مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
خواص اثبات شده و کاربردهای گل کالاندولا (گل همیشه بهار)

فواید بی نظیر گل کالاندولا برای سلامت بدن

خواص اثبات شده و کاربردهای گل کالاندولا (گل همیشه بهار)
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گل کالاندولا که به نام گل همیشه بهار نیز شناخته می شود، با رنگ زرد متمایل به نارنجی خود می تواند زیبایی باغچه شما را چند برابر کند. این گل ها در جهان پزشکی نیز محبوب هستند. زیرا خواص چشمگیر و فوق العاده ای برای بدن دارند.

گل کالاندولا چیست؟

در واقع کالاندولا یک ضد قارچ، ضد عفونی کننده، ضد التهاب، ضد اسپاسم و بهبود دهنده زخم است. گلبرگ های این گل های شاداب دارای خواص دارویی فراوان هستند و به طور گسترده ای در لوازم آرایشی، پماد های گیاهی، کرم های سوختگی مخصوص کودکان، چای و تنتور استفاده می شود.

بر اساس یک گزارش که در سال ۲۰۱۳ در Pharmacognosy Review منتشر شده است، بیش از ۲۰۰ محصول پزشکی تجاری در حال حاضر حاوی عصاره گل همیشه بهار هستند.

بنابراین اگر می خواهید از تمام خواص ارزش مند گل همیشه بهار بهره ببرید پیشنهاد می کنیم که آن را در باغچه خانه خود بکارید یا گلدان آن را در خانه نگهداری کنید. شما می توانید با داشتن کالاندولا، مواد لازم برای انجام درمان های طبیعی و خانگی را در اختیار داشته و مشکلات بسیاری از جمله زخم را درمان کنید.

خواص و کاربردهای گل کالاندولا

زخم های کوچک و بریدگی ها را درمان می کند

  • گل کالاندولا زخم های جزئی، بریدگی ها و سوختگی های پوست را بهبود می بخشد. این گل دارای خواص ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد قارچی است و برای ضد عفونی کردن و درمان زخم های کوچک و کاهش جای آن ها مفید است.
  • به علاوه، تولید کلاژن را تقویت می کند. کلاژن برای ترمیم پوست آسیب دیده ضروری است.
  • آب چند عدد گل همیشه بهار را بگیرید.
  • آن رای روی زخم یا بریدگی بمالید.
  • ۲ یا ۳ بار در روز به مدت چند روز این کار را تکرار کنید.

به جای آن می توانید چندین بار در روز برای ارتقاء سطح بهبودی پوست، از کرم یا لوسیون حاوی عصاره گل کالاندولا استفاده کنید.

گل کالاندولا عوارض پوستی را خنثی می کند

کالاندولا یک گیاه عالی برای تسکین عفونت پوستی و درمان بثورات پوست است. این گیاه به کاهش خارش، تورم و درد، که همه از علائم شایع عفونت های پوستی هستند، کمک می کند. همچنین فرایند بهبودی را سرعت می بخشد.

۱ الی ۲ گل همیشه بهار را با گوشت کوب بکوبید و به شکل خمیر درآورید.این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود.

سلامت دهان را بهبود می بخشد.گل کالاندولا برای سلامت دهان و دندان نیز مفید است. در واقع، این گیاه به علت خواص ضد باکتری و ضد میکروبی خود، یک افزودنی محبوب در خمیر دندان ها و دهانشویه ها محسوب می شود. این گیاه التهاب لثه را از بین برده و با آن مبارزه می کند.

همچنین برای محافظت از لثه و جلوگیری از پوسیدگی دندان، ایجاد پلاک و سایر مشکلات دهان، مفید است.در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ در مجله Indian Society of Periodontology منتشر شده است مشخص شد که دهانشویه حاوی کالاندولا، در کاهش پلاک دندان و التهاب لثه مؤثر است.

  • ۱ تا ۲ قاشق چای خوری از گلبرگ های گل همیشه بهار را به ۱ فنجان آب جوش اضافه کنید.
  • پوشش روی فنجان را بگذارید و این محلول را ۱۰ دقیقه دم کنید.
  • برگ های درون آب را تحت فشار قرار دهید و پس از صاف کردن آن، اجازه دهید خنک شود.
  • از این محلول به عنوان دهانشو یک بار در روز استفاده کنید.

گل کالاندولا گرفتگی عضلات را کاهش می دهد

کالاندولا حاوی خواص ضد اسپاسم است و می تواند به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند. برای همین هم برخی از زنان برای کاهش درد قاعدگی از این گیاه استفاده می کنند.

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۶ در Phytotherapy Research نشان می دهد که عصاره خالص گل همیشه بهار حاوی هر دو ماده اسپاسمولیتیک و اسپاستوژنیک است.

این مواد از طریق مسدود کردن کانال های کلسیم و فعالیت های کولینرژیک، بر روی احساس درد تاثیر می گذارد. این مطالعه یک پایگاه علمی برای حمایت از خواص ضد درد گیاه کالاندولا است.

بنابراین هر زمان که احساس گرفتگی عضلات دارید، از ۱ الی ۲ فنجان چای کالاندولا در روز استفاده کنید:

۱ تا ۲ قاشق چای خوری از گلبرگ های خشک شده کالاندولا را در ۱ فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.برگ ها را تحت فشار قرار دهید و چای را صاف کنید.۱ الی ۲ بار در روز از این چای تسکین دهنده لذت ببرید.می توانید از روغن حاوی عصاره گل همیشه بهار برای ماساژ منطقه آسیب دیده نیز استفاده کنید.

گل همیشه بهار قرمزی چشم را درمان می کند

ورم ملتحمه که به عنوان چشم صورتی نیز شناخته می شود به معنی التهاب ملتحمه است و می تواند باعث قرمزی و خارش چشم شود. گل همیشه بهار غنی از خواص ضد ویروسی و ضد باکتری است.

بنابراین به مبارزه با عفونت و التهاب ملتحمه کمک می کند. علاوه بر آن به عنوان یک ضد التهاب، ناراحتی چشم و تحریک شدگی آن را تسکین می دهد.۲ قاشق چای خوری گل های خشک شده کالاندولا را در یک فنجان آب گرم بریزید.پوشش روی فنجان را بگذارید و ۱۰ دقیقه این برگ ها را دم کنید.چای را صاف کرده و اجازه دهید ترکیب خنک شود.سپس چند بار در روز از این محلول برای شستن چشم هایتان استفاده کنید.

گل کالاندولا تومورهای سرطانی را درمان می کند

گل کالاندولا، به ویژه روغن این گل، حاوی خواص ضد توموری خاصی است که در درمان سرطان بسیار موثر است. سایر اقدامات پیشگیرانه، از جمله تغییر در سبک زندگی نیز می توانند به جلوگیری از شروع انواع سرطان های خطرناک و کشنده نیز کمک کنند.

یک مطالعه حیوانی که در سال ۲۰۰۶ در Cancer BMC منتشر شده گزارش می دهد که گل کالاندولا به مبارزه با فعالیت سرطان زا در تومور کمک می کند و حتی لنفوسیت ها را فعال می کند. این سلول ها با مهاجمان خارجی و عفونت مبارزه می کنند.

به غیر از مبارزه با سرطان، این گیاه برای کاهش عوارض جانبی مرتبط با درمان های سرطان مانند شیمی درمانی و اشعه درمانی مفید است.بر اساس یک مطالعه که در سال ۲۰۰۴ در مجله Clinical Oncology، Calendula منتشر شده، گل کالاندولا در کاهش و جلوگیری از بروز درماتیت ناشی از اشعه درمانی مورد استفاده برای درمان سرطان پستان، بسیار موثر است.

گل همیشه بهار سوختگی ناشی از پوشک را بهبود می دهد

گل کالاندولا یک درمان ایمن و موثر برای سوختگی های ناشی از پوشک است که در نوزادان شایع می باشد. این ماده علاوه بر جلوگیری از ایجاد سوختگی، سرعت بهبودی بثورات موجود را نیز افزایش می دهد.

این گیاه حاوی فلاونوئیدها است به همین دلیل از بدن در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت می کند.چند قطره روغن گل کالاندولا را مستقیما روی ناحیه آسیب دیده بریزید و ماساژ دهید.۲ یا ۳ بار در روز از این روش استفاده کنید.

روش دیگر

۱/۴ فنجان گل خشک شده کالاندولا را در ۴ فنجان آب بجوشانید.اجازه دهید ترکیب خنک شود، سپس آن را صاف کنید.از این محلول برای تمیز کردن منطقه آسیب دیده استفاده کنید.البته کرم کالاندولا نیز در بازار وجود دارد و می توانید آن را بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید.

گل کالاندولا پینه پا را درمان می کند

پینه پا، که یک زائده استخوانی در کنار انگشت بزرگ پا است، باعث درد شدیدی در هنگام راه رفتن شده و انعطاف پذیری انگشت پا را کاهش می دهد.

برای کاهش ناراحتی هایی که با پینه پا مرتبط هستند، می توانید از گل کالاندولا استفاده کنید. خواص ضد التهابی این گیاه به کاهش درد و التهاب کمک می کند. همچنین مانع از تشکیل ذرات و کولوس در ناحیه آسیب دیده می شود.

چند برگ گل همیشه بهار را در دستان خود له کنید.آب خارج شده از این گل ها را روی پینه بمالید.اجازه دهید پوست در معرض هوا خشک شود.۲ تا ۳ بار در روز به مدت چند روز از این روش استفاده کنید.می توانید از پماد آماده گل کالاندولا نیز برای کاهش درد ناشی از پینه پا استفاده کنید.

همچنین بخوانید:

فواید باورنکردنی مصرف پماد کالاندولا دینه


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است