دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
پست های والیبال به ترتیب در زمین بازی چگونه است ؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پست های والیبال در زمین بازی را آموزش ببینید و بهتر از قبل در این رشته هنرنمایی کنید .

پست های والیبال

که در آن بازیکنان در دو تیم شش نفره، در دو سوی توری قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند تا بر پایهٔ قوانین بازی، توپ را از روی تور در زمین تیم مقابل فرود آورند. والیبال طبق آمار محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ورزش جهانی است. طول زمین والیبال ۱۸ متر و عرض آن ۹ متر است. هر تیمی که بتواند ۳ ست از بازی را ببرد برنده است. هر ست ۲۵ امتیاز است و در صورت برابری تیم‌ها پس از ست چهارم، بازی به ست پنجم کشیده می‌شود که ۱۵ امتیاز است.

پست های والیبال

مناطق مختلف در زمین والیبال

همونطور که در تصویر بالا میبینید، زمین والیبال به 6 منطقه فرضی تقسیم میشه... منطقه سمت راست عقب به عنوان منطقه 1 شماره گذاری میشه و بقیه مناطق بصورت ساعتگرد شماره گذاری میشه... هر کدوم از بازیکنان حاضر در ابتدای بازی در یکی از این مناطق قرار میگیرند

همونطور که میبینید، مناطق 2، 3 و 4 در جلوی زمین و ناحیه حمله قرار دارند و مناطق 1، 5 و 6 در ناحیه عقب زمین قرار دارند.

** نکته مهم اینه که اگه بازیکنی در منطقه ای قرار داره، لازم نیست که فقط داخل منطقه خودش باقی بمونه و میتونه در حین بازی در زمین حرکت کنه... در واقع منطقه بندی زمین برای تعیین نفرات جلو و عقب زمین و چرخش هست که در ادامه توضیح میدم...

پست های والیبال

پست های تخصصی والیبال

  • پاسور (Setter)

پاسور وظیفه داره که توپ دریافت شده رو به مهاجم پاس بده. بنابراین بازیکنان دریافت کننده سعی میکنند تا توپ دریافتی رو به پاسور برسونند تا اون بتونه به خوبی توپ رو پخش کنه. پاسور باید خلاقیت، هوش و دید بالایی داشته باشه تا بتونه در شرایط مختلف، بازیکن مورد نظرش برای حمله رو انتخاب کنه. همچنین باید توانایی ارسال پاس های مختلف (کوتاه سرعتی، پاس بلند، دوبله وسط و ...) رو داشته باشه تا دستش برای حریف رو نشه. پاسور اگه جزء نفرات جلوی زمین باشه، میتونه جاخالی هم بندازه!

  • سرعتی زن (Middle Blocker)

این بازیکن در فاز دفاع در وسط دیوار دفاع روی تور قرار میگیره و در فاز حمله هم معمولاً پاسهای کوتاه سرعتی رو میزنه. از طرفی چون در وسط دفاع روی تور قرار دارند، باید قدرت تشخیص بازیکن مهاجم رو داشته باشند تا بتونند به مدافعان کناری روی تور کمک کنند. این بازیکنان معمولاً بلندتر از بقیه بازیکنان هستند و قدرت توپگیری و دریافت خوبی ندارند و به همین دلیل هنگامی که جزء نفرات عقب زمین باشند، از بازی بیرون میرن و لیبرو به جاشون وارد بازی میشه.

  • دریافت کننده قدرتی زن (Outside Hitter)

این بازیکنان به همراه لیبرو وظیف دریافت اول رو بر عهده دارند و در فاز حمله هم پاس های بلند رو میزنند. این بازیکنان اگر جزء نفرات جلوی زمین باشند، میتونند دفاع روی تور انجام بدهند و اگه جزء نفرات عقب زمین باشند، میتونند از پشت خط اسپک بزنند. بنابراین باید در فازهای مختلف دفاع و حمله توانایی های مختلف دریافت، اسپک، سرویس و دفاع روی تور رو داشته باشند و یه جورایی بازیکنان همه فن حریف هستند!

  • قطر پاسور (Opposite Hitter)

نکته مهم اینکه این پست در ایران به غلط، پشت خط زن نامیده میشه!!

قطر پاسور از نظر چرخش همیشه در مقابل پاسور قرار داره و هر وقت که پاسور جزء نفرات جلو باشه، قطر پاسور عقبه و بالعکس!

قطر پاسور در دریافت سرویس حریف مشارکت نمیکنه و فقط میره برای حمله و اسپک زدن! به همین دلیل معمولاً انتخاب اول پاسورها برای پاس دادن هستند و باید توانایی بالایی برای زدن اسپک های مختلف داشته باشند و بتونند در شرایط مختلف، اسپک هاشون رو تبدیل به امتیاز کنند. (یه جورایی مشابه نقش مهاجم نوک در فوتبال)

قطر پاسور هم اگه جزء نفرات جلوی زمین باشه، میتونه دفاع روی تور انجام بده و اگه جزء عقب زمین باشه، میتونه از پشت خط حمله کنه.

  • لیبرو (Libero)

همونطور که بالاتر گفتم، بازیکنان سرعتی زن قدرت دریافت بالایی ندارند و از اونجایی که تیمها معمولاً از 3 دریافت کننده استفاده میکنند، بنابراین باید یک بازیکن باشه که در کنار 2 دریافت کننده قدرتی زن، کار دریافت سرویس حریف رو انجام بده. به همین دلیل پست لیبرو تعریف شده! بازیکن لیبرو به جای سرعتی زنی که در عقب زمین قرار داره وارد بازی میشه و رنگ پیراهنش نسبت به بقیه بازیکنان تیم متفاوته. این بازیکن اجازه زدن سرویس، دفاع روی تور و اسپک رو نداره و فقط توپگیری، دریافت و ارسال پاس رو انجام میده. معمولاً لیبروها قد کوتاه تری نسبت به بقیه دارند و به همین دلیل فرز و چابک هستند و نقش مهمی در دریافت و برگردوندن توپهای سخت و دشوار دارند. همچنین معمولاً قدرت پاس دادن خوبی هم دارند و در مواقعی که توپ دوم به پاسور نرسه، وظیفه پاسور رو ایفا میکنند.

نکته آخر هم اینکه خروج و ورود لیبرو به زمین تعویض محسوب نمیشه.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits