دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
فواید و مضرات پودر پروتئین سویا
4
زمان مطالعه: 12 دقیقه
پودر پروتئین سویا از دانه‌های سویا، یکی از بهترین منابع پروتئین غیر گوشتی ساخته می‌شود.


معرفی پودر پروتئین سویا


پودر پروتئین سویا از دانه‌های سویا، یکی از بهترین منابع پروتئین غیر گوشتی ساخته می‌شود. دانه‌های سویا در هر وعده، مقدار زیادی پروتئین دارند و تقریبا هیچ چربی یا کلسترولی در پروتئین سویا وجود ندارد. این باعث می‌شود که پروتئین سویا به یکی از پروتئین‌های مفید برای قلب تبدیل شود.


پودر پروتئین سویا سلطان پروتئین گیاهی است، هر چند که تا حدی در مورد آن بی عدالتی شده و به اشتباه در بسیاری از موارد جزو پروتئینهای بی کیفیت طبقه بندی می شود.


بزرگترین تصور اشتباه در مورد پروتئین سویا این است ، به این دلیل که حاوی استروژن های گیاهی است ( مواد شیمیایی گیاهی که دارای خصوصیاتی شبیه استروژنها هستند ). باعث کاهش سطوح تستسترون و افزایش سطح استروژن می شوند . ولی مطالعات متعددی نشان داده که این حقیقت ندارد .اخیراً تجزیه و تحلیلی روی ۱۵ مورد از مطالعات معتبر پیشین که روی ارتباط سویا و سطوح تستوسترون صورت گرفته بود . انجام شد .


محققان نتیجه گیری کردند که سویا تغییری بر سطح تستوسترون در مردان ایجاد نمی کند . یکی دیگر از تصورات غلط در مورد سویا این است که این پروتئین مشابه پروتئینهای شیر ، باعث رشد عضلانی نمی شود . بر خلاف این ادعا ، مطالعه ای در سال ۲۰۰۷ نشان داد وقتی به تعدادی بدنساز مرد، پروتئین سویا کنستانتره، پروتئین سویا ایزوله، پودر مخلوط شامل سویا و وی یا پودر پروتئین وی ایزوله در طول برنامه ۱۲ هفته ای تمرین با وزنه داده شده، همگی افزایش حجم مشابهی داشتند .فارق از این که کدامیک از این پروتئینها را مصرف کرده بودند . این تحقیق دیگری را که در سال ۲۰۰۶ توسط محققان کانادایی بر روی افراد تمرین نکرده انجام شده بود را هم تایید کرد.


ویژگیهای پودر پروتئین سویا

 • قابل استفاده برای مردان و بانوان
 • مناسب برای گیاه خواران و کسانی که به پروتئین های لبنی حساسیت دارند.
 • کمک به رشد ماهیچه و عضله
 • افزایش سطح هورمون رشد
 • مناسب برای ریکاوری عضلات
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • کاهش کلسترول خون
 • کمک به چربی سوزی
 • جلوگیری از سرطان ای وابسته به هورمون ماند سرطان پستان و سرطان پروستات
 • کاهش علائم یائسگی

پروتین سویا

انواع پودر پروتئین سویا

سویا قبل از وارد شدن به چرخهٔ غذایی از فرآیندهای فراوانی عبور کرده و پس از خارج شدن روغن‌ سویا از ورقه‌های خشک شدهٔ آن برای استفاده به شکل‌های: پروتئین سویای ایزوله، کنسانتره پروتئین سویا و پروتئین سویای بافت‌دار شده، بهره گرفته می‌شود. مکمل‌های پروتئین سویای به سه شکل: ایزوله، کنسانتره و بافت‌دار شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پروتین سویا کنستانتره

این نوع از پروتئین سویا معمولاً حاوی حدود ۶۵ درصد پروتئین است، که مابقی آن شامل کربوهیدرات و چربی است . این پودر پروتئین توسط قرار دادن برگه های سویا یا آرد سویا تحت پروسه عصاره گیری توسط آب یا الکل برای جداسازی کربوهیدرات آن بدست می آید . سپس تحت پروسه خشک کردن یا آسیاب کردن یا کوبیدن قرار می گیرد برای تولید پودر پروتئین سویا . این نوع پودر پروتئین می تواند در برخی از افراد باعث ایجاد نفخ شود به این دلیل که کربوهیدرات باقیمانده در آن اغلب غیر قابل هضم است .

پروتیئن سویا ایزوله


این نوع پروتئین سویا از پودر پروتئین کنستانتره سویا تولید می شود . با پروسه های بیشتری که برای حذف بخش عمده از کربوهیدرات و چربی و عوامل نفخ زایی آن انجام می شود جهت تولید پودر پروتینی با خلوص ۹۰ درصد . این پروتئین سویا کمی نسبت به وی هضم کمتری دارد، ولی از کازئین سریعتر هضم می شود .


پروتئین سویای بافت‌دار شده

این گونه سویا که از موارد کنسانتره گرفته می‌شود در تهیه بسیاری از پروتئین‌های بازسازی شده -مانند مرغ و گوشت گاو- بکار گرفته می‌شود.


شرح مزایای مصرف پودر پروتئین سویا


پروتئین سویا بنظر می آید که مزایای مشابه وی ارائه می دهد ، به علاوه فوایدی که وی و پروتئینهای دیگر فاقد آن هستند . اولین آنها توانایی پروتئن سویا در افزایش سطوح هورمون رشد است ، که بنظر می آید به خاطرمقادیر بالای آرژینین و لیزین موجود در آن است . همچنین باعث تقویت سطوح نیتریک اکسید می شود . انیستیتو پلی تکنیک ویرجینیا و محققان دانشگاه آیالتی بلکزبورگ کشف کردند که فیتواستروژن جنستئین موجود در سویا باعث افزایش سطوح نیتریک اکسید می شود به وسیله افزایش آنزیمی که کاتالیزور بین تبدیل آرژینین به نیتریک اکسید بشمار می آید . علاوه بر این ، سویا برای ریکاوری عضلات بهتر عمل می کند .


مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ در ایالات اوهایو بر مقایسه پروتئین بارهای سویا و وی روی رشد عضلانی انجام شده گزارش کرد مردانی را که سویا دریافت کردند به دنبال تمرین بدنشان بهتر در برابر رادیکالهای آزاد نسبت به کسانی که پروتئین وی استفاده کرده بودند ، محافظت شدند و در سال ۲۰۰۵ ژورنال طب ورزش و تناسب اندام گزارش کرد که زنانی که پروتئین سویا برای چهار هفته دریافت کرده بودند دچار آسیبهای اکسیداتیو کمتر یشدند نسبت به کسانی که پروتئین وی مصرف کرده بودند (در دسته ای که وی مصرف کردند، چنین کاهشی دیده نشد ).


علاوه بر تمام اینها، سویا می تواند به چربی سوزی هم موثر باشد . ژورنال بیماری چاقی در سال ۲۰۰۸ گزارش کرد پروتئین سویا می تواند به چربی سوزی کمک کند، که احتمالاً به دلیل کاهش اشتها و کالری دریافتی است . در واقع مطالعه در سال ۲۰۰۷ که توسط محققان در دانشگاه آلابوما انجام شد گزارش کرد زنانی که روزانه نوشیدنی پروتئین حاوی ۲۰ گرم پروتئین سویا بعلاوه ۱۶۰ میلی گرم از ایزوفلاونها دریافت می کردند از چربی های شکم شان کاسته شد، در حالی که کسانی که نوشیدنی حاوی ۲۰ گرم کازئین دریافت کرده بودند بر چربی ناحیه شکم شان افزوده شد . دلیلش این است که سویا باعث افزایش سطوح نیتریک اکسید و هورمون رشد می شود، همچنین افزایش ریکاوری عضلانی ، این پروتئین ارزشمند است برای افزودن به وعده پروتئین قبل و پس از تمرین .

سایر فواید احتمالی پودر پروتئین سویا

گرچه همانطور که ذکر شد عده‌ای سویا را عامل مشکلاتی عدیده در سلامت می‌دانند، ولی در مقابل این باورها افرادی نیز معتقدند این مادهٔ غذایی فواید فراوانی نیز داشته و می‌تواند تأثیرات مثبتی در وضعیت سلامت بر جای بگذارد.


امروزه تولیدکنندگان و فرآوران سویا با کاهش «ضد مغذی» های موجود در آن و افزایش مقادیر متیونین ، میزان BV این ماده را تا حد زیادی بالا برده و معتقدند این مسئله دیگر جای نگرانی برای مصرف‌کنندگان ندارد. همچنین در برخی آزمایشات انجام شده روی موش‌ها، موارد آزمایشگاهی که با پروتئین سویای ایزوله (حاوی متیونین) تغذیه شده بودند، رشدی برابر با دسته‌‌ای که «کازئین» مصرف می‌کردند داشت و همین امر نشان از برخی جنبه‌های مثبت این قبیل سویاها در روند رشد دارد.

پروتئین سویا


ترکیبات «استروژنی» موجود در سویا


گرچه برخی افراد معتقدند ترکیبات «استروژنی» موجود در سویا موجب بروز مشکلاتی هورمونی و کاهش «تستوسترون» در اثر بالا رفتن میزان «استروژن» در بدن می‌باشند، ولی مطالعاتی که روی دسته‌ای از میمون‌ها صورت گرفت نشان داد که مصرف سویاهای عاری از «استروژن» در مقایسه با گروهی که سویای معمولی مصرف می‌کردند، تفاوتی ایجاد نکرده و تمام موارد مشاهده شده بین هر دو دسته مشابه است. لذا از این اطلاعات بدست آمده می‌توان نتیجه گرفت که «فیتواستروژن» موجود در دانهٔ سویا تاثیرات «استروژنیکی» مشخصی -همانند افزایش چربی بدن- در برندارد.


افسانه سویا و استروژن


یکی از دلایلی که بدن سازهای حرفه ای از مصرف پروتئین سویا خودداری می کنند این است که عقیده دارند سویا باعث افزایش سطح استروژن و کاهش تستوسترون می شود، که این امر سبب می شود رشد عضلات با کندی انجام شود. یک تحقیق گسترده که در سال ۲۰۱۰ در ژورنال “باروری و نازایی” منتشر شد نشان داد که، مصرف غذاهای حاوی سویا چه به صورت مستقیم و چه به صورت موجود در مکمل ها هیچ تاثیر منفی در سطح تستوسترون ندارد.


تأثیر سویا بر هورمون‌های تیروئید


مطالعات متعددی روی حیوانات مختلف حاکی از بروز تغییراتی در فعالیت‌های تیروئیدی پس از مصرف سویا می‌باشند، ولی تعیین چنین امری برای انسان‌ها همچنان اندکی دشوار قلمداد می‌شود. البته لازم به ذکر است که در برخی تحقیقات منتشر شده تا به این لحظه، شاهد بروز برخی تغییرات بخصوص در تیروئید اشخاص پس از مصرف سویای ایزوله بوده‌ایم.


از آن‌جایی که تیروئید نقش مؤثری در کاهش چربی دارد، مصرف سویا در بدنسازی جهت چربی‌سوزی رایج بوده و عده‌ای از محققان معتقدند پروتئین سویا با ایجاد تغییراتی منحصر به فرد در برخی از هورمون‌های بخصوص قادر به افزایش عملکرد و بازده تیروئید نیز می‌باشد. لذا می‌توان نتیجه گرفت، وجود چنین ویژگی‌هایی در این ماده غذایی ارتباط سویا و لاغری را نیز تقویت کرده است.


اهمیت ارتباط سویا و تیروئید

مصرف سویا در بدنسازی و ارتباط این ماده غذایی با تیروئید از یک جنبه حائز اهمیت می‌باشد: اگر میزان هورمون‌های تیروئیدی در بدن بیش از حد نبوده و کالری مصرفی شخص نیز به اندازهٔ کافی در نظر گرفته شده باشد، تیروئید بر خلاف خاصیت کاتابولیکی خود، موجب افزایش سنتز پروتئینی نیز می‌شود که این مسئله می‌تواند در شرایطی که فرد مورد نظر قصد کاهش وزن خود را دارد بسیار مفید واقع شود.


برخی دیگر از فواید پروتئین سویا


وجود تمام آمینواسیدهای ملزوم بدن در سویا، آن را به یک ماده غذایی مغذی تبدیل کرده و شما با مصرف آن می‌تواند علاوه بر بالا بردن ارزش دیگر مواد مغذی، سطح «کلسترول» خود را نیز در حالت عادی نگاه دارید. از طرفی، مصرف سویا در بدنسازی بسیار مفید قلمداد شده و شما با وارد کردن آن به رژیم غذایی خود، علاوه بر کاهش احتمال التهاب و کوفتگی عضلات، به دلیل تأمین آمینواسیدهای مورد نیاز بدن‌تان ماهیچه‌هایی بزرگ‌تر نیز بدست خواهید آورد. (ورزشکارانی که پروتئین سویا و وی را در رژیم خود دارند بیشترین بهره را از تمام فواید این دو ماده غذایی می‌برند).

مضرات مصرف پودر پروتئین سویا


در دنیای امروز که اکثر افراد به دنبال استفاده از پودر پروتئین برای بدنسازی یا سبک زندگی سالم هستند و مضرات متعددی در رابطه با پودرهای پروتئین حیوانی ذکر شده است بیشتر مصرف کنندگان به دنبال پودر پروتئین گیاهی هستند ولی باید بدانید که پودر پروتئین گیاهی از جمله پودر پروتئین سویا هیچگاه جایگزین مناسبی برای پودرهای پروتئین حیوانی نیست. پودر پروتئین سویا اگرچه غنی از پروتئین است اما در عین حال محتوی موادی است که می تواند برای سلامت شما مضر باشد.


پودر پروتئین سویا برخلالف سس سویا از دانه های سویای تخمیر نشده تهیه می شود یعنی این پودر حاوی مقادیر بالایی فیتیک اسید و فیتو استروژن است.


محتوای بالای اسید فیتیک در پودر پروتئین سویا - یک اسید حلقوی اشباع و فرم ذخیره سازی فسفر در گیاهان – به مینرالهایی مانند روی ، آهن ، کلسیم و منیزیم چسبیده و مانع جذب آنها در بدن می شود بنابراین مصرف پودر پروتئین سویا شما را در معرض خطر کمبود مواد معدنی قرار می دهد.

ولی با اینکه اسید فیتیک به عنوان یک " آنتی مغذی" شناخته می شود ، ماده ای با قدرت آنتی اکسیدانی بالا و ضد تومور است که خصوصا با پاکسازی روده ها با ابتلا به سرطان کولون مقابله می کند . بنابراین مصرف مقدار متعادلی از پروتئین سویا می تواند منافعی را به دنبال داشته باشد ولی مصرف زیاد پودر پروتئین سویا به دلیل وجود اسید فیتیک می تواند شما را در معرض خطر کمبود ویتامین B3 ، روی ، آهن ، کلسیم و منیزیم قرار دهد.

علاوه بر این بیشتر دانه های سویا از نظر ژنتیکی اصلاح شده اند بنابراین هنوز عواقب مصرف آنها مانند بسیاری از محصولات دیگر از این قبیل مشخص نیست.

بسته به محصولی که شما به عنوان پودر پروتئین سویا استفاده می کنید ، در صورت پاستوریزه شدن ارزش غذایی آن به شدت کاهش می یابد. حتما برای انتخاب بهترین پودر پروتئین سویا برچسب محصول را به دقت بخوانید.


علاو بر این اگر سیستم گوارشی حساسی دارید ممکن است مقدار بالای محتوای فیبر پودر پروتئین سویا برای دستگاه گوارش شما خوب نباشد.د لازم به ذکر است که مطالعات صورت گرفته بر روی پودر پروتئین سویا جهت تائید اثرات منفی آن هنوز کامل و قطعی نیستند.


میزان مناسب مصرف پودر پروتئین سویا


از آن‌جایی که ارزش بیولوژیکی سویا پایین می‌باشد، جایگزینی آن با دیگر پروتئین‌های مفید، خصوصاً طی دوره‌هایی که کالری دریافتی شخص کم است (مانند دوران رژیم)، می‌تواند موجب از دست دادن حجم عضلانی شود. لذا به خاطر داشته باشید که هیچ‌گاه تمامی پروتئین مورد نیاز خود را از طریق سچیا دریافت نکنید!


خوشبختانه جهت بهره‌گیری از مزایای پروتئین سویا نیازی به مصرف مقادیر بالای آن وجود ندارد و شما می‌توانید با دریافت روزانه ۱۰ الی ۳۰ گرم پروتئین ایزوله و مرغوب از تمام فواید ذکر شدهٔ این مادهٔ غذایی بهره‌مند شوید. (همچنین می‌توانید با ترکیب پروتئین وی و سویا به نسبت ۲ به ۱، محلول حاصل را روزانه ۲ الی ۳ بار مصرف نمایید).

divider

بیشتر بخوانید:

از فواید بی نظیر مکمل لیزین بیشتر بدانید!

مکمل لوسین و فواید باورنکردنی آن برای بدن

مکمل های ضد خستگی برای ورزشکاران حرفه ای

divider

گردآوری و ترجمه توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (4 رای)  
 • منبع
 • bestbody.ir
 • superfoodies.com
 • edcoan.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است