مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
تاثیر غذاها بر کیفیت خواب
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
غذاهایی که می خورید بر کیفیت خواب شما تاثیر می گذارند. خوردن بعضی غذاها به هنگام شب باعث یک خواب شبانه راحت می شوند و برعکس خوردن بعضی دیگر تاثیر منفی بر خواب شما می گذارند و باید از خوردن آن ها...

Imageغذاهایی که می خورید بر کیفیت خواب شما تاثیر می گذارند. خوردن بعضی غذاها به هنگام شب باعث یک خواب شبانه راحت می شوند و برعکس خوردن بعضی دیگر تاثیر منفی بر خواب شما می گذارند و باید از خوردن آن ها قبل از خواب پرهیز کنید.

غذاهای دارای تریپتوفان. تقریبا همه ما از قدرت جادویی یک لیوان شیر گرم در ایجاد یک خواب مناسب و راحت شنیده ایم. علت این امر این است که مواد لبنی حاوی مقادیر زیادی تریپتوفان هستند که ماده ای خواب آور است. گوشت مرغ، موز، جو دو سر و عسل نیز حاوی مقادیر قابل توجهی تریپتوفان هستند.

کربوهیدرات ها. قبل از خواب مقداری مواد غذایی دارای کربوهیدرات بخورید زیرا کربوهیدرات ها باعث افزایش میزان تریپتوفان موجود در خون می شوند. البته قبل از خواب از مواد غذایی کربوهیدرات دار که دارای مقدار زیادی شکر هستند بپرهیزید.

با شکم گرسنه نخوابید. قبل از خواب مقدار کمی غذا بخورید، این کار ممکن است به خوابیدن شما کمک کند. مواظب باشید قبل از خواب پرخوری نکنید، خوردن غذای زیاد و سنگین قبل از خواب به سیستم گوارشی فشار می آورد و شرایط را برای یک خواب راحت نامناسب می کند.

غذاهای سرخ کردنی و برگرها. این مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی روغن و چربی هستند. تحقیقات نشان می دهد هر چقدر میزان مصرف چربی بیشتر باشد، از کیفیت خواب نیز کاسته می شود.

کافئین. کافئین موجود در غذاها باعث اختلال خواب می شود. قهوه، شکلات، کولا، چای و بعضی داروهای مسکن دارای کافئین هستند.

مشروب قبل از خواب. ممکن است نوشیدن یک لیوان مشروب باعث شود که زود بخوابید اما به احتمال زیاد خواب راحتی نخواهید داشت. تشنگی و تعریق شبانه، کابوس و بیدار شدن های مکرر، همگی باعث ایجاد یک خواب نا آرام خواهند شد.

غذاهای ادویه دار. ادویه موجود در غذاهای Spicy ممکن است باعث سوزش معده و رفلاکس بازگشت اسید معده به مری و دهان شود.

غذاهای پروتئین دار. این غذاها دیر هضم می شوند و سرشار از اسید آمینه تیروزین هستند. تیروزین باعث تحریک مغز و هوشیاری و از بین بردن حالت خواب آلودگی می شود.

سیگار. نیکوتین موجود در سیگار دارای اثری مشابه کافئین و تحریک کننده مغز است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
0.5 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است