دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
 علت اصلی کپک دیوار و روش های برطرف کردن آن

دلایل کپک زدن دیوار و روشهایی برای جلوگیری و رفع آن

علت اصلی کپک دیوار و روش های برطرف کردن آن
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
چه چیزی باعث کپک و نم زدگی می‌شود؟ کپک دیوار با جوش شیرین ، نمک و سرکه سفید رفع می شود نکته اینجاست که کپک ها را نباید بپوشانید بگذارید هوا به آن ها برسد تا رشدشان متوقف شود.

کپک دیوار چیست و چگونه می‌توان از شر آن خلاص شد؟

یکی از مشکلاتی که در برخی از خانه‌ها علی الخصوص خانه‌های قدیمی وجود دارد کپک دیوار است، خطرات کپک در خانه زیاد است و عمدتا به دلیل رطوبت موجود در سرویس‌های بهداشتی به وجود می‌آید و باعث ایجاد قارچ سرویس بهداشتی می‌شود. این کپک‌ها که نوعی قارچ بوده و عمدتا به رنگ مشکی هستند

در همه نواحی آب و هوایی وجود دارند اما در نواحی مرطوب کشور بیشتر به چشم می‌خورند و معمولا خانه‌هایی که در اقلیم‌های گرم و مرطوب ساخته می‌شوند به دلیل استفاده از گچ کاری در آنها، این آب و هوا زمینه ساز پرورش قارچ بر روی دیوارهای گچی می‌شود چرا که گچ‌ها ساختار متخلخلی داشته که عمدتا باعث جذب قارچ و کپک دیوار با ظاهری سیاه یا قهوه‌ای می شوند.

همچنین در قسمت‌هایی که این کپک دیوار به وجود می‌آیند احتمالا نشت آب در دیوارها، تهویه نامناسب و عدم تخلیه لوله‌ها و غیره وجود دارد که با گذشت زمان و خشک کردن آنها می‌توان با آنها مبارزه کرد. از روش‌های مبارزه با کپک دیوار، از بین بردن رطوبت و استفاده اسپری طبیعی ضد کپک است.

علل ایجاد کپک دیوار چیست؟

کپک در واقع نوعی قارچ میکروسکوپی است که در جاهایی با رطوبت بالا رشد می‌کند. این قارچ سرویس بهداشتی با پخش کردن هاگ که به رنگ خاکستری ، سبز، آبی یا قرمز رنگ است، تولید مثل می‌کند که این نوع تولید مثل به گسترش سریع آنها در ظرف چند ساعت منجر می شود.

وجود کپک دیوار و قارچ سرویس بهداشتی در خانه علاوه بر بوی بد ناشی از رطوبت و غیر جاذب کردن دیوارها، احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی و یا آلرژی‌های پوستی را نیز به وجود می‌آورد که از خطرات کپک در خانه است.

شما ممکن است در هر جایی از خانه این کپک‌ها را مشاهده کنید برای مثال کپک دیوار توالت، یا حتی داخل ماشین قهوه ساز یا زیر سینک‌ها و غیره که دلیل عمده به وجود آمدن آنها رطوبت و محیط‌های تاریکی هستند که در آنها تهویه هوا به درستی انجام نمی‌شود. مکان‌های بسته و تاریک هم یکی دیگر از علل به وجود آورنده کپک دیوار هستند که هوای تازه به درون آنها راه پیدا نمی‌کنند.

از طرف دیگر باید بدانیم که عامل به وجود آورنده کپک دیوار و قارچ سرویس بهداشتی نوعی هاگ شناور در هوا است که دیده نمی‌شود و در هوای آزاد شناور است و به محض آنکه یک محیط نمناک به وجود می‌آید در آنجا رشد کرده و به شکل لک‌های خال خالی و تغییر رنگ در دیوار، کف و غیره ظاهر می‌شود.

همچنین یکی دیگر از علل ایجاد کپک در خانه کارهای روزمره‌ای است که در خانه به ویژه در آشپزخانه و حمام که در آنها بخار تولید می‌شوند، انجام می‌شود چرا که این بخارها عامل رشد کپک هستند. ناگفته نماند که گاهی اوقات نیز کپک و قارچ بر روی دستگاه‌های گرمایشی یا سرمایشی خانه، مرطوب کننده‌ها و آن دسته از دستگاه‌هایی که نیاز به آب دارند هم رشد می‌کند.

 کپک دیوار

کپک دیوار، چگونه از شرشان خلاص شویم؟

چطور قارچ ها و کپک دیوار ، سقف و سطوح دیگر خانه را از بین ببریم؟

وجود قارچ و کپک ها در منزل می تواند منجر به بیماری های تنفسی یا آلرژی های پوستی شود. کشف برخی راه های طبیعی برای از بین بردن سریع آنها از بین بردن قارچ ها از خانه چیزی فراتر از یک مساله زیبایی است. در حالی که این لک ها می توانند باعث شوند دیوارها غیر جذاب به نظر برسند، موضوع اصلی آن تاثیرات روی سلامتی است .

در این مقاله خواهیم گفت چگونه قارچ ها را به طور موثر از بین ببریم ؛ درست است که قارچها به آرامی رنگ و چیز های دیگر در خانه را خراب می کنند. اما مشکل اصلی منبع قارچ و باکتری است که می تواند بر بدن تاثیر بگذارد.

از بین بردن کپک از روی دیوار

با این که ممکن است ابتدا از بوی مرطوبی که ایجاد می کند آزرده شوید، اما قارچ ها بیشتر مسئول آلرژی و دیگر مسائل تنفسی است. به همین دلیل، باید قبل از ادامه تکثیر، اقداماتی برای مبارزه با آن انجام دهید تا همه افراد در خانه اطمینان حاصل کنند در رفاه هستند ؛

نکاتی برای از بین بردن قارچ و کپک دیوار و سطوح از منزل

قبل از اینکه هر گونه محصولات تجاری برای از بین بردن کپک را امتحان کنید، باید بفهمید چگونه می توانید رشد آن را کنترل کنید اقدامات ساده ای وجود دارد که کمک می کند از رطوبت بیش از حد در داخل خانه اجتناب کنید، چون مکان های که این میکروارگانیسم ها بتوانند رشد کنند را محدود می کند.

مطمئن شوید منزل تان تهویه مناسب دارد :

باز کردن پنجره ها و درها حداقل روزی یک بار راهی ساده برای کاهش قارچها، کپک ها و دیگر ذراتی است که درون خانه جمع می شوند ، وقتی هوا جریان می یابد، به مناطق مرطوب اجازه می دهد که به طور طبیعی خشک شوند. این امر محیطی ، را که قارچ ها و میکرو ارگانیسم ها نیاز به رشد دارند ، تغییر خواهد داد.

قارچ و کپک ها را نپوشانید :

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که مردم انجام می دهند پنهان کردن قارچ ها و لک ها با وسایل ، مبلمان، پارچه و یا چیزهای مشابه است . این کار مانع از گردش هوای اطراف مناطق آسیب دیده می شود که به این شکل امکان رشد بیشتر ایجاد می شد . بهتر است منطقه را باز نگه دارید و از بدتر شدن مشکل پیش گیری کنید.

از آویزان کردن لباس های مرطوب در منزل خودداری کنید:

حتی اگر فکر می کنید آویزان کردن لباس ها کاری " بی ضرر " است ، می تواند عواقب منفی روی سلامت تنفسی داشته باشد. رطوبت باعث رشد قارچ ها و کنه ها است ، به خصوص اگر در مناطق خاصی برخی از لکها وجود داشته باشد. کمبود هوا باعث می شود لباس به طور کامل خشک نشود و منجر به بوهای نامطبوع شود که از بین بردن آن ها دشوار است.

 کپک دیوار

قطعی ترین روش های طبیعی برای از بین بردن کپک منزل

محصولات طبیعی برای از بین بردن قارچ و کپک های دیوار

بسیاری از محصولات طبیعی خواصی دارند که سطوح را تمیز و ضد عفونی می کنند و اجازه می دهند به راحتی قارچ را از بین ببریم . این ها %100 ٪ گزینه های سازگار با محیط زیست هستند که بوی تازه به منزل می دهند در حالی که بوی رطوبت را خنثی می کنند.

سرکه سفید

خاصیت اسیدی سرکه سفید اثرات جالبی روی قارچ ها که در داخل خانه رشد می کند دارد . سرکه لکه های تیره و هر گونه قارچ و باکتری را که در خانه یافت می شود را از بین می برد.

چگونه می توانید از آن استفاده کنید ؟

این محصول را روی دیوار، کاشی حمام، که قارچ در آن وجود دارد اسپری کنید وبگذارید 15 دقیقه بماند ؛ پس از این زمان، هر گونه باقیمانده را با مقدار زیادی آب و برس تمیز کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین یک محصول چند منظوره با مصارف بسیاری در خانه است. جوش شیرین خاصیت ضد قارچی، و ضد باکتری دارد و برای تمیز کردن بسیار مناسب است. به خاطر توانایی که دارد از رشد قارچ جلوگیری می کند. استفاده از جوش شیرین لکه های سیاه و بوی قوی را از بین می برد.

چگونه می توانید از آن استفاده کنید ؟

مقدار زیادی جوش شیرین را بریزید و آن را با قلم مو در قسمت مورد نظر بمالید. قبل از شستن آن را 20 دقیقه نگه دارید

نمک دریا

نمک دریا کیفیت ویژه ای دارد که آن را راه حلی عالی برای ازبین بردن قارچ می دانند . این مواد معدنی سطوح را ضد عفونی می کنند در حالی که رطوبت را از فضاهای بسته جذب می کنند. عموما به طور مستقیم در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود. برخی افراد هم چنین تصمیم می گیرند که از آن برای جلوگیری از رشد در وهله اول استفاده کنند.

چگونه می توانید از آن استفاده کنید ؟

مقدار زیادی نمک دریایی را روی سطوح آسیب دیده بمالید و با استفاده از اسفنج یا برس آن را پاک کنید. بگذارید 20 دقیقه بماند ؛ همچنین می توانید نمک دریا فراوانی را به ظرف کوچکی اضافه کنید. آن ها را در مکان های خاص مانند گوشه ها یا داخل کابینت بریزید.

گاهی از بین بردن کپک ها بسیار مشکل است. این امر معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که طراحی خانه یا وسایل به رطوبت اجازه نفوذ می دهد. اگر مشکل به مدت طولانی ادامه پیدا کند ، بهتر است با یک متخصص صحبت کنید تا یک راه حل پیدا کنید.

همچنین بخوانید :

رفع کپک ماشین لباسشویی در ۴ مرحله

۶ ترفند اساسی جهت از بین بردن کپک دستشویی و حمام‌

آموزش تهیه و نحوه ی استفاده از اسپری قوی ضد کپک دیوار خانه و سقفاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits