دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
حکایت ضرب‌المثل «تا بوق سگ» چیست؟
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت ضرب المثل «تا بوق سگ» بپردازیم .

معنای ضرب‌المثل «تا بوق سگ» چیست؟

ضرب‌المثل «تا بوق سگ» : این ضرب المثل را امروز در مورد افرادی به کار می برند که تا دیر وقت کار می‌کنند و یا تا دیر وقت بیرون از خانه می‌مانند.

در اصل این عبارت به معنای انجام کاری در مدت زمان طولانی و دیر وقت است. مثلا می گوییم فلانی تا بوق سگ کار می کند.

ریشه و داستان ضرب‌المثل «تا بوق سگ»

بازار در ایران نقش مهمی داشته و دارد. بازارهای ایرانی به شکل سنتی دارای چهار مدخل هستند که در دو انتهای دو محور اصلی واقع بوده که با درهای بزرگ چوبی بسته می‌شد.

مراقبت از این بازارها کار سخت و مهمی بود. درست است که هر حجره و مغازه‌ای با استفاده از درهای چوبی بسته می‌شد؛ اما این درها از امنیت بالایی برخوردار نبودند.

از همین رو امنیت اصلی بازار بسته به درهای اصلی و نگهبانان بازار بود. نگهبانان درهای اصلی بازار از اذان مغرب تا اذان صبح در بازار مشغول کشیک دهی بودند.

اما از آنجا که بازار بزرگ و امکان بازبینی همه جای آن غیرممکن بود، نگهبانان، همراه خود سگ هایی درنده هم داشتند. این سگ ها به سگ های بازاری معروف بودند که به غیر از مربی خود هر جنبنده ای را می دیدند، مورد هجوم قرار می دادند.

از همین رو با نزدیک شدن به مغرب، نگهبانان سگ ها را در بازار رها می کردند و در همان هنگام در بوقی که از شاخ قوچ ساخته شده بود، می دمیدند. این کار برای این بود که هر فردی که در بازار بوده، حجره اش را ببندد و بازار را ترک کند.

این بوق چندبار به صدا در می آمد و دیگر حتی مشتری آخر وقت هم حساب کار خودش را می کرد و می دانست که اگر دیروقت برای خرید به بازار برود شاید جان سالم به در نبرد.

separator line

ضرب‌المثل‌ آب که سر بالا رفت قورباغه ابوعطا می‌خواند از کجا آمده ؟

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟

ریشه و معنی ضرب المثل هفت خط از کجا آمده ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • yjc.news
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است