دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
روش کرایولیپولیز در لاغری چقدر موثر است؟

لاغری با روش کرایولیپولیز (فریز کردن چربی) و عوارض آن

روش کرایولیپولیز در لاغری چقدر موثر است؟
0
زمان مطالعه: 26 دقیقه
فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز : آشنایی با کرایولیپولیز و مزایای روش کرایولیپولیز (کاهش سایز شکم) _ روش کرایولیپولیز در لاغری، متد درمانی جدیدی است که در آن با منجمد کردن سلول‌های چربی باعث تجزیه و سپس دفع طبیعی آن‌ها از بدن می‌شوند. این روش هیچگونه...

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز چیست؟

روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز به وسیله یک دنباله جالب زیست‌ شناسی انسانی ایجاد شد. متخصصان از این طریق متوجه شدند که سرمای ناشی از این روش درمانی، بسته‌ های کوچک سلول‌ های چربی را مسدود کرده و از بین می برد، در حالی که پوست و بافت‌ های اطراف را بدون آسیب باقی می گذارد. این کشف بزرگ، شروعی برای روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز کنونی بود.

این روش مناسب ترین روش برای چربی های منطقه ای کوچک است. روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز از چهار پد گرد در 4 سایز متفاوت برای ایجاد مکش بر روی پوست استفاده می کند. در این روش با کاهش دما تا نزدیک به ۴ درجه سانتیگراد، سلول ‌های چربی زیر پدها از بین می روند، اما بافت پوست دچار هیچ گونه آسیبی نمی شود.

این روش کاملا غیرتهاجمی است و مراحل انجام این روش به حدی آرامش ‌بخش است که بسیاری از بیماران در حین انجام این کار به مطالعه کتاب می پردازند، تلویزیون تماشا می ‌کنند یا حتی یک چرت کوتاه می زنند.

در طی چند هفته پس از فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز، فرایندهای طبیعی بدن شروع به حذف و از بین بردن سلول های چربی از بدن می کنند و از همه مهم ‌تر، به دلیل اینکه معمولا در بزرگسالان سلول ‌های چربی جدیدی به وجود نمی آید، پس چربی ها دوباره بر نمی گردند.

چه قسمت هایی از بدن می‌ تواند تحت درمان توسط روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز قرار گیرد؟

روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز از دستگاه مکش خلا استفاده می‌ کند تا مناطق خاص دارای چربی نرم را بین پد‌های خنک کننده دستگاه قرار دهد. این متود، رویه را به نواحی دارای چربی متورم سخت محدود می ‌کند، مناطقی از جمله:

 • غبغب
 • خطوط چربی زیر بغل
 • برآمدگی سینه به وجود آمده بر اثر چربی در مردان
 • چربی پشت
 • شکم
 • چربی زیر کفل
 • پهلو ها
 • کفل ها
 • درون و بیرون ران

متاسفانه، به دلیل نوع طراحی ماشین ‌های فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز، مناطق بزرگ ‌تر و پرچرب تر مانند شانه‌ ها را نمی ‌توان از این طریق درمان کرد. با این حال، با پیشرفت های فراوانی که انجام شده است، ممکن است این محدودیت در آینده برداشته شود.

آیا روش کول اسکالپتینگ، پوست افتاده را سفت می ‌کند یا تجمع چربی را درمان می ‌کند؟

متاسفانه، فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز هیچ تاثیری در سستی پوست نداشته است. درمان به گونه ‌ای طراحی شده ‌است که به طور خاص سلول ‌های چربی را هدف قرار می دهد و پوست و بافت ‌های اطراف را تحت ‌تاثیر قرار نمی دهد.

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز برای درمان تجمع چربی طراحی نشده است، اگرچه دیگر روش‌ های مبتنی بر انرژی می ‌توانند برای تحریک تولید کلاژن و بهبود ظاهر محل تجمع چربی مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال، دستگاه‌ های فرکانس رادیویی می ‌توانند به راحتی با دستگاه فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز هماهنگ شوند تا به شما در رسیدن به اهداف تان کمک کنند.

چه کسی گزینه مناسبی برای فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز است؟

روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز برای همه مناسب نیست. این روش برای افرادی طراحی شده‌ است که تنها به دنبال از دست دادن چربی های سخت هستند که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی روند: این روش قطعا جایگزینی برای کاهش وزن سالم نیست.

قبل از انجام روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز عوامل بسیاری وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند.

کرایولیپولیز

بهترین کاندیداها برای این روش درمانی افرادی هستند که:

 • وضعیت سلامتی خوبی دارند.
 • در فاصله ۲۰ تا ۳۰ پوندی از وزن مناسب بدن خود قرار دارند.
 • دارای پوستی با قابلیت ارتجاعی مناسبی هستند.
 • چربی قابل انعطاف دارند که می تواند از بدن فاصله بگیرد.
 • دارای انباشت های چربی با مرزبندی های مشخصی هستند.

این شرایط پزشکی می ‌تواند این روش را با خطر همراه کند:

 • کرایوگلوبولینمی شرایطی است که در آن خون حاوی ذراتی است که در هنگام سرد شدن زیر دمای بدن لخته می شوند. این تراکم می‌ تواند باعث ایجاد لخته خون شود و منجر به شرایط بسیار جدی ‌تری از جمله سکته شود.
 • در برخی افراد در صورتی که بیمار در معرض سرمای شدید قرار گیرد، دچار کم‌ خونی شدید می شود. در موارد حاد، ممکن است برای بهبود، تزریق خون مورد نیاز باشد
 • اگر شما از هر یک از شرایط فوق رنج می ‌برید و یا شرایط سلامتی دیگری دارید، لطفا قبل از درمان به پزشک تان اطلاع دهید.

آیا درمان می ‌تواند تکرار شود؟

در یک کلام: بله. به طور معمول، یک درمان یک مرحله ای به انقباض حدود ۲۰ تا ۲۵ % منطقه مورد نظر منجر می‌ شود.

مشاهده نتایج کامل معمولا حدود دو تا سه ماه زمان نیاز دارد، چون مدت زیادی طول می ‌کشد تا بدن شما به طور طبیعی به پردازش سلول های چربی بپردازد و تمام سلول‌ های چربی را از بین ببرد. معمولا در این زمان است که می توان درمان را تکرار کرد.در برخی موارد ممکن است یک مرحله درمانی نیز برای رسیدن به اهداف تان کافی باشد، اما به طور متوسط بیشتر مردم به دو یا سه مرحله درمانی نیاز دارند.

چربی کجا می ‌رود؟

چربی ها در داخل کیسه هایی سلول مانند که در طول افزایش و کاهش وزن شما در طول عمرتان منقبض و منبسط می شوند، نگه ‌داشته می ‌شوند. در طول فرآیند فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز، تا ۲۵ % از این سلول‌ ها در ناحیه مورد نظر کشته می‌ شوند و به آن ها اجازه داده می شود تا چربی های ذخیره شده در خود را رها کنند.

وقتی بدن شما سلول‌ های منجمد را می سوزاند، آن ها برای همیشه از بین می روند و مجددا رشد نمی کنند.با این حال، مهم است که بدانیم، فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز روشی برای کاهش وزن نیست.

آیا فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز ایمن است؟

این روش هزاران بار انجام شده ‌است و ثابت شده‌ است که بسیار ایمن است و به عنوان یک روش کاملا سنجیده شده، در مقایسه با دیگر تکنیک ‌های کاهش چربی، به طور قابل ‌توجهی دارای خطرات کم تری است.

 • هیچ بی ‌حسی لازم نیست.
 • هیچ برشی انجام نمی شود.
 • زمانی برای بهبودی نیاز نیست.

البته، هیچ روشی به طور کامل بدون خطر نیست. اکثر مردم هیچ گونه عوارض جانبی ای را در پی انجام این روش تجربه نمی ‌کنند، اما چند مشکل شایع وجود دارند که ممکن است تا مدتی پس از درمان ادامه داشته باشد، مشکلاتی از جمله:

 • بی ‌حسی موقتی
 • درد خفیف
 • کبودی خفیف

کرایولیپولیز

به استثنا این عوارض جانبی خفیف، فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز معمولا یک روش بدون درد است. با این حال، در موارد نادر، ممکن است عوارض جانبی دیگری نیز وجود داشته باشد.

تقریبا ۱ درصد از بیماران برای یک هفته یا بیشتر نیاز به داروی مسکن و بی ‌حسی دارند. شما می ‌توانید این میزان را با تقریبا ۱۰۰ % از بیمارانی که درد و ناراحتی را تجربه نمی‌ کنند، مقایسه کنید. از آنجا که دستگاه از مکش استفاده می‌ کند، امکان ماندگاری موقت لکه یا کبودی در محل مکش نیز وجود دارد.

آیا می توانم در طول بارداری روش کول اسکالپتینگ را انجام دهم؟

بعید به نظر می ‌رسد که روش انجماد چربی خللی در دوران بارداری ایجاد کند، اما در حقیقت این روش در زنان باردار مورد مطالعه قرار نگرفته است. به همین دلیل ما توصیه می ‌کنیم که اگر باردار هستید این کار را انجام ندهید. در حقیقت، اگر بیشتر از 6 ماه است که از بارداری شما می گذرد، بهتر است که هیچ نوعی از روش های تغییر کانتور بدن را انجام ندهید.

اگر فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز را انجام دادید و پس از آن متوجه شدید که در مراحل اولیه بارداری هستید، نگران نباشید. درمان تاثیری بر بارداری زودرس شما ندارد. با این حال، ممکن است قادر به دیدن نتایج این روش نباشید، چون به دلیل بارداری، وزنتان بالا می رود.همچنین گفته می ‌شود که فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز نتایج خوبی را در مادران ایجاد کرده است.

کرایولیپولیز

چگونه باید برای درمان فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز آماده شوم؟

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز یک روش بسیار ایمن و کاملا غیرتهاجمی است، بنابراین نیاز به آماده سازی خاصی ندارد. با این حال، چند مورد وجود دارد که شما می ‌توانید با انجام آن ها مطمئن شوید که در طول روند درمان راحت هستید:

۱. با پزشک خود درباره اینکه آیا شما گزینه خوبی برای انجام این روش درمانی هستید یا خیر، صحبت کنید.

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز ابزاری برای کاهش وزن نیست. این روش درمانی برای از بین بردن چربی های سختیست که تلاش کرده اید تا از بین ببرید اما بی نتیجه بوده است. مخترع این روش توصیه می ‌کند که پیش از انجام این عمل، باید حداکثر حدود ۲۵ پوند از وزن ایده ‌آل فاصله داشته باشید.

در حالت ایده ‌آل، پوست شما باید سالم و دارای کشش خوبی باشد. اگر عفونت فعال داشته باشید و یا پوست تان در ناحیه مورد نظر دارای زخم باشد، باید درمان خود را به تاخیر بیاندازید.در نهایت، شما باید در وضعیت سلامت عمومی خوبی باشید.

۲. بررسی کنید که چند مرحله درمانی نیاز خواهید داشت.

اغلب بیماران برای رسیدن به اهداف خود سه مرحله درمانی را انجام می ‌دهند، و بین هر محله درمانی 2 تا 4 ماه وقفه می اندازند.در طی مشاوره و ارزیابی اولیه شرایط توسط پزشک تان، قادر خواهید بود تا به طور دقیق بفهمید که به چند مرحله درمانی نیاز دارید.

۳. از مصرف داروهای ضد التهاب پرهیز کنید.

بهتر است که قبل از درمان از مصرف داروهای ضد التهاب اجتناب کنید.بعضی اوقات فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز می‌ تواند منجر به کبودی شود. داروهای ضد التهاب می ‌توانند خطر این اتفاق را افزایش دهند و همچنین شدت کبودی را تشدید کنند. با این حال، همیشه مهم است که قبل از استفاده از داروهای معمول خود با پزشک تان مشورت کنید.

۴. خود را برای کمی درد آماده کنید.

شواهد تجربی حاکی از آن است که تقریبا ۹ نفر از ۱۰ بیمار انجام دهنده این روش هیچ دردی را تجربه نمی‌ کنند. با این حال، تقریبا ۱۰ درصد از بیماران برای چند روز بعد از درمان درد کمی را تجربه می ‌کنند.

براساس این آمار، بعید است که شما احساس درد داشته باشید و اگر احساس درد داشتید، احتمالا خیلی زود از بین خواهد رفت. اما اماده بودن برای آن ایده خوبی است. شما می ‌توانید با داروهایی مانند ایبوپروفن یا پوشیدن لباس های گشاد، درد را کاهش دهید.

۵. قبل از درمان استراحت کنید.

راحتی و آرامش ذهن و بدن، قبل از هر درمانی به شما کمک می‌ کند و اطمینان از به تن داشتن لباس مناسب، یکی از آسان ‌ترین راه ‌ها برای راحتی و آرامش است. در روز درمان باید لباس ‌های مناسب بپوشید. بسیاری از بیماران در یک پیراهن گشاد، احساس راحتی می ‌کنند.

همچنین باید لباس ‌های ارزان ‌قیمت بپوشید و یک دست لباس اضافی برای تعویض به همراه داشته باشید. ژلی بر روی پوست مالیده می شود، بنابراین ممکن است لباس هایتان خیس شوند.

۶.فراموش نکنید که ابزارهای سرگرمی ای را به همراه داشته باشید.

بسته به جزئیات درمان شما، هر جلسه ممکن است تا چند ساعت طول بکشد. اگر برای چند ساعت هیچ کاری انجام ندهید، این روند بسیار خسته کننده می شود، پس این مدت، زمان مناسبی برای خواندن یک کتاب خوب، کار، چک کردن ایمیل و یا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان است. بسیاری از بیماران حتی به اندازه ای احساس راحتی می‌ کنند که چرت کوتاهی می زنند.

به طور کلی به دلیل اینکه این روش درمانی کاملا غیرتهاجمی است، مورد خاصی برای آماده سازی نیاز نیست و حتی سابقه داشته است که بسیاری از افراد درست پس از مراجعه به مطب برای انجام مشاوره، درمان را انجام داده اند.

کرایولیپولیز

در روز درمان می توانم چه انتظاری داشته باشم؟

هنگامی که با یک متخصص مشورت کردید و تصمیم گرفتید که فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز را انجام دهید، درمان شما طی مراحل زیر انجام خواهد شد:

 • به اتاق درمان خصوصی تان منتقل می شوید تا در آن جا لباس هایتان را دربیاورید و برای درمان آماده شوید.
 • عکس برداری کاملی برای قرارگیری در پرونده از شما انجام می شود و مناطق مورد نظر بر روی بدن نشانه گذاری می شوند. در این زمان فقط کافیست بنشینید و استراحت کنید.
 • زمانی که برای شروع آماده بودید، یک ژل بر روی ناحیه مورد نظر مالیده می ‌شود تا درمان آغاز شود.
 • این لایه ژل یک غشا نازک است که ابعاد آن بسته به ناحیه مورد نظر متفاوت است.سپس، دستگاه انجماد چربی مستقیما روی ژل قرار داده می ‌شود.
 • اغلب متخصصان با استفاده از مکش، چربی را بالا نگه می دارند و سپس پدهای انجماد را در دو طرف قرار می دهند.
 • هنگامی که مکش ایمن بود، فرآیند خنک کنندگی شروع می ‌شود.
 • با کمک تکنولوژی مدرن و به طور دقیق، خنک سازی کنترل‌ شده ای، دمای لایه ‌های زیرین بافت چربی را تا نزدیکی صفر درجه کاهش می‌ دهند.
 • ثابت شده است که این دمای خاص سلول های چربی را نابود می کند، اما تاثیری بر پوست و بافت ماهیچه ای ندارد.
 • دمای بهینه ۴ درجه سانتی گراد است.
 • از طریق این فرآیند خنک سازی طبیعی، سلول‌ های چربی در در منطقه مورد نظر، منجمد می شوند، می ‌میرند، ذخایر چربی خود را رها می‌ کنند و مشابه دیگر سلول ‌های مرده یا آسیب ‌دیده، پس از مدتی از بدن خارج می شوند.
 • هنگامی که مرحله خنک کردن درمان کامل شد، ناحیه مورد نظر برای چند لحظه به شدت ماساژ داده می‌ شود و بعد از آن درمان تمام می شود.
 • در پایان درمان اگر متوجه چربی یخ زده در زیر پوست خود شدید، تعجب نکنید.
 • بیماران اغلب آن را شبیه به یک آجر کروی توصیف می‌ کنند.
 • همچنین ممکن است برای چند دقیقه در منطقه تحت درمان احساس غریبی مانند درد، فشار و تنگی، همراه با کبودی و قرمزی مشهود را احساس کنید. این ‌ها همه موقتی هستند.

هر جلسه فریز کردن چربی چقدر طول می ‌کشد؟

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز برای از بین بردن چربی های منطقه ای سخت در پهلوها، شکم، ران، بالای بازوها و یا حتی غبغب موثر است. هر ناحیه به حدود ۳۵ تا ۶۰ دقیقه درمان نیاز دارد. اگر در یک جلسه بیش از یک منطقه تحت درمان کامل قرار بگیرد، ممکن است چند ساعت طول بکشد، یا ممکن است نیاز به برنامه‌ ریزی برای چندین جلسه درمانی داشته باشید.

برخی از کلینیک ‌ها ممکن است انجماد چربی دوگانه را ارائه کنند که به شما این امکان را می ‌دهد که در یک زمان دو قسمت از بدن خود را تحت درمان قرار دهید و زمان درمان خود را به نصف کاهش دهید.

در طی بهبودی پس از کول اسکالپتینگ باید انتظار چه چیزی را داشته باشم؟

از آنجا که هیچ برشی ایجاد نمی شود، بی‌ حسی لازم نیست و هیچ بخیه ای زده نمی شود و دوره بهبودی بعد از درمان انجماد چربی بسیار کوتاه است. در کل هیچ زمانی برای بهبودی نیاز نیست. شما می ‌توانید هر چیزی که می ‌خواهید بخورید و پس از درمان مستقیما به محل کار خود باز گردید.

برخی افراد حتی جلسات درمانی کوتاهی را در هنگام زمان استراحت ظهرگاهی خود تنظیم می کنند. در عین حال، هیچ محدودیتی برای فعالیت فیزیکی وجود ندارد. در واقع ورزش کردن در هنگام و پس از دوره بهبودی به بهبود و حفظ نتایج شما کمک خواهد کرد.

درد خفیف، تورم و بی ‌حسی رایج ‌ترین اثرات جانبی هستند، اما معمولا دارو یا مرخصی لازم نیست. با این حال، در حدود ۱ نفر از هر ۱۰ بیمار در روزها و هفته ‌های پس از درمان انجماد چربی درد کمی را تجربه می‌ کنند. این درد معمولا با داروهای مسکن مدیریت می شود.

چه زمانی نتایج قابل مشاهده است؟

صبر بهترین کار است. چندین هفته طول می ‌کشد تا نتایج به طور کامل آشکار شود. بعضی از بیماران حدود سه هفته پس از درمان شاهد بهبود هستند، اما معمولا آشکار شدن کامل بهبودی حدود سه ماه زمان می برد.

به خاطر داشته باشید که نتایج همیشه قابل ‌پیش‌ بینی نیستند. زمانی که شما یک قسمت از بدن خود را درمان می ‌کنید، ممکن است ناحیه دیگری از بدنتان واکنش متفاوتی از خود نشان دهد. این می ‌تواند باعث عدم تقارن شود. می توان در صورت نیاز درمان‌ های اضافی را نیز انجام داد. هنگامی که نتایج نهایی آشکار شد، در صورت نیاز می ‌توانید در مورد درمان‌ های بیشتر نیز صحبت کنید.

پس از یک جلسه درمانی و پس از ۹۰ روز، بیماران معمولا شاهد کاهش ۲۰ تا ۲۵ درصد چربی در منطقه تحت درمان هستند. برای بسیاری از بیماران، یک درمان برای مشاهده نتایج عالی کافی است و این امر مشروط بر این است که انتظارات واقع گرایانه داشته باشند.

آیا فریز کردن چربی منجر به نتایج مثبتی می شود؟

65 – 75 درصد از بیماران سطح بالایی از رضایت را در ماه ‌های بعد از درمان خود گزارش کرده‌ اند و به این روش رتبه بهتری نسبت به روش های کاهش چربی غیر تهاجمی دیگر داده اند. گفته می‌ شود که رضایت برخی از بیماران به دلیل افزایش وزن، پس از ۶ ماه، کاهش می ‌یابد.

سلول ‌های چربی که از طریق فرآیند انجماد چربی نابود می‌ شوند هرگز رشد نخواهند کرد، اما سلول‌ های باقی مانده هنوز کاملا قادر به رشد و ذخیره سازی چربی اضافی هستند. حفظ یک سبک زندگی سالم از طریق تغذیه مناسب و ورزش به شما کمک خواهد کرد تا نتایج خود را به حداکثر برسانید.به طور خلاصه، نتایج تنها به اندازه تمایل شما برای حفظ آن‌ ها پایدار هستند.

گاهی تجربه‌ های منفی ای در بین بیماران درمان شده توسط انجماد چربی نیز وجود دارد. رایج ‌ترین شکایاتی که بیماران در حین بهبودی به آن ‌ها اشاره کرده اند، مربوط به درد است. در حالی که قطعا این امر حقیقت دارد که اکثر افرادی که این روش را انجام داده اند، هیچ دردی را احساس نکرده اند، اما برخی نیز ناراحتی های اندکی را تجربه کرده اند.

شاید دومین تجربه منفی که بیماران به آن اشاره می کنند، مقدار غیر معمول نفخ و تورم است، که معمولا تا چند روز پس از درمان و در برخی موارد تا چند هفته طول می ‌کشد. برخی از بیماران چنان متورم شده ‌اند که لباس های عادی شان دیگر برایشان مناسب نیست. این ورم به طور کلی با سوزش نیز همراه است.

با صرف ‌نظر از این موارد، اغلب تجارب بیماران به شدت مثبت است. در مقایسه با عوارض جانبی روش های دیگر مانند لیپوساکشن، بسیاری از مردم عوارض این روش را بسیار کمتر می دانند.

خطرات بالقوه و اثرات جانبی چه هستند؟

اگرچه ثابت شده ‌است که انجماد چربی یک درمان ایمن است، اما برخی عوارض جانبی ناخواسته نیز توسط بیماران گزارش شده‌ است. این عوارض جانبی معمولا در زمان ‌های قابل ‌پیش ‌بینی در طول دوره بهبودی به سراغ بیماران می آیند.

کرایولیپولیز

بلافاصله بعد از درمان ممکن است چند اثر جانبی خفیف و موقتی رخ دهد که شامل موارد زیر است:

 • قرمزی
 • سفتی
 • تورم یا باد کردن
 • بی ‌حسی موضعی
 • کبودی خفیف
 • سفید شدن پوست اطراف محل درمان
 • درد خفیف یا شدید
 • حساسیت در محل درمان
 • احساس خارش و سوزش

این نشانه ‌ها عادی هستند و ممکن است تا یک هفته ادامه داشته باشند. آن‌ ها ناشی از مکش خلا و دمای سرد ایجاد شده توسط دستگاه فریز چربی هستند. بیشتر این عوارض جانبی در عرض چند دقیقه خود به خود از بین می ‌روند. هیچ یک از آن ‌ها به هیچ نوع درمان خاص یا اضافی نیاز ندارند. آن ‌ها فقط به زمانی نیاز دارند تا از بین بروند.

علاوه بر اثرات جانبی کوتاه مدت، درمان ممکن است باعث تعدادی از عوارض جانبی نادر و بلند مدت شود:

درد: این شایع‌ ترین شکایت بعد از درمان است که در کم ‌تر از ۱ % از بیماران اتفاق می ‌افتد. این درد می‌ تواند جدی ‌تر از عوارض جانبی مورد انتظار باشد و معمولا حداقل چند روز بعد از درمان شروع می ‌شود. درد می‌تواند تا چند هفته طول بکشد.

سوختگی انجماد: سوختگی درجه یک و درجه دو به ندرت اتفاق می ‌افتد و اگر واقعا اتفاق بیفتند، باید تحت درمان قرار گیرد. این مشکل تنها در یک نفر از ۲ میلیون نفر تحت درمان انجماد چربی در سراسر جهان رخ داده ‌است. و به احتمال زیاد به علت خطای انسانی رخ داده است و بدون هیچ آسیب دائمی به پوست بیمار، درمان می شود.

علائم سنکوب: عبارتند از گیجی، عصبانیت، تعریق، تهوع و حتی غش کردن. آن ‌ها براثر یک افت ناگهانی در ضربان قلب و فشار خون اتفاق می افتند. هر یک از این نشانه ‌ها ممکن است در طی یا بلافاصله پس از درمان شما رخ دهد.

انجماد زیر جلدی: در برخی موارد، ناحیه تحت درمان سفت خواهد شد و گاهی اوقات کمی برجستگی ایجاد می شود. این اتفاق مدتی کوتاه پس از درمان شما رخ می ‌دهد و گاهی اوقات با درد و / یا ناراحتی خفیف همراه است.

لکه های پوستی: همیشه بی ‌ضرر و موقتی هستند. تکه ‌هایی از پوست در محل درمان ممکن است به رنگ تیره ‌تر درآیند. در بیشتر موارد، این تغییر رنگ خود به خود حل می شود.

فتق: انجماد چربی گاهی می‌ تواند باعث ایجاد فتق معده یا فتق دیافراگم شود و یا فتق دیافراگم موجود را بدتر کند.

لیپوساکشن بهتر است یا تامی تاک

مقایسه فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز با سایر درمان ‌های دیگر:

در سال‌های اخیر، محبوبیت گسترده لیپوساکشن منجر به توسعه انواع روش ‌های غیر تهاجمی برای کمک به حذف چربی های اضافه ناخواسته شده است.

در بین روش‌های دیگر، تحقیقات منجر به تجاری سازی درمان‌ های رادیو – فرکانس، لیزر کم‌ توان و فراصوت متمرکز، شده ‌است. در اینجا گزینه های درمانی مختلف را مورد بحث قرار داده ایم.

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز در برابر لیپوساکشن

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز برای حذف مناطق محدود دارای بافت سخت چربی مناسب است، اما نمی تواند ذخایر عظیم چربی را از بین ببرد.

یک تفاوت دیگر بین این دو روش خطرات بعد از عمل است. برای انجام لیپوساکشن بیهوشی مورد نیاز است که خود با خطراتی همراه است.

از سوی دیگر، فریز چربی ۱۰۰ % غیر تهاجمی و غیر جراحی است. هیچ برشی زده نمی شود، بدون بی‌ حسی انجام می شود و این درمان نیازمند هیچ زمانی برای بهبودی نیست. حتی هیچ زمانی برای استراحت نیز نیاز ندارد. شما می ‌توانید در همان روز به سر کار برگردید.

کول اسکالپتینگ در برابر لیپولیز لیزری

تفاوت بین لیپولیز لیزری و فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز مثل تفاوت بین آتش و یخ است.

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز از فن ‌آوری خنک کاری برای مسدود کردن، کشتن و از بین بردن سلول ‌های چربی استفاده می‌ کند اما لیپولیز لیزری از لیزر با قدرت بالا برای گرم کردن و ذوب کردن سلول‌ های چربی برای از بین بردن آن ‌ها استفاده می‌ کند. سپس آن ‌ها را می توان با استفاده از یک فرآیند مشابه به لیپوساکشن حذف کرد. درمان لیزر از مزیت اضافه کردن تولید کلاژن در پوست برخوردار است و باعث می ‌شود که پوست سفت شود.

لیپولیز لیزری به اندازه لیپوساکشن تهاجمی نیست ولی به اندازه فریز کردن هم غیر تهاجمی نیست و در هنگام انجام درمان نیازمند بی حسی موضعی است. همچنین در لیپولیز لیزری دوره ای برای بهبودی پس از درمان مورد نیاز است.

استفاده از لیپولیز لیزری حرارتی خطر بیشتری نسبت به استفاده از تکنیک انجماد دارد. لیزر می ‌تواند بر روی نه فقط چربی، بلکه رگ ‌های خونی، اعصاب و دیگر ساختارهای درونی تاثیر داشته باشد. تخریب آن ‌ها می‌ تواند در طول دوره التیام و بهبود، بی ‌حسی شدید و طولانی مدت ایجاد کند.

کول اسکالپتینگ در برابر ولاشیپ

رویکرد ولاشیپ نسبت به کاهش چربی ها بسیار متفاوت از فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز است. فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز از خنک‌ کاری برای از بین بردن چربی استفاده می ‌کند، اما ولاشیپ از ترکیبی از امواج رادیویی، انرژی لیزر و یک ماساژ مکشی گرم برای ذوب کردن چربی استفاده می کند.

فن ‌آوری ولاشیپ قدیمی ‌تر است، بنابراین ایمنی آن به خوبی ثابت شده ‌است، اما این روش تاثیرگذاری کم تری داشته و می ‌تواند نتایج غیرقابل ‌اعتمادی داشته باشد.با این حال، ولاشیپ نسبت به فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز دارای مزیتی است: از ماساژ عمیق بافت برای کمک به افزایش گردش جریان خون در منطقه تحت درمان استفاده می‌ کند.

در روش ولاشیپ در اولین مرحله درمان نتایج قابل مشاهده هستند، اما معمولا برای مشاهده نتایج کامل، سه تا شش مرحله درمانی مورد نیاز است.

کرایولیپولیز


فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز در برابر زرونا

زرونا از انرژی لیزر برای کوچک کردن سلول‌ های چربی استفاده می ‌کند. سازنده زرونا گفته ‌است که این روش هیچ عارضه جانبی ندارد و حتی واکنش آلرژیک و کبودی نیز در پی ندارد و عملا بدون درد است.

با این حال، یک عیب برجسته در این روش وجود دارد و این تعداد و فراوانی مراحل درمانی مورد نیاز برای دیدن نتایج واقعی است. در حالی که با یک مرحله درمان انجماد چربی می توان برخی از مناطق تجمع چربی را به طور کامل از بین برد، اما در درمان زرونا نیاز است که شما تا 15 بار به مطب پزشک مراجعه کنید. و اگر حتی یکی از این درمان ‌ها را از دست بدهید، ممکن است نتایج خوبی را مشاهده نکنید.

هم چنین در حالی که فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز در واقع سلول‌ های چربی را نابود کرده و از بین می ‌برد، ممکن است زرونا فقط آن ‌ها را کوچک کند. در پایان این به این معنی است که در حالی که روش فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز به نتایج دائمی خود می ‌بالد، اما نتایج حاصل از زرونا ممکن است موقتی باشد.

کول اسکالپتینگ در برابر اسکالپشور

هر دو روش ویژگی ‌های بسیار زیادی دارند. هر دوی آن ‌ها غیرتهاجمی هستند، سلول ‌های چربی را نابود می ‌کنند و به بدن این امکان را می ‌دهند که آن‌ ها را از طریق فرایندهای طبیعی خود حذف کند. تنها تفاوت، این است که اسکالپشور از انرژی لیزر برای گرم کردن سلول ‌های چربی استفاده می ‌کند.

هر دو درمان به چند هفته تا چند ماه زمان، برای رسیدن به نتایج نهایی نیاز دارند. علاوه بر این، هیچ کدام از این روش ‌ها زمان استراحت یا دوره ریکاوری ندارند.

با این حال اسکالپشور عوارض جانبی کمتری دارد، عوارضی از جمله کبودی یا نشانه‌ هایی که بر روی پوست باقی می ‌ماند. هر مرحله درمانی فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز حدود یک ساعت طول می کشد در حالی که روش اسکالپشور در عرض 25 دقیقه 4 محل مختلف را به صورت همزمان درمان می کند. بسیاری از بیماران نیز گزارش داده ‌اند که روش اسکالپشور راحت‌ تر از فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز است زیرا هیچ مکش یا بی ‌حسی وجود ندارد.

مزیت اصلی فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز نسبت به اسکالپشور این است که برای مدت طولانی تری در دسترس است و بسیاری از پزشکان با آن راحت ‌تر هستند.

فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز در برابر لیپوسونیک

همانطور که از نام آن پیداست، لیپوسونیک برای از بین بردن سلول های چربی از فراصوت با فرکانس بسیار بالا استفاده می ‌کند. همانند برخی دیگر از روش‌ ها، امواج فراصوت هم کلاژن ها را تحریک می کند و باعث سفتی و استحکام پوست می شوند. این روش برای بیماران دارای حداقل یک اینچ بافت چربی قابل لمس ایده‌ آل است، اما تنها برای استفاده در محل ذخایر چربی شکم موثر است.

یک عامل مهم دیگر در مورد لیپوسونیک این است که این یک روش بدون درد نیست.

کول اسکالپتینگ چقدر هزینه دارد؟

هزینه درمان فریز کردن چربی یا کرایولیپولیز بسته به مناطقی که مورد درمان قرار می‌ گیرند و تعداد مراحل درمانی مورد نیاز، می‌ تواند متفاوت باشد. پزشک شما با بررسی کامل، هزینه درمانی را برآورد می کند.

بسته به اهداف تان، هزینه ‌ها می ‌توانند به سرعت اضافه شوند. اما در مقایسه با هزینه مالی و فیزیکی روش ‌های تهاجمی دیگر، این روش در دراز مدت می ‌تواند گزینه بسیار مقرون ‌به ‌صرفه و موثری باشد.

همچنین بخوانید:

فواید شگفت انگیز چربی بدن که تا به حال در مورد آن نمی دانستید!

دمنوش لاغری و از بین بردن چربی اضافی بدن

گیاهان دارویی چربی سوز(لاغر کننده)در طب سنتیدیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits