دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
دوچرخه ثابت یا تردمیل ، برای کاهش وزن کدام بهتر است؟
0
زمان مطالعه: 11 دقیقه
بسیاری از افراد به علت این که فرصت کافی برای رفتن به باشگاه های ورزشی ندارند تصمیم می گیرند که داخل منزل ورزش کنند و به همین علت به فکر تهیه یک ابزار ورزشی مناسب نظیر تردمیل یا دوچرخه ثابت می افتند.

برای لاغری تردمیل بخرم یا دوچرخه ثابت؟

به گزارش دلگرم : بسیاری از افراد به علت این که فرصت کافی برای رفتن به باشگاه های ورزشی ندارند تصمیم می گیرند که داخل منزل ورزش کنند و به همین علت به فکر تهیه یک ابزار ورزشی مناسب نظیر تردمیل یا دوچرخه ثابت می افتند؛ در چنین مواقعی است که توجه فرد به این معطوف می شود که کدامیک از این دو وسیله ورزشی مناسب تر است؟

واقعیت آن است که هر یک از این دو وسیله ورزشی مزایای خاص خود را دارند؛ به طور مثال تردمیل وسیله ورزشی مناسبی است که الگوی حرکتی روزانه انسان یا در واقع همان راه رفتن را تقلید می کند که این یک مزیت است.همچنین بسیاری از انواع تردمیل ها امکان نشان دادن ضربان قلب هنگام ورزش، میزان کالری مصرفی در طول مدت ورزش و مسافت طی شده را دارند و بدین طریق می توان شدت ورزش را تعیین کرد و بر اساس شدت تعیین شده در نسخه ورزشی، به ورزش پرداخت.

متخصصان پزشکی ورزشی معتقدند، افرادی که بیماری خاصی ندارند و از دردهای مزمن زانو رنج نمی برند می توانند از تردمیل برای داشتن یک فعالیت ورزشی هوازی مناسب در منزل استفاده کنند و درصورتی که به بیماری مزمنی نظیر بیماری قلبی، دیابت، پرفشاری خون یا ..... دچارند پیش از شروع ورزش حتما با یک متخصص پزشکی ورزشی مشورت کنند.برای افرادی که درد جلوی زانو دارند، استفاده از دوچرخه چه ثابت و چه متحرک توصیه نمی ‌شود. البته این موضوع مطلق نیست و با تنظیم زین دوچرخه، به نحوی که زانو زیاد خم نشود، می‌ توان از درد زانو جلوگیری کرد ولی به هر حال به این افراد توصیه می ‌شود به جای دوچرخه ‌سواری، پیاده‌ روی یا شنا انجام دهند.

دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت نیز همانند تردمیل مزایای زیادی برای ورزش در منزل دارد. به گفته متخصصان گرچه میزان حداکثر اکسیژن مصرفی که شاخص مناسبی از استقامت قلبی - عروقی است هنگام استفاده از دوچرخه ثابت به اندازه تردمیل افزایش نمی یابد، اما این وسیله ورزشی به علت نیاز به فضای کمتر و همچنین تولید صدای کمتر گزینه مناسبی برای بسیاری از افراد است.افزون بر این، توصیه می شود مبتلایان به آرتروز زانو و دردهای اسکلتی - عضلانی برای شروع یک برنامه ورزشی هوازی از این وسیله استفاده کنند.استفاده از دوچرخه ثابت ، یکی از روش‌ های رایج در ورزش‌ های هوازی است که در مقایسه با راه ‌پیمایی و تند راه رفتن، ویژگی خاصی ندارد و حتی به نسبت کمتری، ظرفیت هوازی را افزایش می ‌دهد و به علت استفاده از عضله ‌های چهار سر رانی، با خستگی زودتری همراه است.

استفاده از این دوچرخه‌ ها تنها به عنوان یک نوع ورزش هوازی به افراد توصیه نمی ‌شود؛ بلکه باید همراه با پیاده‌ روی تند یا دویدن آهسته باشد. به علاوه، افرادی که قصد دارند عضله‌ های چهار سر ران و عضله‌ های لگن و ساق‌ شان را تقویت کنند می‌ توانند از این نوع دوچرخه‌ ها استفاده کنند.در عین حال، استفاده از دوچرخه‌ های دستی برای تقویت اندام فوقانی به خصوص عضلات شانه و قفسه سینه توصیه می‌ شود. از طرفی این دوچرخه‌ ها مجهز به سیستم تنظیم مقاومت هستند که می ‌توان با افزایش مقاومت، ورزش‌ های هوازی را شدت داد و به تبع آن، قدرت عضلانی خود را بالا برد.البته بسته به شدت برنامه ورزشی، زمان و دور چرخ مقاومت تعیین می‌ شود. بنابراین برنامه ورزشی در افراد مسنی که قصد دارند از این دوچرخه‌ ها استفاده کنند، بهتر است در ابتدا به مدت نیم ساعت دوچرخه‌ سواری و زمان بین 2 یا 3 ست 10 تا 15 دقیقه‌ ای تقسیم شود.

دوچرخـه ثابـت بـهتـر اسـت یا متـحرک؟

در اکثر موارد استفاده از دوچرخه ثابت بیشتر توصیه می ‌شود به خصوص افرادی که وزن بالایی دارند، خانم‌ های باردار، افرادی که مشکلات حس عصبی پا دارند یا به نوعی راه رفتن برای شان مشکل‌ است.مبتلایان به پوکی استخوان یا کسانی که دچار مشکلات بینایی یا تعادلی هستند بهتر است از دوچرخه ثابت استفاده کنند. اکثر این افراد نمی ‌توانند از دوچرخه متحرک استفاده کنند زیرا به دلیل مشکلاتی که دارند، ممکن است تعادل خود را از دست بدهند و دچار شکستگی و صدمه‌ های جسمانی شوند.

در حالی که دوچرخه ثابت از ثبات بیشتری برخوردار است، تعادل آن ها را حفظ می ‌کند و می ‌توانند از فواید این ورزش بهره‌ ببرند.برای افرادی که درد جلوی زانو دارند، استفاده از دوچرخه چه ثابت و چه متحرک توصیه نمی ‌شود. البته این موضوع مطلق نیست و با تنظیم زین دوچرخه، به نحوی که زانو زیاد خم نشود، می‌ توان از درد زانو جلوگیری کرد ولی به هر حال به این افراد توصیه می ‌شود به جای دوچرخه ‌سواری، پیاده‌ روی یا شنا انجام دهند. برای استفاده از دوچرخه متحرک فرد باید از لحاظ بینایی، حسی و تعادلی کاملا سالم باشد.

فواید دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت برای چه افرادی مناسب است؟

استفاده از این دوچرخه ‌ها به همه افراد به خصوص افرادی که مشکل تعادل دارند یا مبتلا به صرع هستند یا اختلال بینایی یا مشکلات ارتوپدی پا دارند، توصیه می ‌شود. به دلیل این که افراد تعادل بیشتری روی آن ها دارند و با خطر کمتری مواجه هستند.در ضمن این ورزش برای افرادی که دچار پوکی استخوان هستند، به دلیل این که حین دویدن یا راه رفتن امکان شکستگی در این افراد بسیار است، توصیه می‌ شود؛ به شرط این که زیاد روی فرمان دوچرخه خم نشوند و تنه‌ شان حالت ایستاده و صاف داشته باشد.افراد دیابتی که دچار زخم پا هستند و راه رفتن طولانی باعث زخم شدن پاهای شان می ‌شود نیز بهتر است از این دوچرخه‌ ها استفاده کنند.

استفاده از این دوچرخه ‌ها برای افرادی که اخیرا روی زانوی خود عمل جراحی انجام داده ‌اند یا خانم ‌های جوانی که مشکل زانو دارند و بیشترین ناراحتی، درگیری مفصل کشکک و استخوان ران ‌شان است، توصیه نمی ‌شوددر صورتی که این افراد زاویه پا را با رکاب تنظیم کنند می ‌توانند از این دستگاه استفاده کنند در غیر این صورت بیش از حد خم شدن زانوها باعث تشدید درد می ‌شود.در ضمن هنگام استفاده از این دستگاه بهتر است که دوچرخه‌ متناسب با شرایط فرد تنظیم شود یعنی فاصله زین با زمین و زین تا رکاب‌ ها و زین با فرمان متناسب باشد.سایز دوچرخه‌ نیز باید مناسب باشد و مهم‌ تر از همه این که دوچرخه‌ های موجود در سالن‌ های بدن ‌سازی دارای تنظیم مقاومت هستند و افراد تازه ‌کار باید حداقل در یکی ‌دو هفته اول از تنظیم مقاومت خودداری کنند.

حتماً بخوانید:
دوچرخه ثابت چیست و چه کاربردی دارد ؟

دوچرخه ثابت چیست و چه کاربردی دارد ؟

دوچرخه ثابت در این اوضاع شهری و آلودگی هوا و ترافیک های شهری بهترین وسیله است که می تواند جایگزین دوچرخه بیرون از منزل و محیط های باشگاهی باشد و به…

دوچرخه ثابت

برای استفاده از دوچرخه ثابت این نکات را رعایت کنید:

  1. شورت ورزشی بالشتک دار و کفش مناسب بپوشید.
  2. دستورات آموزشی مربوط به تنظیمات دوچرخه و برنامه ریزی آن را بخوانید.
  3. زین دوچرخه را طوری تنظیم کنید که هنگام نشستن بر روی آن ساق پای‌ تان هنگامی که پدال در پایین ‌ترین نقطه خود است، اندکی خم شده باشد.
  4. پا زدن را به آهستگی بدون مقاومت یا با دنده پایین شروع کنید.
  5. به تدریج دنده و مقاومت را بالا ببرید.
  6. می ‌توانید حالت بالا رفتن از تپه را با بالا بردن مقاومت و "ایستادن" هنگام پا زدن شبیه ‌سازی کنید. به طور مشابهی با برداشت مقاومت و پایین ‌آوردن دنده حالت سرازیرشدن از شیب را بازسازی کنید.
  7. برای این که عضلات هامسترینگ (عضلات پشت ران) و عضلات گلوتئال (عضلات باسن) را بیشتر تمرین دهید، می ‌توانید از پدال ‌های بدون تسمه گیرنده استفاده کنید.
  8. همیشه پس از ورزش با دوچرخه ثابت خودتان را سرد کنید و تمرین‌ های کششی انجام دهید.

فواید تردمیل

فواید تردمیل برای سلامتی

تردمیل برای درمان مشکلات قلبی و عروقی

تردمیل ها در تشخیص بیماری های قلبی، انسداد شریان کرونر و سایر مسائل قلبی مفید هستند. بدن ممکن است علائم بیماری قلبی یا انسداد شریانی را تا زمانی که تحت چالش قرار نگرفته باشد نشان ندهد و استفاده از تردمیل یک راه موثر برای قرار دادن بدن در معرض این چالش است، در حالی که توانایی مراقبت از علائم حیاتی بیمار را دارد. آزمایش های تردمیل اغلب بر روی بیماران انجام می شود که در حال حاضر علائم مشکلات قلبی را تجربه نمی کنند، اما عوامل خطر مانند: کلسترول بالا دارند.

لوازم ورزشی هوازی در کنار یک رژیم ورزشی، گردش خون در بدن را بهبود foadni و باعث تقویت قلب می شود. ورزش ایروبیک همچنین با کاهش میزان چربی خون (کلسترول بد) و افزایش سطح لیپوپروتئین با چگالی بالا (کلسترول خوب)، بدن را در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. هر کسی که دارای مشکلات قلبی باشد، قبل از شروع هر برنامه ورزشی، باید با پزشک خود مشورت کند تا اطمینان حاصل شود که فشار زیادی بر روی بدنشان وارد نمی کند.

سلامت استخوان ها با تردمیل

تمرین های هوازی مانند راه رفتن یا دویدن بر روی تردمیل می تواند تراکم استخوان ها را افزایش دهد. افزایش چگالی استخوان اسکلت شما را تقویت می کند و خطر بیماری های استخوانی مانند استئوپروز را کاهش می دهد. یک مطالعه 2008 در “مجله متابولیسم استخوان و مواد معدنی” گزارش داد که آموزش استقامتی منظم بر روی یک تردمیل باعث افزایش قابل توجهی در کیفیت استخوان موش های در حال رشد شد. نتایج این مطالعه لزوما به طور مستقیم به مزایای تردمیل برای انسان تمرکز می کند اما نشان می دهد که تردمیل ها نقش ویژه ای در توسعه مواد استخوانی سالم دارند.

فواید تردمیل برای سلامت روان

علاوه بر مزایای فیزیکی تردمیل، تمرین با این وسیله ورزشی مزایای متعددی را در رابطه با سلامت روان و رفاه احساسی شما ارائه می دهد. ورزش هوازی باعث آزاد شدن اندورفین ها می شود که یک احساس خوب را به وجود می آورند. ورزش تردمیل می تواند به کاهش علائم افسردگی و به شما برای استراحت بهتر و راحت تر کمک می کند. اگر با اضطراب و تنش روحی مواجه شوید، تمرین با تردمیل با شدت هوازی اغلب این علائم را کاهش می دهد.

حتماً بخوانید:
فواید دویدن روی تردمیل را میدانید؟!

فواید دویدن روی تردمیل را میدانید؟!

تردمیل ؛خوب است یا بد؟ آیا تردمیل راهی است به سوی لاغرتر شدناست؟با دلگرم همراه باشید تا با فواید ورزش تردمیل آشنا شوید. تردمیل و فواید تردمیل دویدن…

دیگر فواید استفاده از تردمیل

در مقایسه با یک سطح سخت در فضای باز، سطح در حال اجرا روی یک تردمیل می تواند یک گزینه کم اثر از نظر خطرات و آسیب ها برای تمرین ها در حال اجرا و پیاده روی را فراهم می کند. اگر شما دچار مشکلات بدنی نا امن هستید به مانند بیماری های قلبی، اختلالات تشنج و یا چاقی مضر است، لوازم ورزشی همچون تردمیل اجازه می دهد تا در یک محیط ایمن، بر تمرین های خود نظارت کامل داشته باشید.

بیماران دیابتی – مزایای تردمیل به تشویق مردم به انجام ورزشی منظم منجر می شود، این مورد عامل مهمی در کنترل سطح انسولین در افراد دیابتی نوع 2 است. بر طبق یک مطالعه منتشر شده در مجله هیدروژنتیک بالینی، ورزش منظم موجب کاهش قند خون در بیماران دیابتی شده است. ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش بهترین راه برای کنترل علائم دیابت است. هر بیمار قبل از شروع تمرین باید با پزشک خود مشورت کند زیرا تمریناتی که بیش از حد شدید هستند می توانند سطح قند خون را افزایش دهند.

ورزش برای کمتر از 20 دقیقه در یک زمان، معمولا باعث می شود که کبد گلوکز ذخیره شده برای سوخت را آزاد کند، اما یک جلسه حداقل 20 دقیقه مفیدتر است زیرا باعث می شود عضلات بتوانند گلوکز را برای سوخت مصرف کنند و سطح قند خون را کاهش دهند. استفاده از تردمیل اغلب به بیماران اجازه می دهد سطح گلوکز خون خود را به میزان کافی کاهش دهند تا میزان مصرف دارو به حداقل برسد. ورزش کردن با تردمیل به طور منظم کمک به تنظیم هورمون هایی مرتبط با خواب می شوند. چرخه های منظم خواب عامل دیگری است که به حفظ سطح قند خون در بدن کمک می کند.

ورزش لتا تردمیل راه عالی برای حفظ بدن در شکل خوب و کاهش سطح بیماری در کل بدن است. قلب مهم ترین عضله در بدن است و نیاز به تمرین در سطوح بالا دارد. تردمیل ها به عنوان ماشین های ورزشی بسیار مفید هستند، زیرا آنها آسان برای استفاده و اعمال فشار کمتر بر بدن از انواع مختلف تمرین های دیگر هستند. اکثر کارشناسان توصیه می کنند که افراد حداقل پنج روز در هفته به مدت 20 تا 60 دقیقه بر روی تردمیل بدوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits