دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ مه ۲۰۲۴ میلادی

اعمال مستحبی|نمازهای مستحبی|نذر و نیازهای مستحبی|عملهای مستحبی

دعای روز دوشنبه / دعای روز دوشنبه صوتی / متن دعای روز دوشنبه .

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم میخواهیم به یکی از مهم ترین سوالات شما در مورد نماز عید فطر پاسخ دهیم. سوال اینجاست که آیا نماز عید فطر واجب است یا مستحب ؟ با ما باشید.

نماز شب قدر دو رکعت است. در هر رکعت بعد از سوره حمد، نمازگزار باید هفت بار سوره توحید را بخواند و بعد از تمام شدن نماز هفتاد مرتبه ذکر «استغفر الله و اتوب الیه» را تکرار کند.

اعمال روز شهادت حضرت زینب را برای رفع مشکلات، حاجت روایی، گشایش در کارها و …. انجام دهید. ابتدا نیت کرده و اعمال زیر را به ترتیب انجام دهید.

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم می خواهیم تمامی اطلاعات لازم در مورد تشهد نماز را در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

تعقیبات نماز عشا / دانلود تعقیبات نماز عشا / متن تعقیبات نماز عشا / تعقیبات نماز عشا صوتی / دعای بعد از نماز عشا / تعقیبات نماز عشا با معنی / تعقیبات نماز عشا مفاتیح الجنان

تعقیبات نماز مغرب / دانلود تعقیبات نماز مغرب / متن تعقیبات نماز مغرب / تعقیبات نماز مغرب صوتی / دعای بعد از نماز مغرب / تعقیبات نماز مغرب با معنی / تعقیبات نماز مغرب مفاتیح الجنان

تعقیبات نماز ظهر / دانلود تعقیبات نماز ظهر / متن تعقیبات نماز ظهر / تعقیبات نماز ظهر صوتی / دعای بعد از نماز ظهر / تعقیبات نماز ظهر با معنی / تعقیبات نماز ظهر مفاتیح الجنان

تعقیبات نماز عصر / دانلود تعقیبات نماز عصر / متن تعقیبات نماز عصر / تعقیبات نماز عصر صوتی / دعای بعد از نماز عصر / تعقیبات نماز عصر با معنی / تعقیبات نماز عصر مفاتیح الجنان

رفت و آمد با خویشاوندان از نظر شرعی واجب است و قطع رحم، از گناهان کبیره محسوب می شود. اما اگر این رفت و آمد موجب ارتکاب گناه و یا تأیید آن شود، باید آن مجلس را ترک کرد.

نافله به کار مستحبی یا کار نیکویی که بر انسان واجب نیست اطلاق می شود. هم چنین به معنی نوه، غنیمت و عطاء نیز آمده است و در اصطلاح فقهاء: به نمازهای مستحبی در شرع مقدس اسلام نافله می گویند.

هشدار تکان دهنده امام صادق (ع) به صاحب خانه ها : در این بخش احادیثی از امام جعفر صادق علیه اسلام نقل شده است که بسیار مهم و مناسب حال برخی صاحب خانه هاست .

غسل مس میت باید در زمانی انجام شود که بدن میت هنوز سرد نشده باشد. اگر بدن میت سرد شود، غسل مس میت واجب نیست.

سوره واقعه - سوره واقعه در جزء بیست وهفتم قرآن کریم قرار دارد و قسمت کوچکی از اواخر این جزء را در برگرفته است. واقعه تنها نام این سوره ی مبارکه است این کلمه در نخستین آیه این سوره مبارکه آمده است. سوره واقعه در «مکّه» نازل شده و دارای 96 آیه است‏.

اسما متبرکه به نام و صفات خداوند، نام پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) میگویند که لمس آن ها بدون داشتن وضو جایز نیست. این مسئله شامل مسّ آرم جمهوری اسلامی نیز می‌شود.

خواندن بعضی از سوره ها در نماز مجاز است ولی خواندن بعضی از دیگر سوره ها به تعداد و دفعات بیشتر اکراه دارد. اما در مورد جواز خواندن دو سوره در نماز سوالی مطرح شده که ما به پاسخ آن پرداخته ایم.

روزه یکی از ده عبادتی است که در اسلام مورد تأکید فراوان قرار گرفته و از فروع دین به شمار می رود. روزه از آداب مذهبی است که برای معتقدین به عنوان وسیله‌ای برای تقرب به خداوند است.

نیت در نماز، در کنار رکوع، سجده، تکبیرة الاحرام و قیام، یکی از ارکان نماز است. ولی گاهی ممکن است عمدا یا سهوا نیت نماز را اشتباهی بر زبان بیاوریم. آیا با این کار نماز ما باطل است ؟ پاسخ به این سوال را با هم میخوانیم.

در منابع و روایات دینی روش های مختلفی برای اجابت حاجات مردم توصیه شده است که از آن جمله می توان به نذورات اشاره کرد. نذر کردن آداب و شرایط خاصی دارد به طوری که بتوان آن را نذر شرعی نامید.

بسیاری از نمازگزاران، عادت دارند نمازهای یومیه خود را در مسجدی خاص و محلی ثابت، بجا می‌آورند؛ درحالی‌که مستحب است انسان نمازش را در مکان‌های مختلف و مساجد متعددی بخواند که در قیامت همه آن اماکن و مساجد به نفع او شهادت دهند.

نماز قَضا به هر نمازی که خارج از وقتِ تعیین‌شده‌ اش خوانده شود گفته می‌شود. از آنجا که نماز ها به واجب و مستحب تقسیم می‌شوند، قضای آنها نیز دو نوع است. پس از وفات فرد مکلّف، شخصی دیگری می‌تواند عهده‌دار قضای نماز آن فرد شود.

آیات عظام، خامنه اى و فاضل لنکرانی: با توجه به اینکه قمه زدن در زمان حاضر، به علت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچ گونه توجیه قابل فهم، باعث وهن و بدنام شدن مذهب می شود، باید از آن خوددارى گردد.

عزاداری یکی از فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی در برخی ادیان و مذاهب است که به مناسبت مرگ و شهادت ائمه، انبیا و شخصیت‌های مذهبی برگزار می‌شود. برای رعایت حقوق دیگران در عزاداری‌ها، می‌توان به موارد زیر توجه کرد.

حکم سینه زنی وزنجیر زنی در محرم زا در مقاله ی پیش رو با هم میخوانیم. تا انتها با دلگرم همراه باشید و نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

غیبت پشت سر اموات در اسلام نیز به عنوان یک عمل ناپسند و نامطلوب تلقی می شود. اسلام بر این اصل تأکید دارد که هیچ کسی نباید در ناظران خداوند نهان شود و همه افراد باید در زندگی خود مسئولیت پذیر باشند و به ارزیابی عملکرد خود بپردازند.

زیارت عاشورا یکی از معروف‌ترین و مقدس‌ترین زیارات شیعیان در سراسر جهان است و در ایام عاشورا و ایام شهادت امام حسین (ع) بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. برای خواندن زیارت عاشورا، باید به چند آداب زیر توجه کرد.

یکی از اعمال روز عرفه تسبیحات عشر است. در این مقاله متن کامل این تسبیحات را به همراه فایل صوتی آن تقدیم حضورتان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

یکی از اعمال روز عرفه انجام غسل است. در این مقاله قصد داریم شما را با این غسل و شرایط و احکام آن آشنا کنیم.

روزه گرفتن در روز عرفه یکی از اعمالی است که ثواب بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی درمورد این موضوع در اختیارتان قرار دهیم.

در نماز میت، همانند سایر نمازها، نیاز به نیت دارید. در نیت نماز میت، باید به خاطر داشته باشید که این نماز را به عنوان نماز قربت به خداوند برای مرحومی که در جهان دیگر است، انجام می‌دهید.

نوافل و نمازهای مستحب به جای نماز قضا محسوب نمی‌شود و کسی که نماز قضا بر عهده‌ی او باشد، واجب است آن را به نیت نماز قضا بخواند.

روزه قضا روزه‌ای است که باید بعد از ماه مبارک رمضان به علت عدم توانایی در ادای کامل روزه‌های مفروض، به جای آن‌ها روزه بگیریم. روزه قضا باید تا آخر شوال که دوازدهمین ماه قمر است، ادا شود.

حاضر نشدن در نماز جماعت از روی بی اعتنایی جایز نیست و سزاوار نیست که انسان بدون عذر نماز جماعت را ترک کند.

وقت خواندن نماز آیات در خورشید و ماه گرفتگی از زمانی است که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند و بنا بر احتیاط واجب نباید نماز را به قدری تأخیر انداخت که ماه و خورشید شروع به باز شدن کند.

اگر نماز گزار یک رکعت از نماز جماعت را جا بماند باید در زمانی که امام در حال تشهد است، تجافی کند، تجافی یعنی موقع تشهّد امام انگشتان دست و پا را به زمین بگذارد و زانوها را بلند کنیم یا همان نیم خیر نشستن که نه نشسته است و نه ایستاده.

در نماز جماعت، یکى از نمازگزاران که داراى تقوا و عدالت است پیشاپیش جمعیّت مى ایستد و دیگران پشت سر او نماز را بجا مى آورند. کسی که پیشاپیش همه می ایستد امام جماعت نام دارد.

انجام بعضی از کارها حضور قلب لازم هنگام وضو گرفتن را از بین می برد. بهتر است از انجام آنها بپرهیزیم. برای اطلاع از این موارد با ما همراه شوید.

غسل و وضوی قسمتی از بدن که زخمی است و خونریزی دارد و رسیدن آب به آن ضرر ندارد احکامی دارد که ما در این مقاله به آن پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

رُکوع یکی از رُکنهای نماز است. رکوع معمولاً در هر رکعت یک بار انجام می‌شود. حال نظر آیات بزرگ اسلام در مورد مقدار خم شدن در حالت رکوع نماز را در این مقاله با هم می خوانیم.
صفحه 1 از 5