دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی

احکام دینی|مسائل دینی|احکام شرعی|مسائل شرعی|واجبات و مستحبات

حکم ورود به مسجد برای کسی که به جای غسل جنابت تیمم کرده است چیست و آیا او می تواند کنار بقیه بایستد و نماز جماعت به جای آورد؟

تا بحال برای شما پیش آمده که ناگهان در حال نماز متوجه خورده غذایی شوید که در گوشه دهان شما باقی مانده است و ندانید که آیا آن را ببلعید یا آن را بیرون بیندازید؟! پاسخ به این سوالات را در این مقاله بخوانید.

شاید خیلی از مواقع برای شما پیش آمده باشد که در حال نماز برای جلوگیری از گریه کودک او را بغل کنید با علم به اینکه شاید لباس یا تن نوزاد نجس باشد. اما آیا این کار باعث باطل شدن نماز می شود؟

برخی از فقها، داد و ستد نقدی اسکناس را جایز می‌دانند، اما نسیه در آن را جایز نمی‌دانند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه بفرمایید.

انسان می تواند در بین نماز جماعت نیّت فرادا کند و نماز را به تنهایی ادامه دهد؛ حتی اگر از اوّل نماز قصدش همین باشد. البته احتیاط مستحب آن است که از ابتدای نماز چنین قصدی نداشته باشد.

کسی که با دیگری در ملکی شریک است در صورتی که سهم هر یک از دیگری جدا نباشد، نمی تواند بدون رضایت شریک خود در آن ملک نماز بخواند.

مأموم باید افعال نماز را با امام یا کمی دیرتر از امام به جا آورد و اگر عمداً از امام جماعت جلو بیفتد یا مدتی بعد از او (به نحوی که متابعت از امام صدق نکند) انجام دهد، نمازش فرادا می شود.

هر نوع موسیقی و آهنگی که انسان را از شرایط عادی دور کرده و به سمت غم یا شادی غیر متعارفی ببرد، موسیقی لهوی نامیده می شود.

صدق الله العلی العظیم چه فرقی با صدق الله العظیم دارد؟ پاسخ مقام معظم رهبری به این سوال را در ادامه می خوانید.

اگر کسی در حال نماز، آیه سجده را گوش کند، نمازش صحیح است و باید پس از شنیدن آیه سجده واجب، به جای سجده کردن، با اشاره سجده کند و سپس نماز را ادامه دهد.

مالی را که انسان پیدا می کند اگر نشانه ای نداشته باشد که بواسطه آن صاحبش معلوم شود ، کسی که آن را پیدا می کند باید صدقه بدهد.

خمس در واقع حقی شرعی است که باید از مال خارج شود و در جای خود خرج شوید. از لحاظ معنی خمس به معنای یک پنجم است و هر مسلمان عاقل و بالغ باید این حق را ادا کند.

استمنا در دین اسلام حرام است و از گناهان کبیره محسوب می شود. اگر فردی با اعضای خود خودارضایی کند یا با دستکاری به بدن شخص دیگری خودارضایی کند بدن او نجس است و باید غسل کند .

مجموعه احکامی برای خرید و فروش کالا در اسلام در نظر گرفته شده است. رعایت این قوانین معامله را جایز می کند.

در این مقاله از مجله دلگرم ، ضمن تعریف فلسفه عقاید و احکام نماز شکسته علت این احکام نظیر «شکسته خواندن نماز در سفر» نیز بررسی شده است. التماس دعا ...

یکی از مهمترین واجبات دین مبین اسلام که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، فراگیری احکام دین است. هر عمل انسان مسلمان احکام و واجباتی دارد از جمله رقصیدن در مجالس عروسی.

فسق به معنای نافرمانی و ترک کردن دستورات خداوند است. افرادی که فسق می کنند فاسق هستند. در ادامه شما را با فسق در احادیث آشنا می کنیم.

اگر انسان حیوان یا پرنده ای را که مالک دارد در جایی بیابد، حقّ گرفتن آن را ندارد و اگر آن را بگیرد، باید اعلام کند و سراغ صاحبش را بگیرد تا وی را بیابد.

جواب سلام کودکان ممیز (فردی که به سنی رسیده که ادراکات برایش قابل فهم است)، اعم از پسر و دختر، مانند جواب سلام زنان و مردان نامحرم واجب ولی مکروه است.

درباره ساخت و نگهداری مجسمه های روح دار احکام زیادی وجود دارد از جمله اینکه در مکانی که نماز خوانده می شود بهتر است مجسمه نگهداری نشود زیرا ثواب نماز را کم می کند.

پرندگان خانگی همچون طوطی، عروس هلندی، مرغ عشق و ... از جمله پرندگان دستی و خانگی هستند که بسیاری از افراد علاقمند به نگهداری از آن ها در منزل می باشند. اما آیا فضله و مدفوع این پرندگان پاک است؟

به اعتقاد شیعیان، امام مهدی(عج) زنده است و روزی ظهور خواهد کرد و به همراه یارانش حکومتی جهانی برپا می‌سازد و دنیا را که پر از ظلم و ستم شده، آکنده از عدل و داد می‌نماید.

در دین مبین اسلام، روزه به چهار قسم واجب، مستحب، حرام و مکروه تقسیم می‌شود. در این مقاله قصد بررسی روزه‌های حرام را داریم.

برگرداندن صورت به سمت راست و چپ، یکی از اعمال مستحب بعد از سلام آخر نماز است، و در کتاب های روایی نیز بدان اشاره شده است.

در احادیث و کتب شیعه از «حریم مؤمن» سخن به میان آمده است که مراد از آن، محدوده‌ای در اطراف هر شخص است که نشستن در آن موجب آزار او می‌شود و پرهیز از این کار مستحب است.

در دین ما، آدابی برای خواندن و مطالعه قرآن وجود دارد. قرآن خواندن آدابی دارد حتی در زمان حیض زنان که باید آداب آن رعایت شود.

اگر ماهی فلس داشته باشد، حتی اگر فلس (پولک) میکروسکوپى است و با چشم غیر مسلح دیده نمى‌‌شود، خوردنش مانعی ندارد و حکم به حلیّت مى‌شود.

چه بیماری هایی عقد را باطل می کند؟ بیماری‌هایی وجود دارد که در صورت ابتلای زن یا مرد به یکی از آن‌ها طرف مقابل می‌تواند عقد را فسخ کند و نیازی به طلاق وجود ندارد. حتی اگر زن یا مرد عیوبی داشتند که در زمان خواستگاری پنهان کردند هم گاهی حق فسخ عقد…

پیامبر اسلام (ص) می فرماید: هرکس قرآن را احترام کند، به خدا احترام گذاشته و هرکس حرمت قرآن را نگه ندارد حرمت الهی را سبک شمرده است.

کسی که یک یا چند روز بیهوش و در حال اغما بوده و روزه واجب از او فوت شده است، لازم نیست قضای روزه آن روزها را بگیرد.

روزه گرفتن واجب بزرگ الهی است که قبل از اسلام نیز ادیان آسمانی برای انجام این عمل واجب تاکیدات بسیاری داشته اند. اما روزه گرفتن برای مریض و کسانی که روزه گرفتن برایشان ضرر دارد حرام است و نباید روزه بگیرند.

نماز چاشت، همان نماز ضحی (یا چاشتگاه) است، و این نماز جزو نمازهای سنت است که بعد از طلوع آفتاب تا قبل از زوال خورشید از وسط آسمان فرصت دارد که می توان آنرا دو رکعت یا چهار رکعت یا شش رکعت یا هشت رکعت و .. خواند.

در این بخش سعی داریم به صورت مختصر و موردی شما را با مکروهات روزه آشنا کنیم، با ما همراه شوید.

اگر صدقه به طور عادی و بدون قید و شرطی از مردم دریافت شود، این صدقه فقط به نیازمندان مى‌رسد. ولی اگر جهت انجام امور خاصی (ساختن مسجد) جمع آوری گردد باید صرف همان امر شود.

غسل صبر یکی از غسل های مستحبی است که خیلی به آن اشاره نشده است اما انجام آن هم ضرری ندارد. این غسل مانند دیگر غسل ها می باشد و باید به ترتیب انجام شود.

انجام رفتارهایی برای روزه دار منع شده است که به آن مبطلات روزه می گویند. بعضی از این رفتارها حرام است و باعث باطل شدن روزه می شود.

همه احکام و دستورات اسلام در جهت رشد و تعالی انسان ارسال شده. روزه گرفتن هم جزو اعمال شایسه و مفید برای انسان است که انجام دادن آن قواعد و قوانین خودش را دارد.

خودمان صیغه بخوانیم صحیح است؟ ما مسلمان ها در زمان ازدواج و محرم شدن دو فرد به یکدیگر آداب و قوانینی را رعایت می کنیم که یکی از آنها خواندن صیغه است.

حکم خمیازه کشیده در نماز : با این بخش همراه ما باشید تا در اینباره بیشتر بدانید.

هستند کسانی که فرق اذان و اقامه را درک نمی کنند و گاهی هنگام نماز خواندن به اشتباه به جای خواندن اقامه، اذان می خوانند. در این مقاله به شما تفاوت اقامه و اذان توضیح داده خواهد شد. با ما در دلگرم همراه باشید.
صفحه 1 از 13