دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۰ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
 ممنوعیت حمل 10 نوع دارو توسط زائران حج 98

لیست داروهای ممنوعه زائران حج ۹۸

ممنوعیت حمل 10 نوع دارو توسط زائران حج 98
1
سه شنبه, ۰۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۱۰
چه دارو هایی برای حجاج ممنوع است؟ فرمانده پلیس فرودگاه های ایران اطلاع داد که عدم آگاهی از قوانین سخت گیرانه عربستان در خصوص داروهای ممنوعه و حمل مواد مخدر چالش هایی را برای حجاج ایجاد می کند.

ممنوعیت حمل 10 نوع دارو توسط زائران حج 98

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور با اشاره به ممنوعیت حمل 10 نوع دارو توسط زائران حج گفت: کشور عربستان درخصوص حمل مواد مخدر مقررات بسیار سختی دارد، لذا زائران از حمل هر گونه موادمخدر خودداری کنند.

سردار حسن مهری رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور در همایش ویژه زائران حج تمتع 98 که صبح امروز (جمعه ششم اردیبهشت ماه) برگزار شد، خطاب به زائران اظهار کرد: سفر حج یک سفر معنوی است؛ خواسته‌ ما از شما این است که قدر این سفر را بدانید و از آن کمال بهره را ببرید.

وی افزود: به منظور حفظ و صیانت از زائران حج و برای پیشگیری از هرگونه موارد سوء که ممکن است برای آنان اتفاق بیفتد، اقداماتی توسط نیروی انتظامی و پلیس صورت گرفته است.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: برخی از زائران مبتلا به اعتیاد هستند، کشور عربستان درخصوص این مسئله مقررات بسیار سختی دارد، بنابراین اگر کسی مبتلا به این بیماری است تا زمان سفر فرصت ترک مصرف موادمخدر دارد.

سردار مهری با اشاره به اینکه حمل هر گونه موادمخدر توسط زائران حج ممنوع است، گفت: سال گذشته برخی از زائران به علت حمل موادمخدر دستگیر شدند و از ادامه سفر بازماندند. حتی المقدور از حمل دارو‌های گیاهی که شباهت با موادمخدر دارند جلوگیری کنید، اما حمل دارو‌های تخصصی برای بیماری‌های خاص هیچ منعی ندارد.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور با اشاره به ممنوعیت حمل 10 نوع دارو توسط زائران حج گفت:

 1. آمپول پتیدین
 2. آمپول مرفین
 3. قرص متادون
 4. شربت متادون
 5. قرص هیدرومرفین
 6. قرص متیل فنیدات هیدروکلراید
 7. قرص ترامادول
 8. آمپول ترامادول
 9. شربت اکسپکتورانت کدئین
 10. قرص استامینوفن کدئین

10 قلم داروی ممنوعه‌ای هستند که زائران حج نباید به همراه داشته باشند.

وی به زائران حج 98 توصیه کرد: از پذیرش امانات افراد ناشناس خودداری کنید، چراکه ممکن است بسته‌ها حاوی موادمخدر و مواد ممنوعه باشند، همچنین از سپردن وسایل همراه و مدارک شخصی خود به دیگران خودداری کنید.

رئیس پلیس فرودگاه‌های کشور به زائران حج تأکید کرد: از قرار دادن مایعات اسیدی، ترشیجات، چاقو، مواد اشتعال‌زا در چمدان‌های خود خودداری کنید، همچنین با توجه به احتمال وقوع سرقت و ورود سارقان در محل‌های پر ازدحام فرودگاه، لازم است زائران از اشیای گران بهای خود حفاظت کنند.


موارد مصرف و عوارض داروهایی که حجاج نباید به عربستان ببرند

آمپول پتیدین

1. موارد مصرف و عوارض جانبی آمپول پتیدین

پتیدین یک نوع داروی ضد درد است که به صورت آمپول تجویز می شود. این دارو یکی از انواع مخدر ها و از گروه شبه تریاک ها می باشد. پتیدین به دلیل ساختار شیمیایی آن، به شدت اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می کند. پزشک برای کاهش دردهای شدید بعد از جراحی های سنگین مثل بارداری ممکن است پتیدین تجویز کند. مجاز بودن یک دارو به معنا بی ضرر بودن آن نیست

عوارض آمپول پتیدین

این دارو به دلیل ساختار آن، در صورت مصرف خودسرانه می تواند اثرات بسیار مخربی بر سیستم گوارش، سیستم عصبی مرکزی، پوست، قلب و عروق و غیره بگذارد. برخی از عوارض این دارو به شرح زیر می باشد:

separator line

 آمپول مرفین

2. موارد مصرف و عوارض جانبی آمپول مرفین

مورفین برای کمک به از بین بردن درد شدید مداوم (از جمله درد ناشی از سرطان) استفاده می‌شود. مورفین به دسته‌ای از داروها موسوم به اپیوئیدهای ضددرد (داروهای مخدر) تعلق دارد. این دارو روی مغز تأثیر می‌گذارد تا نحوه احساس و واکنش بدن به درد را تغییر دهد.

مقادیر بالاتر از این دارو (۱۰۰ میلیگرم در هر کپسول و بالاتر) باید تنها در صورتی استفاده شود که به طور مرتب از داروهای درد اپیوئیدی به میزان متوسط تا زیاد استفاده می‌کنید.

این مقادیر اگر توسط شخصی که به طور منظم اپیوئید مصرف نمی‌کند، مصرف شود، ممکن است باعث اوردوز (حتی مرگ) شود.پاز فرم پایدار مورفین برای از بین بردن درد خفیف و یا دردی که طی چند روز از بین برود استفاده نکنید. این دارو برای موارد گاه به گاه (یعنی براساس نیاز) استفاده نمی‌شود.

عوارض آمپول مرفین

مورفین خطر ابتلا به سوء استفاده و اعتیاد را دارد که می‌تواند منجر به اوردوز و مرگ شود.

مورفین همچنین ممکن است باعث مشکلات شدید و احتمالاً کشنده شود.هنگام شروع مصرف این دارو و بعد از افزایش دوز یا در صورت مصرف دوز نادرست یا مقدار اشتباه، خطر مشکلات تنفسی جدی، بیشتر است.

مصرف این دارو با الکل یا سایر داروهایی که می‌تواند موجب خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شوند، ممکن است باعث بروز عوارض جدی مانند مرگ شود.

در صورت بروز هر کدام از این موارد بسیار جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید: تنفس آهسته یا کم عمق، احساس سبکی سر غیر معمول، خواب آلودگی / سرگیجه شدید، مشکل در بیدار شدن از خواب.

این دارو یا محتویات کپسول را خرد نکنید، نجوید و یا حل نکنید. استفاده از مورفین خرد، جویده یا حل شده می‌تواند موجب اوردوز کشنده شود.این دارو را در یک مکان امن برای جلوگیری از سرقت، سوء مصرف یا سوء استفاده قرار دهید. اگر فردی به طور تصادفی این دارو را قورت دهد، فوراً باید تحت مراقبت‌های فوری پزشکی قرار گیرد.

با مصرف این دارو ممکن است تهوع، استفراغ، یبوست، احساس سبکی سر، سرگیجه یا خواب آلودگی رخ دهد. بعضی از این موارد ممکن است پس از استفاده از این دارو برای مدت زمان طولانی کاهش یابند. اگر هر کدام از این موارد ادامه یافت یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای جلوگیری از یبوست، رژیم غذایی مناسب داشته باشید، مقدار زیادی آب بنوشید و ورزش کنید. به منظور انتخاب یک ملین (از جمله نوع محرک با نرم کننده مدفوع) از داروساز خود کمک بگیرید. برای کاهش خطر سبکی سر و سرگیجه، هنگام بلند شدن از موقعیت نشسته یا دراز کشیده، به آرامی بلند شوید.

توجه داشته باشید که پزشک شما این دارو را بدنی دلیل برای شما تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوراض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت وجود اختلالات جدی، از جمله: تغییرات ذهنی / خلقی (مانند عصبانیت، سردرگمی، توهم)، درد شدید معده یا شکم، مشکلات ادرار، علائم عملکرد بد غدد آدرنال (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیرمعمول، کاهش وزن) فوراً پزشک را مطلع نمایید.

اگر هر کدام از این موارد بسیار جدی را تجربه کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید: غش، تشنج، تنفس آهسته / کم عمق، خواب آلودگی شدید و دشواری در بیدار شدن از خواب.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش آلرژیک شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید، علائمی از قبیل:

بثورات، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی.

separator line

قرص متادون

3. موارد مصرف و عوارض جانبی قرص متادون

متادون نوعی ماده‌ مخدر مصنوعی است که به صورت قرص ، شربت و آمپول مورد استفاده قرار می‌گیرد و نوع قرص و شربت آن با دوزهای مشخص به طور خوراکی مصرف می‌شود. این ماده می‌تواند معمولاً خماری و اشتیاق معتادان به هروئین را تا ۲۴ ساعت کنترل کند.

بیماران معمولاً از نظر فیزیکی به همان اندازه به متادون وابسته هستند که به هروئین و یا هر ماده‌ مخدر دیگری وابسته بودند. درواقع از متادون به عنوان یک داروی نگهدارنده برای مهار اعتیاد به هروئین و مواد مخدر استفاده می‌شود.

متادون را مؤثرترین درمان هروئین و دیگر مواد مخدر دانسته‌اند. علاوه بر این، قرص متادون برای تسکین دردهای مزمن و سرفه‌های غیرارادی نیز تجویز می‌شود.

عوارض مصرف قرص متادون

یبوست ، تهوع ، استفراغ ، اختلال در وضعیت خواب (خواب‌آلودگی و یا بی‌خوابی و یا خواب نامنظم که همان بدخوابی نامیده می‌شود) ، خشکی دهان ، افزایش تعریق ، برافروختگی و خارش پوستی ، قاعدگی نامنظم در زنان ، اختلال عملکرد جنسی شامل ناتوانی جنسی و انزال زودرس در مردان ، کاهش وزن ، افزایش و یا کاهش ضربان قلب ،

دردهای گوارشی به صورت افزایش حرکات روده‌ای و معده‌ای ، از بین رفتن سلامت دندان‌ها ، درد صفراوی در مصرف متادون با دوز بالا ، خستگی ، بی‌قراری ، کاهش انگیزه ، ضعف و... از عوارض مصرف بیش از اندازه این دارو می‌باشد. همچنین مصرف بیش از اندازه این دارو باعث ورم کردن پوست صورت ، احساس سرگیجه، اضطراب و کاهش میل جنسی می‌شود.

separator line

شربت متادون

4. موارد مصرف و عوارض جانبی شربت متادون

شربت متادون یک داروی ترک اعتیاد است که از تریاک گرفته شده است. از این دارو علاوه بر ترک علائم اعتیاد ، برای تسکین درد های شدید در بیمارستان نیز استفاده می شود.

کاربرد متداول و معمول شربت متادون در درمان وابستگی به مواد مخدر است و برای برطرف کردن علائم ترک مواد مخدر در افراد معتاد ، استفاده می شود و بیشتر در مورد ترک وابستگی به هروئین ، کدئین و مورفین مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو علاوه بر شربت ، به صورت قرص و آمپول نیز مصرف می شود که آمپول متادون بیشتر برای تسکین درد های شدید کاربرد دارد.مسمومیت دارویی و مصرف دارو ترک اعتیاد و یا دارو مخدرهایی مانند شربت متادون در کشور به مسئله ای مهم تبدیل شده است ؛ چرا که در سال قبل بیش از ۵۰۰ نفر در کشور با مسمومیت دارویی این شربت جان خود را از دست داده اند.

از این جهت ، بیشترین مسمومیت های دارویی در کشور به دلیل مصرف دارو مخدرها و به ویژه شربت متادون و برای کنترل درد است. عوارض متادون ، شامل موارد زیر می باشد.

عوارض شربت متادون

1. عوارض پوستی

معمولا بعد از مصرف شربت متادون ، گزارش هایی مبنی بر عوارض پوستی از جمله راش ، کهیر و خارش پوستی بسیار دیده می شود. این عوارض بسیار بیشتر از مواردی بوده است که بیماران ، قرص ترک اعتیاد مصرف می‌کرده‌اند.

2. افزایش دوز مصرف

شربت متادون در دوز برابر ، اثر بخشی کمتری نسبت به قرص متادون دارد. علت این امر ، وجود الکل در شربت متادون می باشد که باعث می شود بیماران برای افزایش اثر این دارو ، اقدام به افزودن دوز مصرفی کنند.

3. زخم گوارشی

مصرف شربت متادون ، باعث بروز علائم و عوارض گوارشی در افراد مصرف کننده می شود که در موارد شدیدتر ، این علائم شدت یافته و به زخم های گوارشی منتهی می شوند. علت این امر ، به دلیل وجود الکل در ترکیب شربت متادون می باشد.

4. اختلالات گوارشی

مصرف شربت متادون باعث بروز اختلالات گوارشی متعدد در افراد می شود ، از جمله این اختلالات : تهوع ، استفراغ ، نفخ ، اسهال و گاه یبوست است که این مشکل در افراد مصرف کننده شربت متادون به‌ وفور دیده می شود و این عارضه بسیار بیشتر از مواردی است که بیماران قرص متادون مصرف می‌کرده‌اند.

5. خواب آلودگی مفرط

شربت متادون می تواند کم خوابی در برخی بیماران را بهبود ببخشد اما از طرفی هم باعث ایجاد خواب آلودگی مفرط در میان افراد خواهد شد.

این چرت زدن و حالت خواب آلودگی در تمام ساعات روز باعث اختلال در عملکرد روزانه این افراد می شود و همچنین ممکن است باعث ایجاد سوءظن در افراد خانواده شود و آنان این گونه تصور کنند

که اعتیاد این افراد عود کرده و یا اینکه آن ها دچار لغزش شده اند و در نتیجه این موضوع ، از دست دادن حمایت خانواده ، که امری بسیار مهم در روند ترک اعتیاد محسوب می شود را به دنبال خواهد داشت.

6. زخم های دهانی

ترکیب شربت متادون دارای مقادیر نامشخصی قند می باشد که همین موضوع باعث ایجاد نگرانی از مصرف این دارومخدر ، در افراد دیابتی شده است. به همین علت ، افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند دچار زخم های دهانی ، در اثر مصرف این شربت خواهند شد.

7. واکنش های شدید آلرژیک

مصرف شربت متادون می تواند باعث بروز واکنش های شدید آلرژیک شود. درصورت بروز علایم واکنش آلرژیک از جمله مشکل در تنفس ، تورم صورت ، زبان ، لب ها و گلو مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به اورژانس مراجعه نمایید.

8. سندروم سروتونین

سندرم سروتونین یک واکنش دارویی است که در اثر افزایش سطح سروتونین در بدن بروز می کند.

این واکنش می تواند بسیار شدید و تهدید کننده ی حیات باشد. علل به وجود آورنده این سندروم ، تداخل بین دو یا چند دارو و یا مصرف بیش از حد دارو که منجر به افزایش سطح سروتونین می شود و همچنین مصرف مواد مخدر و روانگردان و دارو ترک اعتیاد مانند شربت متادون می باشند.

در صورت وجود علائم سندرم سروتونین ، از جمله هیجان ، توهم ، تب ، عرق کردن ، لرز ، تپش قلب تند ، سفتی عضلانی ، تیک یا پرش عضلانی ، از دست دادن تعادل ، حالت تهوع ، استفراغ یا اسهال متعاقبا به پزشک مراجعه کنید.

9. مشکلات تنفسی

شربت متادون احتمال وقوع مشکلات تنفسی را در افراد مسن و یا کسانی که به شدت بیمار هستند و همچنین در افرادی که دچار سوء تغذیه یا ناتوان هستند را بیشتر می کند.

separator line

قرص هیدرومرفین

5. موارد مصرف و عوارض جانبی قرص هیدرومرفین

داروی هیدرومورفون (hydromorphone)، که با نام های تجاری دایلادید (Dilaudid) (یا دیلادید)، اگزالگو (Exalgo) و هیدروستات آی آر (Hydrostat IR) نیز شناخته می‌شود، یک داروی مسکن است که گاهی به عنوان مخدر نیز شناخته می‌شود.

این دارو برای تسکین دردهای متوسط و شدید استفاده می‌شود. هیدرومورفون ممکن است برای موارد دیگری نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

عوارض جانبی قرص هیدرومرفین

اگر هر گونه علائم آلرژیکی نسبت به این دارو – شامل کهیر، به دشواری نفس کشیدن، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو – در خود مشاهده کردید، حتماً به دکتر اطلاع دهید.

هیدرومورفین نیز مانند سایر داروهای مسکن از نوع مخدر، می‌تواند باعث آهسته شدن تنفس شما شود. در صورتی که تنفس بیش از حد آهسته شود، ممکن است مرگ فرد اتفاق بیفتد.

اگر موارد زیر را دارید، بلافاصله به دکتر اطلاع دهید:

 • تنفس ضعیف یا سطحی
 • گیجی، احساس خوشحال یا ناراحتی بسیار زیاد
 • ضعف یا خواب‌آلودگی شدید
 • احساس سبکی در سر، احساس اینکه هر آن ممکن است بیفتید
 • ناباروری، دچار عادت ماهیانه نشدن
 • ضعف جنسی، مشکلات جنسی کاهش میل جنسی
 • میزان کورتیزول پایین – علائم: حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، سرگیجه، بدتر شدن ضعف یا خستگی

اگر علائم مربوط به سندروم سروتونین را دارید، بلافاصله به مراقبت‌های پزشکی مراجعه کنید؛ این علائم عبارتند از:

آشفتگی، توهم، تب، تعریق، لرزش، ضربان قلب تند، سفت شدن و ناگهان جمع شدن ماهیچه‌ها، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال.

احتمال ایجاد مشکلات تنفسی در اثر مصرف داروی هیدرومورفون در افراد مسن و کسانی که به سختی بیمارند، دچار سوء تغذیه یا سایر ناتوانی‌ها هستند، بیشتر است.

عوارض جانبی متداول در اثر مصرف داروی هیدرومورفون عبارت است از:

 • حالت تهوع، استفراغ، یبوست، دل درد
 • سرگیجه، ضعف
 • سردرد، احساس خستگی
 • احساس خوشحالی یا ناراحتی زیاد
 • خشکی دهان
 • گلگون شدن (گرمی، قرمزی یا احساس سوزش)

البته لازم است ذکر شود که ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز در صورت استفاده از این دارو رخ دهد. چنانچه موارد دیگری را مشاهده نمودید، به دکتر مراجعه کنید.

separator line

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید

6. موارد مصرف و عوارض جانبی قرص متیل فنیدات هیدروکلراید

قرص متیل فنیدات هیدروکلراید یکی از موثرترین داروها در درمان افسردگی حاد و شدید است که بسیاری از پزشکان قرص متیل فنیدات برای درمان افسردگی شدید تجویز می کنند. قرص متیل فنیدات هیدروکلراید را فقط باید با تجویز پزشک مصرف کنید و موارد مصرف قرص متیل فنیدات هیدروکلراید در ادامه توضیح داده خواهد شد.

همه ما در زندگی روزهایی را تجربه کرده‌ایم که چندان خوشایند نبوده‌اند. احساس غم و اندوه و تنهایی چیزهایی هستند که می‌توانند روی روان ما تاثیر منفی داشته باشند. این احساسات معمولا گذرا هستند و نیازی به درمان خاصی ندارند.

تنها زمانی فرد نیاز به درمان و مراجعه به پزشک پیدا می‌کند که این احساسات در او فروکش نکرده و زمینه‌ساز بروز مشکلات جدی‌تر دیگری مثل ایجاد افکار خودکشی بشود. در این زمان می‌گوییم فرد دچار افسردگی شده است.

این بیماری در جهان بسیار شایع است و افراد زیادی روزانه به دلیل مشکل افسردگی دارو مصرف می‌کنند. داروهای مختلفی در این زمینه وجود دارد که باتوجه به ضعف و شدت بیماری برای هر فرد متفاوت است.

عوارض متیل فنیدات هیدروکلراید

 • احساس غم و اضطراب و ناامیدی
 • زود رنجی و کج خلقی
 • سردرد یا مشکلات گوارشی بدون دلایل جسمانی
 • اختلال در خواب
 • کم‌خوری یا پرخوری
 • عدم تمرکز کافی در انجام فعالیت‌ها
 • عدم اعتماد به نفس کافی
 • آشفتگی و بی‌قراری.
 • در مصرف طولانی مدت بهتر است سلول‌های خونی و پلاکت خون اندازه‌گیری گردد.
 • متیل فنیدات اثر داروهای ضدفشار خون را کاهش می‌دهد.
 • برای بیماران مبتلا به صرع این دارو باید بااحتیاط تجویز شود.

separator line

 قرص ترامادول

7. موارد مصرف و عوارض جانبی قرص ترامادول

قرص ترامادول برای تسکین درد‌های خفیف تا شدید مصرف می‌شود. ترامادول tramadol شبیه به دارو‌های اپیوئید opioid یا دارو‌های مخدر عمل می‌کند. این دارو روی مغز کار می‌کند تا احساسات و درد و رنج بدن را تغییر دهد.

عوارض مصرف ترامادول

در زمان مصرف ترامادول ممکن است دچار این علائم شوید:

 • تهوع
 • استفرغ
 • یبوست
 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • سردرد

separator line

8. موارد مصرف و عوارض جانبی آمپول ترامادول

همانند قرص ترامادول می ماند.

separator line

شربت اکسپکتورانت کدئین

9. موارد مصرف و عوارض جانبی شربت اکسپکتورانت کدئین

اکسپکتورانت کدئین به منظور تسکین سرفه و کاهش احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و یا سایر علائم عمومی ناشی از سرماخوردگی به کار می رود.

مورد مصرف این دارو، درمان علامتی سرفه و احتقان بینی ناشی از سرما خوردگی، آلرژی و عفونتهای تنفسی می باشد. اکسپکتورانت برای کاهش غلظت وچسبندگی خلط وتسهیل خروج آن ازریه ها، کاهش موکوس ریوی و تبدیل سرفه های خشک به سرفه ترشحی و خلط آور استفاده می شود.

عوارض شربت اکسپکتورانت کدئین

خواب آلودگی , تهوع , استفراغ

separator line

 قرص استامینوفن کدئین

10. موارد مصرف و عوارض جانبی قرص استامینوفن کدئین

قرص استامینوفن کدئین یک مسکن مخدر است که برای تسکین دردهای خفیف تا نسبتاً شدید استفاده می‌شود. این دارو از استامینوفن و کدئین تشکیل می‌شود. استامینوفن یک مسکن تب‌بر است که در کاهش درد و تب مؤثر است و کدئین یک مسکن مخدر که برای کاهش دردهای متوسط تا شدید کاربرد دارد.

عوارض قرص استامینوفن کدئین

 • تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • احساس سبکی سر
 • سرگیجه و خواب آلودگی
 • درد خفیف معدهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • wikipedia.org
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است