دلگرم
امروز: شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
معیار انتخاب یک مدرسه خوب چیست؟
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از دغدغه های مهم والدینی که فرزند 6 ساله دارند، انتخاب یک دبستان خوب است. با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با معیار انتخاب یک مدرسه خوب آشنا شوید.

چگونه یک مدرسه خوب انتخاب کنیم ؟

۱- مدرسه ایده آل خودتان را در نظر بگیرید!

به گزارش دلگرم : قبل از این که حتی شروع به گشتن برای پیدا کردن یک مدرسه ایده آل برای فرزندتان کنید ، لازم است تا معیارهایی مانند: قوی بودن مدرسه در تدریس زبان خارجه ، هنر ، ورزش و… را برای خود لیست کرده و سپس از طریق پرس و جو از آشنایان ، مراجعه به وب سایت مدارس و یا مراجعه حضوری ، مدرسه را مورد بررسی قرار دهید.یک راه عالی و سریع برای سنجیدن مدارس ، میزان منابع آن ها است.

به طور مثال مدرسه ای که فضای بزرگی دارد ، سالن های مختلفی برای ورزش و هنر در نظر گرفته است و همین طور معلم های نسبتا” زیادی در آنجا تدریس می کنند ، می تواند در اکثر مواقع مدرسه خوبی برای فرزند شما باشد.همین طور یکی دیگر از مواری که باید در هنگام پیدا کردن یک مدرسه خوب برای فرزندتان به آن توجه داشته باشید ، فاصله مدرسه از خانه و نحوه رسیدن فرزندتان به مدرسه است.

در صورتی که فرزندتان قرار است با استفاده از اتوبوس و یا راه های دیگر به مدرسه برود ، باید زمان حرکت از خانه و معقول بودن مسافت ، در نظر گرفته شود.

۲- گزینه های مختلف را بررسی کنید!

اگر شما در منطقه ی زندگی می کنید که در آنجا هم مدرسه دولتی و هم خصوصی وجود دارد ، همه آنها را مورد بررسی قرار داده و خودتان را محدود نکنید. توجه داشته باشید میزان شهریه ای که مدرسه از شما درخواست می کند ملاک خوب ویا بد بودن آن نیست.

۳- از مدرسه آمار تحصیلی بخواهید!

برای این که بتوانید با آمار ، مدارس را مورد بررسی قرار دهید ، از آنها آمار تحصیلی سال های قبل را بخواهید. این آمارها باید شامل نمرات دانش آموزان در آزمون ها ، نسبت دانش آموزان به معلم ها ، تعداد دانش آموزان وارد شده به دانشگاه ویا شغل و… باشد. برای دریافت این آمارها می توانید با مدرسه تماس تلفنی برقرار کرده و یا به صورت حصوری مراجعه کنید.

۴- از گزینه های احتمالی خود دیدن کنید!

در هنگام تحقیق برای پیدا کردن یک مدرسه خوب برای کودک ، صرفا به مراجعه به سایت و تماس تلفنی اکتفا نکرده و حتما” با فرزندتان به صورت حضوری به مدرسه مراجعه کنید. در زمان مراجعه سعی کنید با مدیر و چند معلم صحبت کرده و میزان تسلط و مدیریت آنها را مورد بررسی قرار دهید. در صورت امکان صحبت کردن با والدین دانش آموزان مدرسه نیز می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.در صورتی که مدرسه ای به شما اجازه بازدید قبل از ثبت نام را نمی دهد ، علت را حتما” جویا شوید ، چرا که در اغلب موارد ، علت ، نقص های موجود در مدرسه است.

۵- سوالات درست و هدفمند بپرسید؟

قبل از مراجعه و یا تماس با مدرسه ، لیستی از سوالات خود را آماده کنید ، تا بتوانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خودتان را به دست آورده و سپس امکان مقایسه مدارس را داشته باشید.

این سوالات می توانند شامل: زبان های خارجی که در مدرسه تدریس می شوند ، ورزش هایی که به دانش آموزان آموزش داده می شود و… باشد. همین طور در صورتی که لازم می دانید ، می توانید در مورد نحوه و روش تدریس معلمان و همچنین چگونگی تکالیف دانش آموزان سوال کنید.

۶- سوال از دوستان و آشنایان فراموش نشود!

یکی از راه های ساده ای که می تواند به شما در پیدا کردن یک مدرسه خوب برای فرزندتان کمک کند ، سوال کردن از دوستان و آشنایانی است که فرزند دارند و فرزندنشان به مدرسه می رود. با سوال کردن از آنها درباره مدرسه ای که فرزندشان در آنجا درس می خواند و میزان رضایت آنها ، می توانید مدرسه فرزند آنها را مورد بررسی قرار دهید.

۷- از جزئیات ثبت نام آگاه شوید!

برخی از مدارس برای ثبت نام ، شرایط خاصی دارند که لازم است از آن ها آگاه شوید. به طور مثال بعضی از مدارس بدون نیاز به مصاحبه و امتحان ، دانش آموز قبول می کنند ، ولی برخی دیگر ، برای ثبت نام نیاز به مصاحبه دارند.

همین طور در مورد شهریه ای که باید برای مدرسه پرداخت کنید، اطلاعات کامل را به دست آورده و بسنجید که آیا توان پرداخت آن را دارید یا خیر.همین طور ثبت نام در مدارس ، نیاز به برخی از مدارک هویتی ، واکسن و محل اقامت و… نیاز دارد که بهتر است از قبل ، لیست مدارک را از مدرسه دریافت کرده و نسبت به آماده سازی آن ها اقدام نمایید.

۸- پلن B داشته باشید!

از جمله موارد مهمی که باید در پیدا کردن یک مدرسه خوب برای کودکتان به آن توجه کنید ، داشتن پلن B است. ممکن است بنابه دلایل مختلف ، نتوانید فرزندتان را در مدرسه منتخبی که مورد نظر شماست ثبت نام کنید. برای این گونه پیشامد ها ، حتما” پلن B داشته باشید و مدارس خوب دیگری را نیز در گزینه های بعدی قرار دهید.

9- در مورد محیط مدرسه تصمیم بگیرید!

برای کودکان خردسال ، باید محیط مدرسه ویا پیش دبستانی را بررسی کنید. به طور مثال: دوست دارید فضای پیش دبستانی بیشتر آموزشی باشد و یا بازی محور ، دوست دارید کودک در یک مدرسه شلوغ ، با تعداد زیادی از همسالان خود در ارتباط باشد و یا در مدرسه ای خلوت تر که تمرکز بیشتری بر روی رشد مهارت های خاص کودکان می کنند.

10- در مورد ساختار آموزشی ، تصمیم بگیرید!

به صورت کلی پیش دبستانی ها به دو روش به کودکان آموزش می دهند. روش اول اصطلاحا” کودک محور است که در آن با استفاده از بازی به کودکان مفاهیم مختلف آموزش داده می شود و روش دوم معلم محور است که در آن معلمان سعی دارند کودکان را برای رفتن به مدرسه آماده کرده و بر اساس ساختارهای مدرسه ، به آنها آموزش میدهند.

11- با مربیان مهدکودک دیدن کنید!

این مهم است که کودک شما زیر نظر چه مربیان و با چه نوع دیدگاه و روش تدریسی قرار می گیرد. بنابراین بهتر است از قبل با مربیان دیدار کرده و با صحبت کرده با ایشان ، سوال های خودتان را مطرح کنید.

12- در مورد فلسفه آموزشی به کودکان تصمیم بگیرید!

یکی از موارد مهمی که باید در پیدا کردن یک مدرسه خوب برای فرزندتان به آن اهمیت بدهید ، فلسفه آموزشی مدرسه است. فلسفه های مختلفی برای آموزش به کودکان و آماده سازی آنها برای موفقیت وجود دارد. که در ادامه به ۳ مورد از انها اشاره می کنیم.

مونته سوری: در این فلسفه آموزشی به کودکان اجازه می دهند تا با سرعت خودشان یاد بگیرند. همین طور به کودکان این امکان داده می شود تا به صورت خودکار و با خلاقیت خود ، نحوه حل معماها و نحوه استفاده از اسباب بازی ها را یادگرفته و سپس پاداش دریافت کنند. در این روش تاکید بسیار کمی بر روی راهنمایی از جانب مربی وجود دارد. بنابراین ، اگر می خواهید مهارت های رهبری در فرزندتان تقویت شود ، استفاده از این فلسفه آموزشی بهترین راهکار است.

حتماً بخوانید:
راهنمای انتخاب کیف مدرسه مناسب برای سلامتی کودکان

راهنمای انتخاب کیف مدرسه مناسب برای سلامتی کودکان

راهنمای انتخاب کیف مدرسه کودکان مدل‌های کیف‌های مدرسه بسیار متنوع هستند، در هر قیمتی کیف وجود دارد، بنابراین انتخاب کیف مناسب برای بچه‌ها کار…

والدورف: این فلسفه ی آموزشی بر روی آموزش خلاقانه ، تئاتر ، آواز ، بازیگری و… تاکید دارد و در آن به همکاری دانش آموزان با هم اهمیت زیادی داده می شود. لازم به ذکر است که در این روش برای آموزش ، خبری از امتحان و تست های آکادمی و مشق شب برای کودکان نیست.

رجیو امیلیا: در این فلسفه آموزشی ، سرفصل های خاصی برای آموزش به کودکان وجود نداشته و سرفصل ها بر اساس استعداد و علایق کودکان تعیین می شوند. در این روش ، یادگیری به صورت پروژه ای بوده و در آن کودکان درگیر کشف و آموزش می شوند.

13- عوامل عاطفی را در نظر بگیرید!

اگر فرزند شما در مدرسه قبلی دوستانان صمیمی داشته که جدا شدن از آن ها می تواند بر روی او تاثیر بدی بگذارد ، می توانید با هماهنگی والدین دوستان فرزندتان ، همگی را به یک مدرسه جدید ببرید. همین طور بهتر است در مورد مدرسه جدید ، تحقیقات لازم را انجام دهید تا سیاست های محکمی برای جلوگیری اذیت و آزار کودکان کوچکتر توسط کودکان بزرگسال ، وجود داشته باشد.

14- با فرزندتان مشورت کنید!

اگر فرزندتان به اندازه کافی بزرگ است ، می توانید نظر او را نیز درباره مدرسه جدید جویا شده و با او در ارتباط با پیدا کردن یک مدرسه خوب مشورت بگیرید.

15- در مورد برنامه ریزی تحصیلی مدرسه ، سوال کنید!

برخی از مدارس هستند که بر روی مسائل آکادمی تمرکز کرده و برای آماده سازی فرزندتان برای رفتن به دانشگاه عالی هستند ، این در حالی است که برخی دیگر از مدارس بر روی مسائل عملی و فنی تمرکز می کنند و می توانند فرزندتان را برای ورود به بازار کار و تجارت آماده کنند.

با توجه به این که فرزند شما می خواهد در آینده به درس خواندن ادامه بدهد و یا وارد بازار کار شود ، می توانید مدرسه مناسب را پیدا کنید.

16- در مورد فعالیت های فوق برنامه مدرسه ، تحقیق کنید!

برخی از مدارس هستند که در کنار آموزش دروس روتین ، یک مهارت و یا علم را به صورت فوق برنامه به فرزند شما آموزش می دهند ، می توانید با تحقیق در مورد کلاس های فوق برنامه ای که مدارس دارند ، یک مدرسه خوب را انتخاب نمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits