دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی

احکام دینی|مسائل دینی|احکام شرعی|مسائل شرعی|واجبات و مستحبات

سال خمسی دوره‌ای یک ساله است که پس از کسب اولین درآمد واجب خمس، برای محاسبه و پرداخت خمس آن سال در نظر گرفته می‌شود.

در اسلام، هیچ تفاوتی بین نجاست ادرار دختر و پسر وجود ندارد. هر دو نوع ادرار نجس محسوب می‌شوند و باید از تماس با آنها خودداری کرد.

حکم گذاشتن عکس در شبکه های اجتماعی از نظر شرعی و قانونی دو جنبه دارد. ما در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

اموال مسجد : برداشتن مهر و تسبیح از مسجد چه حکمی دارد ؟ با ما همراه باشید تا به سوالات شما در این باره پاسخ داده شود.

از نظر شرعی، کار کردن در کارگاه تولیدی لباس زیر حرام نیست، مشروط به رعایت برخی از شروط و اصول. برای آشنایی با این اصول با ما همراه باشید.

خمس ارث، یک پنجم سهم الارثی است که در شرایطی خاص به واجب‌النفقه‌ها و سادات تعلق می‌گیرد.

خمس قبر به پولی گفته می شود که برخی از مراجع تقلید شیعه معتقدند باید برای قبر خریداری شده پرداخت شود.

حکم فروش ارز دولتی به نرخ آزاد در اسلام، به شرایط مختلفی بستگی دارد و مراجع عظام در این مورد نظرات متفاوتی ارائه کرده‌اند. به طور کلی، می‌توان گفت که اگر فروش ارز دولتی به نرخ آزاد با شرایط زیر انجام شود، اشکالی ندارد.

در اسلام، کندن پوست بدن به طور کلی مکروه دانسته شده است. حال اگر فردی دچار اختلال باشد و یا ندانسته حکم انجام این کار چیست باید از این پس از انجام این عمل اجتناب کند.

در فقه اسلام ناتوانی در انجام سجده نماز به دو دسته ناتوانی موقت و ناتوانی دائمی تقسیم می شود که هر کدام احکام مربوط به خود را دارد.

در مورد وصیت به دفن قرآن همراه میت، بین مراجع عظام شیعه اختلاف نظر وجود دارد. در این محتوا به بررسی این موضوع می پردازیم.

در مورد حلال بودن گوشت کانگورو در اسلام، بین مراجع تقلید شیعه اختلاف نظر وجود دارد. برای آگاهی از این احکام با ما همراه شوید.

خداوند در این آیات پاکیزه‌ها را حلال و ناپاکی‌ها را حرام اعلام کرده است اما حکم شرعی تناول گوشت انواع حیوانات توسط پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) تشریح شده است ، تا انتها یا دلگرم همراه باشید.

احکام ازدواج دو جنسیتی ها، که در فقه اسلامی با عنوان خنثی شناخته می شوند، موضوعی پیچیده و دارای ظرافت های فقهی است و دیدگاه های مختلفی در این مورد وجود دارد.

گرفتن بهره پول جایز نیست. مرحوم حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره): سود سپرده ربا و حرام است؛ مگر با معامله شرعیه در قبال سود معین.

استحاضه قلیله به وضعیتی گفته می‌شود که زن پس از پاک شدن از حیض یا نفاس، خونریزی اندکی از رحم خود مشاهده می‌کند. این خونریزی به حدی کم است که به نوار بهداشتی آغشته نمی‌شود و فقط بر روی پنبه یا دستمال مشاهده می‌شود.

حکم دیدن تلویزیون یا استماع رادیوهای بیگانه از منظر اسلام، به محتوای برنامه‌ها و پیام‌های آن‌ها بستگی دارد.

خواندن صیغه ازدواج موقت به زبان فارسی آیا کفایت می کند یا حتما باید به زبان عربی باشد؟

تصمیم به لاک زدن یا عدم لاک زدن، یک تصمیم شخصی است. اما زنان مسلمان باید به احکام شرعی و همچنین به حفظ حجاب و عفاف خود توجه داشته باشند.

یکی از سوالات رایج درباره فطریه این است که اگر کسی شب عید فطر در منزل خود نبوده و مهمان باشد تکلیف فطریه او چه می شود؟ آیا دادن فطریه از وی ساقط شده و بر عهده میزبان می باشد؟

مضمضه کردن آب در حال روزه داری به خودی خود اشکالی ندارد و روزه را باطل نمی‌کند، اما باید به چند نکته توجه کرد:

صله رحم به معنای پیوند و ارتباط با خویشاوندان است. این ارتباط می‌تواند به صورت حضوری، تلفنی، کتبی و یا حتی از طریق پیام‌های مجازی باشد.

خوردن سحری در ماه رمضان مستحب مؤکد است و در روایات متعددی از ائمه اطهار (ع) بر آن تأکید شده است.

خوردن خون در تخم مرغ حرام است، ولی خود تخم مرغ نجس نیست. در مورد احکام شرعی مربوط به خون در تخم مرغ، مراجع عظام تقلید نظرات متفاوتی دارند، ولی به طور کلی می توان خون را از تخم مرغ جدا کرد و بقیه تخم مرغ را مصرف کرد.

بی توجهی به نیاز جنسی زن در اسلام زشت و ناپسند و گناهی کبیره است. در روایات متعددی از ائمه اطهار (ع) به این موضوع اشاره شده است.

جویدن آدامس و سقز اگر شیرینی یا ذراتی از آن از حلق پایین برود روزه را باطل می کند. در ادامه به موضوع احکام جویدن آدامس در روزه داری پرداخته ایم.

نکیر و مُنْکَر یا بَشیر و مُبَشِّر، نام دو فرشته‌ای است که در شب اول بعد از دفن، وارد قبر شده و از اعتقادات و اعمال مُرده سؤال می‌کنند.

روزه گرفتن برای برخی افراد واجب نیست و در برخی موارد حتی حرام است. به طور کلی، دسته‌های زیر می‌توانند روزه نگیرند. در این مطلب به طور مفصل توضیح می‌دهیم که چه کسانی نباید در ماه رمضان روزه بگیرند.

سبک زندگی قرآنی، الگویی برای زندگی است که بر اساس آموزه ها و تعالیم قرآن کریم بنا شده است. این سبک زندگی در تمام ابعاد زندگی، از جمله روابط فردی و اجتماعی، اخلاق، معنویات، اقتصاد و سیاست، راهنمایی های لازم را ارائه می دهد.

رهبر معظم انقلاب درباره مسافرت در ماه رمضان تاکید دارند که «بهتر است روزه‌دار به سفر نرود، مگر اینکه سفر برای کار نیکو یا لازمی باشد و در صورت مسافرت، افطار بر او واجب است».

بله، استفاده از دندان مصنوعی در هنگام روزه اشکالی ندارد. مراجع تقلید معتقدند که اگر دندان مصنوعی بدون هیچ گونه ماده‌ای در دهان قرار داده شود و چیزی از آن فرو نرود، روزه صحیح است.

در بین شیعیان اگر کسی وصیت کند که جسدش سوزانده شود، وصیت او مطابق احکام این شریعت باطل است و اگر کسی مطابق این دستور عمل کند مرتکب حرام شده و برخی مراجع تقلید حتی معتقدند که باید دیه بپردازد.

احتلام یا محتلم شدن به معنی خروج منی از انسان در هنگام خواب است. این اتفاق می تواند برای زنان و مردان رخ دهد، اما بیشتر در مردان اتفاق می افتد. احتلام در ماه رمضان باطل کننده روزه نیست، چه در روز و چه در شب.

کودکان در مورد خداوند ، دین و مذهب سوالات بسیاری در ذهنشان شکل می گیرد و چه بهتر که والدین با پاسخ های محتاطانه و صحیح تصویری زیبا و قابل فهم را برای کودک بسازند.

از دیدگاه فقها حجاب یکی از احکام اسلامی است و اصطلاحاً عبارت است از پوشاندن ضروری مو و سایر اعضای بدن به جز صورت و دو دستت در برابر مردانی که طبق شریعت اسلامی نامحرم شمرده می‌ شوند.

در قرآن آمده است: وَ بَثَّ مِنْهُما رِجالًا کَثِیراً وَ نِساء: خداوند از آدم و همسرش، مردان و زنان فراوانى بوجود آورد و از این تعبیر استفاده میشود که تکثیر نسل فرزندان آدم تنها از طریق آدم و همسرش صورت گرفته است و موجود ثالثى در آن دخالت نداشته است.

زمانی که انسان در مسیر زندگی ، بر سر دو راهی خاصی قرار می گیرد و تصمیم درست را نمی داند و با مشورت نیز به انتخاب درست نمیرسد ، از مشورت خداوند با استخاره در بهترین زمان ها کمک می گیرد.

وضوی ارتماسی نوعی وضو است که در آن به جای شستن ترتیبی اعضای وضو، آنها را به طور همزمان در آب فرو می‌برند.

تا زمانی که زن به خانه شوهر نرفته در خروج از منزل نیاز به اجازه شوهر ندارد ولی نذر زن در صورت حضور شوهر بنا بر احتیاط واجب باید با اجازه شوهر باشد.

نماز و روزه قضای متوفی یکی از امور واجب بعد از مرگ والدین برای اولاد است. به تأخیر افتادن نماز قضا و روزۀ قضای میت منجر به عدم آرامش روح میت در عالم برزخ می گردد. به همین جهت در بجا آوردن آن باید عجله کنیم.
صفحه 1 از 18