دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۱ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
چیکار کنم شیرم زیاد بشه؟
2
2.9K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
زنان در طی دوران بارداری حالات مختلفی را تجربه می کنند، مثلا یک مادر در دوران بارداری با مشکلات متعددی مثل حالت تهوع، ورم بدن و ... مواجه می شود، ولی مادری دیگر بدون داشتن این ناراحتی ها، خاطرات خوبی از دوران بارداری خود خواهد داشت.

چگونه می توان تولید شیر مادر را به طور طبیعی افزایش داد؟

آیا شیر مادر به تنهایی برای تغذیه نوزادشان کافی است؟

شیر مادر از لحاظ مقدار و کیفیت برای رشد نوزاد کفایت می کند؟

در دوران شیردهی هم مادران دچار حالات گوناگونی می شوند. برخی مادران با دادن شیر خود به نوزادشان احساس می کنند نوزادشان کاملا سیر شده است، اما برخی دیگر علی رغم دادن دفعات زیاد شیر به نوزادشان باز هم احساس می کنند نوزادشان گرسنه است و گریه می کند.

در این مطلب نکات مفیدی درباره افزایش شیر به مادران ارائه می شود:

 1. مادر باید به نوزاد خود اجازه دهد که هر موقع از شبانه روز، شیر او را بمکد. عمل مکیدن سبب تولید شیر بیشتر در مادر می شود. هر چه دفعات مکیدن شیر توسط نوزاد بیشتر باشد، تولید شیر نیز در مادر بیشتر خواهد بود.
 2. مادر نباید خودش سینه را از دهان نوزاد بگیرد و به او شیر ندهد، بلکه باید به نوزاد فرصت دهد تا خودش شیر خوردن را رها کند. گرفتن سینه از دهان نوازد، روی محرک های طبیعی تولید شیر تاثیر منفی می گذارد.استراحت کردن به مقدار کافی به مادران شیرده توصیه می شود. بدن مادر پس از هر بار شیردهی، مقدار زیادی انرژی از دست می دهد. این انرژی از طریق تغذیه مناسب و استراحت کافی قابل برگشت به بدن خواهد بود
 3. در ابتدای هر بار شیردهی، شیر مادر آبکی تر است و به تدریج به مقدار چربی آن افزده می شود، طوری که در پایان هر مرحله شیردهی، مقدار چربی که برای رشد نوزاد ضروری است، بیشتر می شود.بنابراین هر چه مدت شیردهی طول بکشد، نوزاد از چربی بیشتری استفاده می کند و کاملا سیر می شود و در نتیجه فاصله بین دو مرحله شیردهی نیز بیشتر خواهد شد و افزایش وزن نوزاد طبق منحنی رشد، طبیعی خواهد بود.
 4. به مادران شیرده توصیه می شود مقدار مایعات دریافتی خود را افزایش دهند. افزایش مصرف آبمیوه های تازه و مصرف میوه و سبزی های تازه به افرایش تولید شیر کمک زیادی می کند.
 5. قرار گرفتن کمتر مادر در محیط پر استرس یکی از ضروریات دوران شیردهی می باشد. متخصصان به مادران شیرده توصیه می کنند موقع استرس و یا عصبانیت، به نوزاد خود شیر ندهند، زیرا مواد سمی موجود در خون بالا رفته و وارد شیر مادر می شوند و نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهند.
 6. استراحت کردن به مقدار کافی به مادران شیرده توصیه می شود. بدن مادر پس از هر بار شیردهی، مقدار زیادی انرژی از دست می دهد. این انرژی از طریق تغذیه مناسب و استراحت کافی قابل برگشت به بدن خواهد بود.
 7. مادران شیرده حداقل 500 کالری بیشتر از حالت عادی در روز نیاز دارند. اگر کمتر از این مقدار کالری دریافت شود، میزان شیر تولید شده در مادر نیز کمتر خواهد بود. متاسفانه برخی مادران پس از زایمان، رژیم های سخت لاغری می گیرند و در نتیجه شیرشان کم می شود.
 8. یکی از مهم ترین و موثرترین گیاهان برای افزایش تولید شیر مادر، شنبلیله می باشد. این گیاه را می توان به صورت دمنوش شنبلیله مصرف کرد (تصویر کناری).مصرف گیاه رازیانه نیز برای افزایش تولید شیر به مادران توصیه می شود.
 9. اگر نوزاد ساعات طولانی می خوابد و برای شیر خوردن بیدار نمی شود، مادر باید او را به آرامی بیدار کند و شیر دهد. این کار علاوه بر افزایش رشد نوزاد، سبب تخلیه شیر از سینه مادر می شود و مادر کمتر دچار درد و ناراحتی در سینه می گردد.
 10. به مادران شاغل توصیه می شود برای زمان هایی که در خانه نیستند، هر چند ساعت یک بار شیر خود را بدوشند و تحت شرایط مناسب نگهداری کنند. این کار علاوه بر تداوم تولید شیر در سینه مادر و جلوگیری از خشک شدن آن، می تواند منبع غذایی خوبی برای نوزاد در غیبت مادر باشد.

توصیه هایی برای افزایش چربی شیر مادر

 • به نوزاد خود اجازه دهید تا یک سینه را کاملا بمکد و سپس از سینه دیگر به او شیر دهید. در غیر این صورت، میزان چربی دریافتی او کم می شود و سرعت رشد او کاهش می یابد، زیرا همانطور که گفته شد شیر مادر در ابتدای شیردهی آبکی تر است و به تدریج به میزان چربی آن افزوده می شود.
 • شیر ابتدایی سینه ها حاوی مقادیر زیادی آب است و قسمت انتهایی آن حاوی مقادیر زیادی چربی می باشد

اگر پزشک متخصص اطفال تشخیص دهد که میزان رشد کودک شما کندتر از حد طبیعی است و میزان چربی دریافتی او از شیر مادر کم است، می توانید به این طریق عمل کنید :

قبل از شیر دان به نوزاد خود، ابتدا چند دقیقه شیر سینه خود را بدوشید و سپس به کودک خود شیر دهید، زیرا شیر ابتدایی سینه ها حاوی مقادیر زیادی آب است و قسمت انتهایی آن حاوی مقادیر زیادی چربی می باشد. البته این روش شیر دادن برای مدت طولانی اصلا توصیه نمی شود و حتما باید با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

هشدار

برخی قرص ها و یا حتی گیاهانی که مدعی افزایش تولید شیر در مادر هستند، عوارض جانبی ایجاد می کنند. عارضه هایی مانند واکنش های آلرژیک و انقباضات و درد رحمی. بنابراین حتما قبل از مصرف هر گونه دارو و مکملی، با پزشک خود مشورت کنید.


سوال : چه کاری انجام بدهم سینه رگ کند و شیر بدهد؟

سوال :الان دو هفته میشه که زایمان کردم اولش که اصلا شیر نبود، الان شیرم اومده و فقط به پسرم از یک سینه میدم ولی هر چی مایعات و ماهیچه می خورم سینم رگ نمی کنه دیگه نمی دونم چی کار کنم لطفا اگه تجربه دارید کمکم کنید.

همه میگن دیگه تا الان باید شیرت زیاد شده باشه و حسابی رگ کرده باشه!!!!!!! نگرانم نکنه همین قدر هم که اومده خدای نکرده خشک بشه !!!

پاسخ:

 • مایعات خیلی زیاد بخور حدود 12 لیوان در روز
 • دلستر شیر عرق رازیانه قطره شیرافزا آب ماهیچه غذاهای آبکی مثل سوپ وآش
 • اینها خیلی کمک می کنه استرس هم نداشته باش.
 • خودت هم کم کم باید غذاهارو امتحان کنی ببینی چی باعث میشه شیرت زیاد بشه مثلا من وقتی آش رشته یا فسنجان می خوردم شیرم فوق العاده زیاد میشد.
 • میگو و اب کوشت شیر رو زیاد و مقوی میکنه.من تقریبا بعد از 5 هفته شروع کرد رگ کردن هر چی بیشتر شیر بدی زود تر رگ میکنه
 • شیر و کاهووو برنج و اب گوشت و دلستر و قطره شیر افزا و آب انبه شیرو زیادمیکنه.
 • اما همه اینارو گفتن تنها چیزی که شیرتو پایدار نگه میداره دادن شیره مداومه از هر دو سینه بده چون یه سینه مواد معدنیه و یه سینه شیر...باید هر دو سینه داده بشه.
 • یه تجربه خودمو میگم که کس دیگه مثل من گرفتار نشه
 • من قرص جلوگیری که شروع کردم شیرم کم شد کم شد بچه هم لب نمیزد مزه شیرم عوض میشد فکر کنم تا اینکه هی وزن کم کرد
 • الان شیر خشکی شده
 • من از بس شیر داشتم همیشه حوله تو لباسم میذاشتم
 • و یه چیز دیگه هیچوقت نذار سینتو کسی ببینه شیرت که رگ میکنه نذار کسی ببینه شیر زود چشم میخوره
 • من بچم تو بغلم نمی موند ...اصلن انگار ازم میترسید شیرم رفت که رفت روزی یه بارم زوری میدم..پشیمونم از قرصایی که خوردم ... و احتیاط نکردن.

همچنین بخوانید:

۱۶ خاصیت باورنکردنی شیر مادر

چگونگی تولید شیر مادر + علت نیامدن شیر مادر

قرص های افزایش شیر مادر : ترفندهای طلایی برای افزایش شیر مادران

۱۰ ماده غذایی که شیر مادر را افزایش می دهد

افزایش شیر مادر

لیست مواد غذایی مفید برای تقویت شیر مادراین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
 • منبع
 • ninisite.com
 • tebyan.net
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter