دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ برابر با ۱۰ صفر ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی
فواید و خواص تریفالا با تاثیر جادویی در سلامت و زیبایی
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تریفالا از آن دست گیاهان کمتر شناخته شده است این گیاه بیش از هزار سال است که به عنوان یک داروی درمانی استفاده می شود.

تریفالا چیست و چه خواصی دارد ؟

به گزارش دلگرم : تریفالا از دوران باستان در طب سنتی آیورودا به عنوان یک درمان چند منظوره برای علائمی از بیماری های معده تا پوسیدگی های دندانی مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین اعتقاد بر این است که باعث افزایش طول عمر و سلامت کلی می شود.

این یک داروی چند گیاه است ، به این معنی که از چندین گیاه دارویی مختلف تشکیل شده است. فرمولاسیون های چند گیاهی در طب آیورودا ، یک سیستم سنتی که بر پیشگیری از بیماری و ارتقا سلامت تأکید دارد ، مورد استفاده عموم قرار می گیرد.

اعتقاد بر این است که ترکیب گیاهان هم افزا منجر به افزایش اثر درمانی می شود و یک درمان قدرتمندتر از هر درمانی است که تنها از یک دارو استفاده می شود.

تری فالا مخلوطی از میوه های خشک شده سه گیاه بومی هندی است:

آملا (انگور فرنگی هندی)

آملا که بیشتر به عنوان انگور فرنگی هندی شناخته می شود ، نقش مهمی در طب آیورودا دارد. این یکی از قدیمی ترین میوه های خوراکی شناخته شده در هند است. آملا میوه خوراکی یک درخت کوچک تا متوسط ​​است که در سراسر هند رشد می کند.

آملا طعم ترش ، تیز و بافتی الیافی دارند.به همین دلیل ، انگور فرنگی هندی اغلب ترشی می اندازند، در شربت قند خیس می شوند و یا پخته می شوند تا طعم و مزه آنها بهتر شود.

از انگور فرنگی هندی و عصاره آن در داروی آیورودا برای درمان علائمی مانند یبوست و همچنین در پیشگیری از سرطان استفاده می شود. انگور فرنگی هندی بسیار مقوی و سرشار از ویتامین C ، اسیدهای آمینه و مواد معدنی است. آنها همچنین حاوی ترکیبات گیاهی قدرتمندی مانند فنل ها ، تانن ها ، اسید فیلبلیک ، روتین ، کورکومینوئیدها و آمبلیکول هستند.

بیب هیتاکی (Terminalia bellirica)

Terminalia bellirica درخت بزرگی است که به طور معمول در جنوب شرقی آسیا رشد می کند. این در پزشکی آیورودا به عنوان "Bibhitaki" شناخته می شود ، جایی که از میوه درخت به عنوان درمان بیماری های شایع مانند عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می شود.

Bibhitaki حاوی تانن ها ، اسید الاژیک ، اسید گالیک ، لیگنان ها و فلاون ها ، همراه با بسیاری از ترکیبات گیاهی قدرتمند دیگر است که تصور می شود مسئول کیفیت دارویی آن هستند. این داروی گیاهی قوی کاربردهای گوناگونی دارد و ممکن است به درمان طیف وسیعی از مسائل پزشکی کمک کند.

به طور خاص ، بیب هیتاکی برای خواص ضد التهابی مورد تحقیق قرار گرفته است. در یک مطالعه ، 500 میلی گرم Terminalia bellirica به طور قابل توجهی سطح اسید اوریک را در بیماران مبتلا به نقرس کاهش داد ، یک بیماری التهابی که با تجمع اسید اوریک در بدن مشخص می شود.

بیب هیتاکی همچنین معمولاً در داروی آیورودا برای درمان دیابت و تنظیم بی نظمی قند خون استفاده می شود. این بدان دلیل است که بیب هیتاکی سرشار از اسید گالیک و اسید الاژیک است ، دو ماده شیمیایی گیاهی که اثرات مفیدی بر سطح قند خون ، حساسیت به انسولین و وزن بدن دارند.

این مواد شیمیایی گیاهی به ترشح انسولین از لوزالمعده کمک می کند و نشان داده شده است که قند خون بالا را کاهش می دهد و مقاومت به انسولین را در مطالعات حیوانی بهبود می بخشد.

گیاه دارویی تریفالا

تریفالا چیست؟ فواید و مضرات تریفالا

هاریتاکی (Terminalia chebula)

Terminalia chebula (هلیله سیاه) یک درخت دارویی است که در سراسر خاورمیانه ، هند ، چین و تایلند رشد می کند. این گیاه در آیورودا با نام هاریتاکیشناخته می شود ، جایی که از میوه کوچک و سبز درخت ترمینالیا به عنوان دارو استفاده می شود. این یکی از اجزای اصلی تریفالا است.

هاریتا در آیورودا بسیار مورد احترام است و اغلب او را "پادشاه داروها" می نامند.از زمان های بسیار قدیم به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی ، آسم ، زخم ها و بیماری های معده استفاده می شود. هاریتاکی حاوی مواد شیمیایی مانند ترپن ها ، پلی فنول ها ، آنتوسیانین ها و فلاونوئیدها است که همگی دارای مزایای قدرتمندی برای سلامتی هستند.

مطالعات نشان داده است که هاریاتاکی دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است. علاوه بر این ، از داروی هاریتاکی در داروهای آیورودا برای درمان مشکلات گوارشی مانند یبوست استفاده می شود. مطالعات حیوانی نشان داده است که درمان با هاریتاکی باعث افزایش زمان انتقال روده می شود ، که می تواند به رفع یبوست کمک کند.

تریفالا به عنوان درمانی برای تعدادی از بیماری‌های شایع و راه پیشگیری از بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود.

خواص ضد التهابی تریفالا

تریفالا حاوی تعدادی آنتی اکسیدان است که عملکرد‌های محافظتی را در بدن انجام می‌دهند. این شامل ویتامین C، فلاونوئیدها، پلی فنولها، تانین و ساپونین، همراه با دیگر ترکیبات گیاهی قوی.این ترکیبات به مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

ثابت شده است که رژیم‌های غذایی حاوی آنتی اکسیدان خطر بیماری‌های قلبی، برخی سرطان‌ها، دیابت و پیری زودرس را کاهش می‌دهد.مطالعات نشان داده است که مکمل با آنتی اکسیدان‌ها ممکن است فوایدی نیز داشته باشد، از جمله محافظت در برابر بیماری‌های قلبی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب.

تریفالا برای محافظت در برابر سرطان‌های خاص

نشان داده شده است که تریفالا در تعدادی از آزمایش‌های روی حیوانات از برخی سرطان‌ها محافظت می‌کند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که از رشد لنفوم و همچنین سرطان معده و پانکراس در موش جلوگیری می‌کند.در مطالعات لوله آزمایش این داروی گیاهی همچنین باعث مرگ سلول‌های سرطانی روده بزرگ و پروستات می‌شود.

محققان پیشنهاد کرده اند که مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌های قدرتمند تریفالا مانند اسید گالیک و پلی فنول‌ها می‌توانند مسئول خواص ضد سرطانی آن باشند. اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی لازم است مطالعات انسانی در مورد ویژگی‌های بالقوه آن برای مبارزه با سرطان انجام شود.

محافظت در برابر بیماری‌های دندان و پوسیدگی با تریفالا

تریفالا از چند طریق ممکن است برای سلامت دندان مفید باشد. تریفالا دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می‌تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک، دلیل شایع ایجاد پوسیدگی و التهاب لثه کمک کند.یک مطالعه بر روی ۱۴۳ کودک نشان داد که شستشو با دهانشویه حاوی عصاره تریفالا باعث کاهش تجمع پلاک، التهاب لثه و رشد باکتری در دهان می‌شود.مطالعه دیگر نشان داد که درمان با دهانشویه مبتنی بر تریفالا منجر به کاهش قابل توجه پلاک و التهاب لثه در بیماران با بیماری پریودنتال می‌شود.

فواید تریفالا برای کاهش وزن

برخی مطالعات نشان داده اند که تریفالا ممکن است به کاهش چربی، به ویژه در ناحیه شکم کمک کند.در یک مطالعه، موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب همراه با تریفالا تغذیه می‌کردند، در مقایسه با موش‌هایی که از مکمل تریفالا استفاده نکردند، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، انرژی دریافتی و چربی بدن داشتند.مطالعه دیگری بر روی ۶۲ بزرگسال چاق نشان داد که کسانی که ۱۰ گرم پودر تریفالا روزانه مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که دارو‌های دیگر دریافت کرده اند، کاهش وزن، دور کمر و دور لگن را تجربه می‌کنند.

تریفالا می‌تواند به عنوان یک ملین طبیعی استفاده شود

تریفالا از دوران باستان به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات گوارشی مانند یبوست استفاده می‌شده است. این یک گزینه جایگزین برای ملین‌های بدون نسخه است و اثربخشی آن در چندین تحقیق نشان داده شده است.در یک مطالعه، بیماران تحت درمان با ملین حاوی پوسته اسفرزه، عصاره سنا و تری فالا بهبود چشمگیری در علائم یبوست، از جمله کاهش فشار و تخلیه کامل‌تر داشتند.

در مطالعه‌ای دیگر در بیماران مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش، تریفالا باعث کاهش یبوست، درد شکم و نفخ شکم و بهبود حرکات روده شد.همچنین نشان داده شده است که در مطالعات حیوانی التهاب روده را کاهش می‌دهد و آسیب روده را ترمیم می‌کند.

اثرات جانبی بالقوه تریفالا

در حالی که تریفالا به طور کلی دارای مزایای بالقوه برای سلامتی است ممکن است در برخی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند.

به عنوان مثال، با توجه به اثرات طبیعی آن، ممکن است باعث اسهال و ناراحتی شکمی به ویژه در دوزهای بالا شود.Triphala برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود و نباید به بچه ها داده شود. مطالعات علمی در مورد استفاده از تریفالا در این جمعیت ها وجود ندارد و ایمنی آن تضمین نمی شود.

علاوه بر این، ممکن است اثربخشی داروهای خاصی از جمله رقیق کننده های خون مانند وارفارین را کاهش دهد.خارتوت هند، یکی از اجزای اصلی تریفالا، ممکن است خطر خونریزی و کبودی در افراد خاص را افزایش دهد و برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی ایمن نیست.به همین دلیل مهم است که قبل از استفاده از تریفالا یا هر مکمل دیگر، با پزشک خود مشورت کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید