دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
تاثیر حیرت انگیز قرآن و نقش آن در زندگی انسان
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
قرآن کتابی است برای انتخاب بهترين زندگی که سعادت جاودانه در پرتو آن تحقق می یابد. این کتاب آسمانی تاثیر زیادی روی زندگی انسان دارد. در ادامه قصد داریم تاثیر قرآن و نقش آن را در زندگی انسان بررسی نماییم. با ما همراه باشید.

تاثیر قرآن در زندگی انسان

قرآن حکیم از نظر تأثیرات خود نیز معجزه است و آن تأثیری که در قرآن هست در هیچ کتاب انسانی وجود ندارد و به وسیله همین تأثیر در دنیا منتشر و آن را روشن نموده است. نخستین علاقه تأثیر با روح انسانی است، هرگاه روح، مأثر و منقلب شود، در تصوّرات، گفتار و کردار انسانی نیز انقلاب حاصل می‌گردد زیرا مرکز این سه چیز دل یا روح است.در کتاب آسمانی قرآن دوازده آیه بسیـار معجزه آسا وجود دارد که شاید کسی تا به حـال بـه آن تـوجه باشد. سخنانی به نهایت جالب و هدایت گر که هر فردی را بـطور یقین در زندگی موفق نموده و به بالاترین درجات سوق می دهد. اسـرار کامیابی در تمامی مراحل و جنبه های زندگی در این دوازده آیه ارزشمند نهفته است.بـرای رسـیـدن بـه مـوفـقـیت کـافی است این آیات را با قلبی روشن به ذهن سپرده و با تفکر آن ها را سرلوحه همه اعمال و رفتار خود نمایید. به خداوند فرصت دهید، خواهید دید که زندگی شما دچار تحول شگرفی خواهد شد.

خداوند یکتا، برای هدایت بندگانش راه‌های زیادی گشوده و مسیرهای هموار متعددی قرار داده است، تا بندگانش با تأمل در نشانه‌ ها و آیات خداوندی که در همه آفریده‌ هایش مانند نقطه‌ای نورانی می درخشد، راه راست و مستقیم را برگزیده و به سعادت دنیا و آخرت ره یابند.خداوند انعکاس عظمت خود را در جهان طبیعت، به تصویر کشیده، تا انسان با تفکر در دل آیات مشهود خداوندی، نشانه حق و حقیقت را دریابند. با تأمل او در قرآن، مثال‌هایی از حشرات و حیوانات آورده است، که انسان دانا حق را می یابد، ولی انسان نادان ظاهر مثال را دیده و از یافتن عظمت در این نشانه‌ ها، ناتوان می باشد.در کتاب خدا، سوره‌ هایی با نام های حیوانات وجود دارد که در این سوره‌ ها، به شکلی، به زندگی این حیوانات برای رهنمود انسان‌ها، اشاره شده است.

قرآن و نقش آن در زندگی انسانها

قرآن داروخانه ای است که برای تمام مریضی های ما، داروی مناسب دارد و کسی که با قرآن انس دارد و تلاوت زیاد او را به تسلط رسانده، در هنگام هر مرض می داند که باید از کدام دارو استفاده کند:

«وَ نُنَزِّل‌ُ مِن‌َ الْقُرْءَان‌ِ مَا هُوَ شِفَآءٌ وَ رَحْمَة‌ٌ لِّلْمُؤْمِنِین‌؛ و از قرآن، آنچه شفا و رحمت است براى مؤمنان، نازل مى‌ کنیم.»
«قَدْ جَآءَتْکُم مَّوْعِظَة‌ٌ مِّن رَّبِّکُم‌ْ وَشِفَآءٌ لِّمَا فِی الصُّدُورِ؛ از سوی پروردگارتان اندرز و شفا دهنده دل‌ها نازل شد.»

قرآن شفاء دردها

امام علی‌ (ع) می‌فرماید: «وَاعْلَمُوا أَنَّهُ لَیْسَ عَلَى أَحَد بَعْدَ الْقُرْآنِ مِنْ فَاقَة، وَلاَ لاحَد قَبْلَ الْقُرْآنِ مِنْ غِنىً; فَاسْتَشْفُوهُ مِنْ أَدْوَائِکُمْ، وَاسْتَعِینُوا بِهِ عَلَى لاَْوَائِکُمْ، فَإنَّ فِیهِ شِفَاءً مِنْ أَکْبَرِ الدَّاءِ، وَهُوَ الْکُفْرُ وَالنِّفَاقُ؛ از این کتاب‌ بزرگ‌ آسمانی برای بیماری‌ های خود شفا بخواهید و برای حل مشکلاتتان از آن یاری بطلبید؛ چرا که در این کتاب درمان بزرگ‌ ترین دردهاست‌: درد کفر و نفاق و گمراهی و ضلالت‌ .»البته این ضرورت برای کسی که متوجه پوشیده بودن امراض روحی است و به ضرورت سلامت روحی پی برده، واضح تر است. و الا بعضی متوجه مرض های روحی نیستند تا آنجا که این مرض ها مانند سرطان پیشرفت کند و زمانی متوجه آن شوند که کار از کار گذشته است و همچنین عده ای تنها زندگی زودگذر و فانی دنیا را می طلبند و برای آن ها جنبه متعالی شان اصلا اهمیتی ندارد و خود را در همین هفتاد سال محبوس کرده اند و مرگ را پایان کار می دانند، بنابراین آن ها نیز احساس نیاز به قرآن نمی کنند.

حتماً بخوانید:
فواید خواندن قرآن در دوران بارداری

فواید خواندن قرآن در دوران بارداری

در دوران بارداری این سوره ها را بخوانید :یکی از مهمترین زمان هایی که مخصوصا خانم ها باید به این مساله توجه کنن دوران بارداری آنهاست چون علاوه بر تمام…

قرآن کتاب هدایت

در حالی که اگر کسی سالک به سمت خدای متعال باشد، هر لحظه نیازش نسبت به قبل گسترده تر می شود، چرا که قرآن مراتب مختلفی از هدایت را دارد. «أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ هُدىً لِلنَّاسِ؛ ماهِ رمضان است ماهى که قرآن، براى راهنمایى مردم نازل شده.»«هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ؛ مایه هدایت و رحمت است براى جمعیّتى که ایمان مى‌ آورند.»«ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدىً لِلْمُتَّقینَ؛ آن کتاب با عظمتى است که شک در آن راه ندارد و مایه هدایت پرهیزکاران است.»«هُدىً وَ رَحْمَةً لِلْمُحْسِنینَ؛ مایه هدایت و رحمت براى نیکوکاران است.»هدایت ناس با هدایت مومن، با هدایت متقی و با هدایت محسن فرق می کند و برای سالک هر لحظه هدایت بیشتر از قبل می شود: «وَ یَزیدُ اللَّهُ الَّذینَ اهْتَدَوْا هُدىً؛ (امّا) کسانى که در راه هدایت گام نهادند، خداوند بر هدایتشان مى ‌افزاید.»

نقش و تاثیرات قرآن

جلا دهنده قلب ها

البته می توانیم از تاثیر تلاوت قرآن در کاهش اضطراب ها و استرس ها بگوییم. از تاثیر قرآن بر ابعاد مختلف تمدن و علم و ادبیات و ... بگوییم. اما همه این ها برای کسانی پررنگ است، که قرآن را نه برای زندگی جاودان و بی انتها، بلکه بیشتر برای زندگی مادی و فانی می طلبند. در حالی که اگر کسی ارزش قلب خود را بداند، می فهمد که این جلا دهنده، چقدر عظیم است:

رسول اکرم (ص) می فرمایند:
«قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص إِنَّ هَذِهِ الْقُلُوبَ لَتَصْدَأُ کَمَا یَصْدَأُ الْحَدِیدُ وَ إِنَّ جَلَاءَهَا قِرَاءَةُ الْقُرْآن؛ که همانا این دل ها زنگار می گیرد همان طورى که آهن زنگار می گیرد و همانا جلوه‌ ى دل ها بخواندن قرآن است.»

نقش قرآن در زندگی انسان

قرآن چیزی جز کتاب هدایت در زندگی نیست: "هدی للمتقین". قرآن کتابی است برای انتخاب بهترین زندگی که سعادت جاودانه در پرتو آن تحقق می‌یابد.

آیا قرآن در مورد چگونه زیستن است و چگونگی رفتار را با خداوند و انسان‌ هایی دیگر به خوبی تبیین نموده است؟ زندگی حقیقی و حیات طیبه در پرتو علم به دستورها و رهنمودهای قرآن شکل می‌گیرد: "ای کسانی که ایمان آورده‌ اید! اجابت کنید خدا و رسولش را هنگامی که شما را به چیزی می‌ خواند که مایه حیات شما است" نیز فرمود: "هر کس کار شایسته انجام دهد، مرد باشد یا زن، در حالی که مؤمن باشد، پس او را حیات و زندگی پاکیزه بخشیم". چون قرآن روش درست زیستن را به انسان می‌آموزد و برنامه‌ای را که در بر گیرنده تمام ابعاد زندگی انسان و تضمین کننده سعادت فردی و اجتماعی و دنیوی و اخروی اوست، ارائه می‌دهد، به میزانی که انسان آموزه‌ ها و دستورهای قرآن را در زندگی به کار بندد، موفقیت کسب خواهد کرد اما هر اندازه از قرآن فاصله بگیرد، دچار خسارت و ضرر خواهد شد.زندگی قرآنی بر اساس رعایت مقررات و عدالت و احسان و صفا و صمیمیت است و مردمی که این گونه زندگی کنند، دارای اطمینان خاطر و آسایش خواهند بود و سعادت ابدی و جاودانه را در آغوش خواهند گرفت؛ البته آگاهی کامل نسبت به این موضوع نیازمند بحث و بررسی گسترده و تأمل در آیاتی از قرآن است که چگونگی رفتار مسلمان را تبیین می‌کند.جهت اطلاع بیشتر با استفاده از فهرست موضوعی تفسیر نمونه موضوع "رفتار یک مسلمان و چگونگی جامعه اسلامی" را ملاحظه فرمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • zahedan-tebyan.ir
  • wikiporsesh.ir
  • pasokhgoo.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است