دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ مه ۲۰۲۴ میلادی
فواید باورنکردنی مصرف پماد کالاندولا دینه
38
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پماد کالاندولا دینه، پمادی ضد التهاب است که از عصاره اختصاصی گل های کالاندولا تهیه شده است.


معرفی پماد کالاندولا دینه


پماد کالاندولا دینه با تسریع در عمل گرانولاسیون و تحریک تشکیل سلول های جدید، موجب ترمیم و تسکین پوست های حساس و ملتهب می شود. همچنین گردش خون را بهبود بخشیده و پوست را تقویت می کند.


پماد کالاندولا دینه، پمادی ضد التهاب است که از عصاره اختصاصی گل های کالاندولا تهیه شده است. فلاونوییدهای موجود در عصاره گیاه کالاندولا مانند آپی ژنین با بلوکه کردن مسیر آراشیدونیک اسید باعث مهار فسفولیپاز A و مهار مسیرهای سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز شده و به این ترتیب اثر ضد التهابی خود را اعمال می کند.


تری ترپنوییدهای موجود در این گیاه مانند فارادیول -3 میریستیک اسید استر و فارادیول -3 پالمتیک اسید استر و تاراگزاسترول دارای اثرات ضد التهاب و ادم موضعی بوده و این اثر قابل مقایسه با ایندومتاسین می باشد.


کاروتنوییدهای کالاندولا مانند فلاوگزانتین، لوتئوگزانتین و لیکوپن با اثر آنتی اکسیدان خود باعث از بین بردن رادیکال های آزاد می شوند و به بهبود زخم ها کمک می کنند. همچنین این ترکیبات همراه با تانن موجود در گیاه در پیشگیری و بهبود حالت سرخی، ورم و درد ناشی از آفتاب سوختگی که در اثر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می شود، موثر گزارش شده است.


عصاره کالاندولا از طریق تنظیم فعالیت پیش التهابی سیتوکین ها و مهار آنزیم سیکلواکسیژناز به صورت موضعی پاسخ التهابی بعد از تروما را کاهش داده، و از طرفی با افزایش کلاژن هیدروکسی پرولین و هگزوزامین موجب بهبود گرانولاسیون و بازسازی بافت آسیب دیده و بهبود زخم ها می شود.


پماد کالاندولا از نظر کاهش شدت درماتیت ناشی از پرتودرمانی دارای اثر معادل کورتیکواستروییدها است. و در عین حال فاقد عوارض جانبی دراز مدت آنها می باشد، و می توان از کالاندولا جهت پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از اشعه درمانی استفاده کرد.

موارد مصرف پماد کالاندولا دینه

 • درماتیت های آلرژیک و درماتیت ناشی از پرتودرمانی
 • سوختگی های ادراری نوزادان
 • آزردگی های جلدی ناشی از خراش ها و بریدگیهای سطحی
 • خشکی و ترک های پوست
 • گزیدگی حشرات
 • پیشگیری و درمان آفتاب سوختگی
 • درمان زخم بستر
 • کاهش شدت درد زخم اپی زیوتومی

پماد

ترکیبات بکار رفته در پماد کالاندولا دینه

 • همیشه بهار
 • موم طبیعی زنبور عسل
 • روغن گیاهی
 • کاروتنوئیدها
 • فلاونوئیدها
 • ساپونوزیدها
 • کالندین
 • تانن
 • موسیلاژ
 • فلاونویید

روش مصرف پماد کالاندولا دینه

قبل از مصرف پوست را تمیز کرده و مقدار کافی از پماد کالاندولا را روزانه چندبار بر روی پوست خود بمالید.

آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر پماد کالاندولا دینه


پماد کالاندولای دینه حدود 25 سال پیش برای اولین بار در ایران، از عصاره گلهای کالاندولا افیسینالیس (همیشه بهار دارویی) و پایه طبیعی و بدون ایجاد حساسیت تهیه شد و از اداره کل امور دارو، مجوز تولید دریافت نمود. این گلها در مزارع دینه به طور اختصاصی کشت شده و عصاره آنها تحت نظر متخصصین در بخش عصاره¬گیری کارخانه دینه تهیه می شود. پماد کالاندولای دینه با فاصله زمانی بسیار کوتاهی پس از ورود به بازار دارویی، با توجه به اثرات مطلوب ضد التهاب جلدی( بدون عوارض جانبی کورتون ها)، جانشین بسیار مناسبی برای پمادهای کورتن دار شده و به دلیل فرمولاسیون طبیعی آن به خصوص در التهابات پوستی اطفال و ادرار سوختگی های نوزادان کاربرد وسیعی پیدا کرد.

استقبال بی نظیر همکاران پزشک و مصرف کنندگان به دلیل تاثیر فوق العاده پماد کالاندولا در موارد اگزما و التهاب های پوستی ناشی از مصرف مواد شوینده، ادرار سوختگی نوزادان، سوختگی های سطحی، آفتاب سوختگی و پیشگیری از آن، گزیدگی حشرات، عرق سوز، خشکی و ترکهای پوستی منجر به فروش و شهرت بسیار خوب این دارو گردید.


اثرات ضدالتهابی پماد کالاندولا به دلیل وجود فلاوونوییدها وتری ترپنوییدهای گیاه کالاندولا می باشد و اثرات ضد ادم موضعی آن قابل مقایسه باایندومتاسین است. کاروتنوییدهای گل کالاندولا دارای خواص آنتی اکسیدان بوده ودر بهبود زخم کمک می کند.ترکیبات این گیاه در پیشگیری و بهبود حالت سرخی و درد ناشی از آفتاب سوختگی موثر گزارش شده است.

در یک مطالعه کارآزمایی بالینی نشان داده شد که پماد کالاندولا از نظر کاهش شدت درماتیت ناشی از پرتودرمانی دارای اثر معادل کورتیکواستروییدها بوده و در عین حال فاقد عوارض جانبی دراز مدت آنها می باشد و می توان از کالاندولا جهت پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از اشعه درمانی استفاده کرد.

در بررسی کارآزمایی بالینی دیگر در بیمارستان لولاگر تهران برروی زنان نخست زا، نتیجه گرفته شد که پماد کالاندولای دینه در کاهش شدت درد زخم اپی زیوتومی و میزان نیاز به مسکن، به مقدار قابل توجهی موثر می باشد. در مطالعه ای دیگر معلوم شد که پانسمان زخم بستر با پماد کالاندولا،پس از شستشو با سرم نمکی و خشک کردن آن، به میزان قابل توجهی باعث درمان زخم های فشاری می گردد.


شرح مزایای مواد موثره پماد کالاندولا دینه


فلانوييدهاي موجود در گل همشه بهار از آزاد شدن هيستامين و توليد پروستاگلاندين ها جلوگيري مي نمايند . همچنين براي اين دسته از مواد گياه ، اثرات ديگري نظير تثبيت غشا ليزوزومي و تاثير بر نفوذ پذيري و مقاومت مويرگي قائل هستند .

ساپونين هاي گل هميشه بهار از آزاد شدن هيستامين ،‌برادي كينين و بعضي از آنزيمهاي پروتئوليتيك جلوگيري كرده و با كاهش نفوذ پذيري مويرگها ، مانع ترشح پلاسما به داخل بافتها گرديده و مهاجرت گويچه هاي سفيد را به محل التهاب كاهش مي دهند . به علاوه گزارشهايي مبني بر وقفه در رشد برخي از باكتريها و قارچها توسط اين مواد وجود دارد .

كاروتنو ئيدهاي گل هميشه بهار ، بخصوص بتاكاروتن پيش ساز ويتامين A بوده و به اثرات ضد التهاب و التيام بخش فلانوييدها و ساپرنوزيدهاي آن كمك مي كنند . كاروتنوئيها همچنين همراه با تانن موجود در گياه در پيشگيري و بهبود حالت قرمزي پوست ، تورم و درد ناشي از آفتاي سوختگي كه در اثر اشعه ماوراء بنفش ايجاد مي شود موثر گزارش شده اند .

پماد کالاندولا

عوارض جانبی پماد کالاندولا دینه


به ندرت واکنش های حساسیتی گزارش شده است.


تداخلات دارویی پماد کالاندولا دینه


هیچگونه گزارشی در مورد اثر تداخلی این پماد با سایر داروها وجود ندارد.

نکات قابل توصیه پماد کالاندولا دینه


اسقبال عمومی از پماد کالاندولا موجب شد تا کرمها و پمادهایی با مجوز و بی مجوز، با نامهای مشابه کالاندولا در طرح و رنگ سفید و نارنجی و حتی با اطلاعات و نوشته های مشابه کالاندولای دینه، وارد بازار شوند ولی به دلیل اختلاف فرمولاسیون و نوع عصاره به کار رفته در این نمونه های تقلید شده، نارضایتی بسیاری از مصرف کنندگان پماد کالاندولای دینه را فراهم آورده است، خواهشمند است به هنگام تهیه پماد کالاندولای دینه برای بهره گیری از اثرات درمانی مطلوب کالاندولا، به نام و علامت تجاری دینه توجه بفرمایید.


پماد کالاندولای دینه ایران علاوه بر تیوب های 15 گرمی، در تیوب های 30 گرمی نیز تولید می گردد تا در مصارف بالاتر همانند ادرارسوز اطفال، با هزینه مناسب تری در اختیار مصرف کننده قرار گیرد. پماد کالاندولای دینه در بسته بندی 15 گرمی، تنها پمادی است که مورد تایید بیمه های درمانی بوده و با نسخه نیز از طریق دفترچه قابل دریافت است.


هشدار مصرف پماد کالاندولا دینه

 • هیچ گونه هشدار خاصی برای استفاده از پماد کالاندولا ، پمادی گیاهی با پایه موم طبیعی زنبور عسل است تا کنون ذکر نشده است .
 • مصرف پماد کالاندولا در دوران بارداری و شیردهی بلامانع می باشد


شرایط نگهداری پماد کالاندولا دینه


پماد کالاندولا را دور از گرما و در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد نگهداری شود.

divider


بیشتر بخوانید:

۲۹ خاصیت و کاربرد باورنکردنی پماد وازلین

از کاربردهای باورنکردنی پماد ویکس بیشتر بدانید!

کاربردهای جادویی پماد هیدروکورتیزون چیست ؟

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (38 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

رقیه | ۴ سال پیش
برای رفع سوختگی ادراری کودکان عالیه تجربه اش را دارم
0
0
... | ۴ سال پیش
خیلی پماد خوب و عالیه
0
0

hits