دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
گوشت چرخ کرده آماده می خرید؟

دلایل نخریدن گوشت چرخ کرده آماده چیست ؟

گوشت چرخ کرده آماده می خرید؟
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گوشت چرخ کرده اغلب با مقداری از چربی‌های دام مخلوط می‌شود و گاهی شرکت‌هایی که اخلاق و وجدان کاری را رعایت نمی‌کنند تقلباتی هم در این موارد انجام می‌دهند .

گوشت چرخ‌ کرده آماده از قصابی نخرید

عرضه گوشت چرخ کرده و از قبل آماده شده در قصابی ها ممنوع است و گوشت در قصابی ها باید در حضور مشتری چرخ شود . با دلگرم همراه شوید .

دلایل نخریدن گوشت چرخ کرده آماده چیست ؟

هشدار خطرناک در مورد مصرف گوشت چرخ کرده آماده

ارزانی گوشت چرخ کرده بی‌‌‌ علت نیست

قطعا اگر چرخی در بازار برای خرید مایحتاج زندگی زده باشید و دخل و خرج خانه دستتان باشد بارها با این قضیه مواجه شده‌‌‌‌اید که گوشت چرخ کرده ارزان‌‌‌‌‌ تر از گوشت به فروش می‌‌‌ رسد و این ارزانی هم بی‌‌‌‌‌ دلیل نیست.

تفاوت پنج هزار تومانی بین گوشت چرخ کرده گوساله با گوشت گوساله حاکی از این مسئله است که ناخالصی در گوشت چرخ شده وجود دارد و به خاطر همین مساله نیز مسئولین به فکر افتاده‌‌‌‌اند تا مردم را از خرید گوشت چرخ شده آماده برحذر کنند.

شهریور سال گذشته بود که محمد حسین عزیزی رئیس انجمن علوم و صنایع غذایی ایران گفت: گوشت چرخ کرده اغلب با مقداری از چربی‌های دام مخلوط می‌شود و گاهی شرکت‌هایی که اخلاق کاری را رعایت نمی‌کنند تقلبات قابل پیگیری در این زمینه انجام می‌‌‌دهند.

وی درباره قرمزی بیشتر برخی از گوشت‌های چرخ کرده بیان داشت: در برخی موارد، رنگ قرمز واقعاً به علت استفاده بیشتر از گوشت است، اما تقلباتی هم ممکن است توسط برخی شرکت‌های بسته بندی غیر متعهد انجام شود. مثلاً با افزودن پودر خون، مواد رنگی یا نیتریت سدیم، رنگ گوشت را برای القای تازگی، سلامت و جلب توجه مشتری قرمز تر می‌کنند که می‌تواند تهدید کننده سلامت مصرف کننده باشد و چنین اقدامی پیگرد قانونی دارد.

دامنه این تخلفات و عدم رعایت اخلاقیات در قصابی‌‌‌‌‌ها بیشتر از پیش شده است و استفاده از گوشت‌‌‌‌‌های نامرغوبی مانند قلوه گاه یا گوشت کله به دلیل ارزانی درگوشت چرخ کرده سبب پایین آمدن کیفیت و قیمت تمام شده گوشت چرخ کرده می‌شود.

استفاده از رنگ فرش در برخی قصابی‌‌‌ ها

امیر حسین بهداد، مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌‌ شرقی در گفت‌‌‌ و گو با خبرنگار ما با بیان این مسئله که هویت گوشت‌‌‌ های چرخ کرده فله‌‌‌ ای مشخص نیست و مردم از خرید آن به جد اجتناب کنند، اذعان داشت: به دلیل عدم مشخص بودن هویت گوشت‌‌‌های چرخ کرده فله‌‌‌ای گاها سنگدان را به جای گوشت چرخ کرده با قیمت ارزان‌‌‌ تر ارائه می‌‌کنند و حتی بازرسان ما رنگ فرش را در بعضی از قصابی‌‌‌ها کشف و ضبط کرده‌‌‌ اند که برای قرمزتر نشان داده شدن چرخ کرده استفاده می‌شده است.

وی افزود: محتوای گوشت‌‌‌های چرخ کرده آماده مجهول است و مشخص نیست که حیوان به صورت مجاز ذبح شده است یا نه، به همین خاطر ممکن است حیوان ذبح شده در خارج از کشتارگاه به بیماری مانند تب کریمه کنگو مبتلا بوده باشد که باعث بیماری خواهد شد.

در سال 95 در حدود 388 تن مواد گوشتی خام کشف و ضبط شد که بخشی از این گوشت مربوط به گوشت‌‌‌های چرخ کرده مشکل دار بود؛ بازرسین ما اگر هر مورد تخلفی ببینند سخت با آن برخورد خواهند کرد و مردم نیز تخلفات مشاهده شده را به دامپزشکی استان گزارش دهند.

بهداد همچنین از مردم خواست در صورت خرید گوشت چرخ کرده تنها از گوشت‌‌‌های بسته بندی شده‌‌‌ای که برچسب‌‌‌های مناسب دارند و زیر نظر اداره کل دامپزشکی بسته بندی شده‌‌‌اند استفاده کنند.

از دست رفتن سلامتی به قیمت ارزانی چند هزار تومانی

بخشی از حل این مشکل نیز به دست مردم است و مشتریان قصابی‌‌‌ها به بهای ارزانی چند هزار تومانی نباید از سلامت خود بگذرند و حاضر باشند گوشت چرخ کرده‌‌‌ای که از قبل آماده شده است را بخرند.

شیوع گاه به گاه بیماری‌‌ هایی مانند تب کریمه کنگو نیز ناشی از همین تخلفات است و ذبح خارج از کشتارگاه و بدون وجود ناظر فنی باعث می‌شود تا با شیوع چنین بیماری‌‌‌های سالانه چند نفر از هموطنانمان جانشان را از دست بدهند.

ارزانی اندک گوشت‌‌‌های چرخ کرده آماده نسبت به گوشت نباید توجیهی باشد که از کنار سلامتی‌ مان به راحتی بگذریم و مشتریان نیز نباید به متخلفان اجازه دهند که گوشت‌‌‌هایی مانند اسب و الاغ مهمان سفره هایشان باشد.

بیشتر بخوانید :

بهترین تغذیه در دوران قاعدگی از نظر طب سنتی ایران

خطراتی که با مصرف غذای شب مانده سرمان می آید | فلج تنفسی

آب شب مانده را نخورید

آشنایی با بدترین غذاهایی که در وعده ی شام مصرف میکنیماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits