دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی

اعمال مستحبی|نمازهای مستحبی|نذر و نیازهای مستحبی|عملهای مستحبی

سوره واقعه - سوره واقعه در جزء بیست وهفتم قرآن کریم قرار دارد و قسمت کوچکی از اواخر این جزء را در برگرفته است. واقعه تنها نام این سوره ی مبارکه است این کلمه در نخستین آیه این سوره مبارکه آمده است. سوره واقعه در «مکّه» نازل شده و دارای 96 آیه است‏.

اسما متبرکه به نام و صفات خداوند، نام پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) میگویند که لمس آن ها بدون داشتن وضو جایز نیست. این مسئله شامل مسّ آرم جمهوری اسلامی نیز می‌شود.

خواندن بعضی از سوره ها در نماز مجاز است ولی خواندن بعضی از دیگر سوره ها به تعداد و دفعات بیشتر اکراه دارد. اما در مورد جواز خواندن دو سوره در نماز سوالی مطرح شده که ما به پاسخ آن پرداخته ایم.

روزه یکی از ده عبادتی است که در اسلام مورد تأکید فراوان قرار گرفته و از فروع دین به شمار می رود. روزه از آداب مذهبی است که برای معتقدین به عنوان وسیله‌ای برای تقرب به خداوند است.

نیت در نماز، در کنار رکوع، سجده، تکبیرة الاحرام و قیام، یکی از ارکان نماز است. ولی گاهی ممکن است عمدا یا سهوا نیت نماز را اشتباهی بر زبان بیاوریم. آیا با این کار نماز ما باطل است ؟ پاسخ به این سوال را با هم میخوانیم.

در منابع و روایات دینی روش های مختلفی برای اجابت حاجات مردم توصیه شده است که از آن جمله می توان به نذورات اشاره کرد. نذر کردن آداب و شرایط خاصی دارد به طوری که بتوان آن را نذر شرعی نامید.

بسیاری از نمازگزاران، عادت دارند نمازهای یومیه خود را در مسجدی خاص و محلی ثابت، بجا می‌آورند؛ درحالی‌که مستحب است انسان نمازش را در مکان‌های مختلف و مساجد متعددی بخواند که در قیامت همه آن اماکن و مساجد به نفع او شهادت دهند.

نماز قَضا به هر نمازی که خارج از وقتِ تعیین‌شده‌ اش خوانده شود گفته می‌شود. از آنجا که نماز ها به واجب و مستحب تقسیم می‌شوند، قضای آنها نیز دو نوع است. پس از وفات فرد مکلّف، شخصی دیگری می‌تواند عهده‌دار قضای نماز آن فرد شود.

آیات عظام، خامنه اى و فاضل لنکرانی: با توجه به اینکه قمه زدن در زمان حاضر، به علت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچ گونه توجیه قابل فهم، باعث وهن و بدنام شدن مذهب می شود، باید از آن خوددارى گردد.

عزاداری یکی از فعالیت‌های مذهبی و فرهنگی در برخی ادیان و مذاهب است که به مناسبت مرگ و شهادت ائمه، انبیا و شخصیت‌های مذهبی برگزار می‌شود. برای رعایت حقوق دیگران در عزاداری‌ها، می‌توان به موارد زیر توجه کرد.

حکم سینه زنی وزنجیر زنی در محرم زا در مقاله ی پیش رو با هم میخوانیم. تا انتها با دلگرم همراه باشید و نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

غیبت پشت سر اموات در اسلام نیز به عنوان یک عمل ناپسند و نامطلوب تلقی می شود. اسلام بر این اصل تأکید دارد که هیچ کسی نباید در ناظران خداوند نهان شود و همه افراد باید در زندگی خود مسئولیت پذیر باشند و به ارزیابی عملکرد خود بپردازند.

زیارت عاشورا یکی از معروف‌ترین و مقدس‌ترین زیارات شیعیان در سراسر جهان است و در ایام عاشورا و ایام شهادت امام حسین (ع) بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. برای خواندن زیارت عاشورا، باید به چند آداب زیر توجه کرد.

یکی از اعمال روز عرفه تسبیحات عشر است. در این مقاله متن کامل این تسبیحات را به همراه فایل صوتی آن تقدیم حضورتان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

یکی از اعمال روز عرفه انجام غسل است. در این مقاله قصد داریم شما را با این غسل و شرایط و احکام آن آشنا کنیم.

روزه گرفتن در روز عرفه یکی از اعمالی است که ثواب بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی درمورد این موضوع در اختیارتان قرار دهیم.

در نماز میت، همانند سایر نمازها، نیاز به نیت دارید. در نیت نماز میت، باید به خاطر داشته باشید که این نماز را به عنوان نماز قربت به خداوند برای مرحومی که در جهان دیگر است، انجام می‌دهید.

نوافل و نمازهای مستحب به جای نماز قضا محسوب نمی‌شود و کسی که نماز قضا بر عهده‌ی او باشد، واجب است آن را به نیت نماز قضا بخواند.

روزه قضا روزه‌ای است که باید بعد از ماه مبارک رمضان به علت عدم توانایی در ادای کامل روزه‌های مفروض، به جای آن‌ها روزه بگیریم. روزه قضا باید تا آخر شوال که دوازدهمین ماه قمر است، ادا شود.

حاضر نشدن در نماز جماعت از روی بی اعتنایی جایز نیست و سزاوار نیست که انسان بدون عذر نماز جماعت را ترک کند.

وقت خواندن نماز آیات در خورشید و ماه گرفتگی از زمانی است که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند و بنا بر احتیاط واجب نباید نماز را به قدری تأخیر انداخت که ماه و خورشید شروع به باز شدن کند.

اگر نماز گزار یک رکعت از نماز جماعت را جا بماند باید در زمانی که امام در حال تشهد است، تجافی کند، تجافی یعنی موقع تشهّد امام انگشتان دست و پا را به زمین بگذارد و زانوها را بلند کنیم یا همان نیم خیر نشستن که نه نشسته است و نه ایستاده.

در نماز جماعت، یکى از نمازگزاران که داراى تقوا و عدالت است پیشاپیش جمعیّت مى ایستد و دیگران پشت سر او نماز را بجا مى آورند. کسی که پیشاپیش همه می ایستد امام جماعت نام دارد.

انجام بعضی از کارها حضور قلب لازم هنگام وضو گرفتن را از بین می برد. بهتر است از انجام آنها بپرهیزیم. برای اطلاع از این موارد با ما همراه شوید.

غسل و وضوی قسمتی از بدن که زخمی است و خونریزی دارد و رسیدن آب به آن ضرر ندارد احکامی دارد که ما در این مقاله به آن پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

رُکوع یکی از رُکنهای نماز است. رکوع معمولاً در هر رکعت یک بار انجام می‌شود. حال نظر آیات بزرگ اسلام در مورد مقدار خم شدن در حالت رکوع نماز را در این مقاله با هم می خوانیم.

مراجع بزرگ تقلید در ایران در فتوایی نظر خود را در مورد زکات فطره دانشجویانی که در خوابگاه سکونت دارند، بیان کرده اند. پاسخ آن ها را در ادامه بخوانید.

زکات فطره و یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است که هر سال با نزدیک شدن به عید سعید فطر، دفاتر مراجع عظام تقلید مبلغ زکات فطره و کفاره روزه آن سال را اعلام می کنند.

نماز آیات را از این لحاظ نماز آیات مینامند که وقتی نشانه ای یا حادثه ای پیش میاید و مردم دچار ترس میشوند بر مسلمان خواندن این نماز واجب میشود. در این مقاله شما را با ارکان، احکام و جزئیات نماز آیات آشنا میکنیم.

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه (س) به منظور گرامیداشت مقام والای ایشان هستند. انجام این اعمال مستحب است و در روایات معتبر توصیه‌های فراوانی دراین‌باره وجود دارد. اقامه عزای فاطمی یکی از مهم‌ترین اعمال این روز است.

روز بیست و هشتم صفر مصادف با وفات حضرت سید انبیاء صلی الله علیه و آله و نیز شهادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام بوده و از این رو در منابع شیعی قیام به مراسم تعزیه این دو بزرگوار و زیارت ایشان از نزدیک و دور توصیه شده است.

نماز شب اول ماه صفر یکی ار اعمالیست که شیعیان حسینی در این شب عزیز انجام میدهند. برای آموزش . نحوه خواندن نماز اول ماه صفر و همچنین اعمال شب اول ماه صفر با ما همراه باشید .

دعای قوی و فوری برای خریدن خانه _ با هیچ چیز به مانند دعا به خدا نزدیک نمی شوید و دعا کردن برای هیچ امر کوچکی را، به خاطر کوچک بودنش رها نکنید.

نماز طَواف یکی از واجبات حج و عمره است. این نماز دو رکعت مانند نماز صبح است که پس از طواف، پشت مقام ابراهیم خوانده می‌شود.

نماز اول ماه ربیع الاول ، نماز ربیع الاول ، آموزش خواندن نماز اول ماه ربیع الاول به سه طریقه .

دعا برای گشایش کار: خداوندا بر محمّد و خاندانش درود فرست و براى من در کارم گشایش و راه نجاتى قرار ده، و از جهاتى که گمان مى برم و یا گمان نمی برم مرا روزى ده همانا تو هرکه را بخواهى بى حساب روزى مى دهی

عید غدیر نیز مانند سایر اعیاد مذهبی، دارای اعمالی است که در این مقاله می خواهیم به ذکر آن ها بپردازیم. با ما همراه باشید.

روز ولادت امام رضا (ع) دارای اعمال و دعاهای خاصی است که در این مطلب قصد داریم شما را با این اعمال آشنا کنیم تا با به جا آوردن آن ها پاداش و ثواب بسیاری را از آنِ خود کنید.

در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم حکم فطریه سربازانی که در حال خدمت هستند را بر اساس نظر مراجع تقلید ذکر کنیم. با ما باشید.
صفحه 1 از 4