۱۹ خاصیت و کاربرد جوش شیرین که نمیدانستید

۱۵,۰۹۲
۳۸
۲
سه شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۷

مجله دلگرم | جوش شیرین یا سدیم بیکربنات بطور گسترده در پخت و پز استفاده میشود. دلیل این امر هم این است که جوش شیرین یک مخمر میباشد و با تولید کربن دی اکسید باعث پف کردن خمیر میشود. علاوه بر پخت و پز، جوش شیرین کاربرد ها و خواص زیادی نیز دارد.

در ادامه 19 تا از فواید جوش شیرین را برای شما آورده ایم. همراه ما باشید.

1. درمان سوزش سر دل

سوزش سر دل یا رفلاکس اسید احساس درد و سوزشی است که در قسمت بالایی شکم ایجاد میشود و میتواند حتی به گلو نیز سرایت کند. برخی از دلایل ایجاد سوزش سر دل استرس و خوردن غذا های چرب و تند است.

جوش شیرین با خنثی کردن اسید معده میتواند سوزش سر دل را درمان کند. برای درمان مشکل خود میتوانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کرده و به آرامی بنوشید.

2. دهانشویه

احتمالا تا کنون شنیده اید که دندان پزشک ها میگویند که برای به حداکثر رساندن سلامت دهان و دندان خود علاوه بر مسواک باید از نخ دندان و دهانشویه نیز استفاده کنید. دهانشویه به دلیل اینکه مایع است میتوانید به تمامی نقاط دهان نفوذ کرده و همه ی عوامل بیماری زا را از بین ببرد.

بسیاری از افراد از جوش شیرین به عنوان جایگزینی برای دهانشویه استفاده میکنند. جوش شیرین میتواند نفس شما را تازه کند و همچنین میکروب ها و باکتری های موجود در دهان را از بین ببرد.

نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در نصف لیوان آب ریخته و مخلوط کنید و دهان خود را با آن بشویید.

3. درمان آفت دهان

آفت دهان واقعا دردناک و اعصاب خرد کن است و میتواند حسابی شما را اذیت کند. تحقیقات علمی نشان داده است که جوش شیرین میتواند درد آفت دهان را از بین ببرد. با استفاده از دستوری که در بخش قبلی گفته شد، دهانشویه جوش شیرین درست کنید و دهان خود را روزانه 1 بار با آن شستشو دهید. اینکار را تا زمان بهبود آفت ها باید انجام دهید.

4. سفید کننده دندان ها

جوش شیرین یک راه کار خانگی محبوب برای سفید کردن دندان ها است. بسیاری از بررسی های علمی نشان داده است که خمیر دندان هایی که حاوی جوش شیرین هستند در روشن کردن رنگ دندان ها موثر تر میباشند.

علت این امر خاصیت سایندگی ضعیفی است که جوش شیرین دارد. جوش شیرین میتواند پیوند مولکول هایی که باعث زرد رنگ شدن دندان ها میشوند را جدا کند و به این ترتیب در روشن کردن رنگ دندان ها موثر باشد.

5. خوشبو کننده

عرق انسان هیچگونه بویی ندارد. شاید عجیب باشد اما حقیقت دارد.

عرق تنها زمانی بو پیدا میکند که توسط باکتری های موجود زیر بغل تجزیه میشود. این باکتری ها عرق را به ضایعات اسیدی مبدل کرده و باعث بد بو شدن آن میشوند. جوش شیرین با کاهش میزان اسیدی بودن عرق از بوی بدن آن میکاهد. برای کاهش بوی بد عرق خود به سادگی میتوانید اندکی پودر جوش شیرین را زیر بغل خود بمالید.

6. بهبود عملکرد ورزشی

جوش شیرین و یا سدیم بیکربنات یک مکمل محبوب ببین ورزشکاران است. برخی از تحقیقات علمی نشان داده اند که جوش شیرین میتواند منجر به افزایش توانایی ورزشکار جهت حفظ شرایط بدنی ایده آل در مدت زمان طولانی تر بشود.

هنگام انجام فعالیت های ورزشی شدید، ماهیچه ها اسید لاکتیک تولید میکنند که باعث ایجاد احساس خستگی در فرد میشود. لاکتیک اسید همچنین باعث کاهش میزان pH درون سلول ها میشود و همین مسئله نیز باعث خستگی بیشتر ماهیچه ها میشود.

جوش شیرین pH بالایی دارد و به همین دلیل میتواند با خستگی سریع مبارزه کرده و شما را قادر سازد تا برای مدت طولانی تری به انجام فعالیت های ورزشی بپردازید.

7. درمان خارش پوست و آفتاب سوختگی

یکی از راه های خانگی درمان خارش های پوستی، حمام جوش شیرین است. منظور از حمام جوش شیرین، حمام کردن در آبی است که در آن جوش شیرین حل شده باشد (در یک وان) حمام جوش شیرین در درمان خارش و سوزش ناشی از نیش حشرات و زنبور ها فوق العاده موثر است.

جوش شیرین همچنین در درمان آفتاب سوختگی هم موثر است. البته اگر با مواد غذایی دیگر همچون نشاسته ذرت و جو دوسر ترکیب شود اثر گذاری بیشتری خواهد داشت.

برای استفاده از روش حمام جوش شیرین، نصف فنجان جوش شیرین را درون وان آب بریزید و قسمتی از پوست که نیش خورده را بطور کامل درون آب قرار دهید.

اگر قسمتی از بدن تان نیش خورده که نمیتوان آن را درون وان آب قرار داد، میتوانید با استفاده از جوش شیرین و مقدار کمی آب، یک خمیر تهیه کنید و آن را بر روی ناحیه آلوده شده قرار دهید.

8. درمان پینه

پینه تکه های پوستی سفت و خشنی است که در طولانی مدت و بر اثر اصطکاک و یا فشار بوجود آمده است. برخی از فعالیت ها همچون پیاده روی مداوم، باغبانی و یا انجام برخی فعالیت های ورزشی میتواند باعث بوجود آمدن پینه بشود.

پینه خطر جدی برای سلامت شما ندارد اما زمانیکه به آن فشار وارد شود میتواند باعث درد و ناراحتی گردد.

تحقیقات علمی نشان داده است که قرار دادن ناحیه پینه بسته در محلول آب و جوش شیرین (حمام جوش شیرین) میتواند آن را نرم کرده و درد را کاهش دهد. اگر بطور مداوم ناحیه پینه بسته پوست خود را درون محلول جوش شیرین قرار دهید، به مرور زمان پینه از بین خواهد رفت.

9. کاهش سرعت پیشروی بیماری نارسایی کلیوی

افرادی که دچار بیماری نارسایی کلیوی هستند آهسته آهسته کارایی کلیه های خود را از دست میدهند. کلیه ها نقش بسیار مهمی در بدن دارند چراکه ضایعات و آب اضافه خون را تصفیه کرده و میزان مواد معدنی مهم موجود در بدن همچون پتاسیم، سدیم و کلسیم را تنظیم میکنند.

تحقیقات علمی نشان داده است که مصرف جوش شیرین میتواند سرعت پیشرفت بیماری نارسایی کلیوی را کاهش دهد.

10. بهبود سرطان

سرطان دومین دلیل مرگ و میر در سراسر دنیا است و اغلب با روش شیمی درمانی، درمان میشود. شیمی درمانی سرعت رشد سلول های سرطانی را کاهش داده و یا آن ها را متوقف میکند.

تعدادی از تحقیقات علمی نشان داده است که مصرف جوش شیرین میتواند تاثیرگذاری شیمی درمانی را افزایش دهد. جوش شیرین میتواند میزان اسیدی بودن محیط تومور ها را کاهش دهد و به همین علت میتواند به بیشتر شدن تاثیر شیمی درمانی کمک کند.

11. از بین بردن بوی یخچال و فریزر

قطعا تا حالا تجربه این را داشتید که درب یخچال خود را باز کنید و بوی بدی به مشام تان برسد. این مسئله احتمالا به دلیل فاسد شدن برخی از مواد غذایی درون یخچال است. بوی بد حتی ممکن است پس از اینکه ماده غذایی فاسد را خارج و یخچال را شسته اید نیز همچنان از بین نرود.

جوش شیرین میتواند بوی بد یخچال را بخوبی از بین ببرد. توجه داشته باشید که جوش شیرین بر خلاف خوشبو کننده ها، بوی بد را مخفی نمیکند بلکه آن را از ریشه از بین میبرد.

برای از بین بردن بوی بد یخچال با استفاده از جوش شیرین، یک فنجان را از این ماده کاربردی پر کنید و آن را درون یخچال قرار دهید. جوش شیرین باید تا زمانیکه بوی بد کاملا از بین برود درون یخچال باشد.

12. خوشبو کننده هوا

همانطور که در مورد قبلی هم اشاره شد، همه ی خوشبو کننده های هوا نمیتوانند بوی بد را از بین ببرند و تنها بوی بد را در میان رایحه خوب خود مخفی میکنند.

برای درست کردن خوشبو کننده هوا جوش شیرین به این موارد نیاز دارید:

 • یک ظرف کوچک
 • یک سوم فنجان جوش شیرین
 • 10 تا 15 قطره روغن طبیعی (مثل روغن بادام، روغن لاوندر و...)
 • یک تکه پارچه یا کاغذ
 • طناب یا ربان

جوش شیرین و روغن طبیعی را درون ظرف بریزید. درب ظرف را با کاغذ بپوشانید و با ربان آن را محکم ببندید. (دور تا دور کاغذ را بر روی ظرف محکم کنید) در نهایت ظرف را در محلی که میخواهید رایحه خوب آن را حس کنید قرار بدهید. هر موقع که احساس کردید رایحه در حال ضعیف شدن است، ظرف را تکان دهید.

13. سفید کردن لباس ها

یکی دیگر از کاربرد های جوش شیرین، سفید کردن لباس ها است. جوش شیرین یک "آلکالی" است. آلکالی یک نمک حل شدنی است که میتواند آلودگی ها و کثیفی ها را از لباس های شما پاک کند. یک آلکالی (مانند جوش شیرین) زمانیکه در آب حل شود میتواند با اسید های روی لباس ها که باعث ایجاد لکه ها میشود مقابله کرده و آن ها را از بین ببرد.

هنگام شستشوی لباس ها، نصف فنجان جوش شیرین را به پودر شوینده خود اضافه کنید تا لباس های تمیز تری داشته باشید.

14. پاک کننده آشپزخانه

جوش شیرین کاربرد های بسیاری دارد و میتواند در تمیز کردن بسیاری از بخش های آشپزخانه نیز استفاده شود. جهت استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن آشپزخانه باید استفاده از مقدار کمی آب، خمیر جوش شیرین تهیه کنید. خمیر بدست آمده را بر روی سطح مورد نظر بمالید و آن را بسایید تا آلودگی ها پاک شود.

در ادامه لیست برخی از موارد موجود در آشپزخانه که میتوانید با جوش شیرین تمیز کنید آمده است:

 • فر
 • لیوان ها و فنجان هایی که لکه های سخت دارند.
 • سنگ مرمر
 • لکه های روغنی
 • کاشی های آشپزخانه
 • زهکش فاضلاب
 • ظروف نقره ای
 • مایکروویو

15. مایع دستشویی

سه چهارم فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کنید تا حالت خمیری شکل پیدا کند. میتوانید از این مایع به عنوان مایع دستشویی استفاده کنید چراکه قدرت زیادی در مبارزه با عوامل بیماری زا و پاک کنندگی کثیفی ها دارد.

16. تسکین عفونت مجاری ادراری

مخلوط جوش شیرین و اندکی آب میتوان به تسکین عفونت های مجاری ادراری کمک کند. دلیل این امر هم توانایی کاهش میزان اسید موجود در ادرار است. بنابراین اگر دچار این بیماری هستید، برای تسکین درد خود میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید.

17. درمان نقرس

اگر میزان اوریک اسید موجود در ادرار و خون بالا باشد، بیماری های مزمنی همچون نقرس و آرتروز را به وجود میاورد. جوش شیرین به خنثی سازی اسید و جلوگیری از چنین بیماری هایی کمک میکند.

18. روشن کردن رنگ پوست لب ها

همانطور که قطعا متوجه شدید، جوش شیرین دارای خاصیت پاک کنندگی بالایی است و همین امر باعث شده تا این ماده در روشن کردن رنگ پوست لب ها نیز بسیار موثر باشد. جوش شیرین و عسل را مخلوط کرده و آن را بر روی لب های خود قرار داده و پس از 2 تا 3 دقیقه با آب بشویید.

19. مراقبت از مو ها

گفته میشود جوش شیرین به دلیل محتویاتی که دارد میتواند بخوبی از مو ها مراقبت کند و حتی جایگزین بسیاری از محصولات مراقبت از مو بشود. البته هیچگونه تحقیق علمی این مسئله را تایید نکرده است و نتایج بدست آمده حاصل از اظهارات افراد مختلف است.


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(38 امتیاز , میانگین: 4.4 از 5)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
mohammad. | ۶ ماه پیش
شگفت انگیزه ممنون مفید بود
۰
۰
 
 
كارمند | ۱۰ ماه پیش
باتشكر از آقاي عطالب زاده بابت مطالب خوب و ارزنده.
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter