دلگرم
امروز: شنبه, ۱۶ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
یخ خشک چیست ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یخ خشک ، یخ خشک باعث متوقف شدن و خنثی شدن مواد قلیایی نیز میشود. کاربردهای دیگر یخ خشک شامل ، صنعت نوشابه سازی ، کاهش رشد گیاهان ، کند کردن واکنش های شیمیایی ، صنعت پخت نان ، صنعت روغن و … می باشد.

یخ خشک چیست ؟

یخ خشک ، دی اکسید کربن به شکل جامد ، یک ماده متراکم و برفی است که در دمای 78.5 درجه سانتی گراد (−109.3 درجه فارنهایت) تصفیه می شود (مستقیماً بدون بخار شدن وارد بخار می شود) ، یخ خشک ذوب نمی‌شود بلکه تصعید شده یعنی با افزایش دما از فاز جامد مستقیماً به فاز بخار می‌رود، به ویژه در هنگام حمل و نقل محصولات فاسدشدنی مانند به عنوان گوشت یا بستنی در تولید یخ خشک ، از خنک شدن خود به خودی که هنگام فشرده شدن ، مایع شدن دی اکسید کربن در دمای 57- درجه سانتی گراد یا پایین تر از آن استفاده می شود ، استفاده می شود.

یخ خشک معمولاً به عنوان عامل سردکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یخ خشک عالی با فشردن مستقیم گاز اتمسفر در دمای ثابت ۷۸٫۵- درجه سانتیگراد (−78/5 °C و -109.2 °F) از حالت جامد به گاز تبدیل می‌شود.

آنتالپی چگالش در ۷۸٫۵- درجه سانتیگراد ۱۹۹ کیلوژول بر کیلوگرم (199 kj/kg) است. تولید یخ خشک برای پایین آوردن و سرد کردن مؤثر است

یخ خشک چیست

کاربرد یخ خشک Dry ice

به دلیل خاصیت های بی نظیر یخ خشک از آن در صنایع پزشکی و مشاغل مختلف استفاده وسیعی می شود. بعنوان مثال در آزمایشگاه های پزشکی و آزمایشگاه های علمی برای انتقال مواد خاص و ایجاد سرمایش از یخ خشک بهره میگیرند. یخ خشک به دلیل ایجاد بخار و مه در حوزه فیلم سازی برای ایجاد جلوه های ویژه بسیار کارساز است.

استفاده دیگر یخ خشک در خنک سازی مایعات و نوشیدنی ها می باشد. همچنین یخ خشک در صورت تماس با فلزات باعث منقبض شدن سطح آنها می شود. از این خاصیت یخ خشک برای مسطح کردن سطح گود شده فلزات به هنگام ضربه دیدن استفاده میگردد.

به هنگام برداشت و کار با یخ خشک باید بسیار احتیاط نمود. زیرا در اثر تماس با پوست یخ خشک باعث خشکی و منجمد شدن پوست میشود. مخصوصا اگر سطح پوست نازک باشد.

یخ خشک باعث متوقف شدن و خنثی شدن مواد قلیایی نیز میشود. کاربردهای دیگر یخ خشک شامل ، صنعت نوشابه سازی ، کاهش رشد گیاهان ، کند کردن واکنش های شیمیایی ، صنعت پخت نان ، صنعت روغن و … می باشد.

ناگفته نماند که در سال 1946 شیمی دانی به اسم ونسان شافر برفی موفق شد تا با تزریق یخ خشک به ابرها ، باعث بارور شدن آنها شود. از این رو از یخ خشک برای ایجاد باران نیز استفاده میگردد. در این روش حجم خاصی از یخ خشک را توسط هواپیماهایی مخصوص بر فراز ابرها خالی میکنند. در کشور چین برای کاهش سطح آلودگی هوا از این روش در سال 2008 میلادی استفاده شد. بعدها روسیه نیز برای دور کردن ذرات رادیو اکتیو از این روش استفاده کرد.

کاربرد یخ خشک

طرز ساختن یخ خشک:

تنها کاری که باید انجام دهید این است که فشار روی گاز را رها کرده و یخ خشک را جمع آوری کنید. دلیل استفاده از کیسه پارچه ای این است که اجازه می دهد گاز دی اکسید کربن خارج شود و فقط یخ خشک باقی بماند.

 1. دستکش های کار بپوشید. شما نمی خواهید از یخ خشک سرمازدگی بگیرید!
 2. نازل کپسول آتش نشانی یا مخزن CO2 را داخل کیسه پارچه ای قرار دهید.
 3. یا دستکش خود را به دهان کیسه ببندید یا در غیر این صورت کیف را روی نازل بچسبانید. دستکش خود را از نازل دور نگه دارید.
 4. کپسول آتش نشانی را تخلیه کنید یا اگر از قوطی CO2 استفاده می کنید ، شیر را تا حدی باز کنید. یخ خشک بلافاصله در کیسه شروع به تشکیل می کند.
 5. کپسول آتش نشانی را خاموش کنید یا شیر را ببندید.
 6. کیسه را به آرامی تکان دهید تا یخ خشک از نازل خارج شود. می توانید کیسه را برداشته و از یخ خشک خود استفاده کنید.
 7. یخ خشک به سرعت تصعید می شود ، اما با نگهداری کیسه در فریزر می توانید مدت زمان ماندگاری آن را افزایش دهید.

طرز تهیه یخ خشک

موارد استفاده از یخ خشک

از یخ خشک می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • یخ خشک برای رشد گیاهان : مقدار کمی CO2 سرعت رشد گیاهان را افزایش می دهد. اجازه دهید یخ خشک روزانه 10-15 دقیقه در مجاورت گیاهان تصعید شود.
 • خنک کننده آسفالت : استفاده از یخ خشک باعث می شود آسفالت ظریف در حین انتقال از کارخانه تولید به محل کار در دمای مورد نیاز باقی بماند. حتی مفیدتر ، استفاده از یخ خشک به پیمانکاران اجازه می دهد تا روند سرمایش را تسریع کرده و سنگفرش را زودتر هسته بندی کنند.
 • نابود کننده ساس : هجوم ساس ها به یک مشکل جدی تبدیل شده است زیرا اکثر مواد شیمیایی مورد استفاده برای کنترل آنها در حال حاضر ممنوع یا محدود شده است. از بین بردن آلودگی های کوچک یا آزمایش وجود آن ها با ایجاد یک تله با استفاده از یخ خشک امکان پذیر است.
 • یخچال شکسته : از یخ خشک برای نگهداری یخچال فریزر در حین خرابی استفاده کنید.
 • شیمی درمانی : بسیاری از بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند ، استفاده از "کلاه های سرد" فوق سرد را راه موثری برای کاهش یا جلوگیری از ریزش مو می دانند.
 • دستگاه جرم گیر و رسوب زدا : این دستگاه با استفاده از دانه های فشرده یخ خشک به قطر 3mm موجب رسوب زدایی ماشین آلات و سطوح مختلف می شود.
 • از بین برندن آسیب های ناشی از تگرگ: یخ خشک فلزها را منقبض می کند و موجب ترمیم فرورفتگی های کوچک روی خودرو هارا ترمیم می شود و اگر به طور کامل این فرو رفتگی ها را برطرف نکند اما می تواند به طور چشم گیر آنها را کاهش دهد.
 • ماهیگیری / شکار : علاقه مندان در تمام طول عمر منتظر یک فرصت هستند تا بتوانند حیوان غنیمت دست نخورده را بچسبانند یا دکوراسیون کامل دیوار را بگیرند. اجازه ندهید خراب شود ، از یخ خشک استفاده کنید! نگهداری حیوان یا ماهی خود با یخ خشک ، حداقل فساد را در حین حمل و نقل تضمین می کند.
 • فریز کردن سوشی / ماهی : از یخ خشک می توان برای فریز ماهی استفاده کرد ، طراوت را تضمین می کند و زمان نگهداری را تا ده روز بیشتر از یخ معمولی طولانی می کند. این روش همچنین به عنوان یک زیست کش عمل می کند و قبل از فروش سوشی برای مصرف به FDA نیاز دارد.
 • نابود کننده حشرات : یخ خشک ، وقتی با کیسه های پلاستیکی سنگین ترکیب شود ، می تواند پروانه ها ، لاروها و تخم ها را از طریق بخور از بین ببرد. 5 پوند یخ خشک را در یک حوله/پارچه بپیچید و داخل کیسه قرار دهید. کیسه را ببندید اما مطمئن شوید فضای کافی برای فرار از تصعید وجود دارد تا فشار. 20-30 دقیقه باید زمان کافی برای پایان کار باشد.
 • موارد استفاده پزشکی : پزشکان اغلب از یخ خشک برای یخ زدگی و از بین بردن زگیل یا سایر عیوب پوستی استفاده می کنند. لوازم ، نمونه ها و تجهیزات پزشکی حساس به دما نیز معمولاً با یخ خشک به عنوان عامل خنک کننده منتقل می شوند.

چگونه از یخ خشک استفاده کنیم ؟

یخ خشک برای استفاده در جلوه های ویژه

با افزودن گلوله های یخ خشک در یک سطل آب داغ که باعث افزایش سرعت تصعید بلافاصله ایجاد مه غلیظ در سطح زمین می شود ، اثرات مه کوچک و موضعی برای استفاده در سینماها و عکاسان و فیلم سازان به دست می آید. برای تاثیر بیشتر (همانطور که در تلویزیون و صحنه های نمایشی دیده می شود) . یخ خشک جلوه های مهی بصری خیره کننده ای در عروسی ها ، هالووین ، جشن های تولد و .... ایجاد می کند.

چگونه یخ خشک را دور بریزم ؟

از آنجا که یخ خشک می تواند باعث تجمع گاز دی اکسید کربن و افزایش فشار شود ، یخ خشک را در فاضلاب ، زباله ، زباله و غیره دور نریزید.

بگذارید یخ خشک باقیمانده در یک منطقه با تهویه مناسب ذوب شده و تبدیل به گاز شود.

یخ خشک به دلیل عدم ایجاد خیسی در صنایع مختلف کاربرد وسیعی دارد. همان طور که گفته شد از یخ خشک در خنک سازی مایعات و نوشیدنی ها نیز استفاده می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است