دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
چگونه برای سونوهیستروگرافی آماده شویم؟
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
سونوهیستروگرافی یکی از روش های معاینه داخل رحم برای خانم ها است که در آن از مواج رادیویی برای مشاهده داخل رحم استفاده می کنند و برای خانم هایی استفاده می کنند که دچار خونریزی های غیر طبیعی و سقط جنین شده و یا این که به سختی می توانند باردار شوند.

سونوهیستروگرافی چیست؟

به گزارش دلگرم : روشی برای نگاه کردن به داخل رحم است. این یک آزمایش بی خطر و بدون درد است که از امواج صوتی و رایانه ای برای ایجاد تصاویر استفاده می شود که در این روش از اشعه استفاده نمی شود.رحم، ارگانی است که کودک در طی بارداری در آن رشد می کند کف رحم را دهانه رحم گویند. دهانه رحم در بالای مهبل قرار دارد.در حین سونو هیستروگرافی ، شما بیهوش نمی شوید و با زانوهای خم دراز می کشید. یک گره باریک به نام مبدل اولتراسوند در مهبل شما قرار می گیرد. این گره با یک غلاف یکبار مصرف پوشانده شده که با ژل مخصوصی آن را می پوشاند. سپس ارائه دهنده خدمات درمانی شما یک لوله ی نازک و انعطاف پذیر ( کاتتر) را در دهانه رحم شما وارد می کند.

یک مایع شور از طریق سوند به داخل رحم شما ارسال می شود. در همان زمان، مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا را از طریق ژل به بدن شما می فرستد. مداحی های ناشی از این امواج صوتی می توانند تصویری در زمان واقعی از داخل رحم شما ایجاد کنند.سونو هیستروگرافی می تواند ساختار رحم شما را نشان دهد. مایع شور به سونوگرافی این کمک را می کند تا تصویری با جزئیات واضح تر ایجاد کند. ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند از این اطلاعات برای تشخیص تعدادی از شرایط مختلف بهداشتی استفاده کند.در بعضی موارد، این روش ممکن است بدون شور انجام شود. به عنوان مثال، سونو گرافی در دوران بارداری استفاده نمی شود. سونوگرافی داپلر ممکن است همزمان با همان مبدل استفاده شود. این می تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی جریان خون در عروق داخلی رحم شما را ارائه دهد.

چه زمانی به سونوهیستروگرافی احتیاج داریم ؟

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی برای کمک به تشخیص تعدادی از شرایط پزشکی از سونوهیستروگرافی استفاده می کنند، از جمله:

اگرعلائم های زیر را دارا باشید ممکن است که داخل رحم شما مشکلی وجود داشته باشد، این علایم شامل:

  • خونریزی غیر عادی قاعدگی
  • ناباروری
  • سقط جنین های مکرر
  • معاینه غیر طبیعی لگن

اگر آزمایش استاندارد اطلاعات کافی برای تشخیص یک مشکل را نشان ندهد، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید.

Sonohysterography یا معاینه رحم

تست های دیگر سونوهیستروگرافی :

هیستروسالپنگوگرافی نوعی اشعه ایکس است که از اشعه استفاده می کند.هیستروسکوپی یک عمل جراحی است که باید با بیهوشی انجام شود.MRI یک آزمایش تصویربرداری است که با آهنرباهای بزرگ و یک کامپیوتر انجام می شود ممکن است تصویری از داخل رحم را به وضوح نشان ندهد.

خطرات ناشی از سونوهیستروگرافی کدامند ؟

سونوهیستروگرافی یک روش ایمن با خطرات اندک است. برخی از خانم ها در طول عمل احساس ناراحتی می کنند. در موارد بسیار نادر، احتمال کمی عفونت لگن وجود دارد. ارائه دهنده خدمات درمانی شما برای پیشگیری از این اتفاق، اقداماتی انجام می دهد.زنانی که به بیماری التهابی فعال لگن ( PID ) مبتلا هستند نباید این روش را انجام دهند. ارائه دهنده شما ممکن است قبل از انجام این کار آزمایش حاملگی از شما بگیرد. این امر برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی برای کودک در حال رشد است. زنان باردار نباید از سونوهیستروگرافی شور استفاده کنند.

آیا سونوهیستروگرافی عوارض و مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت؟

سونوهیستروگرافی یکی از روش های کاملا بی خطر و عموما بدون عوارض و مشکل است. البته در مواردی بسیار نادر مشاهده شده که بعد از سونوهیستروگرافی برخی از خانم ها به عفونت لگنی، درد یا تب در روز سونوهیستروگرافی یا روز بعد، گرفتگی، لکه بینی یا خون ریزی های خفیف و یا ترشحات ابکی دچار شده اند که البته این مشکلات چندان شایع و خطرناک نمی باشند.

چه زمانی باید سونوهیستروگرافی انجام شود؟

بهتر است این روند را در هفته ی پس از پایان دوره خود انجام دهید. این به دقیق تر بودن تست کمک می کند. همچنین خطر عفونت را کاهش می دهد. شما به احتمال زیاد قادر خواهید بود تمام داروهای خود را به صورت طبیعی مصرف کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند که پیش از موعد داروی بدون نسخه را بخورید این برای کمک به جلوگیری از ناراحتی است.ممکن است به شما گفته شود که قبل از آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کنید این کار برای جلوگیری از عفونت می باشد. در انجام این کار از پد جاذب استفاده نمایید زیرا مایع شور پس از انجام عمل از رحم خارج می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دستورالعمل های بیشتری در مورد نحوه انجام این آزمایش ارائه دهد.

برای انجام سونوهیستروگرافی چه آمادگی هایی لازم است؟

معمولا برای انجام سونوهیستروگرافی آمادگی و شرایط خاصی لازم نیس مگر در مواری که خود پزشک به شما دستورالعمل های لازم را خواهد گفت. به عنوان مثال ممکن است برخی از خانم ها از پوشیدن لباس و یا به همراه داشتن زیور لات منع شده و مجبور به پوشیدن لباس اتاق عمل شوند. در برخی از موارد لازم است تا فرد بیمار قبل از سونوهیستروگرافی برخی دارو ها مانند داروی ضد درد را مصرف کند.البته در اکثر موارد نیاز به انجام هیچ گونه اقدامی نیست و این آزمایش برای اکثر افراد کاملا بدون درد است و این افراد می توانند به انجام عادت های روزانه خود مثل خوردن دارو های روزانه و غذاهای معمولی بپردازند. اما گاهی ممکن است برای برخی از خانم ها شرایط کمی متفاوت بوده و دستورالعمل های بیشتر قابل اجرا باشد.

برای انجام این آزمایش پزشک از شما احتمال الرژی به لاتکس را خواهد پرسید. همچنین او از شما می خواهد تا لباس پایین تنه خود را در اورده و روی تخت دراز بکشید تا به معاینه لگن شما بپردازد و هرگونه درد و تحریک پذیری برسی شود. در صورتی که احتمال عفونت تشخیص داده شود پزشک برای شما انتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.در برخی موارد هم ممکن است که لگن شما با درد و کشیدگی مواجه شود که در این صورت می توانید از مسکن هایی مانند ایبوپروفن و ایا استامینوفن استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
کولپوسکوپی رحم چیست و چگونه انجام می شود ؟

کولپوسکوپی رحم چیست و چگونه انجام می شود ؟

کولپوسکوپی (colposcopy) معاینه دقیق واژن، اطراف دهانه واژن و دهانه رحم برای بررسی علائم بیماری می باشد ، که توسط یک دستگاه مخصوص به نام کولپوسکوپ…

زمان مناسب برای سونوهیستروگرافی

برای انجام سونوهیستروگرافی درصورت داشتن خونریزی رحم شما باید صبر کنید تا این خونریزی ها کاملا قطع شوند در غیر این صورت تصاویر به دست امده دقیق و واضح نخواهند بود و تشخیص کمی دشوار خواهد شد. اگر خونریزی شما به طور طبیعی قطع نشود پزشک برای شما دارو هایی را تجویز خواهد کرد که باعث بند امدن خونریزی شما می شود.بهترین زمان برای انجام سونوهیستروگرافی معمولا یک هفته بعد از قاعدگی می باشد چرا که در این زمان دیواره اندومتر در نازک ترین و کم ضخامت ترین حالت خود قرار گرفته و در نتیجه بهترین زمان برای تعیین ضخامت اندومتر به حساب می اید. البته زمان سونوهیستروگرافی برای افراد مختلف و بر اساس عارضه و بیماری های مختلف، متفاوت است و پزشک باید زمان مناسب برای هر شخص را طبق ویژگی های بیمار تشخیص دهد. سونوهیستروگرافی برای افراد نابارور طی 10 روز اول قاعدگی و در بیمارانی که پولیپ دارند در روز های بعدی سیکل قاعدگی انجام می گیرد. برای زنانی که به فیبروم مبتلا هستند هنوز زمان دقیق و مناسبی مشخص نشده است.

فواید سونوهیستروگرافی

مزیت های سونوهیستروگرافی چیست؟

سونوهیستروگرافی اگر چه در کوتاه مدت ممکن است برای افراد ناخوشایند باشد اما این روش کاملا بدون درد و کم عوارض است چرا که از هیچ گونه اشعه مضری در ان استفاده نمی شود. سونوهیستروگرافی روشی غیر تهاجمی بوده و به در همه جا قابل دسترس است. همچنین استفاده از ان بسیار ساده و اسان می باشد. سونوهیستروگرافی می تواند تصاویر بسیار شفاف و واضحی را ایجاد کند و به علاوه نمای خوبی را از رحم و بافت اندومتر فراهم خواهد کرد. انجام این نوع آزمایش بر بسیاری از ازمایشات در این حوضه ارجحیت دارد. به عنوان مثال ام ار ای یکی از ازمایشات تصویر برداری است که با کامپیوتر انجام می شود اما تصویری چندان واضح را نمایش نخواهد داد. یا مثلا هیستروسالپنگوگرافی نوعی آزمایش اشعه ایکس است که می تواند مضر و خطر افرین باشد. همچنین از دیگر ازمایشات می توان به هیستروسکپی اشاره کرد که نوعی جراحی است و به بیهوشی نیاز دارد. بنابراین سونوهیستروگرافی نسبت به ازمایشات مشابه از مزیت های بسیار بهتر و بیشتری برخوردار است.

چه کسانی نمی توانند از سونوهیستروگرافی استفاده کنند؟

خانم هایی که باردار هستند نباید از روش سونوهیستروگرافی سالین استفاده کنند چرا که به جنین اسیب هایی را وارد خواهد نمود. برای این منظور قبل از انجام آزمایش سونوهیستروگرافی آزمایش بارداری به خانم ها توصیه می شود که امر باعث جلوگیری از اسیب رسیدن به جنین احتمالی خواهد شد. همچنین ممکن است برخی خانم ها به بیماری التهابی لگن مبتلا باشند که ان ها هم نباید به آزمایش سونوهیستروگرافی روی بیاورند.

چه مراقبت هایی بعد از سونوهیستروگرافی باید صورت بگیرد؟

همان طور که چندین بار در این مقاله به ان اشاره شد این روش تشخیصی عموما بدون درد و عوارض است اما در مواقعی مشاهده شده که برخی افراد بعد از انجام این روش به شکم درد و یا تب مبتلا شده اند که در این صورت توصیه می شود که با پزشک خود این موضوع را مطرح نمایید. همچنین گاهی افراد به عوارض دیگری همچون لکه بینی یا گرفتگی عضلانی دچار می شوند که پزشک با تجویز برخی دارو های مسکن مشکل ان ها را برطرف خواهد نمود.

ما در این مقاله از دلگرم تلاش کردیم تا شما را با روش تشخیصی سونوهیستروگرافی و مزایا و خطرات احتمالی ان اشنا نماییم. در کنار این روش روش های تشخیصی دیگری نیز نام برده شد که نسب به سونوهیستروگرافی چندان مفید نبودند. اما باید بدانید که تشخیص استفاده هر کدام از این روش ها به عهده پزشک است و ممکن است روش جایگزین دیگری برای شما مفید تر و مورد نیاز تر باشد. البته نگران نباشید چرا که اکثر پزشکان سونوهیستروگرافی را به بیماران خود پیشنهاد می کنند چرا که اسیب و عوارضی را به دنبال نخواهد داشت. البته به شما توصیه می کنم که برای انجام این روش تشخیصی تنها به مطالب این مقاله اکتفا نکرده و با پزشک و متخصصان این حوضه مشورت های لازم را انجام دهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید