مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان،علل،علائم و راههای درمان عفونت لگن
7
زمان مطالعه: 4 دقیقه
عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان-عفونت لگنی-بیماری التهابی لگن-علل عفونت لگنی-علت بیماری التهابی لگن-علائم عفونت لگنی-علائم بیماری التهابی لگن-درمان عفونت لگنی-درمان بیماری التهابی لگن-روش درمان عفونت لگن-روش های درمان بیماری اتهابی لگن

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان:یک حالت التهابی در حفره لگن را گویند که قسمت فوقانی دستگاه تناسلی را گرفتار می کند وعمدتا" با عفونت لوله های رحمی مشخص می شود که ممکن است محدود به لوله های رحمی باشد و یا تخمدانها را نیز گرفتار کند.این بیماری در دوران بارداری و در سنین قبل از شروع قاعدگی،بعد از یائسگی و نیز در زنان مجرد نادر است.اگر PID در این بیماران پدیدار شود اغلب از نوع ثانویه و به علت انتشار یک کانون چرکی داخل شکمی مانند پارگی آبسه آپاندیس خواهد بود.

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان

از جمله عوامل خطرزا:

سن پایین هنگام ازدواج،

مقاربت زیاد،داشتن

سابقه عفونتهای لگنی

،استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری مانندIUD می باشد.

از جمله عوارض PID ناباروری وحاملگی خارج رحمی و درد مزمن لگن می باشد.

علل عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن:

اکثر موارد PID در اثر میکروارگانیسم هایی به وجود می آیند که قسمت از قسمت تحتانی دستگاه تناسلی و از طریق سرویکس به طرف لوله های رحمی صعود می کنند.بیماری التهابی لگن یک عفونت چند میکروبی است.ارگانیسم هایی که از طریق جنسی منتقل می شوند مانند نایسریا گنوره و کلامیدیا و ارگانیسم هایی که بخشی از فلور طبیعی واژن هستند هر دو در بروز PID دخالت دارند.

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان

علائم عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن:

بعضی از بیماران ممکن است مبتلا به PID باشند اما هیچ گونه علامتی نداشته باشند.علائم شایع در این بیماری شامل موارد زیر است:

::خروج ترشحات غیر طبیعی واژینال

::درد زیر دل در قسمت لگن

::حساسیت احشای لگنی بخصوص بعد از خونریزی قاعدگی

::درد به هنگام دفع ادرار ومدفوع

::تب،کسالت عمومی،سردرد

::بی اشتهایی،تهوع واستفراغ

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان

درمان بیماری التهابی لگن:

:: پزشک زن اقدام به معاینه لگن می کندو با استفاده از یک سواپ از ترشحات دهانه رحم و مهبل نمونه برداری کند و به ازمایشگاه میفرستد تا میکروب عفونت مشخص کند.

:: اگر علایم بیماری شدید باشد متخصص باید تجویز بستری شدن در بیمارستان را می کند در بعضی موارد استفاده از لاپاروسکوپی حفره شکم و لگن دیده شود پزشک احتمالا در پزشکی جدید در صورتی که در بیمارستان بستری باشید انتی بیوتیک هایی تجویز می کند که از طریق وریدی تزریق می شود.

:: همچنین ممکن است داروهای مسکن هم داده شود

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان

طب مکمل و طب گیاهی بیماری التهابی لگن:

::عسل رقیق شده صبحگاهی و 4 ساعت بعد 1 قاشق چای خوری اب پیاز و 4 ساعت بعد 1 قاشق چای خوری اب کاسنی و 4 ساعت بعد 1 قاشق چای خوری اب سیر و 4 ساعت دیگر 1 لیوان اب انگور و 4 ساعت بعد 1 لیوان اب سیب که این ها انتی بیوتیک و مسکن طبیعی است.

عفونت لگن یا بیماری التهابی لگن در زنان

نکاتی که هنگام ابتلا به بیماری التهابی لگن باید رعایت شود:

::خانمی که این بیماری را دارد تا زمانی که بهبودی حاصل نشده نباید مقاربت داشته باشد و شوهر هم باید ازمایش شود که اگر شوهر هم دچار بیماری مقاربتی است تحت درمان قرار گیرد تا از انتقال عفونت در اینده جلوگیری شود و در صورت وجود شوهر هر روز عصرانه 1 لیوان اب انگور بخورد.

::باید از ای یو دی هم دیگر استفاده نکنید .

::تشخیص به موقع و اقدام سریع در درمان التهابی لگن تا اسیب هایی که به لوله رحم وارد میاید جلوگیری شود در صورت عدم درمان که باعث افزایش خطر حاملگی نا بجا و یا عقیمی و نازایی می شود.

::باید سعی کند بدون سحری روزه نگیرید و بدون صبحانه هم سر کار نروید و یبوست را درمان کنید و کاهش وزن خود را هم اگر دارید درمان کنید.

::در صبحانه ی لیوان شیر عسل یا شیر خرما یا حلیم گندم گوشت بخورید.چیز های ملین در جیره غذایی باشد مثل کاهو.

::پیاده روی ارام و ورزش های سبک داشته باشید.

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است