دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
۱۶ روش معجزه آسای کاهش فشار خون
7
زمان مطالعه: 10 دقیقه
درمان فشار خون بالا با روش های طبیعی بهترین گزینه است. فشار خون بیماری خطرناکی است و هرچه سریعتر باید درمان شود. در ادامه مطلب 16 روش خانگی درمان فشار خون را به شما اموزش خواهیم داد

مجله دلگرم | فشار خون بالا به یکی از مشکلات اساسی سلامت افراد جامعه تبدیل شده است. عوامل زیادی مانند استرس می توانند روی فشار خونِ فرد تأثیر بگذارند.

اگر چه راهکارهای بسیار زیادی برای کاهش فشار خون بالا وجود دارند، اما یکی از مؤثرترین روش های آن، استفاده از استراتژی هایی است که سبب کاهش استرس فرد می شود. این استراتژی ها، جنبه های منفی پیامدها را کاهش داده و سلامتی فرد را ارتقاء می دهند. برای آموزش این استراتژی ها و درمان فشار خون بالا، با ما همراه باشید.

درمان فشار خون با روش های طبیعی

درمان فشار خون

ریحان

ریحان یک گیاه دارویی خوشمزه است که در انواع غذاها استفاده می‌شود. این گیاه همچنین یکی از گیاهان کاهش دهنده فشار خون است. در تحقیقات حیوانی مشخص شده که عصاره ریحان باعث کاهش فشار خون می‌شود اگر چه بصورت جزئی است. ماده شیمیایی اوجنول که در ریحان موجود است، مواد خاصی را که رگها را تنگ می‌کند، مسدود می‌کند. این منجر به افت فشار خون می‌شود. البته باید تحقیقات بیشتری انجام شود. افزودن ریحان تازه به رژیم غذایی آسان است و مشخصا به شما صدمه نمی‌زند. می‌توانید یک گلدان کوچک از گیاهان را در باغچه آشپزانه نگهداری کنید و برگهای تازه آن را به پاستا، سوپ، سالاد و کاسرول اضافه کنید.

دارچین

دارچین ادویه خوش طعم دیگری است که باید سعی کنید آن را بیشتر به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید و ممکن است فشار خون را تا چند شماره پایین بیاورد. یک تحقیق انجام شده در مورد حیوانات نشان داد که عصاره دارچین هم فشار خون بالای ناگهانی و هم طولانی مدت را کاهش می‌دهد. شما می‌توانید با پاشیدن آن روی غلات صبحانه، اوتمیل و حتی در قهوه، مصرف آن را در رژیم غذایی بیشتر کنید. به هنگام شام، دارچین طعم غذاهای سرخ کردنی، کاریها و خورشها را تقویت می‌کند.

هل

هل ادویه‌ای ست که از هند منشا گرفته و اغلب در آشپزی جنوب آسیا استفاده می‌شود. یک تحقیق کوچک در مورد ۲۰ نفر برای بررسی اثرات سلامتی هل نشان داد که شکرت کنندگان مبتلا به فشار خون بالا کاهش چشمگیری در قرائت فشار خون پس از مصرف ۱/۵ گرم پودر هل به صورت دو بار در روز به مدت ۱۲ هفته شدند. شما می‌توانید دانه‌های هل یا پودر آن را در ادویه‌ها، سوپها، خورشها و انواع دمنوش و حتی غذاهای بسته بندی برای ایجاد طعمی دلنشین و استفاده از فواید بهداشتی آن استفاده کنید.

تخم کتان

تخم کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است و در بعضی از تحقیقات مشخص شده که جزو گیاهان کاهش دهنده فشار خون است. یک بررسی جدید نشان داد که مصرف ۳۰ تا ۵۰ تخم کتان کامل یا پودر آن در هر روز بیش از ۱۲ هفته فواید بسیاری دارد. تخم کتان از بدن در برابر بیماری سختی عروق قلبی بوسیله کاهش کلسترون خون، بهبود تحمل گلوکز و عمل کردن به عنوان یک آنتی اکسیدان، محافظت می‌کند.

شما می‌توانید از تخم کتان در نان تخم کتان و یا برای استفاده از آن بصورت پودر در اسموتی صبحانه استفاده کنید. بهترین کار این هست که آن را بصورت کامل خریداری کنید و برای استفاده هر بار به اندازه نیاز از آن برداشته و پودر کنید چون چربیهای امگا ۳ سریعا فاسد می‌شود. برای نگهداری هم سعی کنید حتی الامکان آنها را در یخچال نگهداری کنید و نگهداری آنها در فریزر حتی بهتر است.

سیر

این گیاه طعم دهنده یکی از گیاهان کاهش دهنده فشار خون است که به حد کافی مشهور است. علاوه بر این که نقش ضد عفونی کنندگی بسیاری دارد و یک پربیوتیک قوی است. سیر قابلیت کاهش فشار خون را با کمک به افزایش ماده‌ای در بدن به نام اسید نیتریک دارد که می‌تواند موجب آرام کردن و گشاد کردن رگها شود و به این ترتیب فشار خون را پایین بیاورد. این باعث می‌شود که خون بیشتری آزادانه جریان یابد و فشار خون را کاهش دهد.

می‌توانید سیر تازه را به انواع غذاها اضافه کنید. اگر به نظرتان بوی آن خیلی تند است، سیر را ابتدا برشته کنید. و اگر نمی‌توانید آن را بخورید سعی کنید از مکملهای آن استفاده کنید.

زنجبیل

زنجبیل ممکن است به کنترل فشار خون کمک کند. در تحقیقات حیوانی مشخص شده که به گردش خون و آرامش عضلات اطراف مویرگهای خونی کمک کرده و کاهش دهنده فشار خون است. مطالعات انسانی تا کنون بی نتیجه بوده است. در آشپزی آسیایی زنجبیل یک ماده همه کاره است که می‌توان آن را به شیرینیها و نوشیدنیها هم اضافه کرد. زنجبیل را می‌توان به صورت نگینی، ریز شده یا تازه رنده شده به غذاهای سرخ کردنی، سوپها، نودل یا غذاهای سبزیجات و انواع خورشها استفاده کرد یا آن را به دسرها یا چای برای طعمی تازه اضافه کرد.

کاهش فشار خون ، درمان فشار خون

زالزالک

زالزالک یک درمان گیاهی برای فشار خون بالا است که هزاران سال در طب سنتی چین استفاده می‌شد. در تحقیقات روی جوندگان، به نظر می رسد عصاره زالزالک فواید ارزشمندی در مورد سلامت قلبی عروقی دارد از جمله کمک به کاهش فشار خون، پیشگیری از سخت شدن عروق و کاهش کلسترول.

تخم کرفس

تخم کرفس گیاه طعم دهنده به سوپها، خورشها، کاسرول و انواع غذاهای خوشمزه است. از گذشته در چین از کرفس برای درمان پرفشاری خون استفاده می‌شد و تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که ممکن است موثر باشد. می‌توانید هم از دانه‌ها و هم از آب گیاه کرفس استفاده کنید. کرفس مدر نیز هست که احتمالا علت اثر آن بر روی فشار خون را تشریح می‌کند. پژوهشگران بر این باورند که مواد زیادی در کرفس هستند که در کاهش فشار خون نقش دارند. البته باید پژوهشهای انسانی هم باید انجام شود.

اسطوخودوس فرانسوی

عطر و بوی زیبای اسطوخودوس تنها جنبه مفید این گیاه خوشبو نیستند. عصاره اسطوخودوس در تحقیقا حیوانی مشخص شده که ضربان قلب را کاهش می‌دهد. شما هم می‌توانید از لوسیون بدن اسطوخودوس پس از حمام و عطر آن بر روی بالش به هنگام خواب استفاده کنید. همچنین می‌توانید گلهای خشک آن را به عنوان یک دمنوش آرامبخش و رفع کننده اسپاسم استفاده کنید.

گیاه پنجه گربه

پنجه گربه یک گیاه دارویی است که در طب سنتی چین برای درمان پرفشاری خون و همچنین مشکلات سلامتی استفاده می‌شود. تحقیقات در مورد پنجه گربه به عنوان درمانی برای فشار خون در حیوانات نشان داد که به احتمال زیاد در کاهش فشار خون بوسیله اعمال بر روی کانالهای کلسیم در سلولهای بدن موثر است. می‌توانید گیاه پنجه گربه را از عطاریها تهیه کنید.

مدیتیشن

مدیتیشن یکی از مؤثرترین روش های کاهش استرس است که پیامدهای سلامتی زیادی را به همراه دارد. سرآمدترین فایده سلامتی آن، کاهش فشار خون است. اگر شما به مدیتیشن به عنوان یک چالش نگاه می کنید، بدانید که روش های بسیار متنوعی برای آن وجود دارد که ساده ترین آنها برای تازه کارها بسیار مناسب است. مدیتیشن در سطوح پیشرفته باعث افزایش ذهن آگاهی شده و افکار منفی ناخودآگاه انسان را کاهش می دهد. وجه مشترک انواع سطوح مدیتیشن، افزایش آرامش درونی انسان (بدون توجه به آنچه در بیرون اتفاق می افتد) می باشد. برخی از انواع مدیتیشن عبارتند از: مدیتیشن همراه با راهنما (Giuded meditation)، مدیتیشن مانترا (Mantra)، مدیتیشن همراه با تمرکز حواس (Mindfulness)، چی گونگ (Qi gong)، تای چی (Tai chi) و مدیتیشن متعالی (Transcendental).

بنابراین، اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، حتماً تمرینات مدیتیشن را یاد بگیرید و انجام دهید.

یوگا

یوگا برای جسم، روح و ذهن و فشار خون، عالی است! یوگا نیز مانند مدیتیشن سطوح مختلفی دارد و شما بسته به توانایی هایتان می توانید سطح مناسب خود را انتخاب نمایید. یوگا یکی از مؤثرترین راه ها برای افزایش قدرت ذهن، کاهش استرس و در نتیجه کاهش فشار خون است. ساده ترین حرکات یوگا برای افراد تازه کار عبارتند از: حرکت کوه، بالا کشیدن دست ها، خم شدن به جلو ایستاده و گارلند. حتماً به باشگاه بروید یا تمرینات یوگا را در خانه انجام دهید.

آرام سازی عضلانی پیش رونده یا PMR

آرام سازی عضلانی پیشرونده (پیشرفته) یک روش مؤثر دیگری برای کاهش استرس است که می تواند در بسیاری از مکان ها نظیر دفتر کار، خانه و … انجام شود. این روش شامل دو مرحله اصلی می باشد: مرحله اول شامل کشش عمدی عضلات است و مرحله دوم رهاسازی عمدی عضلات و ماهیچه ها از حالت کششی و فشاری می باشد. برای شروع این روش، در یک جای راحت بنشینید و با چند تنفس عمیق، خود را ریلکس کنید. سپس تمام توجه خود را معطوف به پای راستتان نمایید. عضلات پای راستتان را به آرامی بکشید و آنها را به طور کامل منقبض کنید. چند ثانیه ای در همان موقعیت بمانید و بعد پای راست را رها کنید. 30 ثانیه ریلکس بمانید و نفس عمیق بکشید سپس مراحل قبلی را برای پای چپ خود نیز تکرار کنید. پس از پایان تمرین برای پاها، همین مراحل را برای عضلات باسن، شکم و … نیز انجام دهید.

کاهش فشار خون ، درمان فشار خون

تمرینات تنفس

تمرینات تنفسی یکی از پرطرفدارترین روش ها برای کاهش استرس و بالتبع آن، فشار خون است. چرا که تقریباً می توان آن را در هر جایی انجام داد، حتی در مواقعی که در شرایط تنش زا قرار دارید؛ مانند زمان بحث و جدل با دیگران یا هنگام عجله برای رسیدن به یک جلسه مهم. تنفس صحیح، از پیش زمینه های تمرینات آرامش ذهن، یوگا و مدیتیشن است. تمرینات تنفسی باعث افزایش قدرت ذهن و در نهایت قدرت جسم می شود. همچنین فشار خون را پایین آورده و با ایجاد آرامش، استرس را کاهش می‌دهد. تمرینات تنفسی نیز انواع مختلفی دارند که از ساده تا بسیار پیشرفته متغیر است. برخی از آنها عبارتند از: تمرین تنفس یکسان، تمرین تنفس شکمی، تنفس متناوب و … . این تمرینات را یاد گرفته و به کمک آنها فشار خونتان را پایین بیاورید.

موسیقی درمانی

موسیقی یکی از عالی ترین راه ها برای آرامش ذهن و جسم انسان، کاهش استرس و دیگر جنبه های سلامتی است. در واقع، موسیقی درمانی یکی از روش های مورد استفاده برای کاهش درد و بهبود سلامتی است. بسیاری از تحقیقات اخیر نشان داده اند که ضرب ‌آهنگ‌ های موسیقی و تکرار عبارت ‌های آن، بر ضربان قلب و فشار خون تأثیر گذار است. این مسئله می‌تواند به درمان بدون داروی برخی بیماری ‌های فشار خون و برخی بیماری های قلبی بینجامد.

روابط جنسی

روابط جنسی تأثیر زیادی بر کاهش استرس و در نتیجه کاهش فشار خون دارد. در بستر یک رابطه سالم، روابط جنسی سبب کاهش تنش ها و استرس های فردی شده و حتی فشار خون را نیز کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید:

فشار خون بالا (htn) و راه های کنترل آن

۱۳ خوراکی که فشار خون را پایین می آورد

آیا می دانید علت بالا رفتن فشار خون چیست؟

۳۰ روش خانگی معجزه آسا برای درمان فشار خون پایین


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.1 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits