دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
سیگار کشیدن در زنان شیرده و اثر آن بر کودک
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کشیدن سیگار در دوران شیردهی و روش های کاهش مضرات آن روی نوزاد:مادران سیگاری، علارغم اینکه با کشیدن سیگار به بدن خود آسیب میزنند، اما نگران سلامتی نوزاد خود هستند.

کشیدن سیگار در دوران شیردهی و روش های کاهش مضرات آن روی نوزاد


مادران سیگاری، علارغم اینکه با کشیدن سیگار به بدن خود آسیب میزنند، اما نگران سلامتی نوزاد خود هستند. احتمالا می دانید که نیکوتین سیگار از طریق خون، وارد شیر شما میشود و به بدن کودک نیز منتقل میشود. حال سوال این است که آیا مادران سیگاری، باید به کودک خود شیردهی پستانی داشته باشند یا خیر؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با عوارض سیگار بر روی زنان شیرده آشنا شوید.

مضرات سیگار در زنان شیرده

سیگار کشیدن در دوران شیردهی


پاسخ : شما چه سیگاری باشید و چه نباشید، در هر صورت، شیردهی پستانی بهتر از شیرخشک است. شیر مادر دارای موادی است که بدن کودک را در برابر بیماری ها ایمن میکند و حتی برخی اثرات مضر سیگار را روی کودک ، خنثی میکند. بطور مثال : شیر مادر اثر منفی دود سیگار و قلیان را بر روی شش های نوزاد تا حد زیادی کاهش میدهد. مسلما بهتر آن است که مادران شیرده، سیگار نکشند. اما اگر نمی توانید کشیدن سیگار را متوقف کنید، بهتر است شیردهی پستانی را ادامه دهید.هرچه بیشتر سیگار بکشید، ضررهای بیشتری را به بدن خود و کودک خود وارد میکنید. اگر نمی توانید سیگار کشیدن را ترک کنید، حداقل تعداد سیگارهای خود را کم کنید و یا سیگار را مثلا پس از دو پُک خاموش کنید.

عوارض تاثیر دود سیگار بر کودکان :

کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، بیشتر به بیماری های تنفسی، سینه پهلو، آسم، عفونت گوش و سینوس، برونشیت، عفونت گوش و سوزش چشم مبتلا میشوند.کولیک در کودکانی که پدر یا مادرشان سیگاری است بیشتر رخ میدهد و کودکان چنین والدینی بیشتر نق میزنند . همچنین دود سیگاری که در خانه پیچیده و مانده ، می تواند موجب تحریک و سوزش در کودک شود.

کودکان مادرانی که زیاد سیگار میکشند، گاه و بیگاه دچار تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات شکمی ( دل درد ) و اسهال میشوند و ممکن است مادر نداند که دلیل آن ، سیگاری است که خودش می کشد و دود و مشکلات آن به چشم کودک عزیزش می رود.احتمال بروز سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در خواب، در کودکانی که والدین سیگاری دارند، هفت برابر افزایش می یابد.

کودکان با والدین سیگاری، دو تا سه برابر بیشتر برای مشکلات تنفسی و آلرژی به پزشک مراجعه میکنند.کودکانی که در خانه، هوایی را تنفس میکنند که در آن سیگار کشیده شده، میزان HDL خونشان کم تر است. همان چربی مفید خون که جلوی بیماریهای شریانی را میگیرد.تحقیقات نشان داده است که احتمال مبتلا شدن به سرطان شش در کودکانی که پدر و مادرشان، هر دو در خانه سیگار می کشند، در سالهای بزرگسالی، دو برابر افراد عادی است.

 سیگار کشیدن در دوران شیردهی

عوارض سیگار بر روی شیر مادر


از شیر گرفته شدن کودک قبل از موعد

کاهش میزان هورمون پرولاکتین (این هورمون وظیفه سنتر و تولید شیر را در بدن مادر بعهده دارد)

چگونه اثرات منفی سیگار کشیدن بر کودک را به حداقل برسانیم؟

بهترین حالت

سیگار کشیدن را متوقف کنید

کم بکشید

هر چه کمتر بکشید، احتمال بروز بیماری ها کمتر میشود. نوزادان سیگاری هایی که روزانه بیش از یک پاکت سیگار می کشند، به شدت در خطرند.
از یک ساعت قبل از شیردهی و بخصوص در حین شیردهی سیگار نکشید.
سیگار را پس از شیردهی بکشید. طوری که حداقل تا یک ساعت و نیم بعد از سیگار کشیدن، نیازی به شیردهی نباشد. زیرا پس از 95 دقیقه، میزان نیکوتین خون شما نصف میشود.
در اتاق کودک ، به هیچ وجه سیگار نکشید. حتی بهتر است که بیرون از خونه سیگار بکشید (مثلا در بالکن) . همچنین اجازه ندهید کس دیگری در نزدیکی کودک شما سیگار دود کند.
در محیط بسته مانند اتومبیلی که کودک قرار دارد، سیگار روشن نکنید. به شش های کودک خود فکر کنید که ممکن است در سالهای بعد دچار بیماری شود.


خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب کشیدن سیگار در دوران شیردهی

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

-------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits