دلگرم
امروز: دوشنبه, ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
HLA راه مناسب برای درمان ناباروری(پیوند مغز استخوان)
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تکنیک پیشرفته HLA راه مناسب برای درمان ناباروری:با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با تکنیک جدید HLA برای باروری آشنا شوید.

تکنیک پیشرفته HLA راه مناسب برای درمان ناباروری

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با تکنیک جدید HLA برای باروری آشنا شوید.

راه‌اندازی تکنیک پیشرفته HLA در رویان/امکان درمان بیماران نیازمند پیوند مغز استخوان

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری از راه‌اندازی تکنیک پیشرفته‌ای جهت توانایی تعیین HLA رویان‌ها قبل از لانه‌گزینی در مرکز درمان ناباروری خبر داد. هر انسانی نیمی از مارکرهای HLA را از پدر و نیمی دیگر را از مادر به ارث می‌برد. از این رو خواهرها و برادرهایی که والدین یکسان دارند، احتمال 25 درصد HLA شبیه به هم دارند و بالعکس احتمال تطابق HLA در بستگان دورتر از خواهر و برادر بسیار نامحتمل است.

تنها در موارد نادری بستگان دورتر می‌توانند HLA تطابق‌یافته با گیرنده پیوند را داشته باشند و بر مبنای مطالعات انجام‌شده تنها 30 درصد از کسانی که نیازمند پیوند مغز استخوان هستند، دارای دهنده مناسب با HLA تطابق یافته در بین بستگان خود هستند و در 70 درصد باقیمانده افراد نیازمند پیوند باید از روش‌های دیگر جهت یافتن دهنده مناسب اقدام کنند. این بدین مفهوم است که با استفاده از تشخیص قبل ازلانه‌گزینی (PGD) وضعیت HLA رویان‌ها قبل از انتقال به رحم مادر بررسی شده و رویان‌هایی که HLA مشابه با HLA فرزند نیازمند پیوند دارند و از نظر ژنتیکی نیز غیرمبتلا به بیماری فرزند قبلی تشخیص داده شده‌اند، به رحم مادر منتقل می‌شوند.

در این راستا لازم است طی فرآیند روش‌های کمک باروری ابتدا تعدادی جنین در آزمایشگاه تشکیل شود و سپس از هر جنین نمونه‌برداری شده و نمونه جنین طی فرآیند تشخیص ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی از نظر HLA مورد بررسی قرار گیرد و در این روش می‌توان جنین‌هایی را که 100 درصد با فرد نیازمند پیوند مطابقت دارند، تشخیص داد و انتخاب کرد که در این صورت بارداری به این روش می‌تواند ضمن اطمینان از سلامت فرزند جدید حاصل از PGD جان فرزند قبلی را از طریق فراهم کردن دهنده مناسب جهت پیوند مغز استخوان نجات دهد.

درمان بیماران نیازمند به پیوند مغز استخوان با تکنیک پیشرفته HLA در رویان

در سال 1395 در پروژه‌ای جداگانه که به صورت مشترک بین موسسه پزشکی نسل امید و پژوهشگاه ابن سینا انجام گرفت، امکان‌سنجی تعیین HLA با استفاده از تکنیک NGS در رویان‌های سه تا چهار روزه برای نخستین بار در دنیا مورد آزمایش قرار گرفت تا توانایی این تکنیک در تعیین HLA رویان‌ها قبل از لانه‌گزینی مورد ارزیابی قرار گیرد.در این پروژه پس از بیوپسی از رویان‌های سه تا چهار روزه، تکثیر تمام ژنومی تک سلول انجام گرفت و سپس با استفاده از تکنیک‌های NGS که در سال 94 جهت تعیین HLA راه‌اندازی شده بود، HLA رویان‌ها و والدین آنها بررسی شد، خوشبختانه آنالیز نتایج نهایی این پروژه مشخص کرد که تکنیک‌ به کار گرفته شده دارای توانایی تعیین HLA رویان‌ها قبل از لانه‌گزینی به صورت دقیق و مطابق با HLA والدین آنها است. راه‌اندازی این تکنیک پیشرفته برای نخستین بار در دنیا که حاصل همکاری بین بخشی تخصص‌های مختلف بالینی و آزمایشگاهی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند تکثیر تمام ژنومی تک سلول و نیز نسل جدید تعیین توالی (NGS) بوده است.

می‌تواند نقش موثری در درمان بیماران نیازمند پیوند مغز استخوان که امکان یافتن دهنده مناسب را از روش‌های دیگر نداشته‌اند، ایفا کند.از آنجایی که تمام مراحل این فناوری پیشرفته شامل درمان کمک باروری، بیوپسی از جنین‌ها، تکثیر تمام ژنومیتک سلول، انجام مراحل مختلف NGS از تهیه کتابخانه تا تعیین توالی و نهایتا آنالیز و تعیین HLA، در داخل کشور راه‌اندازی و بهینه شده‌اند، بنابراین این فرصت برای خانواده‌ها و نظام سلامت فراهم می‌شود تا بدون نیاز به ارسال نمونه یا داده‌های بیماران ایرانی به خارج از کشور از مجموعه این فناوری‌های پیشرفته که هر یک در نوع خود کم نظیر هستند، بهره‌مند شوند.

درمان بیماران نیازمند به پیوند مغز استخوان با تکنیک پیشرفته HLA در رویان

در ادامه این نشست دکتر محمد رضا صادقی، معاون پژوهشی نیز با اشاره به اینکه راه‌اندازی تکنیک پیشرفته HLA رویان قبل از لانه‌گزینی به دلیل تکنیک ژنتیک آن است، گفت: حدود سه سال بعد از راه‌اندازی پژوهشگاه ابن سینا به دنبال آن بودیم که خدمات متمایزی از دیگر مراکز ارائه‌دهنده خدمات ناباروری در کشور ارائه کنیم، در همین راستا PGD و تشخیص بیماری‌های ژنتیکی را قبل از لانه‌گزینی راه‌اندازی کردیم.وی با بیان اینکه بسیاری از والدین مشکل ناباروری ندارند، ولی به دلیل وجود نگرانی از بیماری جنین در سیکل ناباروری قرار می‌گیرند، ادامه داد: اما متاسفانه زوجینی که یک بار فرزند بیمار متولد کرده‌اند، باروری مجدد را به تاخیر می‌اندازند که این مساله ارائه خدمات به آن‌ها را دشوار می‌کندبا استفاده از روش PGD، برای خانم‌های بالای 40 سال کاری نمی‌توان کرد و معمولا این روش‌ها در مادران با سن پایین‌تر موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب تکنیک پیشرفته HLA راه مناسب

برای درمان ناباروری در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سید احسان میرشریفی | ۵ سال پیش
سلام
آیا درمانی غیر از اسپرم اهدایی برای آزو اسپرم غیر انسدادی ناشی از شیمی درمانی وجود داره؟
نمونه برداری هم کردم سلول های تولید کننده اسپرم از بین رفته
ممنون
0
0

hits