دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ مه ۲۰۲۴ میلادی

ماه محرم|تاسوعا و عاشورا |امام حسین|اعمال ماه محرم|ماه محرم و عزاداری امام حسین

عاشورا حادثه کوتاهی بود که در ساعاتی محدود و در سرزمین و مکانی معین اتفاق افتاد، اما نه به آن زمان محدود شد و نه به آن سرزمین. تمام تاریخ بشر را پر کرد و نام حسین در تمام سرزمین ها پیچید.

روز دهم محرم روز شهادت اَبُوعَبْداللّهِ الحُسَیْن علیه السلام و روز مصیبت و حزن ائمّه اطهارعَلیهمُ السلام و شیعیان ایشان است . این روز اعمالی دارد که انجام دادن این اعمال از ثواب بسیاری برخوردار است.

روز نهم ماه محرم که معروف به تاسوعا است، آخرین روزى بود که امام حسین (ع) و یارانش شبانگاه آن را درک کرده بودند و این روز به شب عاشورا پیوند خورد. بدین جهت در نزد مسلمانان و محبان اهل بیت (ع) از اهمیت بالایى برخوردار است.

سلام من به محرم-محرم-عاشورا و تاسوعا-تاسوعا و عاشورا-امام حسین-سینه زنان و سیاه پوشان

جلوه های تربیتی محرم و عاشورا در مدارس- عاشورا در مدارس-محرم و عاشورا در مدارس

این عزاداری ها خیلی مهم است.هر کسی توفیق گریه بر امام حسین علیه السلام را ندارد. گریه باید با ولایت باشد. دشمنان اهل بیت علیهم السلام هم بر ایشان گریه کردند. در ادامه با سخنان گهربار استاد فرحزاد همراه ما باشید.

اول محرم هر سال اولین روز سال قمری است. از امام محمدباقر(علیه السلام) روایت شده است: «آن کس که در روز اول محرم روزه بدارد، خداوند دعایش را اجابت می کند، همانگونه که دعای زکریا (علیه السلام) را اجابت کرد.»

سوزناک ترین مداحی های پیاده روی اربعین حسینی را در ادامه برای شما قرار داده ایم.

چهارمین روز از دهه محرم اختصاص دارد به دو طفلان حضرت زینب (س) که با سن کوچکشان آماده جانشفانی در راه دایی شان امام حسین (ع) برآمدند و همچنین اختصاص دارد به حضرت حرّ (ع) که شهید راه کربلا می باشد.

شیر تعزیه ، شیر در تعزیه نماد چیست ؟ آیا شیر در صحرای کربلا واقعیت دارد ؟ ماجرا شیر در کربلا چیست ؟ برای رسیدن به پاسخ سوالات خود درباره ماجرای شیر در صحرای کربلا تا انتها با ما همراه باشید .

با شیوع ویروس کرونا، مراسم عزاداری محرم امسال نیز به شکل و شمایل دیگری برگزار می شود. در ادامه می خواهیم شما را با فتوای آیت الله سیستانی درمورد عزاداری محرم 1400 آشنا کنیم.

اعتبار اربعین امام حسین (ع) از گذشته، میان شیعه و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین (ع) شناخته شده بوده است؛ سنتی که تا به امروز در کربلای عراق با قوت برپاست و هر ساله شاهدیم که میلیون ها شیعه، از همه جای دنیا در این روز بر سر مزار امام حسین(ع)…

بعد از اینکه کاروان اسرا نزد ابن زیاد برده شدند و به بند کشیده شدند، در روز پانزدهم محرم اتفاقاتی رخ داد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت.

بعد از شهادت امام حسین (ع) و یارانشان، کاروان اسرا به دربار ابن زیاد منتقل شدند. با ما باشید تا وقایع روز چهاردهم محرم آن سال را ذکر نماییم.

بعد از اتفاقات تلخی که برای سپاه امام حسین (ع) در روز عاشورا رخ داد، کاروان اسرا به کوفه منتقل شدند. با ما همراه باشید تا شما را با وقایع تلخ روز سیزدهم محرم آشنا نماییم.

بعد از اینکه کاروان اسرا توسط سپاه دشمن به سمت کوفه روانه شد، حوادثی رخ داد. با ما همراه باشید تا شما را با وقایع تلخ روز دوازدهم محرم آشنا نماییم.

اربعین حسینی و آیین هایی که در آن روز برگزار می شود، نمایشی بی همتا از شور و شعوری اسلامی است که می تواند علاوه بر درمان دردهای جهان اسلام، بهترین و مؤثرترین عامل برای معرفی اسلام حقیقی در جهان باشد.

خیلی از شیعیان می پرسند چرا فقط برای امام حسین (ع) اربعین تعیین شده است، و بقیه امامان معصوم یا حتی پیامبر (ص) اربعین ندارند. در ادامه پاسخ به این سوال را برایتان آورده ایم.

پیاده روی اربعین به حرکت شمار زیادی از مسلمانان شیعه به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن همه آن ها در چهلمین روز پس از سالگرد کشته شدن حسین بن علی، سومین امام شیعیان در واقعه عاشورا گفته می‌شود.

در این مقاله سوالات متداولی که برای هر شخصی در مورد ایام اربعین حسینی پیش می آید را همراه با پاسخ مراجع تقلید را آورده ایم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پیاده روی اربعین به حرکت شمار زیادی از مسلمانان شیعه به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن همه آن‌ها در چهلمین روز پس از سالگرد کشته شدن حسین بن علی، سومین امام شیعیان در واقعه عاشورا گفته می‌شود.

پیام اربعین : ما نیاز به اسطوره نداریم، امام حسین (ع) یک رهبر واقعی بود، نه اسطوره‎. او نوه پیامبری است که از دیدگاه ادیان دیگر هم به رسمیت شناخته می‎شود. او با ایثار و فداکاری و شجاعت از انحراف دین جلوگیری کرد که این کار در تاریخ اسلام ماندگار شد.

طریق العلماء یا طریق الفرات : این مسیر در زمان ممنوعیت زیارت کربلا از سوی علما انتخاب و مرسوم شد و برای همین به طریق العلماء شهرت دارد. علت انتخاب هم پوشش نخلستانی مسیر و امکان پنهان شدن در شرایط تعقیب و گریز بود.

برای پیاده روی اربعین چه چیزهایی با خود ببریم ؟ در این مقاله نکاتی بیان می‌شود که با رعایت آنها می‌توان بهره بهتری از حال و هوای اربعین حسینی در طول مسیر و حال و هوای شهرهای نجف و کربلا برد. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جهانی شدن اربعین : اگر قرار است از پیاده روی بین المللی اربعین به عنوان یک فرصت ناب برای شناساندن اسلام به جهانیان استفاده کنیم، حتی آنهایی هم که فرصت حضور پیدا نکرده اند، می‌توانند با جمعیت عظیم اربعین رفته ها همراه شوند، می‌گویید چگونه ؟ تا انتها…

سفر پیاده روی به کربلا در اربعین در کنار تمام زیبایی هایش، شبیه هیچ سفر دیگری نیست و شرایط خاص خودش را دارد. برای اینکه در طول این سفر معنوی اذیت نشوید و بهره کافی را ببرید تمامی نکات مهم و ضروری را برایتان آماده کرده ایم. پس تا انتهای مقاله همراه…

سفر پیاده روی اربعین در کنار تمام زیبایی هایش، شبیه هیچ سفر دیگری نیست و شرایط خاص خودش را دارد. برای اینکه در طول این سفر معنوی اذیت نشوید و بهره کافی را ببرید نکاتی را برایتان آماده کرده ایم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در مراسم پیاده روی اربعین به سوی کربلا از ابتدای مسیر تا انتهای آن تقریباً تمامی طول مسیر به وسیله ی چادرها یا سازه هایی تقسیم بندی شده است که هیئت‌ هایی از سراسر عالم مسئولیت این چادر ها را بر عهده دارند! البته قریب به اتفاق این هیئت ها قبیله های…

آیت الله خامنه ای : " اهمیت اربعین در آن است که در این روز، با تدبیر الهی خاندان پیامبر (ص) یاد نهضت حسینی برای همیشه جاودانه شد و این کار پایه گذاری گردید. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلی، در حوادث گوناگون - از قبیل شهادت حسین بن علی (ع) در…

شاید برخی از مادران فکر می کنند که با وجود کودک نمی توانند به پیاده روی اربعین بروند، در این مقاله نکاتی را برای این دسته از مادران آورده ایم که هم خودشان هم فرزندشان در این سفر معنوی اذیت نشوند و بهره کافی را ببرند. پس تا انتهای مقاله همراه ما…

یکى از ستارگان فروزانى که در روز عاشورا، بر گِرد خورشید کربلا، حسین بن على علیه السلام پروانه‌وار چرخید و جان خود را فداى مولایش کرد، حبیب بن مظاهر اسدى است. براى الهام‌گیرى از این الگوى دیندارى و تعهد، در این مطلب با ایشان آشنا می شویم.

زهیر بن قین بجلی از یاران بزرگ و با وفای امام حسین(ع) و مردی شایسته وشریف بود; رزمنده ای دلیر و جنگجویی توانا شمرده می شد و در میان قبیله خود، که در کوفه سکونت داشتند، می زیست. وی را زهیربن قین بن قیس انماری بجلی می خواندند.

حضرت مسلم بن عقیل از یاران مظلوم امام حسین (ع) محسوب می شود؛ یاری که شاید با شنیدن نامش اشک در چشمان بسیاری از افراد نقش ببندد.

اعمال روز هشتم ماه محرم گرفتن روزه است که خداوند دعای شخص روزه دار در این روز را استجابت می نماید. در این روز وقایعی در کربلا رخ داده که در ادامه به آن وقایع می پردازیم.

کتاب جلوه عشق - قصه هاى زندگى امام حسين (ع) - خاطره ايى يكتا

هفتمین روز از دهه محرم سال ۶۱ هجری قمری در کربلا شروع غوغایی عظیم بود. تعداد جنگجوها بیشتر شده بود به گونه ای که تعداد نظامیانی که لباس و سلاح جنگی و حقوق از حکومت غاصب بنی امیه گرفته بودند و به جنگ و مقابله با امام حسین (ع) آمده بودند را بالغ بر ۳۰…

روز ششم محرم به نام حضرت قاسم (ع) نامگذاری شده است. در این روز وقایع دیگری نیز رخ داده که در ادامه ی مطلب به آن ها می پردازیم.

روز و شب پنجم محرم، مانند شبهای دیگر محرم پر از مصائب غیرقابل تحمل می باشد. این شب را همانند شب چهارم بین چند شهید مشترک کربلا نامگذاری کرده اند. این شب مانند شب چهارم میان چند شهید کربلا مشترک است.

روز سوم محرم سال ۶۱ هجری قمری، مصادف با روزی است که سپاه عمربن سعد وارد کربلا شدند و وقایع مهم تاریخی شروع به شکل گرفتن کردند. با دلگرم همراه باشید.

ماه محرم در مکتب تشیع یادآور نهضت حضرت سیدالشهدا و حماسه جاودان کربلاست. این ماه، یادآور دلاورمردی های یاران با وفای اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، فداکاری های زینب کبری(سلام الله علیها)، حضرت سجاد(علیه السلام)، و همه اسرای کاروان امام حسین(علیه…
صفحه 1 از 5