دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
علت گود رفتن وسط کیک های خانگی در زمان پخت چیست؟
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بدترین اتفاقی که می تواند برای کیک خانگی بیفتد خوابیدن پف وسط کیک و صاف نبودن روی آن است که چهره ای زشت به کیک می دهد . این مشکل چرا ایجاد می شود؟ دلایل گود شدن وسط کیک چیست ؟

بعضی اوقات کیک ما در وسط آن ، گود و فرورفته می شود. ممکن است ناراحت شویم ، ممکن است عصبانی شویم یا به فکر فرو برویم که چرا این اتفاق رخ داده. اما لازم نیست کیک را دور بیندازیم.

دلایل گود شدن و فرورفتن وسط کیک چیست؟

ممکن است همه چیز را دقیق و درست محاسبه کرده باشید ، تمام مواد را به درستی وزن کرده باشید و قلق های پخت کیک را دنبال کرده باشید ، یک چیز را حتماً رعایت کنید : میزان مواد ، شاید پذیرش این مسئله برایتان سخت باشد.
معمولاً جوش شیرین و بیکینگ پودر را با استفاده از قاشقهای استاندارد ، اندازه گیری می کنیم. اگر یک بار تصمیم گرفتید که از ترازو استفاده کنید به این نکته دقت کنید : چون بیکینگ پودر خیلی سبک است ، ترازوها وزن دقیق را نشان نمی دهند و بنابراین امکان دارد بیکینگ پودر را بیشتر از حد نیاز اضافه کنید.
نکته مهم – شما یا باید از قاشق اندازه گیری استفاده کنید یا ترازو جدیدی بخرید تا بیکینگ پودر را وزن کنید ، یک ترازو با دقت بسیار بالا.

نتیجه گیری : اگر کیک شما گود شد ؛ یکی از دلایل آن مقدار زیاد وَرآورنده (بیکینگ پودر ، جوش شیرین) است.
وقتی بیکینگ پودر را بیشتر از مقدار لازم بریزید ، کیک خیلی پُف می کند ؛ تا حدی که نمی تواد وزن خودش را تحمل کند و سپس در قسمت بالائی فروریخته و گود می شود.

چه عوامل دیگری باعث گود شدن کیک می شوند ؟

علت گود شدن و فرورفتن وسط کیک

1. کیک نپخته

گاهی یک کیک داریم که از بیرون که نگاه می کنیم پخته است ؛ اما وسطش هنوز نپخته و خام است. این حالت که پخت کیک ، کامل نشده باشد باعث می شود که سطح کیک تان پائین برود ، مایه کیک گود شده و یک سوراخ گود در کیک ایجاد می کند.
بنابراین قبل از بیرون آوردن قالب از فر ، باید مطمئن شوید که کیک شما کاملاً پخته است.
زدن یک خلال چوبی یا سیخ چوبی درون کیک ، یک راه خوب است ؛ برای تست اینکه کیک پخته یا نه. اگر خلال دندان ، تمیز بیرون آمد ، کیک پخته است. اگر مایه کیک به آن چسبیده بود ، به زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد.

2. اسیدیته کافی نیست

کیکهای اسیدی (و تمام چیزهای اسیدی دیگر مثل نان و کوکی و …) سریعتر پخته می شوند وقتی که اسید بیشتری در دستور آنها باشد.
ذکر این نکته هم ضروری است که در دستورپخت اگر مقدار جوش شیرین ، زیادی باشد ، سطح شیرینی اُفت پیدا می کند و کیک شما نمی پزد.
برای اینکه بدانیدمقدار جوش شیرین در مایه خمیر ، زیاد است یا نه ، آن را مزه کنید. اگر طعم صابون می داد ، جوش شیرین را با ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه مستقیماً در مایه بریزید. این باعث افزایش اسیدیته می شود و به پخت کیک کمک می کند.

3. بیش از حد مخلوط کردن

گاهی اوقات هم زدن مواد کیک ، خیلی راضی مان نمی کند و اصرار داریم آنقدر مخلوط کنیم که مایه کیک فوق العاده صاف و خامه ای بنظر برسد.
بیش از حد هم زدن به این شکل ، ساختار گلوتن موجود در آرد را بیش ازحد تقویت می کند. این مسئله هوای زیادی ایجاد می کند که در نتیجه باعث می شود کیک پف کرده ، بالا برود و دوباره سقوط کند.
خوب است ، در واقع بهتر است تمام مواد خشک را جدا مخلوط کنید و مواد مرطوب را بطور جداگانه ؛ یعنی قبل از اینکه آنها مواد خشک با تر ترکیب شوند. زیرا گلوتن موجود در آرد وقتی مواد خشک ، خیس شده و هوادهی شوند ، به سرعت فرم می گیرد.

4. درجه حرارت فر

بالا آمدن کیک درون فر ، آدم را وسوسه می کند که کیک را چک کند. باز و بسته کردن درب فر بطور چشمگیری بر روی دمای پخت تاثیر می گذارد. از پخت یکنواخت کیک جلوگیری می کند و می تواند باعث گود شدن کیک شود.
اگر سطح کیک شما فرورفته شده ، می تواند نشانه این باشد که شما عجله کرده اید. برای جلوگیری از فرورفتگی سطح کیک ، باید در برابر تمایل به باز کردن درب فر قبل از پخت کامل کیک مقاومت کنید.
اگر دما به طور ناگهانی کم شود ، کیک از وسط فرو می رود. آخرین ناحیه ای که در کیک تنظیم می شود ، مرکز کیک است. اطراف کیک خودشان را به لبه های قالب می چسبانند و فقط وسط کیک است که تکیه گاهی ندارد.

اگر کیک تان را بررسی می کنید ، زمان چک کردن کیک را به حداقل زیر ۲۰% آخر زمان پخت محدود کنید. بدین ترتیب شانس بیشتری برای بالا آمدن کیک دارید. یعنی اگر طبق دستور پخت کیک شما باید ۵۰ دقیقه در فر بماند ، تنها در ۱۰ دقیقه آخر مجاز هستید درب فر را باز کنید. (روایات دیگر روی گذشتن ۲/۳ زمان پخت ، تاکید دارند)

این مهم است که به محض باز شدن درب فر ، مایه کیک را بلافاصله درون فر قرار دهید تا گرمای زیادی از دست نرود. این کار اشتباهی است که درب فر را باز کنید ، سپس به سمت میز بروید ، قالب کیک را بردارید و درون فر بگذارید. مقدار زیادی حرارت در این پروسه به ظاهر کوتاه از دست می رود.
پس بهترین حالت این است که قالب را در دست بگیرید ، درب فر را باز کنید و سریعاً داخل فر گذاشته ، درب فر را ببندید.

همچنین مطمئن شوید که زمانیکه قالب را درون فر می گذارید ، فر در دمای مناسبی قرار داشته باشد. اگر به درجه فرتان اعتماد ندارید ، دماسنج فر تهیه کنید. این دما سنج یا حرارت سنج ها در فروشگاه های لوازم قنادی به راحتی خریداری کنید و در زمان روشن کردن کیک در کنار قالب قرار دهید یا به قفسه فر آویزان کنید.

 فرورفتن وسط کیک

بعضی از فر ها اختلاف زیادی بین دما در بالا و پایین فر دارند. پس کیک خود را روی قفسه میانی پخت کنید ، جایی که بیشترین احتمال هست که دمای آن ثابت باشد.
بعضی از فرها اختلاف زیادی در دمای بخش بالا و پایین شان وجود دارد ؛ به هر علتی مثلاً قدرت فر کم است.
به همین دلیل است که گفته می شود قالب را در طبقه وسط فر بگذارید.
اگر الان به یک کیک فرورفته خیره شده اید ، نگران نباشید. در زیر چند ایده برای کمک به شما برای خلاص شدن از این وضعیت وجود دارد.

راهکار برای کیک های فرورفته

  • سوراخ را پر کنید

سوراخ را با هر چیزی که فکر می کنید در کنار کیکتان خوش طعم می شود ، پُر کنید. مثلاً می توانید درون کیک تان را با نارگیل پُر کرده با آیسینگ آنرا کاور کنید و یک گل زیبا روی آن بگذارید.
بسته به طعم کیکتان می توانید آن را با باترکریم ، میوه ، شکلات ، اسمارتیز ، پاستیل و مارشمالو ، آب نبات رنگی یا هر چیز خوشمزه دیگری پُر کنید.
در این مورد می توانید هرگونه خلاقیتی به خرج دهید.

  • سوراخ را بزرگتر کنید

از یک لیوان کوچک یا رینگ کیک برای برش کامل سوراخ استفاده کنید ؛ تا شبیه به یک رینگ کیک شود.

حتماً بخوانید:
طرز تهیه کیک شوکو هالیک به همراه تمام فوت و فن ها

طرز تهیه کیک شوکو هالیک به همراه تمام فوت و فن ها

طرز تهیه کیک شوکو هالیک بسیار ساده است. این کیک خانگی را با استفاده از شکلات تخته ای می توانید تهیه کنید. این کیک دارای یک کرم بوده و ترکیبات خوشمزه…
  • از کیک فرورفته برای درست کردن چیز دیگری استفاده کنید

مانند کیک توپی ، دسر پارافه ، ترایفل استفاده کنید .
یا کیک را بصورت تکه ای سرو کنید؛ با بستنی و سس شکلات گرم که از آن چکه می کند.

نتیجه گیری :

بنابراین اگر کیک شما از وسط فرو رفت :

وحشت نکنید
نوشته های بالا را مرور کنید تا بفهمید چه اشتباهی رخ داده است
خلاقیت به خرج دهید و آن را به چیز دیگری تبدیل کنید.

اشتباه اول: در فر موقع پخت باز شده است.

اشتباه دوم: میزان شکر نسبت به مواد زیاد بوده است.

اشتباه سوم: میزان بکینگ‌پودر زیاد بوده است.

اشتباه چهارم: قالب کیک نسبت به مواد کوچک بوده است.

اشتباه پنجم : فر زیادی داغ بوده است.

اشتباه ششم : از آرد مرغوب استفاده نکرده‌اید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits