دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف کپسول ایندومتاسین و عوارض جانبی این دارو
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ایندومتاسین برای از بین بردن درد، تورم و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز، نقرس، بورسیت و تاندونیت استفاده می شود. همچنین برای از بین بردن درد ناشی از بیماری های مختلف دیگر استفاده می شود.

موارد مصرف ایندومتاسین

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با داروی ایندومتاسین آشنایی کامل پیدا کنید .

ایندومتاسین به عنوان داروی ضد التهابی غیر استروئیدی شناخته می شود (NSAID).

ایندومتاسین با مسدود کردن تولید مواد طبیعی خاصی که موجب التهاب میشوند، عمل میکند. این تاثیر باعث کاهش تورم و درد می شود.

اگر تحت درمان یک بیماری مزمن مانند آرتروز هستید، در مورد درمان های غیر دارویی و یا استفاده از داروهای دیگر برای درمان درد خود از پزشک مشورت بگیرید.

نحوه مصرف ایندومتاسین

قبل از شروع مصرف ایندومتاسین و هر بار شروع مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه شده توسط داروساز خود را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی طبق دستور پزشک، معمولا ۲ تا ۳ بار در روز با یک لیوان آب کامل (۸ اونس یا ۲۴۰ میلی لیتر) مصرف کنید.

حداقل ۱۰ دقیقه پس از مصرف این دارو دراز نکشید. اگر هنگام مصرف این دارو ناراحتی معده بروز کرد، آن را با غذا، شیر یا آنتی اسیدها مصرف کنید.

دوز ایندومتاسین براساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان شما تعیین میشود. در کودکان نیز دوز دارو بر اساس وزن تعیین میشود.

برای کاهش خطر ابتلا به خونریزی معده و سایر عوارض جانبی، این دارو را در دوز موثر طی کوتاه ترین دوره زمانی ممکن مصرف کنید.

دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از دوره ای که تجویز شده مصرف نکنید و دفعات مصرف را افزایش ندهید.

برای بیماری های در حال پیشرفت مانند آرتریت، مصرف این دارو را طبق تجویز پزشک ادامه دهید. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

در بیماری های خاص (مانند آرتروز) اگر دارو به طور منظم مصرف شود، ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا متوجه فواید و تاثیر دارو شوید.

اگر مصرف این دارو را براساس نیاز مصرف میکنید (بدین معنی که طبق برنامه منظم آن را مصرف نمیکنید)، به یاد داشته باشید که داروهای ضد درد اگر در هنگام بروز اولین علائم درد مصرف شوند، بهترین اثربخشی را دارند.

اگر صبر کنید تا درد بدتر شود، ممکن است دارو به خوبی عمل نکند. اگر وضعیت شما بدتر شد، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی کپسول ایندومتاسین

با مصرف این دارو ناراحتی معده، سوزش سر دل، سردرد، خواب آلودگی یا سرگیجه ممکن است رخ دهند. اگر هر کدام از این موارد ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک بدین دلیل این دارو را تجویز کرده است که نفع آن را برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند، عوارض جانبی جدی ندارند.

ایندومتاسین ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد. فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هر کدام از این موارد بعید، اما جدی بروز کرد، به پزشک خود اطلاع دهید: تغییرات شنوایی (مانند صدای زنگ در گوش)، تغییرات ذهنی / خلقی، بلع دردناک/دشوار، علائم نارسایی قلبی (مانند تورم مچ پا / پا، خستگی غیر معمول، افزایش غیر طبیعی یا ناگهانی وزن.

در صورت بروز هر یک از این موارد نادر اما بسیار جدی، فورا به پزشک مراجعه کنید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر مقدار ادرار)، سفتی بدون دلیل در ناحیه گردن.

این دارو به ندرت می تواند بیماری کبدی جدی (احتمالا کشنده) ایجاد کند.

در صورت وجود علائم آسیب کبدی، از جمله: ادرار تیره، تهوع / استفراغ / از دست دادن اشتهای مداوم، درد شدید معده یا شکم و زرد شدن چشم یا پوست، فورا به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: بثورات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفس، فورا به پزشک مراجعه کنید.

کپسول ایندومتاسین برای چه استفاده میشود

موارد احتیاط در مصرف قرص ایندومتاسین

قبل از مصرف ایندومتاسین، اگر به این دارو یا به آسپرین یا دیگر NSAID ها (مانند ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب) حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید، با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید.

این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و مشکلات دیگر ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز خود را در مورد سوابق پزشکی خود مطلع کنید، به ویژه سوابقی همچون:

آسم (شامل سابقه ضعف تنفس پس از مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد التهابی)، خونریزی یا مشکلات لخته شدن، پولیپ بینی، بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری کبد، مشکلات معده / روده / مری (مانند خونریزی، زخم، تکرر ادرار)، سکته مغزی.

با مصرف داروهای ضد التهابی، از جمله ایندومتاسین، مشکلات کلیوی ممکن است رخ دهند.

اگر دچار کمبود آب بدن، نارسایی قلبی یا بیماری کلیوی باشید، سالخورده باشید یا اگر داروهای خاصی را مصرف کنید احتمال بروز مشکلات بیشتر است.

برای جلوگیری از کم شدن آب بدن طبق دستور پزشک مقدار زیادی مایعات بنوشید، در صورت تغییر مقدار ادرار، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا می تواند موجب سرگیجه یا خواب آلودگی بیشتر شود.

از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا انجام هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت چنین کارهایی را انجام دهید، خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه هنگامی که همراه با این دارو مصرف شود، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد.

از مصرف الکل بپرهیزید و سیگار را ترک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

قبل از جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده میکنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی) مطلع سازید.

این دارو ممکن است شما را به نور خوشید حساستر کند. زمان قرار گیری در معرض نور خورشید را محدود کنید.

از برنزه کردن خودداری کرده و از لامپ های فرابنفش دوری کنید. هنگام خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید و لباس های مناسب بپوشید.

در صورت استفاده از این دارو در افراد سالخورده رعایت احتیاط توصیه میشود، زیرا سالمندان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو داشته باشند، به ویژه خونریزی معده و مشکلات کلیوی.

کودکان ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه مشکلات جدی کبدی داشته باشند.

هنگام استفاده از این دارو در کودکان، احتیاط کنید. در مورد خطرات و مزایای درمان با این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، زنان در سن باروری باید با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات (مانند سقط جنین، دشواری در باردار شدن) صحبت کنند.

اگر باردار هستید یا اگر قصد بارداری دارید، با پزشک خود مطرح کنید. در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود.

مصرف ایندومتاسین در سه ماهه اول و آخر بارداری به علت آسیب احتمالی به نوزاد و تداخل در زایمان طبیعی توصیه نمیشود.

این دارو به شیر مادر انتقال می یابد و ممکن است علائم نامطلوب در نوزاد شیرخوار ایجاد کند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف دوز بالا یا اوردوز با ایندومتاسین

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس تماس گیرید. در تهران می توان با مرکز مسمومیت با شماره تلفن ۱۴۹۰ تماس بگیرید. ساکنان دیگر شهر ها می توانند با مرکز کنترل مسمومیت استانی یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

علائم اوردوز ممکن است شامل موارد زیر باشند: درد شدید معده، استفراغی که شبیه دانه های قهوه است، خواب آلودگی شدید، تنفس آهسته یا کم عمق، سردرگمی، تشنج.

بیشتر بخوانید :

فواید شیاف ایندومتاسین(INDOMETHACIN)

ایندومتاسین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ممکن است به صورت دوره ای برای نشان دادن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
درمان های غیر دارویی برای آرتریت که توسط پزشک شما تایید شده اند (مانند کاهش وزن در صورت نیاز، تقویت و تمرینات استقامتی) میتوانند به بهبود انعطاف پذیری، دامنه حرکت و عملکرد مفصلی کمک کنند. برای دستورالعمل های خاص، با پزشک خود مشورت کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter