دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
فواید دویدن به همراه چند نکته
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فواید فوق العاده دویدن برای سلامتی:دویدن ورزش ساده است که نیاز به امکانات زیادی ندارد، انجام آن تنها نیاز به اراده و پشتکار دارد.

فواید فوق العاده دویدن برای سلامتی

دویدن ورزش ساده است که نیاز به امکانات زیادی ندارد، انجام آن تنها نیاز به اراده و پشتکار دارد. انجام مداوم این ورزش فواید بسیاری برای سلامتی به همراه دارد.می‌دانیم که ورزش برای سلامتی بسیار مفید است. از میان تمام ورزش‌ها، دویدن یکی از متداول‌ترین آن‌هاست که برای تناسب اندام و قوی‌شدن بدن توصیه شده است. آشنایی با فواید این رشته شاید به تنهایی گویای این باشد که چرا دوومیدانی را مادر ورزش‌ها نامیده‌اند.

با دلگرم همراه باشید.

10 فایده مهم دویدن برای سلامتی

دویدن ۱۰ فایده مهم برای سلامتی دارد:

۱- وزن بدن را کنترل می کند

خیلی از افراد برای کنترل وزن بدن شان می دوند. هنگامی که می دوید کالری های ذخیره شده در بدن را می سوزانید بدین ترتیب چربی های بدن برای جبران انرژی از دست رفته سوزانده می شود. دویدن یکی از ورزش های موثر در سوزاندن کالری است. یک دونده در هر ساعت حدود ۵۰ کالری می سوزاند.

۲- ساختن ماهیچه و استخوان

رابطه مستقیم بین فعالیت و ساختن استخوان و ماهیچه وجود دارد. با زندگی ساکن از میزان ماهیچه ها و استخوان های بدن کاسته می شود. یکی از راه حل های این مشکل، دویدن است که تاثیر زیادی بر استخوان و ماهیچه ها دارد. دویدن باعث تراکم استخوان می شود و ماهیچه ها را قوی می کند.

۳- تاثیرات قلبی عروقی و خونی

با دویدن ضربان قلب منظم تر می شود و فشار خون کاهش می یابد. همچنین دویدن میزان کلسترول خون را کاهش می دهد و احتمال لخته شدن خون در رگ ها و حملات قلبی را کم می کند.

۴- کاهش استرس

دویدن استرس را کاهش می دهد و احساس عصبانیت و نارضایتی را کم می کنند. دویدن به مدت طلواین باعث می شود نگرانی های خود را فراموش کنید و آرام تر شوید. دویدن باعث مثبت گرایی و خوش اخلاقی می شود.

۵- بالا بردن اعتماد به نفس

افرادی که می دوند، اعتماد به نفس بالاتری دارند. با کم کردن وزن، افزایش حجم ماهیچه ها و سالم تر شدن، اعتماد به نقس نیز افزایش می یابد. دویدن به طور مداوم احساس بهتری نسبت به خودتان را ایجاد می کند.

۶- کند شدن روند پیری

همان طور که اشاره شد، دویدن باعث محکم تر شدن ساختمان عضلانی و استخوانی بدن می شود. بدین شکل بدن در برابر بیماری ها مقاوم تر می شود و دیرتر نشانه های پیری مشاهده می شوند.

۷- افزایش اراده

دویدن به طور مداوم آسان نیست. به همین دلیل خیلی از افراد پس از مدتی دویدن، این عادت را کنار می گذارند. با ادامه دویدن و غالب شدن بر تنبلی، اراده افزایش می یابد.

۸- بالا رفتن ایمنی بدن

دویدن میزان گلبول های سفید خون را افزایش می دهد. این گلبول ها برای ایمنی بدن ضروری هستند. همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه دیابت و پوکی استخوان می شود.

۹- بالا رفتن هماهنگی بدن

با وجود اینکه دویدن ورزش ساده است، هماهنگی اعضای بدن را زیاد می کند. به خصوص اگر این دویدن در زمینی با موانع کوچک انجام شود.

۱۰- خواب بهتر

اینکه چه قدرت و چطور می خوابیم به سلامتی مربوط است. بعد از یک ورزش شدید مانند مانند دویدن بدن شما نیاز به استراحت و تجدید قوا دارد. بعد از دویدن بدن خسته می شود و می توان خوابی عمیق داشت. دوندگان معمولا سریع تر به خواب می روند و خواب عمیق تری نسبت به افراد عادی دارند.

10 فایده مهم دویدن برای سلامتی

اشتباهات در دویدن:

دوندگان ممکن است بعد از مدتی دویدن احساس درد در نواحی مختلف بدن داشته باشند، اما نتوانند علت آن را دریابند، حتی با دویدن در مقابل آینه نیز کاملا نمی توان ایراداتی که در دونده وجود دارد، دریافت.اگر فرد قدم های بیش از حد بلند بردارد و دست هایخود را بیش از حد و ناموزون تکان دهد دچار کمردرد می شود. هولتزمن می گوید:

ما تمایل داریم که بدن را به حالت خاصی تکان دهیم. اگر در انجام این حرکات افراط صورت بگیرد، به کمر فشار می آید. هنگامی که قدم ها نسبت به بدن بیش از حد بلند باشند، چرخش اضافی در کمر به وجود می آورند و لگن و ستون فقرات در یک سمت بیش از سمت دیگر می چرخد، به این ترتیب کمر درد به وجود می آید. عقب بردن یک دست بیش از دست دیگر نیز باعث فشار آمدن به ستون فقرات می شود.محکم تر از طرف دیگر فرود می آید. هولتزمن این مشکل را با گوش دادن به صدای پاهای دونده متوجه می شود. او معتقد است که از صدای دویدن می توان مشکلات زیادی را تشخیص داد. اگر دونده نامتقارن بدود درد در بدن او ایجاد خواهد شد.


10 فایده مهم دویدن برای سلامتی

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب فواید فوق العاده دویدن برای سلامتی

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits