مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
عید فطر امسال (سال 1400) چند روز تعطیل رسمی است ؟
14
زمان مطالعه: 5 دقیقه
عید فطر امسال تعطیل است ؟ عید فطر 1400 چند روز زتعطیل است ؟ آیا عید فطر 1400 تعطیلی بیشتر میشود ؟ برای پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید .

تعطیلی عید فطر 1400

عید فطر امسال چند روز تعطیل است ؟

عید فطر 1400 در تاریخ پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت میباشد که تعطیل رسمی می باشد اما عید فطر امسال تعطیلات بیشتری هم دارد ؟ عید فطر امسال (سال 1400) چند روز تعطیل است ؟

عید فطر امسال چند روز تعطیل است ؟

عید فطر 1400 چند روز تعطیلی دارد ؟

عید فطر امسال مصادف است با پنجشنبه ، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ یا به عبارتی ۲۳ / ۲ / ۱۴۰۰ که فردای همین روز جمعه تعطلیلی عید فطر اعلام شده است .

روز جمعه ، ۲۴ اردیبهشت [ ثَور ] ۱۴۰۰ تعطیلی رسمی عید فطر 14100 اعلام شد .

عید فطر امسال چند روز تعطیل است ؟

عید فطر امسال چند شنبه است ؟

عید فطر 1400 امسال مصادف است با پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه .

عید فطر امسال چند روز تعطیل است ؟

تعطیلات عید فطر امسال سال 1400

عید فطر

عید فطر یا عید روزه‌گشا روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان است. عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است. در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند.

پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است. در این روز اهمیت پیوندهای اجتماعی بیش از پیش نمایان می‌گردد و جامعه در جهت عاری شدن از فضای دو قطبی فقیر و غنی پیشروی می‌کند؛ به گونه‌ای که اساس توزیع ثروت بر پایه عدل و انصاف خواهد بود. پرداخت زکات فطره به نوعی توجه دین به پیوند عبادت با روابط اجتماعی را نشان می‌دهد.

در ایران از سال ۱۳۹۰ با تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان عید فطر دو روز (روز عید و روز بعد) تعطیل است.

تعطیلات عید فطر امسال سال 1400

اعلام روز عید فطر

از آن‌جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد، همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر است به صورتی که ممکن است به‌طور مثال در عربستان سعودی روز دوشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز سه شنبه روز عید فطر اعلام شود.

  • روز عید فطر در فقه شیعه

در فقه شیعه ماه نو و تعیین عید فطر از جهت مصداقی جنبه تقلیدی صرف ندارد. از طریق رویت توسط خود شخص یا دو نفر عادل یا به دلیل شیاع یا سی روزه شدن ماه رمضان ثابت می‌شود. بیشتر مراجع حکم حاکم شرع را نیز در این زمینه ملاک می‌دانند مگر اینکه فرد مطمئن باشد که حاکم شرع اشتباه کرده‌است. بیشتر مراجع اثبات ماه نو برای شهرهای هم افق نیز سرایت می‌دهند. بعضی مراجع رویت هلال را تنها از طریق چشم غیرمسلح ملاک می‌دانند نه با دوربین و تلسکوپ و بعضی دیگر خیر.

بعضی از مراجع تقلید و علمای شیعه معتقدند تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع است و پیروی از آن بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند (رؤیت ماه جدید برای آن‌ها ثابت نشده) لازم است. هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است شرعاً نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت

گفتنی است در ایران به‌طور عمده تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع آیت‌الله سید علی خامنه‌ای است و پیروی از آن طبق نظر بعضی مراجع تقلید و علمای شیعه، بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است. مراجع تقلید هم که نظرشان متفاوت است که اخبار لازم و فوری را به اطلاع مقلدان خود می‌رسانند.هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان یا دوم ماه شوال است از دیدگاه شرعی نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت .

تعطیلات عید فطر امسال سال 1400

  • روز عید فطر در فقه سنی

در کشور عربستان سعودی به عنوان مهم‌ترین کشور سنی مذهب، این وظیفه را شورای عالی قضایی عربستان سعودی که مهم‌ترین مرجع اسلامی و تصمیم‌گیری است بر عهده دارد. معمولاً سایر کشورهای عربی و اسلامی منطقه نیز با پیروی از روز خاصی که توسط شورای عالی قضایی عربستان سعودی تعیین شده، آن روز را به عنوان روز عید فطر اعلام می‌کنند. در تمامی کشورهای اسلامی گذشته از نوع حکومت مشخص کردن عید فطر بر مبنای شروع ماه شوال و از همه مهمتر رویت هلال شوال معین می‌شود

تعطیلات عید فطر امسال سال 1400 روز فردای عید فطر یا به عبارتی روز 23 و 24 اردیبهشت اعلام شده است در صورت تغییر در تاریخ و تعطیلی روز عید فطر این صفحه بروز خواهد شد .این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (14 رای)  
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

میثم | ۱ سال پیش
طبق قانون روز بعد جمعه هم باید تعطیل باشه!!؟؟
0
3