دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ مه ۲۰۲۴ میلادی
معنی و ریشه ضرب المثل شاخ شدن
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت ضرب المثل « شاخ شدن » بپردازیم .

معنای ضرب المثل شاخ شدن

ضرب المثل شاخ شدن: شاخ شدن کنایه از قدرتمند شدن، قد علم کردن، اظهار وجود کردن، موی دماغ شدن، مغرور بودن، از خدا دور بودن، گستاخ شدن، حریف بودن، خودخواه بودن، جاه‌طلب بودن، خود نما بودن خودشیفته بودن، خودشونو بهتر از بقیه ببین هست

مثلا کسی هی منم منم می کنه میگه من فلان کار می کنم، هر کاری بخوام انجام میدم، موقع دعوا طرف مقابل میگه چیه شاخ شدی واسه ما

ریشه ضرب المثل شاخ شدن

" شاخ شدن" به معنی قدرتمند شدن، قد علم کردن، موی دماغ شدن و اظهار وجود کردن است. معمولا از این اصطلاح زمانی استفاده می شود که فردی جوان و جویای نام وارد عرصه رقابت شده و برای اطرافیان خود عرض اندام می کند. رقابت امری درست و قابل احترام است ولیکن باید قواعد ان رعایت شود. شاخ شدن به معنی رقابت غیر سالم می باشد.

ضرب المثل شاخ شدن یک اصطلاح عامیانه است که سال هاست در بین مردم زبانزد شده و استفاده می شود و اطلاعات موثق و محکمی از داستان و حکایتی که در قدیم در این مورد گفته شده باشد تا این اصطلاح به صورت ضرب المثل شاخ شدن امروزی در آمده باشد، در دسترس نیست .

separator line

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل هر را از بر تشخیص نمی دهد یعنی چه ؟

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits