علت سر درد در ناحیه ی پیشانی چیست؟

۳۴۸,۱۱۴
۱۷۸
۲۵
شنبه, ۰۳ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۱

علت سر درد در ناحیه ی پیشانی چیست؟چگونه سردرد خود را درمان کنیم؟

با دلگرم همراه باشید ...

علت سر درد در ناحیه ی پیشانی چیست؟

روش درمانی که قصد معرفی آن را داریم بسیار ساده و در عین حال کم هزینه بوده و مطمئناً جوابگوی تمام افرادی که مبتلا به سینوزیت هستند خواد بود . در ابتدا اشاره ای می کنیم به راه های درمانی اعم از بخور و شستشو بینی و حلق و سپس به دستورات غذایی و گیاهی که از نظر تاثیر گذاری تاثیر فراوانی خواهند داشت اشاره خواهیم کرد این روش مختص خود بنده بوده و چندین سال است که مورد توجه قرار گرفته است .

سردرد براي همگان پديده اي آشناست و كمتر كسي است كه در طول عمر خود آن را تجربه نكرده باشد. هنوز براي سردرد تعريف مشخصي كه مورد قبول همه باشد وجود ندارد. شايد ساده ترين تعريف براي سردرد « احساس درد و ناراحتي از ناحيه كاسه چشم تا قسمت پشت سر » باشد.

بايد به خاطر داشت كه سردرد يك بيماري نيست، بلكه نشانه اي است از طيف متنوعي از بيماريها كه از يك سرماخوردگي ساده شروع و به امراض جدي مثل تومورهــــــاي بدخيم مغزي ختم مي شود. گر چه در اغلب موارد منشأ سردرد، بيماريهاي خوش خيم مي باشد، اما اولين مسأله اي كه در برخورد با بيمار مبتلا به سردرد بايد حل شود، عبارت است از افتراق بين علل خوش خيم و علل خطرناكتر.


ساز و كارهاي اصلي مكانيسم ها سردرد عبارتند از:

 • گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه
 • التهاب عروق داخل و خارج جمجمه
 • عفونت عروق داخل و خارج جمجمه
 • انقباض ممتد عضلات كاسه سر و گردن
 • تغيير فشار داخل جمجمه.

انواع اصلي سردرد


ميگرن كلاسيك

معمولاً پانزده تا سي دقيقه قبل از شروع اين نوع سردرد، علايمي مثل ظهور نقاط نوراني در جلو چشم، تاري ديد و منگي پديدار مي شود؛ آرام آرام با از بين رفتن اين علايم سردرد يك طرفه اي به صورت مبهم و در يك سمت ناحيه گيجگاهي ظاهر مي شود، به تدريج شدت درد افزايش مي يابد و سردرد حالت ضرباندار به خـــود مي گيرد، در اين مرحله بيمار رنگ پريده و دچار تهوع و استفراغ شديدي مي شود؛ بسياري از بيماران در اين مرحله ترس از نور پيـــدا مي كنند و ترجيح مي دهند در اتاق تاريك استراحت كنند و پاره اي ديگر تعريق شديد و تكرر ادرار پيدا مي كنند.

درد بين چند ساعت تا يك روز طول مي كشد و بالاخره بيمار به خواب فرو مي رود. پس از اينكه بيمار از خواب بيدار شد، سردرد تسكين مي يابد. اين نوع سردرد در زنان بيشتر ديده مي شود و استعداد ارثي به بروز حملات در بين افراد وجود دارد.

سردرد عصبي

تقريباً 90 درصد از بيماران مبتلا به سردرد دچار اين نوع سردرد هستند. علت پيدايش اين نوع سردرد، انقباض عضلات كاسه سر، گردن، شانه و صورت بوده و مهمترين دليل پيدايش اين انقباض ها، هيجانات عصبي است.

درد معمولاً از ناحيه پيشـــــاني، گردن يا شانه شروع مي شود و به تــدريج تمام كاسه سر را فرا مي گيرد. اين درد ماهيت فشاري داشته ولي خاصيت ضرباني ندارد. بيمار از اينكه سرش سنگين است شكايت دارد، ممكن است تهوع پيدا كند اما به استفراغ دچار نمي شود.

علت سر درد در ناحیه پیشانی چیست ؟


سردرد به علت عفونت مننژ (پرده هاي مغزي)

درد در اين بيماران به صورت فشرده بوده و تمام سر را فرا مي گيرد، با استراحت كاهش مي يابد و با حركت تشديد مي شود. وجود علايمي چون تب و سفتي گردن به تشخيص كمك مي كند.

سردرد به علت تومورهاي مغزي

اين نوع سردرد ها معمولاً متناوب بوده و در اوايل صبح شديدتر است، بيشتر ماهيت حمله اي دارد، با حركت سر، بلند كردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشديد مي شود. معمولاً سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاه بيمار به علت سردرد از خواب بيــــــدار مي شود.

سردرد به علت فشار خون بالا

سردرد در اين بيماران، معمولاً‌ زماني ظاهر مي شود كه فشارخون حداكثر به حدود 200 و فشارخون حداقل به حدود 120 ميلي متر جيوه رسيده باشد؛ اين نوع سردرد غالباً در ناحيه پس سر متمركز بوده، و با درمان فشارخون در اكثر موارد از بين مي رود.

سردرد ناشي از بيماريهاي چشم

عيوب انكساري چشم ، سبب پيدايش سردردهاي مكرر در ناحيه پيشاني بخصوص به هنگام مطالعه يا تماشاي تلويزيون مي شود ، اما سردرد ناشي از آب سياه با چشم درد شديد همراه بوده و معمولاً در ناحيــه پيشاني متمركز مي شود و اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.

سردرد ناشي از بيماريهاي سينوس

سردردهاي ناشي از التهاب و عفونت سينوسها اغلب در ناحيه پيشانــــي متمركز مي شود؛ اين دردها با حركت سر و دراز كشيدن تشديد مي شود و پس از بيدار شدن از خــواب به حداكثر شدت خود مي رسد؛ اين سردردها با درمان التهاب يا عفونت سينوس ها مرتفع مي شوند.

سـردرد ناشي از عفونت هاي دنداني‌

اين نوع سردرد ها غالباً از ناحيه صورت شروع و بتدريج به تمام كره سر منتشر مي شود و با درمان عفونت دنداني، درد از بين مي رود.


سردردهاي آلرژيك

اين نوع سردردها متعاقب تماس فرد بيمار با ماده حساسيت زا ايجــــاد مي شود؛ معمولاً همراه با اين نوع سردرد ساير علايم حساسيت مثل احتقان بيني، آبريزش از بيني ، سرفه، عطسه و گاهي اسهال ديده مي شود وكنترل حساسيت معمولاً به كنترل سردرد منجر مي شود.

گرفتن شرح حال از بيمار مبتلا به سردرد


1 ـ از زمان شروع سردرد سؤال كنيد، چرا كه سردردهايي كه بتازگي آغاز شده اند، نياز به بررسي جدي دارند.
2 ـ از كيفيت و شدت درد سؤال كنيد، بخصوص اگر فرد، مبتلا به سردرد مزمن است؛ از او بپرسيد كه كيفيت و شدت سردردش اين بار نسبت به دفعات قبل تفاوت كرده است يا نه؟
3 ـ از مراجعه كننده بپرسيد كه آيا همراه سردرد، علامت ديگري مثل تهوع، استفراغ، اشك ريزش و بي اشتهايي و ... دارد يا نه؟
4 ـ سابقه درمان سردرد را از او پرس و جو كنيد. اگر پزشك قبلاً براي او دارو تجويز كرده است، نام آن را بپرسيد.
5 ـ محل دقيق سردرد را بيابيد.
6 ـ سابقه ارثي مبتلا به سردرد را در فاميل وي جستجو كنيد.
7 ـ فواصل زماني حملات سردرد را بپرسيد.

معاينه بيماران مبتلا به سردرد


معاينه گردن از نظر وجود يا عدم وجود سفتي گردن، اندازه گيري فشارخون، تعداد تنفس، درجه حرارت و تعداد نبض بيمار و نيز معاينه چشم بيمار از نظر سرخي مي باشد.

علائم سر درد

علائم سینوزیت

 • عطسه و آبریزش بینی
 • بسته شدن یک و یا هر دو بینی ، کاهش بویایی
 • گرفتگی صدا
 • درد در ناحیه ی پیشانی یا بین چشم ها
 • درد در ناحیه ی دندان های فوقانی
 • احساس فشار ، درد و سنگینی در صورت و گرفتگی بینی
 • احساس خلط و چرکی بودن حلق و بینی
 • سرفه های همراه با خلط به مدت طولانی
 • بوی بد دهان
 • تب های مداوم و از دست دادن اشتها
 • بهبود نیافتن سرماخوردگی بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز و تشدید سرماخرودگی در زمان های کوتاه

چه عواملی باعث سینوزیت می شود

 1. حمام ، شستشوی سر و قرار گرفتن در مجاورت هوای سرد و همچنین تنفس هوای سرد
 2. سرماخوردگی و رسیدگی نکردن به آن
 3. موتور و دوچرخه سواری در زمستان بدون استفاده از کلاه و وسائل گرم کننده
 4. استفاده مدوام نوشیدنی های بسیار سرد در گرمای تابستان و استراحت در مجاورت کولر
 5. تغذیه غلط و استفاده از موادی که باعث غلظت خون شده و بدن را آماده دریافت هر نوع عفونت و ویروس می کنند از اصلی ترین دلائل سینوزیت است.

راه های درمان سینوزیت

۱- بخور دو طرف صورت

در ابتدا باید دو طرف صورت غیر از پیشانی را بخور داده به اینصورت که پیشانی را با یک روسری ببندید . مقداری بابونه را مانند چای دم کرده مقداری جوهر پونه زمانی که برای بخور آماده بودید به دم کرده بابونه اضافه کنید و دو طرف صورت را بخور داده و در بخار بابونه و جوهر پونه تنفس کنید

۲- تحریک بینی و ایجاد عطسه و آبریزش بینی زیاد

این مورد از اهمیت ویژه ای برخورداره چرا که هدف ما تخلیه عفونت هاست . پس از اینکه بخور تمام شد مقداری کندوش و یا هر نوع ادویه ای که در منزل در دسترس دارید مثل فلفل بینی را تحریک کرده تا تعداد زیادی عطسه بزنید تا باعث آبریزش بینی شود

۳- شستشو بینی

پس از تحریک بینی و عطسه و آبریزش نوبت به شستشو بینی می رسد که این مرحله هم از اهمیت ویژه ای برخورداره . مقدار ۱ لیتر آب جوشیده خنک یک قاشق غذاخوری نمک اضافه کرده و با دستگاه شستشو بینی که باید از داروخانه تهیه کنید آب نمک را بالا بکشید یعنی یکی از سوراخهای بینی را با دست گرفته و محلولی را که آماده کرده اید را بالا بکشید این محلول با بالا رفتن به همراه عفونت وارد حلق شده و با حالت تهوعی که ایجاد می کند به حالت استفراغ خارج می شود

مراحل گفته شده را در زمان استراحت انجام دهید

۴- درمان با رعایت غذایی

هر روز ۶ تا ۸ لیوان آب میل کنید .

به یاد داشته باشید که هیچگاه آب را بین و بلافاصله بعد از غذا میل نکنید

کم کردن مصرف نمک در وعده غذایی تا حد امکان استفاده کردن از غذاهای بی نمک می تواند باعث بیشتر شدن سرعت بهبودی شود زیرا نمک زیاد باعث جمع شدن آب در بافت ها و دفع کلسیم می شود

مصرف گوشت های قرمز را به حداقل برسانید

از غذاهایی که به صورت بخارپز و با سبزیجات و حبوبات تهیه شده بیشتر استقبال کنید

مقداری گوشت شترمرغ یا بوقلمون را به صورت کباب کرده حتی به عنوان صبحانه میل کنید

۵- درمان گیاهی و سنتی

۵ گرم ختمی سفید و ۱۰ گرم اسطوخودوس را مانند چای دم کرده و بعد از ولرم شدن با عسل شیرین کنید و روزانه دو بار میل کنید.

علت سر درد در ناحیه ی پیشانی چیست؟

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(178 امتیاز , میانگین: 4.1 از 5)  
ادعوت به همکاری پزشکان

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۲۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
نرگس | ۲ ماه پیش
سلام
من حدود3.4ماهه که جلوی سرم قسمت پیشونیم و پشت چشمام درد عجیبی میگیره. این درد بیشتر وقتی تو سر و صدا قرار میگیرم یا تلویزیون نگاه میکنم زیاد و یا اهنگ گوش میکنم بیشتر و بیشتر میشه.
من چشمام ضعیفه و عینک میزنم.ممکنه ک علتش از بالا رفتن شماره چشمم باشه؟
۰
۲
 
 
de
سعیدی | ۲ ماه پیش
سلام می خواستم علت سر درد دخترم را بپرسم دو طرف انتهای پیشانی
۰
۰
 
 
de
حمزه | ۳ ماه پیش
سلام
حدود چند ساعتی هست که سردرد شدید در ناحیه پیشانی بالای چشم چپ گرفتم و همیشه همنجوری می شم لطفا می شه راهنمایی کنید
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مبین | ۳ ماه پیش
  مال منم چند ساله که در ناحیه چپ پیشانی بالای چشم درد خفیف و ضد حالی میگیرم که اصلا نگو که چه دردیه اصلا شدید
  ۱
  ۰
 
 
ir
سهیلا | ۳ ماه پیش
سلام وقت بخیر من یه چند سالی سردرد دارم که بیشتر قسمت گیج گاهی بود میکشید به چشمام الان یه هفته میشه که احساس مینم داخل سرم یه حالت بریدگی بوده در حال خوب شدنه خرش شدید داخل سرمه و حالت تهوع ایجا میکنه که سه روز همین حالتا دارم .بعد سردرد شدید وسط سرم شروع میشه میکشه به گیج گاه و چشمام ممنون میشم علت را برام بگید
۰
۰
 
 
ro
محسن | ۳ ماه پیش
سلام مدتی هس ک سرم از ناحیه پیشانی وپشت سرم شدید درد میگیره و دردش بصورت ضربان دار میباشه و در زمان درد نمیتونم بایستم ویا سرم رو حرکت بدم زیرا درد چند برابر میشه یعنی ضربان قلبم زیاد میشه و باهر ضربان قلبم انگار با یه چیز سنگین به سرم ضربه وارد میشه
میشه راهنماییم کنید ک علت چیست؟؟؟
۰
۰
پاسخ ها:
  de
  مصطفی | ۳ هفته پیش
  چند وقتی است که طرف چپ پیشانیم درد میکنه علتش چیست
  ۱
  ۱
 
 
پریسا سلامتیان | ۴ ماه پیش
سلام مدتی هست که ناحیه پیشانی من سنگین میشه و همراه با درد هست این نشانه چی مستونه باشه؟
۰
۱
 
 
ir
خجسته | ۵ ماه پیش
باسلام سردردهای شدیدی دارم درناحیه پیشانی گاهی احساس میکنم رگهای شقیقه هام میزنه وورم میکنه توی گوش سمت راست انگارمایع وجودداره لطفاراهنماییم کنید همین چندشب پیش داشتم ازسردردمیمیردم
۲
۰
پاسخ ها:
  ir
  محسن | ۳ ماه پیش
  شما میگرن دارید و از خوردن غذا های زیر باید پرهیز کنید : ادویه و فلفل ، سوسیس و کالباس ، نوشابه ، سیر و پیاز ، قهوه ، ترشی
  ۱
  ۰
  ir
  محسن | ۳ ماه پیش
  مطلب جالبی بود لاکن بدترین نوع سردرد نوع میگرنی آن است که درمان ندارد و در اثر تنگی عروق سر ایجاد میشود !
  ۱
  ۰
 
 
us
محمدی | ۷ ماه پیش
سرم یک روز درمیان در د میکند وبینیم گرفته میشه وصدایم بد میشه براثر چیست کمک کننی ممنون
۰
۱
پاسخ ها:
  us
  سجاد کاظمی املشی | ۶ ماه پیش
  سلام
  کدام قسمت سر درد میگیره؟اگر پیشانی و اطراف بینی باشه مربوط به سینوزیت است.به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کتید
  ۰
  ۰
 
 
ir
زهرا | ۹ ماه پیش
سلام
پیشانیم خیلی درد میکنه
زندگیم مخطل شده
نمیتونم کاری انجام بدم
ممنون میشم کمکم کنید
۰
۰
 
 
ir
زهرا | ۱۰ ماه پیش
سرم به خصوص پیشانیم خیلی درد میکنه اختلال خواب دارم شبها دردم تشدید میشه حالت تهوع دارم با تکان خوردنم سرمم درد زیاد میگیره دکترا گفتند سینوزیت اما دو ماه اینجوریم دلیلش چیست
؟؟؟
۰
۰
 
 
ir
زهرا | ۱۰ ماه پیش
سرم ناحیه پیشانی به خصوص خیلی درد میکند و اختلال خواب دارم و حالت تهوع دارم و حتی شبها دردش بیشتر است و با تمام خوردمم حتی درد میکند دلیلش چی میتونه باشه
۰
۰
 
 
us
AliasqarKrimi | ۱ سال پیش
سلام
حدود یک سال پیش سرم به طور وحشتناکی درد میکنه.
پارسال از قسمت ناحیه گیجگاه سمت راست سر شروع میشد وبه چشم راست وبعد به تمام سر پخش میشد.دکترم بهم گفت که زیاد فکر نکن .باخودم تمرین کردم والان خوب شدم
ولی الان فقط از ناحیه جلوی سر وپیشانی درد خفیفی دارم که اصلان نمیتونم تمرکز داشته باشم ودرست فکر کنم
ممنونم میشم که بهم کمک کنین
۰
۰
 
 
ir
آتی | ۱ سال پیش
سلام
پدرم چند سالی هست که سردردهای وحشتناکی داره که ناحیه ی چپ بینی چشم و پیشانیش تیر میکشن هر چند دقیقه این درد ب سراغش میاد و همه جا هم رفته یا میگن بینیش ترک برداشته یا قرص میدن ک هیچ کدوم از قرصا ب درد نخورد
۰
۰
 
 
ir
سعید | ۱ سال پیش
سلام من بعضی موقع ها سر درد در ناحیه پیشانی میگیرم اونم شدید، مشکل از چیه؟
۱
۰
 
 
ir
مرضیه | ۱ سال پیش
علت درد پیشنانی درد گونه حالت تهوع وسرگیجه پشت سر هم گردن وگوش راستمم درد داره عطسم میاد اما نمیاد دلیلش چیه
۰
۰
 
 
ir
مرضیه | ۱ سال پیش
سلام من پیشانیم درد داره بیشتر طرف راستم حالت تهوع سرکیج مداوم دارم جوری ک احساس میکنم میفتم گوشم درد داره گونه راستمم درد داره وهمچنین گردنم میشه راهنمای کنید
۱
۰
 
 
ru
زهره | ۱ سال پیش
من هر وقت توی سر و صدا میرم یک سر درد وحشتناکی میگیرم که اشکم در میاد .چشمتون روز بد نبینه
۰
۰
 
 
ir
شبنم | ۲ سال پیش
سلام تشکر از زحماتتون علت سر درد که شروعش از ناحیهی روی بینی باشه چیه؟
۰
۰
 
 
ir
میلاد | ۲ سال پیش
مقاله خیلی کامل و مفیدی بود ممنون
۰
۰
 
 
ir
مبینا | ۲ سال پیش
ممنون خیلی مفید بود.
۰
۰
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter