دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
روش های تمیز کردن لکه رنگ از روی دیوار گچی
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
برای تمیز کردن دیوار گچی می توانید علاوه بر تمیز کردن آسیب هایی به آن بزنید بنابر این همیشه در قسمت هایی که دید ندارد ابتدا قسمت کوچکی از آن را تمیز کنید و اگر مشکلی پیش نیامد همه ی قسمت های دیوار را تمیز کنید.

پاک کردن لکه رنگ از روی دیوار گچی با 4 روش کاربردی

به گزارش دلگرم : گچ یک ماده ساختمانی رایج و همه کاره است. تمیز کردن دیوار گچی از نظر تمیزکاری تفاوت چندانی با سایر دیوارها ندارد. نگرانی اصلی هنگام شستن دیوار گچی محافظت از رنگ است. هنگام پاک کردن دیوار گچی بافت متخلخل آن به شما یادآوری می‌کند که نوع پاک کردن و مواد پاک‌کننده شما باید نسبت به بعضی از سطوح دیگر ملایم‌تر باشد.

مرحله اول

از اتصالات برس گرد و غبار روی جاروبرقی برای پاک کردن دیوار گچی استفاده کنید. برس گرد و غبار را به انتهای جاروبرقی خود وصل کنید و روی دیوار بکشید. این وسیله سبک‌ترین وسیله برای تمیز کردن دیوارها است و همیشه باید اولین قدم شما باشد.اگر متوجه شدید که دیوارهای شما پس از استفاده از این برس‌ها به اندازه کافی تمیز هستند، این کار مرحله نهایی کار شما خواهد بود. برس را به دیوار فشار ندهید. برس را به آرامی روی دیوار مالیده و اجازه دهید با قدرت مکش جاروبرقی خاک را جمع کند.بخشی از دیوار را انتخاب کنید. از بالا شروع کنید و برس را از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید، سپس به سمت پایین بکشید تا زمانی که به سطح بعدی برسید. کیسه جاروبرقی را قبل از شروع این فرآیند خالی کنید.

مرحله دوم

اسفنج بهترین وسیله برای تمیز کردن دیوار گچی است که کمترین میزان صدمه را ایجاد می‌کند. اسفنج را در آب گرم غوطه‌ور کنید. آن را فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود. اگر اسفنج در دسترس نبود، از حوله نرم نیز می‌توانید استفاده کنید.دقیقا همان‌طور که با برس انجام دادید، یک بخش مستطیلی دیوار را برای تمیز کردن انتخاب کنید. از سقف شروع به حرکت به چپ و راست کنید، سپس وقتی به انتهای بخش رسیدید، بیشتر به سمت پایین حرکت کنید. حرکت را تا رسیدن به کف ادامه دهید. پس از تمیز کردن هر بخش، مرتبا آب کثیف را از اسفنج بیرون آورده و مجددا آن را با آب تمیز مرطوب کنید.برای تمیز نگه داشتن دستان خود در طول این فرآیند، از دستکش استفاده کنید و روی زمین، حوله یا روزنامه پهن کنید تا رطوبت اضافه اسفنج روی زمین نریزد.

مرحله سوم

مقدار کمی از مواد شوینده را فقط به اندازه کافی برای ایجاد چند حباب می‌توانید به آب گرم اضافه کنید. با این حال این کار خطر آسیب به رنگ شما را ایجاد می‌کند.بدون مواد شوینده شروع کنید. اگر آب گرم برای تمیز کردن دیوار کافی نبود، مواد شوینده را اضافه کنید. فرآیند تمیز کردن را با حداقل پاک‌کننده‌های اضافی شروع کنید و سپس در صورت لزوم با پاک‌کننده‌های دیگر کار کنید.

تمیز کردن رنگ از دیوار گچی

مرحله چهارم

دیوار را با یک حوله نرم خشک کنید. همان حرکت قبلی را تکرار کنید تا دیوار در امتداد بخشی که انتخاب کرده‌اید خشک شود. حوله‌ای را انتخاب کنید که نرم باشد تا در حین پاک کردن دیوار، رنگ آسیب نبیند.

پاک کردن لکه‌های سخت از دیوار گچی

مرحله اول

یک ماده شوینده ملایم را با یک سطل آب مخلوط کنید تا کمی شروع به ایجاد حباب کند. برای یک محلول تمیز کردن خانگی قوی، سعی کنید 1 فنجان آمونیاک، ½ لیوان سرکه سفید و ¼ جوش شیرین را در یک گالن آب مخلوط کنید.

مرحله دوم

قبل از این که از محلول در بخش گسترده‌ای استفاده کنید، آن را روی قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید. اگر هیچ علامتی روی دیوار یا تغییر رنگ وجود نداشت، می‌توانید از محلول موجود در کل دیوار استفاده کنید. اگر محلول به دیواره آسیب رسانده بود، از محلول‌های دیگر برای تمیز کردن دیوار گچی استفاده کنید.برخی از رنگ‌ها، نسبت به شوینده‌های مختلف حساسیت بیشتری پیدا می‌کنند. به طور مثال، رنگ‌های پلاستیکی نسبت به پاک شدن به وسیله آب هم حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهند.

مرحله سوم

یک اسفنج نرم را در محلول غوطه‌ور کنید. آن را فشار دهید تا رطوبت اضافی از بین برود. در صورت لزوم از یک حوله نرم نیز می‌توان برای پاک کردن دیوار گچی استفاده کرد. اسفنج را دایره‌ای حرکت دهید و لکه را پاک کنید. این فرآیند برای تمیز کردن بیشتر لکه‌ها، مانند قهوه و چای، باید کافی باشد. این روند را چندین بار تکرار کنید.

مرحله چهارم

اگر محلول شما به اندازه کافی قوی نبود، از محلول قوی‌تر یا غلظت‌تر استفاده کنید. خمیر جوش شیرین یا پاک‌کننده‌های شیمیایی می‌تواند برای پاک کردن لکه مفید باشد.حتماً قبل از استفاده، ماده مورد نظر را روی قسمت کوچکی از دیوار امتحان کنید.برای ساخت خمیر جوش شیرین، یک فنجان جوش شیرین را با چند قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و سپس آن را روی اسفنج بمالید.

حتماً بخوانید:
چگونه لکه های روی دیوار را پاک کنیم؟

چگونه لکه های روی دیوار را پاک کنیم؟

چگونه لکه های روی دیوار را پاک کنیم؟ حتما برای شما هم پیش آمده که با داشتن کودکی نوپا در یک چشم به هم زدن با منظره کشیده شدن نقاشی های او روی دیوار…

مرحله پنجم

برای خشک کردن دیوار و تمیز کردن محلول از دیوار از یک پارچه نرم یا یک اسفنج خشک استفاده کنید. با حرکت دایره‌ای به صورت ملایم پاک کنید تا دیوار تمیز به نظر برسد.

از بین بردن لکه دیوار گچی

تمیز کردن مداد رنگی از دیوار گچی

مرحله اول

اگر تکه بزرگی از مداد رنگی روی دیوار وجود دارد قبل از رسیدن به لکه زیرین ابتدا باید تکه مداد را جدا کنید. از چاقو برای رد مداد استفاده کنید و آن را از روی دیوار جدا کنید. از چاقوی تیز استفاده نکنید و مراقب باشید در این روند دیوار خراشیده نشود.

مرحله دوم

از پاک کن مناسب استفاده کرده و با حرکت ملایم و دایره‌ای دیوار را با آن پاک کنید. این کار باید بخش‌های باقی مانده از مداد رنگی را از بین ببرد.

مرحله سوم

برای پاک کردن آخرین قسمت‌های لکه و شستن دیوار گچی، یک اسفنج را در آب داغ مرطوب کنید. آب اضافی را از اسفنج فشار دهید. سپس لکه را با حرکت دایره‌ای پاک کنید. در نظر بگیرید که حوله‌ای را روی زمین قرار دهید تا آب ریخته شده جذب شود.

مرحله چهارم

از یک حوله نرم یا یک اسفنج خشک برای خشک کردن قسمت مورد نظر استفاده کنید.

تمیز کردن مارکر و لکه‌های قلم

مرحله اول

نقطه کثیف شده را با یک اسفنج مرطوب یا دستمال مرطوب کودک تمیز کنید. به آرامی با یک حرکت دایره‌ای نقطه مورد نظر را تمیز کنید. برای جلوگیری از ریزش آب روی زمین، حوله‌ای را روی زمین بگذارید.

مرحله دوم

اگر دستمال مرطوب لکه را پاک نکرد، آن را با اسپری مو تمیز کنید. سپس لکه را با یک حوله کاغذی یا پارچه نرم تمیز کرده و با حرکت دایره‌ای به آرامی پاک کنید. برای رفع لکه ممکن است، لازم باشد چندین بار این مرحله را تکرار کنید.

مرحله سوم

اگر هیچ یک از مراحل قبلی تاثیر نداشت، برای تمیز کردن دیوار گچی سعی کنید از خمیردندان استفاده کنید. مقداری خمیردندان روی لکه قرار داده و بگذارید ده دقیقه بماند. بعد از ده دقیقه سطح را با یک پارچه نرم تمیز کنید.

تمیز کردن لکه رنگ از روی دیوار گچی

مرحله اول

از بین بردن رنگ باعث ایجاد کثیفی زیاد روی کف زمین خواهد شد. چیزی مانند روزنامه، روی زمین قرار دهید. هنگامی که کار شما تمام شد، بدون کثیف شدن کف، آن را در سطل زباله بیاندازید.

مرحله دوم

اگر قسمت‌هایی از رنگ از بین رفته و یا در حال از بین رفتن است به وسیله یک چاقو یا کاردک بتونه آن قسمت را جدا کنید. از لبه صاف ابزار استفاده کنید تا به گچ آسیب نرسد. در صورت آسیب رسیدن به گچ، قسمت آسیب دیده را باید با گچ پر کرده و صاف کنید.اگر تکه‌های آسیب دیده کوچک بود، به جای کاردک از سمباده استفاده کنید و قسمت آسیب دیده را جدا کنید.

مرحله سوم

از پاک‌کننده‌ها برای پاک کردن رنگ باقی مانده و تمیز کردن دیوار گچی استفاده کنید. مرحله بعدی برای تصحیح دیوار، رنگ کردن آن است. در صورتی که می‌خواهید رنگ دیوار یکدست شود باید کل دیوار دوباره رنگ شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است