دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
فرق بریتانیا (United Kingdom) و انگلیس (England) در چیست ؟
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
طبق نقشه تفاوت هایی بین جزایر بریتانیا، انگلستان، بریتانیای کبیر و انگلیس وجود دارد که در ادامه به طور کامل برای شما تفاوت بریتانیا و انگلیس را شرح داده ایم .

فرق بریتانیا و انگلیس

انگلستان کشوری در بریتانیای کبیر است. بریتانیای کبیر شامل ولز، انگلستان و اسکاتلند می باشد. انگلستان با کشورهای اسکاتلند و ولز هم ارز است. دریای ایرلند در شمال غربی انگلستان و دریای سلتیک در جنوب غربی قرار دارد. بریتانیا توسط پادشاه جیمز I در سال 1707 شکل گرفت و بخشی از دولت مستقل UK بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است که اکثریت قلمرو آن را تشکیل می دهد.

UK در واقع فرم کوتاه بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است و یک کشور مستقل است که در سواحل شمال غربی اروپا قاره قرار دارد.

انگلیس

اِنگلِستان (به انگلیسی: England) یکی از چهار کشور تشکیل‌دهندهٔ پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و پراهمیت‌ترین بخش آن است که نیمه جنوبی جزیره بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهد. انگلیس وسیع‌ترین، پرجمعیت‌ترین و ثروتمندترین کشور پادشاهی متحد می‌باشد و پایتخت آن شهر لندن است.

این کشور از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است. مرزهای آبی این کشور در شمال غرب دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و در شرق دریای شمال است و در جنوب نیز کانال مانش آن را از اروپای قاره‌ای و کشور فرانسه جدا می‌کند.

انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به جزیره وایت و جزیره من اشاره کرد. شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا است. پرآب‌ترین رود انگستان، رود تیمز است که از میان شهر لندن می‌گذرد و به دریای شمال می‌ریزد.

مساحت این کشور ۱۳۰٬۳۹۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن تا واپسین سرشماری در سال ۲۰۱۴ میلادی ۵۴٬۳۱۶٬۶۰۰ نفر بوده‌ است.

فرق بریتانیا و انگلیس

بریتانیا

بریتانیای کبیر نام بزرگترین جزیره جزایر بریتانیا است و همچنین یک نهاد سیاسی است که از سه کشور انگلیس، اسکاتلند و ولز تشکیل شده است. در برخی موارد با نام ” انگلستان ” نیز شناخته می شود . اما برای جلوگیری از اشتباه و جلوگیری از تخلفات احتمالی مردم ایرلند شمالی بهتر است از این نام استفاده نشود.

همان طور که از نام کامل انگلستان پیداست ” پادشاهی انگلیس، بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی”، ایرلند شمالی بخشی از بریتانیای کبیر نیست، بلکه جز انگلستان می باشد.

برخی از جزایر جز بریتانیای کبیر هستند ( مانند جزیره وایت انگلستان و جزیره اسکای اسکاتلند)، اما در خود جزیره بریتانیای کبیر واقع نشده اند. بنابراین سیاست بریتانیای کبیر کمی بزرگتر از جغرافیای آن است. اگر این موضوع را نمی دانستید، مشکلی نیست؛ زیرا حتی تیم رسمی المپیک انگلستان علیرغم اینکه از ورزشکاران ایرلند شمالی نیز استفاده می کند، خود را “تیم بریتانیای کبیر” می نامد و این یکی از آشکار ترین تفاوت انگلستان و بریتانیا است. اگر تمایل دارید، شرایط مهاجرت به انگلستان را می توانید از مشاورین ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) بخواهید، آنها شما را به صورت کامل راهنمایی خواهند کرد.

تفاوت انگلستان و بریتانیا

انگلستان، همانطور که از آن خوانده می شود، یک کشور مستقل است که از چهار کشور جداگانه تشکیل شده است: انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی. در داخل انگلستان، پارلمان حاکمیت دارد، اما هر کشور تا حدودی دارای استقلال است. در بیشتر موارد، پارلمان های اسکاتلندی، ولزی و ایرلند شمالی در “موضوعات محرمانه” که به موضوعاتی مانند سیاست خارجی و عضویت در اتحادیه اروپا می پردازند، اختیار را به پارلمان انگلستان می دهند، اما اختیارات خود را نسبت به “امور غیرقابل انعطاف” که با چیزهایی مانند آموزش و مسکن سروکار دارند، حفظ می کنند.

هرچند که مقید به پادشاه و ملکه می باشند و در وحدت به هم گره خورده اند، اما کشورهای عضو در انگلستان هویت های محلی و حتی زبان های منطقه ای خود را حفظ می کنند. (به عنوان مثال ولزی، زبان رسمی در ولز است حتی اگر زبان رسمی در بریتانیا (انگلستان) به طور کلی انگلیسی باشد). از زمان تبدیل شدن به جمهوری در دهه 1940، جمهوری ایرلند (که دارای مرز با ایرلند شمالی است) به عنوان یک کشور مستقل خودش عمل کرده است. اگرچه به بریتانیا (انگلستان) نزدیک است، اما جمهوری ایرلند روابط و عضویت های خود را با سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سایر سازمان های بین المللی دارد.

کلمه “بریتیش” به خودی خود گیج کننده است – این کلمه می تواند مربوط به انگلستان، بریتانیای کبیر یا امپراتوری سابق انگلیس باشد. اگرچه که قدرتمندترین نیروی استعماری جهان بود، اما رسیدن به آن امپراطوری از بین رفته است. با این حال، انگلستان کنونی، تعداد مستعمرات باقیمانده ای در سراسر جهان دارد که به آنها به عنوان سرزمین های برون مرزی بریتانیا گفته می شود. این سرزمین ها همچنان تحت نظارت بریتانیا قرار دارند، اگرچه برخی از آنها خودمختار هستند:

 1. آنگولا
 2. برمودا
 3. قلمرو قطب جنوب بریتانیا
 4. قلمرو اقیانوس هند بریتانیا
 5. جزایر ویرجین بریتانیا
 6. جزایر کیمن
 7. جزایر فالکلند
 8. جبل الطارق
 9. مونتسرات
 10. جزیره Pitcairn
 11. سنت هلنا
 12. کشورهای غیرمستقل سنت هلنا
 13. جنوب جورجیا و جزایر جنوبی Sandwich
 14. جزایر تورکس و کایکوس

سه جزیره در جزایر بریتانیا جایگاه ویژه ای را به عنوان “کشورهای غیرمستقل پادشاهی” حفظ کرده اند. گرچه ایالت انگلستان مسئولیت فنی آنها را بر عهده دارد، اما آنها به طور مستقل اداره می شوند و خود حاکم هستند. به جای اینکه با ایالت انگلستان رابطه ای داشته باشند.

فرق اگلیس و بریتانیا

تفاوت جغرافیایی و جمعیتی انگلستان و بریتانیا

طبق نقشه تفاوت هایی بین جزایر بریتانیا، انگلستان، بریتانیای کبیر و انگلیس وجود دارد؛ در حالی که در برخی موارد این کلمات به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما معنای متفاوتی دارند. جزایر بریتانیا در حالی که این اسم رایج ترین نام برای مجمع الجزایر است، در ایرلند از آن استفاده نمی شود و به جای آن از کلمه ” جزایر انگلیس-ایرلندی” یا به طور ساده ” این جزایر” استفاده می کنند.

در هر صورت با انتخاب هر نام، این جزایر از بریتانیای کبیر، ایرلند و بیش از شش هزار جزیره کوچکتر (از جمله: Bailiwicks of Jersey and Guernsey و Isle of Man) تشکیل شده است. مساحت آن در مجموع 315159 کیلومتر مربع است و بیش از 67 میلیون نفر جمعیت دارد.

بریتانیای کبیر:

بریتانیای کبیر بزرگتر از دو جزیره اصلی در جزایر بریتانیاست و 73% از مساحت کل ( 229848 کیلومتر مربع) و 90 % از جمعیت ( 60.8 میلیون نفر) را به خود اختصاص داده است. بریتانیای کبیر به سه کشور که همه آنها بخشی از انگلستان هستند، تقسیم شده است.

 • انگلیس بزرگترین کشور بریتانیای کبیر با 57% از مساحت کل ( 130279 کیلومتر مربع) و 86% از جمعیت ( 53 میلیون نفر) می باشد.
 • اسکاتلند دومین کشور بزرگ بریتانیای کبیر با 34 % از مساحت کل (77933 کیلومترمربع ) و 9 % از جمعیت (5.3 میلیون نفر) می باشد.
 • ولز کوچکترین کشور بریتانیای کبیر با 9% از مساحت کل ( 20779 کیلومتر مربع) و 5% از جمعیت (3 میلیون نفر) می باشد.

ایرلند از دو جزیره بزرگ مجمع الجزایر کوچکتر و با 27 % از مساحت کل ( 84421 کیلومتر مربع) و کمتر از 10% از جمعیت (6.4 میلیون نفر) می باشد. این کشور به کشور پادشاهی کاملا مستقل، جمهوری ایرلند، و ایرلند شمالی، یکی از چهار کشور انگلستان تقسیم می شود.

 • جمهوری ایرلند: 83% از مساحت ایرلند را تشکیل می دهد (70273 کیلومتر مربع) و 72% از جمعیت کل (4.6 میلیون نفر) در این کشور زندگی می کنند.
 • ایرلند شمالی: تنها 17٪% از مساحت ایرلند (14130 کیلومتر مربع) را تشکیل می دهد و 28% از جمعیت (1.8 میلیون) در این کشور زندگی می کنند.

انگلستان یک کشور پادشاهی کاملاً مستقل است که از 3 کشور در بریتانیای کبیر به علاوه ایرلند شمالی تشکیل شده است که نام کامل آن پادشاهی انگلستان، بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی می باشد. همه افراد انگلیس، اسکاتلند و ولز نیز بریتانیایی هستند، اما مردم ایرلند شمالی که ایرلندی هستند، بریتانیایی نیستند. (با وجود اینکه شهروند انگلیس نیز می باشند). مردم جمهوری ایرلند فقط ایرلندی هستند و، هیچ یک از این گروه ها، به جز افراد انگلیس،نباید انگلیسی نامیده شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است