشت بگونیای خزان کننده، در سال بعد لازم است، در زمستان با خشک شدن خاک گلدان، غده ها را خارج کنید و درون روزنامه در مکان سرد و خشک نگاه دارید . این کار از خشک شدن غده ها درون گلدان جلوگیری می کند و شما سال دیگر می توانید با کاشت غده‌ها بگونیای دیگری داشته باشید.

separator line

بیشتر بخوانید:

فواید شگفت انگیز گل و گیاه خانگی

با روش کاشت گل نرگس آشنا شوید

راهنمای کاشت و پرورش گل ختمی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (24 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits