دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
علت اینکه همیشه خوابم میاد چیست؟
81
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خواب آلودگی،دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن:«خیلی خسته ام»! جمله ای آشنا و البته آزاردهنده است که در طول روز بارها و بارها تکرارش می کنید و احتمالا دنبال باعث و بانی اش می گردید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

«خیلی خسته ام»! جمله ای آشنا و البته آزاردهنده است که در طول روز بارها و بارها تکرارش می کنید و احتمالا دنبال باعث و بانی اش می گردید.با دلگرم همراه باشید تا با علت اینگه همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی دارید آشنا شوید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

چند دلیل برای اینکه چرا همیشه خوابتون میاد؟

البته همیشه کاسه و کوزه ها سر کوتاهی شب ها، استرس های کاری، دشواری کارهای خانه، بی خوابی و درگیری های روزمره شکسته می شود اما خستگی زیاد همیشه از بی خوابی ناشی نمی شود بلکه عوامل دیگری هم هستند که ناگهان باک انرژی تان را به صفر می رسانند. اینگونه می شود که همیشه از خستگی و بیحالی گله می کنید بدون اینکه دلیل واقعی آن را بدانید. با اینحال نگران نباشید، ما به شما کمک می کنیم تا ۷ عامل خستگی را بهتر بشناسید.

بیماری های تیروئید

بیست میلیون از جمعیت آمریکا به بیماری تیروئید مبتلا هستند. حدود ۶۰% از این افراد از این موضوع اطلاعی ندارند. از تاثیرات منفی تیروئید میتونیم به خستگی، عدم تعادل رفتاری، تغییر در اشتها و ... اشاره کرد. برای درمان طبیعی این بیماری بهتون توصیه میکنم حتما تو رژیم غزاییتون کربوهیدرات کمتر و چربی های طبیعی بیشتر استفاده کنید. منابع ید غذاتون رو افزایش بدید و در صورت نیاز از قرص های مکمل استفاده کنید.

شیوه زندگی نادرست: امروزه عده زیادی هستند که در اکثر اوقات به خصوص تو محل کار بی تحرک هستند. عده ای هم هستن که همیشه بی تحرکن! نشستن مداوم در طول روز باعث میشه شما همیشه احساس خسته باشید!

سوالی که پیش میاد اینه که خب حالا چیکار کنیم؟

ورزش کنید. ورزش منظم هم به تراز هورمون های شما کمک میکند هم باعث میشود که خواب بهتری داشته باشید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

بریده بریده نفس می کشید

همین حالا به تنفس تان دقت کنید؛ منقطع ودم و بازدم تان کوتاه و سطحی است؟

معمولا بیشتر افراد اینگونه نفس می کشند اما بدن از این نوع نفس کشیدن ناراضی است چون به میزان کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در نتیجه مونواکسید کربن موجود در خون بسیار بیشتر شده و احساس خستگی می کنید. برای اکسیژن رسانی به بدن باید یاد بگیرید با شکم تان نفس گیری کنید. همین حالا دست تان را روی دیافراگم تان بگذارید، با بالا آوردن شکم، عمیق نفس بکشید و سپس رها کنید و هوا را با خالی کردن شکم بیرون دهید. البته این یک تمرین اغراق شده است تا شیوه نفس عمیق کشیدن را یاد بگیرید. به هر حال، روی تنفس تان تمرکز داشته باشید و نفس عمیق بکشید.

خواب و بیداری تان معلوم نیست

ساعت بیولوژیکی بدن نیاز به برنامخه ثابتی دارد. اگر خواب و بیداری تان زمان مشخصی ندارد، دچار حالتی می شود که انگار در ابرها راه می روید و کاملا منگ و خسته اید، در این صورت کارایی تان را نیز از دست می دهید.درست است که آخر هفته ها و روزهای تعطیل برنامه خواب همه به هم می ریزد اما با اینحال باید سعی کنید زمان خواب و بیداری تان را تنظیم کنید. نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند افرادی که ساعت مشخصی برای خواب و بیداری ندارند حتی اگر به میزان کافی هم خوابیده باشند، باز هم احساس خستگی می کنند.

هیچ برنامه تلویزیونی را از دست نمی دهید

اگر وقتی به خانه برمی گردید جلوی تلویزیون ولو می شوید و حجتی سر شام هم چشم از این صفحه برنمیدارید، بهترین روش را انتخاب کرده اید تا حسابی خسته شوید چون بدن بی تحرک، نشستن را به منزله آماده شدن برای خواب تلقی می کند؛ در نتیجه احساس کسالت همه وجودتان را می گیرد. از این گذشته، وقتی چشم هایتان را به صفحه تلویزیون یا رایانه می دوزید کمتر پلک می زنید. این کار هم نتیجه ای جز خشکی چشم ها ندارد که بطور مستقیم به خستگی چشم منجر می شود، به همین دلیل خیلی زود خسته می شوید و دلتان می خواهد بخوابید.

برای جلوگیری از این مشکلات فقط کافی است تکانی به خودتان بدهید و حتی هنگام تماشا کردن تلویزیون ورزش کنید. منظورمان همان حرکت های کششی ساده است که در هر حالی می توانید انجام دهید. هنگام پخش آگهی ها چشم از صفحه تلویزیون بردارید، بلند شوید و بدنتان را کش و قوسی دهید، کمی راه بروید، پنجره را باز کنید و نفسی عمیق بکشید. در این صورت احساس بهتری می کنید و خستگی از تنتان می رود.

بدنتان با کویر فرقی ندارد

خیلی از ما حتی متوجه نمی شویم که در طول روز چقدر کم آب می خوریمخ، به همین دلیل بدنمان بیشتر اوقات در حالت کم آبی جزیی قرار دارد. هیچ وقت منتظر نمانید تا تشنه تان شود و بعد سراغ نوشیدن آب بروید چون احساس تشنگی یعنی بدن دو تا سه درصد مایعات خود را از دست داده است، در نتیجه دچار منگی و بیحالی می شوید.احتمالا اگر بگوییم روزانه باید هشت لیوان آب میل کنید وحشت زده می شوید اما نگران نباشید لازم نیست همه این مقدار ترا یکجا سر بکشید. همیشه یک بطری یا یک لیوان آب دم دست تان باشد و در طول روز جرعه جرعه میل کنید. فراموش نکنید که مصرف سوپ، آبمیوه ها یا سبزیجات نیز برای تامین آب بدن مفیدند.

مثل خانم هایوشام زندگی می کنید!

اگر عادت دارید همیشه پرده ها را بکشید و محیط اطرافتان را تاریک کنید، انتظار شادابی زیادی نداشته باشید. خورشید فقط برای جذب ویتامین D نیست. اگر به اندازه کافی در معرض نور طبیعی نباشید، بدنتان دچار خستگی، خواب آلودگی و کسالت می شود. مغز ما وقتی در وضعیت تاریک و روشن قرار می گیرد سیگنال هایی به بدن ارسال می کند و آن را به حالت خواب می رساند. به همین دلیل وقتی چند روز متوالی هوا گرفته و ابری است، احساس افسردگی و خستگی زیاد می کنید. حتما هر روز از منزل خارج شده و پیباده روی کنید چون ۱۰ دقیقه راه رفتن در روشنایی بیرون از منزل برای کسب انرژی و خلاص شدن از خستگی کافی است.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

صبح ها ناشتا می زنید بیرون

اگر روزتان را بدون خوردن صبحانه یا فقط با یک فنجان چای یا قهوه، مشتی مولتی ویتامین رنگ و وارنگ یا کیک و کلوچه و شیرکاکائو آغاز می کنید، خیلی زود باک انرژی تان خالی می شودو تمام روز احساس خستگی می کنید. عادت کنید هر روز صبحانه کامل حاوی پروتئین و کربوهیدرات و یک واحد میوه تازه میل کنید تا خستگی از شما دور شود.

این چراغ خواب است یا خورشید؟

اگر شب ها مقابل تلویزیون روشن بخوابید یا نور چراخ خوابتان خیلی زیاد باشد، در طول روز احساس خستگی می کندی چون دراین وضعیت مغز روز و شب را اشتباه می گیرد و به میزان کافی ملاتونین ترشح نمی کند. این هورمون برای خواب خوب و با کیفیت ضروری است. اگر نیازی به چراغ خواب ندارید آن را خاموش یا نور آن را کم کنید. همچنین باید محیط اطرافتان به اندازه کافی تاریک باشد تا طی روز احساس نشاط بیشتری کنید.

دلیل و علت اصلی خستگی و خواب آلودگی مزمن

یکی از محققین آمریکایی گفته: ورزش یک درمان جایگزین یا جایگزین بالقوه را برای بیخوابی ارائه می دهد ... ورزش می تواند یک وسیله سالم، ایمن، ارزان و ساده برای بهبود خواب باشد. اگر وقت ورزش ندارید هر یک ساعت که نشستین ۱۵ دقیقه سعی کنید راه بروید.

افسردگی

افسردگی به شدت باعث اختلال خواب و یا حتی پر خوابی میشود. یکی از جالبت رین چیز ها برای مبارزه افسردگی رژیم غذایی مناسب است. جالبه که بدونید اگه غذای مناسبی بخورید که مورد علاقتون هم هست کلی افسردگی رو از بین میبره. دیگه تو اون موقعیت بجای اینکه بگید خوابم میاد همیشه پر انرژی هستید! یه سری نکات

غذایی برای افسردگی : شکر، فست فود، قهوه و مواد کافئین دار رو سعی کنید خیلی کمتر مصرف کنید. بجای این مواد غذایی از پروتئین و سبزیجات استفاده کنید.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان؛سی سی لند

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (81 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

M.AZ | ۲ سال پیش
من ۱۷ سالمه و همه اش خوابم میاد و اصلا نمیتونم رو درسام تمرکز کنم🤦🏻‍♀️
0
1
معصومه | ۲ سال پیش
سلام من 17 سالمه همیشع مغزم خستس انگاری ک درد میکنه بدنم سسته و باعث میشه بخوابم انگاری هر چی میخابم اینن خستگی بر طرف نمیشع واقعا خسته شدم از این وضع کلی از درسام عقبم
0
4
Nilo | ۵ سال پیش
من هر چقد بخابم کمه صبح بیدار میشم صبونه ک میخورم ی ربع نشده بازم خابم میاد ظهر هم همینطور کلا هر چی بخابم بازم خابم میاد
2
2
پاسخ ها:
یوسف | ۴ سال پیش
ولا منم همیجورم ولی فکر کنم همش از استرس و افسردگی نسبت ب آینده
0
2
زندگی ام شده خواب | ۵ سال پیش
من هر چقدر میخوابم دوباره خوابم میاد 18سالمه که تواین 18سال کارم فقط شده خواب نمیدونم چیکار کنم همیشه خوابم میاد همیشه مغزم خسته خوابه
1
5
پاسخ ها:
بخواب کیف کن | ۴ سال پیش
همینکه هیچکی بهت کار نداره میتونی بخوابی یکسره دنیایی از شکرگذاری بهتر بخواب زندگی الان تو خواب
4
1
Darya | ۲ سال پیش
به خودتون تلقین کنید که من حالم عالیه وخیلی سرحالم به شدت جوابگوئه و حتما حتما روزی یک ساعت ورزش کنید و حداقل ۸ لیوان آب بخورید و انگیزه و هدف های بزرگ برای آینده داشته باشید شک نکنید که خیلی زود مشکل خوابتون حل میشه
0
1

hits