تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلم

۹,۵۷۲
۹
۱
پنج شنبه, ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ ۱۳:۵۹

در مورد کیسه مقعدی سگ و گربه اطلاعاتی دارید؟

کیسه‌ های مقعدی ( Anal glands ) مخازنی برای ترشحات غدد مقعدی که در دو طرف مقعد سگ واقع شده‌اند می‌باشد‌. موقعیت این کیسه‌ها در اطراف مقعد حدود ساعت ۴ و ۸ است.

این کیسه‌ها حاوی ترشحات مایع غدهٔ مقعدی هستند که در سگ سالم به رنگ زرد کم‌‌رنک تا قهوه‌ای و یا خاکستری دیده می‌شوند. محتویات آن معمولا در طی اجابت مزاج توسط حرکات روده‌ای و یا هنگامی که سگ ترسیده و عصبی ‌است خالی می‌شود‌.

در بیشتر حیوانات این کیسه‌ها به راحتی خالی می‌شوند. هرچند اکثر سگ‌ها، مخصوصا نژادهای کوچک، توانایی خالی کردن این کیسه‌‌ها را ندارند و مشکوک به بیماری کیسهٔ مقعدی هستند.

سگ بیمار ممکن است برای از بین بردن احساس فشار و سوزش در اطراف مقعد، خود را روی زمین بکشد. سگ بیمار معمولا برای تسکین درد و ناراحتی دم خود را تعقیب کرده و عقب خود را لیس می‌زند و گاز می‌گیرد.

بیماری مقعدی سگ و گربه چیست؟

علائم بالینی کیسه های مقعدی در سگ و گربه( Anal Glands )

 1. روی زمین لیز خوردن
 2. لیس زدن ناحیه مقعدی
 3. گاز گرفتن دم یا تعقیب کردن مدام
 4. درد در ناحیه مقعدی
 5. تغییر رفتاری در حیوان
 6. زور زدن حیوان موقع مدفوع
 7. تورم و برآمدگی در یک یا دو طرف مقعد
 8. ناحیه مقعد قرمز می‌شود (در مراحل بعدی به رنگ کبود یا بنفش متمایل می‌شود)

علائم بیماری مقعدی در سگ و گربه

پیشگیری از کیست مقعدی در سگ و گربه

غذای سالم

غذای سالم و مناسب با فیبر کافی بسیار مهم است. افرایش فیبر غذا موجب افزایش حجم و سفتی مدفوع می‌شود که به علت افزایش فشار بر روی کیسه‌های مقعدی در هنگام دفع مدفوع باعث می‌شود کیسه‌های مقعدی بطور طبیعی تخلیه شوند. با اضافه کردن سبوس گندم، سبزیجات و میوه می‌توان فیبر جیره را افزایش داد.

ورزش کافی

ورزش و تمرین منظم به خالی شدن طبیعی غدد مقعدی کمک خواهد کرد. اگر این امکان برای شما وجود دارد، دو بار در روز و هر بار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه سگ خود را برای ورزش بیرون ببرید. این کار موجب افزایش حرکات شکم و دفع مدفوع نیز می‌شود.

نکته : به هیچ عنوان برداشت این کیسه ها توصیه نمی شود.چون اولا" نگهداری پس از عمل بسیار مشکل خواهد بودو ثانیا" در درازمدت برای سگ ایجاد مشکل میکندو ایجاد یبوست خصوصا" در زمان پیری رو بهمراه دارد .


درمان بیماری کیسه مقعدی در سگ و گربه

وقتی بیماری در مرحلهٔ فشردگی است:

متداول‌ترین روش درمان که به صورت سرپایی توسط دامپزشک صورت می‌گیرد، فشردگی نام دارد.

در این روش دامپزشک به غده‌ها فشار وارد می‌کند تا زمانی که ترشحات ضخیم شده از کیسه خارج شود. اگر سگ عصبی و مضطرب باشد، یا درد زیادی داشته باشد، داروی آرام بخش برای او استفاده خواهد شد.

مرحله‌ی التهاب کیسهٔ مقعدی:

روشی مشابه فشردگی صورت می‌گیرد. بعد از آن آنتی‌بیوتیک استروئیدی ترکیب شده با پماد به صورت مستقیم، روی کیسهٔ مقعدی، استفاده می‌کنند. به علاوه دامپزشک، آنتی‌بیوتیک خوراکی هم برای کمک به بهبود و مقابله با عفونت تجویز می‌کند.

برای تشخیص و درمان کیسه مقعدی که چه آنتی‌بیوتیکی بهتر است استفاده شود، دامپزشک باید، محیط کشتی از باکتری تهیه کند تا دریابد چه نوعی از باکتری موجب التهاب کیسهٔ مقعدی شده است.

وقتی بیماری کیسهٔ مقعدی به مرحلهٔ آبسه می‌رسد:

در این زمان، حیوان نیاز به جراحی دارد. دامپزشک پس از آرام کردن سگ یا بیهوشی کامل او، به روش جراحی، کیسهٔ مقعدی را به منظور تمیز کردن و خالی کردن آن از مایع باقی مانده، باز می‌کند.

پس از جراحی برای آبسه‌های دچار پارگی، از آنتی‌بیوتیک ترکیب شده با پماد، روی کیسهٔ مقعدی برای مقابله با عامل آلوده و عفونی استفاده می‌شود. تهیهٔ محیط کشت برای تعیین کردن مؤثرترین آنتی‌بیوتیک برای درمان بهتر الزامی است.

اگر عفونت پس از جراحی همچنان ادامه پیدا کند ممکن است به جراحی خارج کردن کیسهٔ مقعدی نیاز شود.

درمان فوری بیماری مقعدی در سگ گربه

درمان خانگی بیماری مقعدی در سگ و گربه

تخلیه غدد مقعدی انباشته شده باید توسط دامپزشک انجام شود. در صورتی که از این وضعیت آگاه باشید و بوی بد شما را اذیت نمی‌کند، این کار را خودتان نیز می‌توانید انجام دهید.

با وجود ناخوشایند بودن خالی کردن کیسه‌های مقعدی اما کار نسبتا آسانی است. چگونگی انجام این کار در زیر آمده است:

 1. ترجیحا با استفاده از دستکش و ماسک این کار را انجام دهید، سعی کنید تا حد امکان فاصله صورت خود را از پشت حیوان رعایت کنید، چون امکان خروج یکباره و با فشار ترشحات وجود دارد
 2. دم سگ را بالا نگه دارید و به آرامی به سمت بالا بکشید
 3. از دستمال کاغذی برای خالی کردن ترشحات استفاده کنید
 4. شصت خود را روی یکی از غدد مقعدی و سایر انگشتانتان را روی غده مقعدی دیگر قرار دهید. (همانطور که قبلا گفته شد، غدد مقعدی در دوطرف مقعد، کمی پایین‌تر از سوراخ مقعد و در محدوده ساعت ۴ و ۸ قرار دارند)
 5. به آرامی فشار دهید و این کار را چند بار تکرار کنید و مطمئن شوید که ترشحات خارج شده و کیسه‌های مقعدی کاملا خالی شده‌اند
 6. در سگهای بزرگ جثه یا برای مطمئن شدن از تخلیه کامل کیسه‌های مقعدی می‌توان آن‌ها را بصورت جداگانه تخلیه نمود. به این صورت که با استفاده از دستکش و ژل لوبریکنت، انگشت اشاره خود را به آرامی وارد سوراخ مقعد کردن (به اندازه یک بند انگشت کافی می‌باشد) و با استفاده از شصت و سایر انگشتان خود، هر کدام از کیسه‌های مقعدی را بصورت جداگانه خالی کنید.
 7. حتما این کار را در محیطی که قابل شستشو می‌باشد مثل حمام انجام دهید، چون شاید شما نتوانید همه ترشحات را با دستمال کاغذی بگیرید و احتمال ریختین ترشحات وجود دارد.

درمان خانگی بیماری مقعدی در سگ و گربه

نکته : اگر بعد از تخلیه کیسه‌های مقعدی باز هم متوجه شدید که سگ شما‌‌ همان علائم قبل مثل مالیدن ناحیه پشت به زمین یا لیس زدن ناحیه مقعد را نشان می‌دهد، کیسه‌های مقعدی را بررسی کنید و در صورت لزوم دوباره آن‌ها را خالی کنید. در صورتکه بازهم‌‌ همان علائم قبل وجود داشت، احتمال وجود مشکلی دیگر از جمله آلودگی به کرمهای نواری، آلرژی ویا حتی درد ناحیه پشتی تحتانی وجود دارد. در مورد حتما با دکتر دامپزشک مشورت کنید.

کاربر گرامی چنانچه در مورد " کیسه مقعدی در سگ و گربه " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

در مورد بیماری حیوانات خانگی بیشتر بدانید :

هاری،علائم سگ و گربه هار،راه تشخیص وعلل این بیماری

علل بیماری دیسمپر در سگ،درمان و تشخیص دیستمپر ویروس درسگ

ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک


تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلم
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10
9
1

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
بهار | ۱ ماه پیش
ایا بیماری کیسه های مقعدی مسری ایست؟ برای جلوگیری از ابتلا چه باید کرد؟
۰
۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter