دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
آموزش فریز کردن هویج به مدت 1 سال بدون اینکه سیاه بشه
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر کلی هویج در خانه دارید و نمی دانید چگونه آن ها را نگه دارید تا تازه بماند، با انجام چند ترفند ساده می توانید هویج ها را به مدت یک سال تازه نگهدارید.

نحوه نگهداری هویج در یخچال و فریزر

روش نگهداری هویج : وقتی هویج برای مصرف یکی دو روزه خریداری شود مشکل خاصی ندارد. خیلی راحت آن هم در فصل سرد می توانید آن ها را خارج از یخچال بگذارید و هر موقع خواستید مصرف کنید. ولی زندگی امروز باعث شده که با مراجعه به مراکز میوه فروشی یا میدان های تره بار معمولا بسته های چند کیلویی خریداری و به خانه آورده شود تا بتوان حداقل یک هفته از آن ها استفاده کرد.

از آن جا که هویج به سرعت آب خود را از دست می دهد خیلی وقت ها حتی با وجود نگهداری در یخچال سیاه می شود که باید دور ریخته شود یا پوست آن ها را بیشتر بگیریم که تقریبا چیزی از هویج باقی نمی ماند. این مطلب را بخوانید تا روش نگهداری هویج را یاد بگیرید و مجبور نباشید هویج را دور بریزید و هر روز بتوانید از این سبزی پرخاصیت استفاده کنید.

فریز کردن هویج

بهترین روش نگهداری هویج برای مدت طولانی چیست؟

یکی از روش های مناسب نگهداری هویج گذاشتن آن در مقداری شن است. در طول زمستان می توانید با تهیه یک ظرف حاوی شن، هویج ها را زیر شن بگذارید و هر موقع نیاز داشتید بردارید و مصرف کنید. با این روش تقریبا 5 تا 6 ماه می توانید آن ها را تر و تازه و درست مثل این که تازه از مزرعه به خانه آمده است، نگهداری کنید. این مکان باید سرد و خشک باشد.

اگر هم اهل باغبانی هستید، می توانید هویج ها را در خاک بگذارید و تا وقتی خاک خیلی سرد نشده، هر موقع نیاز بود چندتایی از آن ها را از خاک درآورید و استفاده کنید. خوبی این روش این است که خیلی از هویج ها دوباره رشد می کند. اگر چنین قصدی دارید، حتما از هویج های کوچک و تا حد امکان با ساقه سبزی دار خریداری کنید. در این روش ها هویج باید کاملا زیر خاک قرار بگیرد.

چه مدت می توان هویج را در یخچال نگهداری کرد؟

3 تا 5 روز. در حالی که یخچال برای نگهداری هویج تازه بهترین گزینه است، شما همچنین می توانید آن را روی میز آشپزخانه، در خانه یا انبار نیز نگه دارید. با این حال، هنگام انجام این کار باید 2 نکته را در ذهن داشته باشید:

اولا، هویج ها را از سایر سبزیجات دور نگه دارید. مانند اغلب سبزیجات، هویج در هنگام رسیده شدن، گاز اتیلن تولید می کند. این گاز روند رسیدن و پوسیدگی میوه ها و سبزیجات را سرعت می بخشد. بنابراین هویج های شما نه تنها سریعتر خراب می شوند، بلکه بقیه سبزیجات و میوه های اطراف آنها نیز پوسیده می شوند.
ثانیاً، هویج را در کیسه پلاستیکی نگهداری نکنید. این کار به این دلیل است که رطوبت داخل پلاستیک جمع می شود و ممکن است منجر به رشد کپک قارچی شود که می تواند باعث شود که هویج ها برای خوردن نامناسب باشند.

نگهداری از هویچ

آیا باید هویج را در یخچال نگهداری کرد؟

لزومی برای نگهداری هویج در یخچال وجود ندارد، اما قطعاً یخچال بهترین محل است. نگهداری هویج هایی که تازه هستند باعث می شود آنها 4-3 هفته بمانند. در داخل یخچال، شما حتی می توانید هویج ها را درون یک کیسه پلاستیکی که روی آن سوراخ هایی تعبیه شده باشد قرار دهید، یا آن را باز بگذارید تا گردش هوایی تازه در آن جریان داشته باشد. اگر مقداری از هویج های پخته شده شما باقی مانده است، می توانید آنها را در یخچال نگهداری کنید. برای اینکار هویج ها را درون ظروف بدون منفذ قرار دهید و حتماً آن را در 3 تا 5 روز آینده استفاده کنید.

آیا می توان هویج را در فریزر نگه داشت؟

این کار کاملاً عملی است. با این حال، فکر نکنید که می توانید بدون آماده سازی های لازم آنها را در فریزر قرار دهید. علت این است که منجمد کردن باعث آسیب به سلول های مواد غذایی می شود، به این معنی که هویج ها پس از یخ زدایی، دچار له شدگی و غیر قابل استفاده می شود. به همین دلیل است که نباید همه آنها را فریز کنید و به صورت تازه از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید. کاری که شما باید انجام دهید این است که :

ابتدا آنها را به شکلی که می خواهید منجمد شود، آماده کنید: پوست کنده، حلقه شده، برش های باریک و غیره. سپس، آنها را به مدت 3-2 دقیقه در آب جوش قرار دهید. حالا آن را آبکشی و با آب یخ، خنک کنید.
بعد از آبکش کردن هویج های خنک شده، آنها را کاملاً خشک کنید و درون کیسه های فریزی قرار دهید و تا جایی که ممکن است هوای آن را خارج کنید. سپس، آنها را تا 1 سال در فریزر قرار دهید.
هویج های پخته شده را نیز می توانید در ظروف بدون منفذ به مدت طولانی در یخچال نگهداری کرد.

بهترین مدل نگهداری هویج

چه موقع می توان گفت هویج غیر قابل استفاده است؟

ظاهر بعضی از هویج ها ممکن است دچار لکه های تیره شوند. این لزوماً به آن معنا نیست که آنها خراب شده اند یا قابل مصرف نیستند.

  • کپک قارچی

اگر می بینید که کپک قارچی روی آنها زیاد شده است، قطعاً هویج ها خراب شده است و باید آنها را دور بریزید. سعی نکنید که کپک ها را از روی هویج ها ببرید، زیرا ریشه های آنها به طور شگفت انگیزی به عمق مواد غذایی می روند.

  • لمس کردن هویج

زمانی که هویج ها در حال خراب شدن هستند، شروع به نرم و له شدن می کنند. با این حال، این بدان معنا نیست که غیر قابل استفاده هستند. اگر هویج ها لیز شده اند، پس آنها غیر قابل استفاده اند و باید در زباله دان قرار بگیرند.

  • بو کردن هویج

هویج پوسیده بوی شدیدی دارد. وقتی که هویج تازه است، نباید هیچ بویی داشته باشد.

اگر هویج ها نرم شدند، می توانیم چه کاری انجام دهیم؟

اگر متوجه شدید که هویج شما نرم است، اما سایر علائم خراب شدگی مانند کپک قارچی یا لیز شدگی را ندارد، می توانید آن را نجات دهید! نرم شدن هویج بخاطر از دست رفتن آب آن است.
هویج در حدود 95-80 درصد آب دارد! برای اینکه دوباره سفتی خود را بدست آورد، قبل از مصرف آن را تا 5 ساعت در آب سرد قرار دهید. می بینید که دوباره خوب و سفت شده است.با این حال، از آنجایی که بیشتر ویتامین های آنها محلول در آب هستند، هویج ممکن است مغذی نباشد. این بدان دلیل است که در صورت کم شدن بیشتر آب هویج، مواد مغذی خود را از دست می دهد.

روش نگهداری و فریزر کردن هویج

نحوه نگهداری هویج به صورت ترشی و شور

این هم روش خوبی برای داشتن طعم های متنوع تر و البته روش نگهداری هویج است. هویج ها را بعد از شستن و پاک کردن و قطعه قطعه کردن در یک ظرف حاوی سرکه، دانه های خردل، زنجبیل، جعفری، زردچوبه و گشنیز بجوشانید. سپس آن ها را در ظرف های شیشه ای بگذارید و در آن ها را ببندید. این ظرف ها باید در جای خنک نگهداری شود.

حتماً بخوانید:
ارزش غذایی و خواص هویج را بشناسید

ارزش غذایی و خواص هویج را بشناسید

هویج یکی از سبزیجات بسیار خوشمزه و پرخاصیت است که در این مطلب قصد داریم میزان کالری و ارزش غذایی آن را ذکر نموده و شما را با خواص آن آشنا کنیم. با ما…

به این ترتیب ترشی هویج دارید.یا می توانید هویج ها را در ظرف شیشه ای ریخته و روی آن آب نمک بریزید تا هویج شور درست کنید. این نوع هویج ها را بهتر است در یخچال یا جای خیلی خنک نگهداری کنید.خوبی این دو روش نگهداری هویج نسبت به ترشی و شورهای بازار این است که از هیچ ماده نگهدارنده ای استفاده نکرده اید و درست مثل این است که هویج تازه با همان خواص طبیعی اش در اختیار دارید.

منبع : ساعدنیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits