دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
موارد مصرف و عوارض داروی ضد افسردگی رمرون (میرتازاپین)
13
زمان مطالعه: 9 دقیقه
رمرون (میرتازاپین) تاثیری مثبت بر ارتباط بین سلول‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی و / یا بازگرداندن تعادل شیمیایی در مغز دارد.


معرفی داروی رمرون (میرتازاپین)


رمرون (میرتازاپین) یک داروی ضد افسردگی است. طریقه کارکرد میرتازاپین هنوز به طور کامل شناخته نشده است. تصور می‌شود که این دارو تاثیری مثبت بر ارتباط بین سلول‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی و / یا بازگرداندن تعادل شیمیایی در مغز دارد.


فارماکوکینتیک رمرون (میرتازاپین)


این دارو براحتی از راه دستگاه گوارش جذب شده و در عرض دو ساعت به حداکثر سطح خونی می رسد. بطور وسیعی در کبد متابولیزه شده، مهمترین راههای بیوترانسفورماسیون این دارو دمتیلاسیون و اکسیداسیون است. ایزوآنزیم های سیتوکروم P-450 شامل CYP2D6 , 1A2 , 3A4 است. متابولیت N دسمیتل آن فعال است. دفع از طریق ادرار (75%) و مدفوع (15%) است. میانگین نیمه عمر پلاسمائی آن 40-20 ساعت است. مطالعات حیوانی عبور آن را از جفت و نیز توزیع در شیر پستان نشان داده اند.


نکاتی که باید قبل از استفاده از رمرون (میرتازاپین) بدانید

 • اگر شما به داروی رمرون حساسیت دارید و یا اگر شما در حال مصرف تریپتوفان (گاهی اوقات با نام ال-تریپتوفان خوانده می‌شود) هستید، نباید از این دارو استفاده کنید. در این موارد برای اینکه مطمئن شوید مصرف این دارو برای شما ایمن است و خطری در پی ندارد، با پزشک مشورت کنید:
 • بیماری‌های کبدی یا بیماری‌های کلیوی.
 • گلوکوم با زاویه؛
 • اختلال دو قطبی (افسردگی – شیدایی).
 • تشنج یا صرع؛
 • فشار خون پایین و یا احساس سرگیجه؛
 • سطح کلسترول و یا تری گلیسرید بالا در خون؛
 • بیماری‌های قلبی، از جمله آنژین صدری (درد قفسه سینه).
 • سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی؛
 • سابقه مصرف مواد مخدر یا افکار خودکشی.
 • مشخص نیست که آیا این دارو به جنین آسیب می‌رساند یا نه. اگر شما باردار هستید یا در حین استفاده از این دارو قصد باردارشدن دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • معلوم نیست که آیا این دارو از طریق شیر مادر به کودک شیرخوار انتقال می‌یابد یا نه و یا اینکه به کودک شیرخوار آسیب برساند یا نه. اگر در حال شیردادن یک نوزاد هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • شکل خوراکی حل شده قرص رمرون ممکن است حاوی اسید آمینه فنیل آلانین باشد. اگر شما مبتلا به بیماری فنیل کتونوری (PKU) هستید، با پزشک خود قبل از استفاده از این شکل از این دارو مشورت کنید.

رمرون

روش مصرف رمرون (میرتازاپین)


داروی رمرون را دقیقاً همان طور که توسط دکتر شما تجویز می‌شود، مصرف کنید. راهنمایی‌های بر روی برچسب نسخه خود را خوانده و براساس آن عمل کنید. این دارو را در دوز های بیشتر و یا کمتر از مقادیر توصیه شده، مصرف نکنید.

این دارو معمولاً به صورت یک بار در روز قبل از خواب مصرف می‌شود. دستورالعمل‌های پزشک خود را در این زمینه دنبال کنید.

این قرص را به همراه آب مصرف کنید.

برای مصرف فرم خوراکی حل شده‌ این دارو:

 • بسته را باز کرده و فویل پشت آن را بردارید. هرگز یک قرص از طریق فویل فشار ندهید، چون ممکن است این کار به قرص آسیب برساند.
 • از دست خشک برای برداشتن قرص و گذاشتن در دهان استفاده کنید.
 • هرگز تمام قرص را قورت ندهید. اجازه دهید که این قرص در دهان شما بدون جویدن حل شود. اگر خواستید، شما شاید بهتر باشد که کمی نوشیدنی برای کمک به بلع و حل شدن قرص مصرف کنید.
 • استفاده از این دارو را به طور ناگهانی و یا اگر شما دچار علائم ناخوشایند ترک مصرف این دارو می‌شوید، متوقف نکنید. برای توقف بدون عوارض استفاده از این دارو، با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو باید در دمای اتاق به دور از گرما، رطوبت و همچنین نور خورشید نگهداری شود.

مقدار مصرف رمرون (میرتازاپین)


دوز معمول مصرفی در بزرگسالان برای افسردگی:

 • دوز اولیه: ۱۵ میلی گرم به صورت خوراکی و یک بار در روز قبل از خواب.
 • دوز نگهدارنده: ۱۵ تا ۴۵ میلی گرم در روز.

عوارض جانبی رمرون (میرتازاپین)

عوارض جانبی شایع گزارش شده ناشی از این دارو شامل افزایش وزن و اشتها، گیجی یا خواب آلودگی که دو مورد اخیر بیشتر در طی هفته های اول درمان ظاهر می شود. منگی، سردرد، ادم و افزایش آنزیمهای کبدی نیز با شیوع کمتری گزارش شده اند، یرقان نیز ممکن است رخ دهد. سایرعوارض جانبی نادر شامل هیپوتانسیون وضعیتی، اگزانتم، کابوس شبانه، آشفتگی، مانیا، هالوسیناسیون، پارستزی، تشنج، ترمور، میوکلونوس، سندرم پاهای بی قرار، درد مفاصل و عضلات، آگرانولوسیتوز برگشت پذیر، لکوپنی و گرانولوسیتوپنی، هیپوناترمی نیز ممکن است بدنبال ترشح نامتناسب هورمون ضد ادراری، بخصوص در افراد مسن دیده شود. از عوارض دیگر آن می توان به ایجاد علائم خارج هرمی از جمله آکاتیژیا و همچنین سندرم سروتونینی اشاره کرد.

تداخلات دارویی رمرون (میرتازاپین)


میرتازاپین نبایستی همراه با MAOI و نیز طی دو هفته ابتدائی پس از قطع این دارو، تجویز گردد. فاصله حداقل یک هفته ای بین قطع میرتازاپین و سایر داروهای مسبب واکنش های جدی (مثل فنلزین) بایستی رعایت شود. استفاده همزمان از الکل یا بنزودیازپین ها همراه با میرتازاپین اثرات سداتیو آنرا تشدید می کند.


چه داروهایی رمرون (میرتازاپین) را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟


مصرف این دارو همراه با داروهای دیگر شما را خواب آلود و یا سرعت تنفس شما را کاهش می‌دهد . قبل از مصرف این دارو همراه با یک قرص خواب، داروهای ضد درد مخدر، یک شل کننده‌ی عضلانی، یا یک دارو برای اضطراب یا تشنج، با دکتر خود مشورت کنید.


با دکتر خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود و یا داروهایی که شروع و یا متوقف کرده‌اید، به ویژه موارد زیر مشورت کنید:

 • سایمتیدین (تاگامت)؛
 • دیازپام (والیوم)؛
 • کتوکونازول؛
 • مخمر سنت جان؛
 • ترامادول؛
 • تریپتوفان (گاهی اوقات با نام ال-تریپتوفان خوانده می‌شود)؛
 • داروهای مصرفی برای درمان اختلالات خلقی، اختلالات، یا بیماری‌های روانی فکری مثل لیتیوم، سایر داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی؛
 • داروهای مصرفی برای درمان سردرد میگرنی مانند سوماتریپتان، zolmitriptan، و ….
 • داروهای ضد تشنج مانند: کاربامازپین، فنی توئین

ممکن است داروهای دیگری با این دارو تداخل داشته باشند. به پزشک خود در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید اطلاع دهید. این داروها شامل داروهای تجویزی یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، و محصولات گیاهی است. هرگز یک داروی جدید را بدون اطلاع به پزشک خود، شروع نکنید.

میرتازاپین

هشدار ها در رابطه با رمرون (میرتازاپین)


1- این دارو بایستی در بیماران مبتلا به صرع، اختلالات کبدی و کلیوی، اختلالات هدایتی قلب، آنژین صدری و MI اخیر هیپوتانسیون، دیابت شیرین، سایکوز و نیز بیماران با سابقه مانیا با احتیاط مصرف شود.
2- در صورت بروز یرقان، درمان باید قطع شود.
3- علیرغم خواص آنتی موسکارینی ناچیز، تجویز این دارو در بیماران با اختلالات ادراری، گلوکوم زاویه بسته و افزایش فشار داخل چشمی بایستی با احتیاط باشد.
4- به بیماران بایستی نسبت به گزارش علائم هم چون تب، گلودرد، زخمهای دهانی و سایر علائم عفونت متعاقب مصرف این دارو هشدار داد. در چنین مواردی بایستی دارو قطع و شمارش خونی انجام شود.
5- بدلیل ایجاد خواب آلودگی ناشی از دارو به خصوص در شروع درمان، بایستی از رانندگی و کار با ماشی آلات خودداری گردد.
6- قطع دارو بایستی تدریجی باشد تا علائم ترک به حداقل برسد.

اطلاعات مهم مربوط به داروی رمرون (میرتازاپین)

 1. از داروی رمرون برای درمان اختلال افسردگی اساسی استفاده می‌شود.
 2. همچنین این دارو ممکن است برای اهداف غیر از مواردی که در این راهنمای دارویی ذکر شده، استفاده شود.
 3. اگر شما در حال مصرف تریپتوفان (گاهی اوقات با نام ال-تریپتوفان خوانده می‌شود) هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 4. همچنین اگر شما یک مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAO) در ۱۴ روز گذشته مصرف کرده‌اید از این دارو استفاده نکنید. ممکن است که یک تداخل دارویی خطرناک رخ دهد. پس از توقف مصرف این دارو، شما باید حداقل ۱۴ قبل از اینکه شما شروع به مصرف مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) کنید، صبر کنید. مهار کننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO) شامل ایزوکاربوکسازید،لینزولید، فنلزین، رزاژیلین، سلژیلین و ترانیل سیپرومین هستند.
 5. برخی از افراد جوان زمانی که برای اولین بار از یک داروی ضد افسردگی استفاده می‌کنند دچار افکار مربوط به خودکشی می‌شوند. پزشک شما نیاز به بررسی کردن شما در ویزیت‌های منظم برای پیشرفت در روند بهبود در حین مصرف این دارو دارد. شما و همچنین خانواده یا ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به شما در مورد تغییرات در خلق و خوی و یا علائم در شما باید هشیار باشند.
 6. هر گونه علائم جدید یا تشدید علائم مانند: خلق و خوی یا تغییرات رفتاری، اضطراب، حملات هراس، مشکلات خواب، و یا اگر شما احساس می‌کنید ضربه پذیر، تحریک پذیر، آشفته، دارای رفتار خصمانه، پرخاشگری، بی قرار، بیش فعال (ذهنی یا جسمی)، بیش افسردگی یا افکار مربوط به خودکشی یا صدمه زدن به خودتان را دارید، را به پزشک خود اطلاع دهید.
 7. هرگز این دارو را به افراد کمتر از ۱۸ سال سن بدون مشاوره با یک پزشک ندهید. این دارو مورد تأیید FDA در مورد استفاده برای کودکان نیست.
 8. تا زمانی که علائم بیماری در شما بهبود بیاید، ممکن است چندین هفته طول بکشد. پس مصرف این دارو را براساس توصیه‌ها و دستورالعمل پزشک خود ادامه داده و اگر نشانه‌ها و علائم بیماری در شما بهبود نمی‌یابند، به پزشک خود اطلاع دهید.
 9. مصرف الکل یا نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند بعضی از عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.
 10. مصرف داروی رمرون ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند. اگر شما در حال رانندگی و یا در حین انجام هر کاری هستید که نیاز دارد که به گوش باشید، هوشیار باشید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما یک دوز رمرون (میرتازاپین) را فراموش کنید؟

به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.

اگر رمرون (میرتازاپین) را بیش از حد مصرف کنید، چه اتفاقی می افتد؟

با مراقبت‌های پزشکی اورژانس و یا کمک‌های اضطراری برای مسمومیت، تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از ممکن است شامل گیجی، مشکلات حافظه، خواب آلودگی، و ضربان سریع قلب باشد.

divider

بیشتر بخوانید:

معرفی کامل قرص مسکن ایبوپروفن و عوارض آن

موارد مصرف قرص لووفلوکساسین یا تاوانکس و عوارض جانبی این دارو

همه چیز در مورد قرص خواب آور زوپیکلون

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (13 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits