دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
همه آنچه باید در مورد آسافوتیدا بدانید!
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
آسافوتیدا صمغی است که از انواع گیاهان دارویی استخراج میشود و معمولا در آشپزی آن را به عنوان پودر درآورده و از آن استفاده میکنند. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه بفرمایید.

آسافوتیدا چیست؟ مزایا، عوارض جانبی و موارد استفاده

آسافوتیدا (عصای آسافوتیدا) شیره خشک شده یا صمغی است که از ریشه به دست می آید نیشکر گیاهان معمولاً آن را خشک می کنند، به صورت پودر زرد درشت می سایند و برای مقاصد آشپزی یا دارویی استفاده می کنند. در حالی که این گیاه بومی افغانستان و ایران است، آسافوتیدا معمولاً در غذاهای هندی استفاده می شود، جایی که به آن هینگ می گویند.

به عنوان یک چاشنی، آسافوتیدا به دلیل بوی تند و تندش شناخته می شود که به دلیل غلظت بالای ترکیبات گوگردی آن است. در واقع، به دلیل بوی نامطبوع آن، گاهی اوقات به آن آدامس بدبو نیز می گویند. با این حال، هنگامی که پخته می شود، طعم و بوی آن بسیار مطبوع تر می شود و اغلب شبیه تره، سیر و حتی گوشت توصیف می شود.

در طب آیورودا، هینگ برای کمک به هضم و گاز، و همچنین درمان برونشیت و سنگ کلیه استفاده می شود. در قرون وسطی، برخی از مردم آدامس خشک شده را به دور گردن خود می بستند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کند. با این حال، بسیاری از استفاده های سنتی از asafoetida توسط علم مدرن اثبات نشده است. این مقاله به بررسی مزایا، معایب و کاربردهای آسافوتیدا می پردازد.

مزایای بالقوه آسافوتیدا

منبع خوب آنتی اکسیدان

Asafoetida منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است. این ترکیبات به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب احتمالی ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند. در نتیجه، آنتی اکسیدان ها همچنین ممکن است به محافظت در برابر التهاب مزمن، بیماری قلبی، سرطان و دیابت نوع ۲ کمک کنند.

مشخص شده است که آسافوتیدا حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات فنلی مانند تانن ها و فلاونوئیدها است که به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی قوی خود شناخته شده اند. در حالی که مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که آسافوتیدا دارای فعالیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است، تحقیقات بیشتری باید در مورد اثرات آنتی اکسیدانی بالقوه آن در انسان انجام شود. علاوه بر این، از آنجایی که از asafoetida در مقادیر کم در پخت و پز استفاده می شود، مشخص نیست که آیا استفاده آشپزی از ادویه این مزایا را دارد یا خیر.

آسافوتیدا چیست؟

ممکن است برای هضم غذا مفید باشد

یکی از رایج ترین کاربردهای آسافوتیدا به عنوان کمک کننده برای سوء هاضمه است. در یک مطالعه ۳۰ روزه شامل ۴۳ بزرگسال مبتلا به سوء هاضمه متوسط ​​تا شدید، کسانی که کپسول های ۲۵۰ میلی گرمی حاوی آسافوتیدا را دو بار در روز مصرف می کردند، بهبود قابل توجهی در نفخ، هضم و کیفیت کلی زندگی در مقایسه با گروه دارونما گزارش کردند.

این مطالعه توسط شرکت تولید کننده مکمل تامین مالی شد، بنابراین ممکن است نتایج را تحت تاثیر قرار دهد. Asafoetida همچنین نشان داده است که با افزایش فعالیت آنزیم های گوارشی به تقویت هضم کمک می کند. به طور خاص، ممکن است ترشح صفرا از کبد را افزایش دهد، که برای هضم چربی مورد نیاز است. در حالی که این ادویه اغلب برای جلوگیری یا کاهش گاز بعد از خوردن غذا استفاده می شود، هیچ تحقیقی در حال حاضر این اثر را تایید نمی کند.

ممکن است به کاهش علائم IBS کمک کند

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری مزمن گوارشی است که با درد یا ناراحتی شکم، نفخ و گاز، و همچنین یبوست، اسهال یا هر دو مشخص می شود. با توجه به اثرات بالقوه آن بر هضم، تصور می شود که آسافوتیدا به کاهش علائم مرتبط با IBS کمک می کند. دو مطالعه کوچک در بزرگسالان مبتلا به IBS بهبود قابل توجهی در علائم IBS گزارش شده پس از ۲ هفته مصرف مکمل های آسافوتیدا نشان دادند. با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که این مکمل هیچ تاثیری بر علائم IBS ندارد.

به طور کلی، تحقیقات موجود بسیار محدود است. با این حال، یک راه کمتر مستقیم که آسافوتیدا ممکن است برای افراد مبتلا به IBS مفید باشد، جایگزینی برای پیاز و سیر در پخت و پز است، زیرا طعم مشابهی را ارائه می دهد. پیاز و سیر حاوی مقادیر زیادی فروکتان هستند که کربوهیدرات‌های غیرقابل هضم و قابل تخمیر هستند که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی در برخی از افراد مبتلا به IBS شود.

مزایای بالقوه آسافوتیدا

سایر مزایای احتمالی

در حالی که مطالعات روی asafoetida محدود است، تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد، از جمله:

اثرات ضد باکتری، ضد قارچی و ضد میکروبی. مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که آسافوتیدا ممکن است در برابر عوامل بیماری زا مانند سویه های مختلف محافظت کند استرپتوکوک باکتری.
ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. آسافوتیدا ممکن است با شل کردن عروق خونی به کاهش فشار خون کمک کند. با این حال، تحقیقات به حیوانات محدود می شود.

حتماً بخوانید:
آشنایی با خواص دارویی و کاربردهای صنعتی صمغ عربی

آشنایی با خواص دارویی و کاربردهای صنعتی صمغ عربی

صمغ عربی از درختی به نام صمغ سنگالی بدست می‌آید. سفید رنگ و محلول در آب است و عمدتاً شامل هیدرات های کربن است. هر چه رنگ آن سفید یا سفید مایل به زرد…

اثرات ضد سرطانی بالقوه مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که آسافوتیدا ممکن است به توقف رشد و گسترش برخی از سلول های سرطانی از جمله سرطان سینه و کبد کمک کند.
ممکن است از سلامت مغز محافظت کند. چندین مطالعه حیوانی نشان داده اند که آسافوتیدا ممکن است به محافظت در برابر از دست دادن حافظه و آسیب عصبی در مغز کمک کند.
ممکن است علائم آسم را کاهش دهد. مطالعات حیوانی نشان داده است که آسافوتیدا اثر آرام بخش بر عضلات صاف راه هوایی دارد که برای درمان آسم مهم است.
ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که ۲۲.۷ میلی‌گرم عصاره آسافوتیدا به ازای هر پوند (۵۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن به کاهش سطح قند خون ناشتا کمک می‌کند.

در حالی که این مطالعات حیوانی و لوله آزمایش ممکن است امیدوارکننده باشد، تحقیقات انسانی وجود ندارد. همچنین شایان ذکر است که در این مطالعات به جای مقادیری که معمولاً هنگام پخت و پز استفاده می شود، از شکل غلیظ آسافوتیدا استفاده می شود. در نتیجه، استفاده از ادویه در آشپزی ممکن است کمترین تأثیر را داشته باشد.

آسافوتیدا سرشار از آنتی اکسیدان است و ممکن است فواید متعددی به خصوص برای سلامت دستگاه گوارش داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتر در مورد انسان ضروری است.

عوارض جانبی آسافوتیدا

در حالی که تحقیقات در مورد ایمنی آسافوتیدا در انسان محدود است، تصور می‌شود که مقادیری از آسافوتیدا که معمولاً در پخت و پز استفاده می‌شود، بی‌خطر باشد. یک مطالعه ۳۰ روزه بر روی انسان نشان داد که شرکت کنندگان ۲۵۰ میلی گرم دو بار در روز را به خوبی تحمل کردند.

با این حال، مطالعات حیوانی نشان می دهد که دوزهای زیاد آسافوتیدا ممکن است باعث گاز، اسهال، اضطراب، سردرد و تورم دهان شود. همچنین، مطالعه‌ای روی موش‌ها احتمال مسمومیت کبدی را در دوزهای روزانه ۹۱ میلی‌گرم به ازای هر پوند (۲۰۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن به مدت ۶ هفته نشان می‌دهد.

عوارض جانبی آسافوتیدا

علاوه بر این، به دلیل کمبود تحقیقات، آسافوتیدا برای کودکان یا کسانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود. از آنجایی که ممکن است باعث کاهش فشار خون یا رقیق شدن خون شود، افرادی که از داروهای فشار خون یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند باید از مکمل های آسافوتیدا خودداری کنند. هنگامی که به عنوان ادویه استفاده می شود، آسافوتیدا اغلب با آرد گندم یا برنج مخلوط می شود. در نتیجه، محصولات asafoetida (یا hing) ممکن است بدون گلوتن نباشند.

منبع : آردایتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits