alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۳ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
شخصیت افراد دمدمی مزاج : افراد دمدمی مزاج چه خصوصیاتی دارند ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
شاید شما هم در اطراف خود افراد دمدمی مزاج دیده اید. اینگونه افراد رفتارهای خاصی از خود بروز می دهند. با ما همراه باشید تا شما را با خصوصیات این افراد آشنا نماییم.

فرد دمدمی مزاج کیست ؟

تعریف روانشناسان از یک فرد دمدمی مزاج، فردی است که در رأی و نظر خود برای تصمیم گیری، ثبات ندارد این افراد برای تصمیم گیری به کمک اطرافیان خود نیاز دارند.

چنین افرادی نیاز به شنیده‌ شدن، حمایت و مراقبت دارند و اگر مورد توجه قرار نگیرند، قطعا به افسردگی بالینی و سایر اختلالات و نوسانات خلقی دچار خواهند شد. اما نوع دیگری از دمدمی‌ مزاج بودن وجود دارد که مختص افراد قلدر است.

آنها از خلق‌ و خوی خود برای ترساندن استفاده می‌‌کنند. به‌ طور معمول افراد دمدمی‌‌ مزاج از روی عادت، به احساسات خودشان در برابر احساسات دیگران اولویت می‌دهند. دیگران همواره نگرانند که آن ها چه فکر می‌‌کنند.

در طرز برخورد با افراد دمدمی‌ مزاج، ممکن است درک‌کردن و گوش‌دادن برای این افراد مفید باشد، البته اگر خلق‌وخوی آنها ناخودآگاه به‌سمت کنترل دیگران نباشد. اما اگر آنها از دمدمی‌ مزاج بودن منافعی مانند توجه و موقعیت به‌دست می‌‌آورند، این رفتار متوقف نمی‌‌شود.

ازدواج با افراد دمدمی مزاج

نشانه های فرد دمدمی مزاج

دمدمی مزاج ها آوارگان فکری اند !

در گذر تاریخ انسان های فراوانی بوده اند که از منظر فکری آواره بوده و هر دم به مرام و مسلکی تعلّق خاطر داشته اند! لیکن همواره تعداد اندکی از آنان به بطالت فکری خود پی برده و از کهتری به مهتری تغییر فکر داده و ایدئولوژی پخته ای را برگزیده اند!

آواره فقط آن نیست که بی کَس و بی خانمان در پهنه ی گیتی به جستجوی مأمن و پناهگاه برآید! اشخاصی که هر روز و هر دَم به فکر و ایدئولوژی ای پناهنده شده و سپس آن را “رها” می کنند نیز آواره هستند!

آوارگانِ فکری”، صبح را شب و شب را صبح می کنند بدون اینکه بدانند به دنبال چه هستند و چه هدفی دارند!

جوانان زیادی را می بینیم که به محض آشنایی با یک فکر از خود بیخود شده و بدون اینکه شناخت “عمیقی” نسبت بدان داشته باشند به فکر قبلی خود پُشت کرده و با آغوش باز پذیرای فکر جدید می شوند!

غالباً اطرافیانِ آن ها این سؤال را مطرح می نمایند که چرا فلان جوانْ ایدئولوژیِ دینی خود را رها و به یک ایدئولوژی غیر دینی روی نهاد یا بالعکس؟!

اکثر اوقات آن هایی که “ایدئولوژی های پیشین” خود را پس زده و یک ایدئولوژی جدید اختیار می کنند دلیلشان را به “محدودیت ها و بن بست های” غیر قابل تحمّل آن مرتبط می دانند.

هنگامی که شخصی یک فکر را “طرد” می کند و به قولی می خواهد که زنجیرها را از تَن به دَر کند موفق عمل می نماید امّا عدمِ موفقیتِ او به زمانی باز می گردد که با نبودِ زنجیرها نمی داند چه کاری انجام دهد؟!

در اینجاست که آواره و سرگردان از یک سرزمین ایدئولوژیک به “سرزمین ایدئولوژیک دیگری” مهاجرت نموده و پس از مدّتی اقامت گزیدن در آنجا نه تنها به پاسخ سؤال هایش دست نمی یابد بلکه آشفته، حیران و بی خانمان بیراهه ی خویش را در پی می گیرد و حتّی بعضاً درصدد به تن کردن مجدّد غُلّ و زنجیرهای قبلی اش برمی آید!

زندگی با فرد دمدمی مزاج

رفتارهای فرد دمدمی مزاج

ویژگی های افراد دمدمی‌ مزاج

فردی که دمدمی‌ مزاج است برای تصمیم‌گیری به کمک اطرافیان خود نیاز دارد. این افراد وقتی برای انجام کار یا انتخاب‌ هایشان تصمیمی می‌گیرند خیلی زود دچار تردید شده و دائماً نظر خود را تغییر می‌دهند، در واقع گاهی احساس می‌شود که هیچ‌گونه قدرت تصمیم‌گیری ندارند.

متأسفانه این افراد شناخت و درک صحیحی از توانایی‌ها، علایق، سلایق و ذائقه شخصی خود ندارند و بیشتر اوقات دچار تلاطم درونی و هیجان‌اند. از این ‌رو اطرافیان‌شان موظفند هیجانات این شخص را حین تصمیم‌گیری تا حدودی کاهش دهند که این امر در خصوص هیجانات منفی بیشتر صدق می‌کند.

در واقع اطرافیان باید سعی کنند تا حدودی سلیقه واقعی فرد را شناخته و هنگام تصمیم‌گیری و انتخاب نه ‌تنها وی را به حال خود رها نکنند، بلکه با مشاوره، راهنمایی و صحبت‌های مکرر شخص را به سمت تصمیم درست سوق دهند؛ چرا که این افراد اگر به تنهایی تصمیم بگیرند خیلی زود پشیمان شده و دچار تزلزل می‌شوند.

توصیه می‌شود افرادی که از دمدمی‌ مزاجی رنج می‌ برند برای کاهش این حالت خود به شکل مستمر به مشاورانی در زمینه‌های شغلی و تحصیلی مراجعه کنند.

نکته:

اگر شخصی هنگامِ انتخابِ فکرِ خود “آزادانه” و “آگاهانه” دست به اقدام زده و “بالإجبار” و تحت “فشار، اِرعاب و تهدیدِ” خانواده و جامعه “پازلِ فکریِ” خویش را چینش نکند به قطع “بوقَلَمون صفت و دَمدَمی مَزاج” بار نیامده و صاحبِ فکری “قاطع و مستحکم” خواهد شد!

اجازه دهیم و صد البته کمک کنیم که نوجوانان و جوانانمان با دانایی و مطالعه ی هرچه بیشتر، داوطلبانه، به انتخاب ایدئولوژی خود همّت ورزند! لیکن نکته ای بسیار مهم در این قضیه نهفته است که انتخاب، “مسئولیت” می آورد!

این که “آدم ها” در قبال انتخاب هایشانْ “مسئول” هستند و باید مسئولیت کُنِش ها و عمل هایشان را بپذیرند!

و اینجا خواهد بود که تنوّعِ ایدئولوژی ها چون به واسطه ی “تحقیق”، “پژوهش” و “مطالعه ی” خودِ “ایدئولوگ ها” رخ داده است در نتیجه تمامیِ “ایدئولوگ ها” خود را ملزم خواهند دید که افکار و اشخاص مخالف خود را تخریب نکرده و با سعه ی صدر با غیر خودْ برخوردِ مناسب نمایند!

نمونه های بسیاری را امروزه مشاهده می کنیم که به یک ایدئولوژی دینی یا غیر دینی وابسته هستند اما چون در وَرای “انتخاب و تصمیم گیری هایشان” مسأله ای به نام “منطق” وجود ندارد “هرگز” نمی توانند رَه به سرانجام مقصود برسانند!

آن هایی که فکرِ خود را اصولی، درست و حسابی و بر پایه ی “پیشینه یِ مطالعاتیِ غَنی” بنا نهاده باشند “هیچگاه” همچون آفتاب پرست تغییرِ رنگ نخواهند داد و با آرامش وافری به ادامه ی مسیر می پردازند!

به امید ساختنِ جامعه ای مملو از افرادی که با سیستمِ فکریِ “عمیق” و “دقیقِ” خود به “هَرَس” نمودن افکارِ “لحظه ای” و “مقطعی” یاری رسانند!این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • masoumehteymouri.com
  • persianv.com
  • pavehpress.ir
  • eghtesadonline.com
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits