دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی

احکام دینی|مسائل دینی|احکام شرعی|مسائل شرعی|واجبات و مستحبات

در اسلام، خواهر و برادر بودن تنها از طریق نسب یا رضاع ( هم شیر بودن ) حاصل می‌شود. صیغه خواهر برادری، که در برخی محافل به آن صیغه محرمیت نیز گفته می‌شود، اساس شرعی و دینی ندارد.

اهدای کلیه در زمان حیات انسان، عملی خیرخواهانه و انسان دوستانه است که می تواند جان انسان دیگری را نجات دهد. در اسلام، اهدای عضو در زمان حیات انسان، جایز و مستحب است.

شکیات نماز به مواردی گفته می‌شود که نمازگزار در انجام یکی از اعمال نماز خود شک کند. این شک‌ها می‌تواند در مورد تعداد رکعات، رکوع، سجود، تشهد، سلام و یا سایر اعمال نماز باشد.

پاسخ کوتاه این است که جوش صورت نجس نیست. در فقه اسلامی، هر چیزی که از بدن انسان جدا شود، نجس است. با این حال، استثنائاتی نیز وجود دارد. یکی از این استثنائات، جوش صورت است.

حکم استفاده از اسپری تنفسی برای روزه دار در اسلام، بسته به نوع اسپری و نحوه استفاده از آن، متفاوت است. ولی در کل اگر برای رفع تنگی نفس باشد موجب بطلان روزه نمیشود.

تخم مرغ شکستن برای دفع چشم زخم، نه پشتوانه دینی و شرعی دارد، و نه معقولانه و منطقی است. علاوه بر این مفاسد و مضرات هم دارد.

بیت المال در اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار است و استفاده از آن برای امور خیر و مصلحت عمومی، واجب و ضروری است. در قرآن کریم و روایات اسلامی، به اهمیت بیت المال و لزوم صرف آن در راه خدا، تأکید شده است.

غسل تعمید در مسیحیت به معنای پذیرش مسیحیت و ایمان آوردن به عیسی مسیح است. غسل تعمید معمولاً در کودکی و توسط یک کشیش یا روحانی مسیحی انجام می شود.

لباس نمازگزار دارای شرایط و احکامی است که رعایت آنها برای صحت نماز ضروری است. از نظر اسلام، نماز خواندن با لباس سیاه هیچ اشکالی ندارد و نماز را باطل نمی‌کند.

پاپ اسمیر (Pap smear) یک آزمایش پزشکی است که برای بررسی سلول‌های دهانه رحم استفاده می‌شود. این آزمایش برای تشخیص سرطان دهانه رحم، پیش‌سرطانی یا سایر مشکلات دهانه رحم انجام می‌شود.

در دین اسلام، پوشیدن جوراب برای زنان در مکان های عمومی واجب است. علت این حکم این است که پوشیدن جوراب باعث می شود که پاها از دید نامحرم پوشیده شود و از این طریق، حریم عفت و حیا زنان حفظ شود.

در اسلام، حکم خسارت بچه ها به اموال دیگران به سن و توانایی آنها بستگی دارد. اگر بچه ها خردسال باشند و توانایی درک درستی از اعمال خود را نداشته باشند، مسئول خسارت وارد شده نیستند. در این صورت، مسئولیت خسارت بر عهده ولی یا سرپرست آنها است.

نماز زیارت نمازی است که در آن انسان با حضور قلب و توجه به محبوب خود، به واسطه امامان معصوم، به درگاه خداوند متعال تقرب می یابد و از او طلب حاجت می‌کند. این نماز در زمان‌های مختلف خوانده میشود.

این که آیا نماز خواندن در باغات یا مزارع بدون دیوار اطراف شهر جایز است یا خیر، به شرایط و موقعیت خاص بستگی دارد. اما به طور کلی، اگر شرایط نماز خواندن در این مکان‌ها فراهم باشد، نماز خواندن در این مکان‌ها جایز است.

فروش سیگار، به گسترش اعتیاد و بیماری کمک می‌کند. سیگار فروش، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، باعث می‌شود که افراد به سیگار روی بیاورند و به اعتیاد به سیگار مبتلا شوند.

حکم گوش دادن به موسیقی حرام در اسلام حرام است و دلایل مختلفی برای آن ذکر شده است. گوش دادن به موسیقی حرام باعث تقویت علاقه شنونده به موسیقی حرام می شود و می تواند او را به ارتکاب گناه و فساد سوق دهد.

سجده در آیات سجده دار، یکی از اعمالی است که فضیلت و ثواب زیادی دارد. سجده در آیات سجده دار، واجب است و اگر کسی آن را ترک کند، مرتکب گناه شده است.

نماز وحشت، نمازی دو رکعتی است که در شب اول دفن میت خوانده می‌شود. این نماز به این دلیل نماز وحشت نامیده می‌شود که میت در شب اول قبر، احساس وحشت و تنهایی می‌کند و این نماز به آرامش او کمک می‌کند.

مو و پوست بدن انسان مردار محسوب نمی شود و نجس نیست. در اسلام، مردار به هر موجود زنده ای که جان آن به طور طبیعی یا غیرطبیعی گرفته شده باشد، گفته می شود.

کراتین کردن مو معمولاً مانع از رسیدن آب به پوست سر یا موها نمی‌شود و وضو و غسل را باطل نمی‌کند. با این حال، بهتر است قبل از کراتین کردن مو با یک مرجع تقلید مشورت کنید تا از نظر شرعی مطمئن شوید که کراتین کردن مو برای شما مانعی ایجاد نمی‌کند.

بر اساس نظر اکثر فقهای شیعه، خرید و مصرف گوشت در کشورهای غیر اسلامی حرام است. دلیل این حکم این است که در کشورهای غیر اسلامی، ذبح حیوانات به روش اسلامی انجام نمی‌شود.

اگر فراموش کنید که لباستان نجس است و این کار از روی عمد نباشد و با آن نماز بخوانید، نمازتان صحیح است. این حکم در تمام مذاهب اسلامی یکسان است.

در اسلام، تطهیر کف خانه به معنای پاک کردن آن از آلودگی های نجس است. این آلودگی ها می توانند شامل ادرار، مدفوع، خون، منی و سایر مواد نجس باشند. روش تطهیر کف خانه در اسلام به نوع کف خانه بستگی دارد.

حکم نمازهای خوانده شده با تیمم در اسلام این است که در شرایطی که آب برای طهارت کافی وجود نداشته باشد یا استفاده از آن برای فرد ضرر داشته باشد، نمازهای خوانده شده با تیمم صحیح و مجاز هستند و نیازی به قضا ندارند.

حجامت اصطلاحا به روشی از خونگیری اطلاق می شود که جهت درمان بعضی از بیماری‌ها بکار می‌رود و دارای سابقه تاریخی هفت هزار ساله و مورد تایید و تاکید اسلام می باشد.

خواندن نماز وحشت ثواب زیادی دارد و می‌تواند موجب آرامش و آمرزش میت شود. پیامبر اسلام (ص) فرموده‌اند: «بر میت ساعتی سخت‌تر از شب اول قبر نمی‌گذرد. پس بر اموات خود رحم کنید و برایشان صدقه بدهید و اگر توانستید، دو رکعت نماز برای فرد درگذشته بخوانید.»

شکیات نماز یعنی شک کردن به عملی که باید به جا می آوردیم ولی در حین یا بعد از نماز به انجام دادن آن عمل شک میکنیم. شک در عملی که از زمان آن گذشته است اعتباری ندارد.

در اسلام، آبرو و حیثیت انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «اَلْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ اَلْمُسْلِمُونَ مِنْ لِسَانِهِ وَیَدِهِ». یعنی: «مسلمان کسی است که زبان و دستش از مسلمانان در امان باشد».

یکی از معیارهای اصلی برای خواندن نماز اول اوقات شرعی و اذانی است که از صدا و سیما پخش می شود. اما اخیرا این مسئله بوجود آمده است که آیا بلافاصله پس از پخش اذان صبح میتوان نماز خواند؟ و یا اینکه آیا بلافاصله پس از پخش اذان، وارد وقت نماز صبح شده ایم؟

طبق فتوای اکثر مراجع تقلید، اگر کسی بعد از نماز شک کند که وضو گرفته است یا نه، نماز او صحیح است. اما برای نمازهای بعدی باید وضو بگیرد.

در اسلام، شرکت در نماز جمعه برای مردان مسلمان بالغ و عاقل که توانایی جسمی و مالی برای شرکت در آن را دارند، واجب است. این حکم در قرآن کریم و روایات متعدد پیامبر اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) آمده است.

هزینه های نماز و روزه قضای میت به عهده ورثه میت است. ورثه میت می توانند این هزینه ها را به صورت فردی یا جمعی پرداخت کنند. برای اطلاعات بیشتر ما این مقاله را برای شما آماده کرده ایم.

حکم دیدن فیلم رقص را باید براساس محتوای آن سنجید. تماشای فیلم رقص که مشتمل بر موسیقی حرام یا باعث تحریک شهوت می گردد، جایز نیست.

کسی که نماز یومیه خود را در وقت آن نخوانده، باید قضای آن را بجا آورد. این نماز قضا خواندن واجب است و میتواند به صورت فرادا یا جماعت آن را ادا کند.

در نهایت، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا برای ادای نذر باید قرض یا وام گرفت یا خیر، به شرایط و وضعیت فرد بستگی دارد. فرد باید با مشورت با یک عالم دینی یا یک فرد مورد اعتماد، تصمیم درست را بگیرد.

تیمم عروس خانم در شب عروسی اش از جمله مسائلی است که همیشه جای سوال دارد. مراجع تقلید تیمم کردن به جای وضو را در این شرایط جایز نمی دانند.

طبق نظر مراجع تقلید، نگاه پدر به عورتین بچه های بالغ خود حرام است. این حکم حتی در صورتی که پدر قصد لذت نداشته باشد نیز جاری است.

باید توجه داشت که هزینه‌ی تحصیل فرزند، یکی از مهم‌ترین نیازهای او است. تأمین این هزینه، یکی از وظایف اصلی پدر است به خصوص اگر فرزند توانایی مالی نداشته باشد.

طبق نظر مراجع تقلید، ماهی مرده در تور ماهیگیری حلال است. دلیل این حکم این است که ماهی در تور ماهیگیری، زنده از آب گرفته می شود و سپس در تور می میرد. بنابراین، شرایط ذبح ماهی رعایت شده است و خوردن آن حلال می باشد.

در نمازهای واجب، اگر کسی به دلیل بیماری یا ضعف جسمانی نتواند ایستاده نماز بخواند، باید نشسته نماز بخواند. اما در نمازهای مستحبی، اگر کسی بتواند ایستاده نماز بخواند، بهتر است ایستاده نماز بخواند و اگر نتواند، می تواند نشسته نماز بخواند.
صفحه 1 از 16