دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
شرح کامل وقایع روز چهاردهم محرم سال 61 هجری
28
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بعد از شهادت امام حسین (ع) و یارانشان، کاروان اسرا به دربار ابن زیاد منتقل شدند. با ما باشید تا وقایع روز چهاردهم محرم آن سال را ذکر نماییم.

روز چهاردهم محرم چه اتفاقاتی افتاد ؟

وقایع روز چهاردهم محرم موضوع مورد نظر ماست. امام حسین (ع) اسوه‌ای ارزنده برای جامعه اسلامی محسوب می‌شوند ایشان در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی به عنوان یک الگو نه تنها برای شیعیان که برای تمام مردم دنیا شناخته می‌شود.

سیدالشهدا (ع) مقابل ظلم و ستم ایستادند، ایشان با شعار «هیهات منا الذله» اهداف خود را بیان کردند، حتی «امام حسین (ع)» در سخنرانی‌های خود تاکید کرده بودند که مرگ برای من بهتر از پذیرش صلح با یزید است.

«امام حسین (ع)» در تاکیدات خود بیان کرده بودند که اگر حکومتی به دست فاسدی همانند یزید اداره شود آن حکومت به نابودی محکوم می‌شود این کلام «امام حسین (ع)» نشان می‌دهد جامعه چنانچه حاکمی همانند یزید داشته باشد باید آزادیخواهی همانند «سید الشهدا (ع)» نیز داشته باشد تا در مقابل ظلم و تعدی ایستادگی کند.

«امام حسین (ع)» با کمک یاران با وفای خود برگ برگ حادثه کربلا را رقم زدند ایشان الگوی ارزنده از سبک زندگی بشر بودند لذا باید این اسوه آزادگی را همواره سرمشق زندگی در نظر داشته باشیم.

«امام حسین (ع)» یارانی همانند زهیر نصرانی داشتند، آنان به «سید الشهدا (ع)» اقتدا کرده بودند و در رکاب این امام بزرگوار برای ظلم ستیزی جنگیدند پس می‌توان نتیجه گیری کرد فردی همانند «امام حسین (ع)» یک الگو برای تمام مذاهب و تمام مردم جهان هستند که آزادیخواهی را در طول تاریخ بیان می‌کند.

وقایع روز چهاردهم محرم در کربلا

وقایع بعد از عاشورا

وقایع روز چهاردهم محرم

روز چهاردهم ماه محرم اسرای کربلا پس از حضور در دربار ابن زیاد در بند کشیده شده و زندانی شدند، اسرای کربلا شعور حسینی را در دستور کار خود قرار دادند در این رابطه خطبه حضرت «زینب کبری (ع)» و تلاش‌های ایشان قابل توجه و کاربردی بود، زیرا حقایق مهمی را بازگو کردند،

بی‌ شک حضرت «زینب کبری (ع)» بخاطر بصیرت شان به عنوان زبان گویای کربلا شناخته می‌شوند ایشان پیام کربلا را به دنیا با زبانی فصیح مخابره کردند و حقایقی که دشمن تلاش داشت آنان را از دید اذهان عمومی پنهان کند را به خوبی آشکار کردند، حضرت «زینب کبری (ع)» یکی از بزرگان صحنه قیام عاشورا بودند.

در روز چهاردهم محرم الحرام سال 61 هجری در حالی که خاندان و اهل بیت امام حسین (ع) در اسارت به عزاداری مشغول بودند، ابن زیاد در روز چهاردهم محرم به یزید ملعون نامه نوشت و جریانات کربلا را گزارش داد و از وی پرسید که با سرهای بریده و اسرا چه کند ؟

به اسرا و خاندان امام حسین (ع) بسیار بد می گذشت مخصوصا اینکه عزادار بوده اند و مشکلات از هر جهت و از جانب عبید الله ابن زیاد به ایشان وارد می آمد.

در طول مدتی که در کوفه و در میان مردم به عنوان اسیر جنگی حرکت می‌کردند سرها بالای نیزه بود و اسرا در کجاوه‌های جا داده شده بودند و آنان که خیال می‌کردند اسرا از خارجیان هستند و بر خلیفه یزید عاصی شده‌اند، جسارت و اهانت می‌کردند.

در خبرها آمده که ابن زیاد بعد از آنکه یک روز (یا چند روز بنا به روایتی) سرها را در کوچه‌ها و محله‌های کوفه گردانید، آن ها را به شام نزد یزید بن معاویه فرستاد.

اتفاقات روز چهاردهم محرم

حوادث روز چهاردهم محرم

«امام حسین (ع)» یاران خود را بهترین یاران دنیا معرفی کردند و تاکید نمودند که بهترین اصحاب را دارند این بسیار ارزشمند است ما نیز در دعای «امام حسین (ع)» از خدا می‌خواهیم که با ظهور «امام زمان (عج)» ما را در رکاب، حضرت «ولی عصر (عج)» قرار دهد تا همراه ایشان به خون خواهی «سیدالشهدا (ع)» برخیزیم.

بصیرت در هنگام عزاداری بسیار مهم است و از ارکان هر عزادار «امام حسین (ع)» بشمار می‌رود گریه بر مصائب «امام حسین (ع)» و همچنین عزاداری برای مظلومیتی ایشان قابل تامل و توجه است بینش صحیح و آگاهی از هدف «امام حسین (ع)» و یارانش در مقابله با یزید اهیمت فراوانی دارد و به عنوان رکن دیگر عزاداری حسینی شناخته می‌شود.

«امام سجاد (ع)» نقش تاثیرگذاری بر آگاهی اذهان عمومی داشتند، ایشان غاصبین خلافت و امامت را معرفی کردند و با سخنرانی‌های کوبنده خود جای ظالم و مظلوم را به مردم نشان دادند، خطبه‌های «امام سجاد (ع)» و حضرت «زینب کبری (ع)» پایه‌های حکومت یزید را متزلزل کرد.

«امام سجاد (ع)» مردم را با واقعیت‌های و در عین حال ماهیت یزید آشنا کردند در عین حال ایشان با تبیین معارف الهی در قالب دعا و روضه خوانی بر «امام حسین (ع)» تلاش بسیاری را در توسعه و گسترش دین انجام دادند همچنین با تربیت شاگردان این مهم را تحکیم بخشیدند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (28 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits